Jump to content
themisSs13

Golf - Ψυκτικό Υγρό Παραφλου (G13) & Ψυγείο [Διάφορα Θέματα & Λύσεις]

Recommended Posts

Βγαλε το κολλαρο ψυγειου απο κατω οπως σε καθε αυτοκινητο και βαλε λεκανη


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας παιδιά,θα ήθελα την βοηθειά σας όσων αφορά ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω . Έχει μια βδομάδα που χάνει υγρά και συμπληρώνω παραφλού καθώς πήγα σε ψυγειατζή και το πρόβλημα μου είπε ότι δεν είναι το ψυγείο.Το αμάξι το έβαλα σε vag com και μου έβγαλε τον κωδικό 00716 μοτέρ κλαπέτου ανακύκλωσης αέρα V113. Μπορεί να Eχει κάποια σχέση αυτό? και κάτι ακόμα το vag-com μου έβγαλε ακόμα μια ένδειξη( 01134 κορνα alarm - Η12). Τι μπορεί να είναι αυτό??? ευχαριστώ προκαταβολικά....

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα με μια ράμπα να το δείς από κάτω.

 

Αν χάνει προς το συνοδηγό πιθανόν να είναι η αντλία νερού.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να πει πως κανουμε εξαερωση κυκλώματος ψύξης σε vw golf fsi?? Ευχαριστω!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Καθως τριγυρνουσα με το αμαξι μου αναβε και εσβηνε η λυχνια ψυκτικου υγρου στην οθονη.Παρκαρα το αμαξι σπιτι το αφησα λιγο σβηστο να ηρεμησει ωστε να τσεκαρω το δοχειο με το νερο.Το νερο ητανε κατω απο το min και συμπληρωσα με νερο κανονικο διοτι δεν ειχα φαρμακο στο σπιτι,το δουλεψα λιγη ωρα βολτα δεν ξαναναψε το λαμπακι.Το αμαξι πριν και μετα την επισκευη κινητηρα που εχει γινει εδω και 3 μηνες που το βαζω στο parking δεν υπαρχουν νερα απο κατω ουτε και μεσα απο τον κινητηρα βλεπω κατι,δηλαδη δεν νομιζω να υπαρχει καποια διαρροη.Θα περιμενω μεσα στην εβδομαδα να δω αν χασει νερο θα βλεπω απο το δοχειο εαν κουνηθει προς τα κατω.θελω να μου δωσετε συμβουλες αμα γινεται τι να προσεξω και αν υπαρχει καποιο προβλημα που συμπληρωσα με νερο κανονικο για την ωρα αφου δεν ειχα φαρμακο.Επισης η θερμοκρασια ηταν στα κανονικα επιπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα καλη εβδομαδα ευχομαι!!!

Εχω ενα προβλημα λιγο περιεργο και θα ηθελα την αποψη σας πριν παω συνεργειο...

Εχω ενα Golf 4 1600 cc με κινητηρα APF.

Εχει δυο βενμτιλατερ ψυγειου ενα μικρο και ενα μεγαλυτερο...Το μεγαλυτερο δεν λειτουργουσε οταν επερνε εντολη και ανοιγε ο θερμοστατης ενω το μικρο λειτουργουσε κανονικα.

Σκεφτηκα να ανοιξω το aircontition που δουλευουν και οι δυο ανεμιστηρες φουλ να δοκιμασω αν εκει λειτουργει.Το εκανα με αποτελεσμα να παιζει κανονικα,και μετα εκανα και μια δοκιμη κλεινοντας το aircontition την ωρα που ανοιγε ο μικρος ανεμιστηρας να σπρωξω τον μεγαλυτερο λιγο με το χερι.Με αυτο το τροπο λειτουργησε κανονικα....

Θα ηθελα τα φωτα σας αν εχω βλαβη στον ανεμιστηρα η στο εγκεφαλακι που δινει εντολη γιατι βαλβιδα ψυγειου εχω αλλαξει με γνησια καινουργια οπως και βαλβιδα εκκινσης...

 

Σας ευχαριστω πολυ και καλες διακοπες σε ολους!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο, ο ένας απο τους δύο ανεμιστήρες είναι δύο ταχυτήτων.

