Jump to content
themisSs13

Golf - Ψυκτικό Υγρό Παραφλου (G13) & Ψυγείο [Διάφορα Θέματα & Λύσεις]

Recommended Posts

Κερδίζεις την απορρόφηση τυχόν υγρασίας στο κύκλωμα.

VW Tiguan 2.0 BiTDi 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , topmar said:

Κερδίζεις την απορρόφηση τυχόν υγρασίας στο κύκλωμα.

VW Tiguan 2.0 BiTDi 240HP DSG7 R-Line 7seater
 

Καλά μέσα στο ίδιο το  δοχείο απευθείας??

 

Εγώ ξέρω ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις εξωτερικα για να απορροφήσει την υγρασία; 

 

Μέσα στο δοχείο τι να προσφέρει ακριβώς?

 

Και άμα τρυπήσει και γεμίσει silikat το κύκλωμα τι κανεις μετα....

Τρέχεις και δεν φτάνεις :startle:

Link to comment
Share on other sites

On 31/10/2021 at 4:01 ΜΜ, OMINUS said:

Καλησπέρα.

 

Παιδία μια ερώτηση,  ξέρει κανείς σας τι ρόλο παίζει αυτό εδώ μέσα στο παγουρι του παραφλου??

 

cFS2IDcF0cLn3n93ZxyZT-OUiLo-1920.jpg

 

Έχει κανείς κάτι τέτοιο σε νεώτερο μοντέλο vw

 

IMG_25012020_095648_(1080_x_810_pixel).j

 

https://www.briskoda.net/forums/topic/475223-expansion-bottle-replacement/page/3/

Δεν έχω ιδέα.. Πρώτη φορά βλέπω κάτι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Καλη Χρονια με υγεία. Τον τελευταιο καιρο αντιμετωπιζω προβλημα με την θερμοκρασια. Σε δρομο με κατωφερεια πεφτει η θερμοκρασια 2 γραμμες κατω απο τους 90 βαθμους. Τωρα τα πρωινα που εχει κρυο  που πηγαινω στο φαληρο και κατεβαινω κηφισιας βασ Σοφιας καλλιροης θησεως δεν φτανει η θερμοκρασια 90 ανεβαινει λιγο οταν σταματαω σε φαναρι αλλα μολις ξεκιναω παλι πεφτει . Το προβλημα αρχιζει και γινεται εντονο οταν ανοιγω σκετο τον αερα η το aircondition που πεφτει η γραμμη στους 60 βαθμους. Υποθεσα οτι ειναι προβλημα θερμοστατη. Το εχω παει σε γνωστο μου ηλεκτρολογο και επιμενει οτι δεν ειναι θερμοστατης και οτι θα δωσω τσαμπα λεφτα. Μου αλλαξε τον αισθητηρα θερμοκρασιας που ειναι ποιο οικονομικος. Αργοτερα εμαθα απο αλλο συνεργειο οτι υπαρχει και 2ο αισθητηρας που ειναι χαμηλα. Ο φιλος μου μου αλλαξε τον 1ο που βρισκεται κοντα στο θερμοστατη.  Στο δευτερο συνεργειο που ασχολειται αποκλειστικα με vag οχηματα μου ειπε οτι θελει ψαξιμο μπορει να φταιει ο δευτερος αισθητηρας αφου τον πρωτο τον αλλαξα μπορει να ειναι θερμοστατης μπορει να ειναι καποιος βουλωμενος σωληνας και τελος να φταιει η ενδειξη στο καντραν. Γνωριζει καποιος τι μπορει να ειναι και τι να κανω για να βγαλω καποια ακρη.

Στην πρωτη φωτο ειναι μετα απο 26km δαιδρομη η θερμοκρασια δεν εχει φτασει 90βαθμους στην δευτερη φωτο οταν παρκαρα αφησα 2 λεπτα περιπου το αυτοκινητο στο ρελαντι και ανεβηκε και στην τριτη φωτο στο ιδιο σημειο ανοιξα το aircondition στους 24 βαθμους και μετα απο λιγα λεπτα η θερμοκρασια εφτασε περιπου 70

1.png

2.png

3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια.

 

Τα συμπτωματα μου ταιριαζουν για θερμοστατη.

