Jump to content
captainrodos

Ένδειξη Καμένης Λάμπας

Recommended Posts

Γεια σας , εχω το polo 6r και εχω αλλάξει εδώ και κανένα χρόνο όλες τις λάμπες εσωτερικές εξωτερικές

τις εχω αλλάjει με led και τα πορείας με xenon . Μετά από ένα χρόνο πρόσφατα μου έβγαλε ένδειξη καμένης λάμπας αλλα δεν εχει καεί καμία λάμπα ολες δουλεύουν κουτί . Αυτή την ένδειξη δέν μου την βγάζει όταν ενεργοποιώ τον κινητήρα με την μια αλλα οταν γυρίσω τον διακόπτη των φώτων στην μεσαία σκάλα. όποτε ειναι τα φώτα ημέρας? υπαρχή τρόπος να δώ πια λάμπα ειναι χωρίς να δοκιμάζω μια μία ? ξέρετε για ποιες λάμπες ανάβει αυτή η ένδειξη ? δεν νομίζω για όλες. . . Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Το κιτ xenon για να είναι συμβατό με canbus 2 αυτοκίνητα έχει ενσωματωμένο ένα πυκνωτάκι σε κάθε ballast.

Αν δεν υπάρχει εξαρχής, βάζεις μετά 2 cancellers, ένα σε κάθε ballast και λύνεται το πρόβλημα.

 

 

To ίδιο σε γενικές γραμμές ισχύει και με τα led. Μόνο που εκεί αν δεν έχουν εξαρχής αντιστασούλα εξτρά θέλει

κολλητήρι για να βάλεις άλλη με αμφίβολα αποτελέσματα.

 

Για να βρεις εμπειρικά πιο στο προκαλεί πάρε τις παλιές λάμπες και βάλτες πάνω και με σταδιακή αντικατάσταση θα δεις

ποια σου ανάβει λαμπάκι και αναλόγως ενεργείς.

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχουνε canbus και πυκνωτή και ενα χρόνο ήταν χωρίς πρόβλημα . Μετα απο πολύ τυρανία βρήκα οτι ηταν το μικρο φώς ημέρας οχι τα προβολάκια κατω αλλα η μικρή λαμπα . Απλα την ξεκούμπωσα την ξανα κούμπωσα και ειναι οκ. Λογικά θα μου το ξανα κάνει ε? 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βγάλεις άκρη βάλε ένα σετ της Philips στα φώτα θέσεως και θα είναι απροβλημάτιστες.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βγάλεις άκρη βάλε ένα σετ της Philips στα φώτα θέσεως και θα είναι απροβλημάτιστες.

+φωνω αλλα ολες αυτες οι απλες λαμπες philips που λετε μπορει να ειναι απροβληματιστες αλλα εκτος του οτι σαν τα ξενον δεν ειναι( τα ξενον ειναι πολυ πιο ομορφα) και ειναι και ακριβες συνηθως!!

Link to comment
Share on other sites

Φωτα θεσεως λεω οχι πορειας.

Αυτες που λεω ειναι ειδικα για αυτοκινητα με xenon στα φωτα πορειας για να μην κανει αντιθεση.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι led.

Πυρακτωσεως ειναι

http://my-car-bulbs.co.uk/philips-blue-vision-w5w-501-capless-sidelight-bulbs

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Στο βγάζει κάθε φορά που βάζεις μπρος ή μερικές φορές μόνο? Αν είναι το δεύτερο, είναι τα κλασσικά ψυχολογικά των αμαξιών μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Καλημέρα,

Μετα απο μια βόλτα που πήγα, το έπιασαν τα ψυχολογικά του και το δικο μου...

Δεν θα αναφερθώ στο παρόν θεμα για το βεντιλατερ που το έπιασε να δουλεύει σαν τρελό χωρίς λογο, αλλα σε ένδειξη καμένης λάμπας μαζι με την κίτρινη ένδειξη - τριγωνάκι που εμφανίστηκε στον πίνακα οργάνων.

Βγαίνω έξω να κοιτάξω ποια απο όλες τις λάμπες ειναι καμένη, τιποτα.

Πατάω τα φρένα, τσεκάρω φώτα, τιποτα.

Φλας τιποτα, ολα καλα.

Φώτα ημέρας επίσης καλα, αν και νύχτα ????

Σβήνω και ξαναναβω κινητήρα στην πρώτη σκάλα, κανει το auto check, ολα καλα.....

Χειρότερο και απο τη γυναίκα μου εχει καταντήσει...

Που να ειχα και γυναίκα δηλαδή να ζήλευε κιόλας!!!! ????

Θα με πέταγε σε κανά χαντάκι!!!

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Για να παραμένει αναμμένο πάει να πει κατά πάσα πιθανότητα ότι όντως κάηκε λάμπα! Εφόσον όλες ανάβουν θα έχει καει καμία βλακιουλα του τύπου πορτ-μπαγκάζ ή πινακίδες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Και εμενα εχθες μου εβγαλε ενδειξη καμενης λαμπας και δεν αναβουν ολα τα δεξια φλας.

Ειναι λογικο αυτο? Αν καει μια λαμπα δεν λειτουργει ολη η σειρα?

Κατι αλλαζα στο ηχοσυστημα και το ανοιξα στο ταμπλο, περναει τιποτα απο εκει?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε μένα όταν κάηκε το δεξί λαμπάκι από τα φώρα μέρας δεν έβγαλε καμία ένδειξη καμμένης λάμπας.

Sent from Jiayu S3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.