Θυμάμαι τον άλλαξα πρίν 14-15 χρόνια (σε Toledo 1.6 16Ω AUS του 2001 ) με έναν όχι OEM και ακόμη δουλεύει κανονικά (~215.000ΚΜ).

Υπόψιν, η μόνη διαφορά που κατάλαβα με την μαιμού είναι πως δεν είναι τόσο καλά ζυγοσταθμισμένος και τον καταλαβαίνεις όταν δουλεύει απο μέσα απο την καμπίνα.

Εγκεφαλάκι δεν άλλαξα ποτέ μέχρι τώρα αν και είναι συχνή περίπτωση.

 

 

Επίσης, όταν έκανα νεκροψία στον χαλασμένο θυμάμαι είχε πρόβλημα στα καρβουνάκια άν και δέν τα είχε φάει.

Αφου με το χέρι ξεκινάει τότε πιστεύω πως έχει θέμα ο ανεμιστήρας.

Για σιγουριά θα μπορούσες να δώσεις απευθείας τάση να δείς αν σε αυτή την περίπτωση ξεκινάει.

Δνε θυμάμαι το Pinout ή αν η χαμηλή ταχύτητα δουλεύει πάλι με 12V ή με  χαμηλότερη τάση.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , Painter said:

Σπύρο, ο ένας απο τους δύο ανεμιστήρες είναι δύο ταχυτήτων.

Θυμάμαι τον άλλαξα πρίν 14-15 χρόνια (σε Toledo 1.6 16Ω AUS του 2001 ) με έναν όχι OEM και ακόμη δουλεύει κανονικά (~215.000ΚΜ).

Υπόψιν, η μόνη διαφορά που κατάλαβα με την μαιμού είναι πως δεν είναι τόσο καλά ζυγοσταθμισμένος και τον καταλαβαίνεις όταν δουλεύει απο μέσα απο την καμπίνα.

Εγκεφαλάκι δεν άλλαξα ποτέ μέχρι τώρα αν και είναι συχνή περίπτωση.

 

 

Επίσης, όταν έκανα νεκροψία στον χαλασμένο θυμάμαι είχε πρόβλημα στα καρβουνάκια άν και δέν τα είχε φάει.

Αφου με το χέρι ξεκινάει τότε πιστεύω πως έχει θέμα ο ανεμιστήρας.

Για σιγουριά θα μπορούσες να δώσεις απευθείας τάση να δείς αν σε αυτή την περίπτωση ξεκινάει.

Δνε θυμάμαι το Pinout ή αν η χαμηλή ταχύτητα δουλεύει πάλι με 12V ή με  χαμηλότερη τάση.

Σε ευχαριστω πολυ γαι το μηνυμα σου!!!!

Νεωτερα ειναι τα εξης....

Εβαλα ταση απ ευθειας και δουλεψε κανονικα,αρα να ποκλεισουμε το θεμα να εχει προβλημα ο ανεμιστηρας???

Μετα εβγαλα ε  ακαλωδιο που ειναι πανω στη μαπαταρια και ειναι τροφοδοσια των αναμειστηρων και το καθαρισα και εριξα σπρευ wd40 αν και δεν ηταν βρωμικο...

Μετα το αφησα να δουλεψει στο ρελαντι και να ανοιξει ο θερμοσταης και μετα οι ανμιστηρες οπως και εγινε...

Δουλεψαν και οι δυο κανονικα και αυτο εγινε τρεις φορες συνεχομενα εφ οσον το αφησα να δουλεψει να κλεισει και ουτω καθεξης...

Αρα τι να πω οτι ειναι οκ???Αν ηταν καρβουνακια θα δουλευε η μαλλον οχι???

Ερωτηση...Η δευτερη ταχυητα που ειπες ποτε δουλευει?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος για το high/low στις ταχύτητες, με το AC ενεργοποιημένο που δουλεύουν και οι δύο, ίσως ο μεγάλος να δουλεύει στο low και να πηγαίνει στο high ανάλογα με την θερμοκρασία του κινητήρα.

Δεν μπόρεσα να βρώ φωτογραφίες απο την νεκροψία του μεγάλου ανεμιστήρα αλλα τελικά ψάχνοντας τα μηνύματα που είχα κάνει τότε ( το 2005) στο αντίστοιχο seat forum το πρόβλημ μου ήταν ο πλαστικός φορέας που κρατάει τα καρβουνάκια.

Αν η επαφή ανάμεσα στα καρβουνάκια και τις ψύκτρες για κάποιο λόγο δεν είναι καλή/καθαρή τότε λόγο της αντίστασης που παρουσιάζει αναβάζει σε εκοίνο το σημείο θερμοκρασία.

Μετά το τέλος είναι κοντά...

Η δοκιμή που έκανες και χρειάστηκε βοήθεια για να ξεκινήσει να δουλεύει ο μεγάλος ανεμιστήρας για εμένα είναι ένδειξη για καρβουνάκια.

Έτυχε στο σημείο που είχε σταματήσει να μήν κάνουν επαφή τα καρβουνάκια και με το που τον γύρισες λιγάκι ξεκίνησε.

Ισως αν το δοκιμάσεις μερικές φορές με τον ανεμιστήρα νε ξεκινάει απο διαφορετική θέση να το ξαναπετύχεις.

Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν , Painter said:

Δεν είμαι σίγουρος για το high/low στις ταχύτητες, με το AC ενεργοποιημένο που δουλεύουν και οι δύο, ίσως ο μεγάλος να δουλεύει στο low και να πηγαίνει στο high ανάλογα με την θερμοκρασία του κινητήρα.

 

Δεν μπόρεσα να βρώ φωτογραφίες απο την νεκροψία του μεγάλου ανεμιστήρα αλλα τελικά ψάχνοντας τα μηνύματα που είχα κάνει τότε ( το 2005) στο αντίστοιχο seat forum το πρόβλημ μου ήταν ο πλαστικός φορέας που κρατάει τα καρβουνάκια.

 

Αν η επαφή ανάμεσα στα καρβουνάκια και τις ψύκτρες για κάποιο λόγο δεν είναι καλή/καθαρή τότε λόγο της αντίστασης που παρουσιάζει αναβάζει σε εκοίνο το σημείο θερμοκρασία.

 

Μετά το τέλος είναι κοντά...

 

Η δοκιμή που έκανες και χρειάστηκε βοήθεια για να ξεκινήσει να δουλεύει ο μεγάλος ανεμιστήρας για εμένα είναι ένδειξη για καρβουνάκια.

 

Έτυχε στο σημείο που είχε σταματήσει να μήν κάνουν επαφή τα καρβουνάκια και με το που τον γύρισες λιγάκι ξεκίνησε.

 

Ισως αν το δοκιμάσεις μερικές φορές με τον ανεμιστήρα νε ξεκινάει απο διαφορετική θέση να το ξαναπετύχεις.

 

οκ σε ευχαριστω και θα δω πλεον αν μου το ξανακανει...Μεχρι τωρα λειτουργει κανονικα μετα απο αυτη τη μικρη επισκευη.... Και δεν κολαει ξανα περνει αμεσως εντολη και λειτουργει ακνονικα....Θα δειξει.....

Link to comment
Share on other sites

Να έχεις υπόψη και τα ρελέ τον βεντιλατερ.

 

Μπορεί να θέλει καινούργια.

Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν , OMINUS said:

Να έχεις υπόψη και τα ρελέ τον βεντιλατερ.

 

Μπορεί να θέλει καινούργια.

Αυτο πως θα το καταλαβω???Εδω ειναι το θεμα ναι σωστα....

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν δίνει εντολή για να δουλέψουν τότε είναι πολύ πιθανό να θέλουν αλλαγή.

 

Η μπορεί μια να δίνει και μια όχι τότε πολύ πιθανό να είναι τα ρελέ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , OMINUS said:

Να έχεις υπόψη και τα ρελέ τον βεντιλατερ.

 

Μπορεί να θέλει καινούργια.

+1

 

Ειχα και εγω προβληματα με τα βεντιλατερ φετος το καλοκαιρι, με το κλιματισμο δεν επερνε κανενα απο τα 2 μπροστα και το μεγαλο με το που το κουνουσες με το δαχτυλο δουλευε στην μεγαλη σκαλα διακεκομενα, μετα απο ψαξιμο, το μικρο ηταν μιας σκαλας και ειναι καμενο, το μεγαλο ειναι 2 σκαλες, και δουλευουν κανονικα και οι 2 σκαλες, οι σκαλες ειναι 12ν και η πτωση γινετε με ρετζιστορ που υπαρχει εσωτερικα στο βεντιλατερ, ο εγγεφαλος ψυξης καθαρηστικαν οι φυσες, ειχαν πρασινιλα και το μεγαλο δουλεψε κανονικα μεγαλη-μικρη για 2 μερες και σταματησε ανεβαζοντας θερμοκρασια κινητηρα, οπου δοκιμαστηκε και επιτοπου η φουσκα που ηταν καλη, Τελικα αλλαξα τον εγγεφαλο ψυξης και δεν μου ξανανεβασε θερμοκρασια κινητηρα. Στο κλιματισμο κανονικα δουλευουν και τα 2 βεντιλατερ στην μικρη σκαλα, και αν δεν δουλευουν ανεβαζει πιεση το ψυκτικο και ο κομπρεσορας κοβει δινει με τρανταγμο. Ακομα αν και αγορασα το μικρο βεντιλατερ, το πηρα με 2 σκαλες, μιας και υπαρχει η καλωδιωση, δεν ευκαιρεσα να το αλλαξω, και ετσι οπως ειναι το μεγαλο με το κλιματισμο, δουλευει στην μικρη σκαλα και καπου καπου κομπλαρει την μεγαλη. Οποτε ριξε μια ματια και τον εγγεφαλο ψυξης με τα ρελε, απο εκει μεσα περνανε ολα και ο κλιματισμος, ειναι κατω απο την μπαταρια.

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , dasauto said:

+1

 

Ειχα και εγω προβληματα με τα βεντιλατερ φετος το καλοκαιρι, με το κλιματισμο δεν επερνε κανενα απο τα 2 μπροστα και το μεγαλο με το που το κουνουσες με το δαχτυλο δουλευε στην μεγαλη σκαλα διακεκομενα, μετα απο ψαξιμο, το μικρο ηταν μιας σκαλας και ειναι καμενο, το μεγαλο ειναι 2 σκαλες, και δουλευουν κανονικα και οι 2 σκαλες, οι σκαλες ειναι 12ν και η πτωση γινετε με ρετζιστορ που υπαρχει εσωτερικα στο βεντιλατερ, ο εγγεφαλος ψυξης καθαρηστικαν οι φυσες, ειχαν πρασινιλα και το μεγαλο δουλεψε κανονικα μεγαλη-μικρη για 2 μερες και σταματησε ανεβαζοντας θερμοκρασια κινητηρα, οπου δοκιμαστηκε και επιτοπου η φουσκα που ηταν καλη, Τελικα αλλαξα τον εγγεφαλο ψυξης και δεν μου ξανανεβασε θερμοκρασια κινητηρα. Στο κλιματισμο κανονικα δουλευουν και τα 2 βεντιλατερ στην μικρη σκαλα, και αν δεν δουλευουν ανεβαζει πιεση το ψυκτικο και ο κομπρεσορας κοβει δινει με τρανταγμο. Ακομα αν και αγορασα το μικρο βεντιλατερ, το πηρα με 2 σκαλες, μιας και υπαρχει η καλωδιωση, δεν ευκαιρεσα να το αλλαξω, και ετσι οπως ειναι το μεγαλο με το κλιματισμο, δουλευει στην μικρη σκαλα και καπου καπου κομπλαρει την μεγαλη. Οποτε ριξε μια ματια και τον εγγεφαλο ψυξης με τα ρελε, απο εκει μεσα περνανε ολα και ο κλιματισμος, ειναι κατω απο την μπαταρια.

Eυχαριστω ολους τους φιλους και τον τελευταιο γαι τη γνωμη τους και την αναλυση τους στο θεμα που με απασχολει....Μεχρι στιγμης δουλευουν οι δυο ανεμιστηρες,αλλα για να εχω ησυχο το κεφαλι μου επειδη ειναι θερμικρασιες θα κοιταξω το ρελε ψυξης επειδη δεν εχει αλλαχτει ποτε και το αμαξι εχει 260.000 χιλιομετρα....Προφανως να ειναι εκει το προβλημα,και Και το τρελο που μου κανει καμια φορα με τη θερμοκρασια ειναι το εξης...Ταξιδευοντας εθνικη οδο ταχυτητα γυρω στα 100,αν πατησω περισσοτερο το γκαζι να αυξησω ταχυτητα,τοτε ανεβαινει λιγο η θερμοκρασια απο τη μεση που ειναι σταθερη ,μια γραμμη δεξια και επανερχεται παλι στη μεση  σε δευτερολεπτα μολις παρει ταχυτητα το αμαξι και αφησω το γκαζι...θα επανελθω με νεωτερα για ενημερωηση....

Link to comment
Share on other sites

On 13/8/2019 at 8:22 ΠΜ, spiros6 said:

Eυχαριστω ολους τους φιλους και τον τελευταιο γαι τη γνωμη τους και την αναλυση τους στο θεμα που με απασχολει....Μεχρι στιγμης δουλευουν οι δυο ανεμιστηρες,αλλα για να εχω ησυχο το κεφαλι μου επειδη ειναι θερμικρασιες θα κοιταξω το ρελε ψυξης επειδη δεν εχει αλλαχτει ποτε και το αμαξι εχει 260.000 χιλιομετρα....Προφανως να ειναι εκει το προβλημα,και Και το τρελο που μου κανει καμια φορα με τη θερμοκρασια ειναι το εξης...Ταξιδευοντας εθνικη οδο ταχυτητα γυρω στα 100,αν πατησω περισσοτερο το γκαζι να αυξησω ταχυτητα,τοτε ανεβαινει λιγο η θερμοκρασια απο τη μεση που ειναι σταθερη ,μια γραμμη δεξια και επανερχεται παλι στη μεση  σε δευτερολεπτα μολις παρει ταχυτητα το αμαξι και αφησω το γκαζι...θα επανελθω με νεωτερα για ενημερωηση....

Τελικα ηταν το ρελε των ανεμιστηρων κωδικος 1j0919506k...Aυτο το ανταλλακτικο μετα την αλλαγη θελει προγραμματισμο με vagcom η οχι?Αν ξερει καποιος θελω τη γνωμη του.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/8/2019 at 4:06 ΜΜ, OMINUS said:

Άρα καλά σου έλεγα για τα ρελέ τελικά:rock:.

 

Ναι σωστα....

Αυτο το ανταλλακτικο ξερεις αν θελει προγραμαμτισμο με vagcom η μπαινει ετσι??

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελει προγραμματισμο, απευθειας αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

To golf  μου δεν ανεβάζει τη θερμοκρασία στους 90 βαθμούς. Όταν ανεβαίνω καμιά παρατεταμένη ανηφόρα βλέπω στο όργανο 90 βαθμούς και μετά από λίγο πέφτει πάλι στους 70.

Το μυαλό μου πάει σε θερμοστάτη. Παίζει να είναι κάτι άλλο;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα με θερμοστατη φουσκα οπως λες


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είχα αλλάξει ιμάντες, αντλία και αντιψυκτικό το καλοκαίρι του 2018. Τότε έβαλα στο νέο αντιψυκτικό G13  τρία λίτρα και αποσταγμένο νερό, ενώ  το συνεργείο μου έλεγε ότι συνήθως βάζουν μόνο 1,5 λίτρο . Σε μέτρηση με το όργανο αντέχει σε -50 βαθμούς , ωστόσο με προβληματίζει μήπως τελικά η μεγάλη αναλογία σε αντιψυκτικό  δημιουργεί άλλα θέματα. 

 

Υπάρχει περίπτωση να κώλυσε ο θερμοστάτης ανοικτός γι' αυτό το λόγο; 

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε θερμοστάτη και βάλε ότι υγρά λέει ο κατασκευαστής νομίζω είναι προφανές.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα υγρά είναι τα γνήσια της VW απλά η αναλογία G13/νερό είναι μεγάλη γι' αυτό ρωτάω.

Μήπως αφού αλλάξω το θερμοστάτη πω να αφαιρέσουν αντιψυκτικό και προσθέσουν αποσταγμένο νερό για να πέσει και η προστασία από πάγο στους -30 βαθμούς παράδειγμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.