Κανε την ιδια διαδρομη που γραφεις με σχετικα ψηλες στροφες και δες που θα ειναι η θερμοκρασια. Δηλαδη παρατηρησε αν πχ σε σχεση με σημερα που δεν ανεβαζε θερμοκρασια αν ψηλοστροφα κραταει μεγαλυτερη θερμοκρασια. 

Σε καθε περιπτωση δεν ειναι καλο να το δουλευεις αν δεν ανεβαζει θερμοκρασια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια.
 
Τα συμπτωματα μου ταιριαζουν για θερμοστατη.
Κανε την ιδια διαδρομη που γραφεις με σχετικα ψηλες στροφες και δες που θα ειναι η θερμοκρασια. Δηλαδη παρατηρησε αν πχ σε σχεση με σημερα που δεν ανεβαζε θερμοκρασια αν ψηλοστροφα κραταει μεγαλυτερη θερμοκρασια. 
Σε καθε περιπτωση δεν ειναι καλο να το δουλευεις αν δεν ανεβαζει θερμοκρασια.
 
 
Σε υψηλες στροφες δεν πεφτει. Πχ Στην επιστροφη που ειναι σχετικα ανηφορα ειναι μονινα 90 . Πεφτει σε κατωφερεια και σε ευθεια με χαμηλες στροφες

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Έχεις αλλάξει ποτέ G13 ?

Έκανες καθάρισμα κυκλώματος ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Καλη Χρονια με υγεία. Τον τελευταιο καιρο αντιμετωπιζω προβλημα με την θερμοκρασια. Σε δρομο με κατωφερεια πεφτει η θερμοκρασια 2 γραμμες κατω απο τους 90 βαθμους. Τωρα τα πρωινα που εχει κρυο  που πηγαινω στο φαληρο και κατεβαινω κηφισιας βασ Σοφιας καλλιροης θησεως δεν φτανει η θερμοκρασια 90 ανεβαινει λιγο οταν σταματαω σε φαναρι αλλα μολις ξεκιναω παλι πεφτει . Το προβλημα αρχιζει και γινεται εντονο οταν ανοιγω σκετο τον αερα η το aircondition που πεφτει η γραμμη στους 60 βαθμους. Υποθεσα οτι ειναι προβλημα θερμοστατη. Το εχω παει σε γνωστο μου ηλεκτρολογο και επιμενει οτι δεν ειναι θερμοστατης και οτι θα δωσω τσαμπα λεφτα. Μου αλλαξε τον αισθητηρα θερμοκρασιας που ειναι ποιο οικονομικος. Αργοτερα εμαθα απο αλλο συνεργειο οτι υπαρχει και 2ο αισθητηρας που ειναι χαμηλα. Ο φιλος μου μου αλλαξε τον 1ο που βρισκεται κοντα στο θερμοστατη.  Στο δευτερο συνεργειο που ασχολειται αποκλειστικα με vag οχηματα μου ειπε οτι θελει ψαξιμο μπορει να φταιει ο δευτερος αισθητηρας αφου τον πρωτο τον αλλαξα μπορει να ειναι θερμοστατης μπορει να ειναι καποιος βουλωμενος σωληνας και τελος να φταιει η ενδειξη στο καντραν. Γνωριζει καποιος τι μπορει να ειναι και τι να κανω για να βγαλω καποια ακρη.
Στην πρωτη φωτο ειναι μετα απο 26km δαιδρομη η θερμοκρασια δεν εχει φτασει 90βαθμους στην δευτερη φωτο οταν παρκαρα αφησα 2 λεπτα περιπου το αυτοκινητο στο ρελαντι και ανεβηκε και στην τριτη φωτο στο ιδιο σημειο ανοιξα το aircondition στους 24 βαθμους και μετα απο λιγα λεπτα η θερμοκρασια εφτασε περιπου 70
1.png.42f52427e1b074154c6119d4fa0ee6c9.png
2.png.7cb6074b5c162b8a632c40cd67a75529.png
3.png.3426663ef0c0a87e4f91c999969d5527.png
Θερμοστάτης ανοιχτός.
Άλλαξε ηλεκτρολόγο
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Είμαι κάτοχος ενός golf 5 gt και εχω παρατηρήσει τις τελευταίες μέρες την στάθμη του παραφλού στο δοχείο διαστολής να είναι λίγο πάνω απο το min. Τελευταία φορά είχε γεμιστεί σε σέρβις πριν απο τρεις μήνες περίπου. Συμπλήρωσα πριν 5-6 μέρες λίγο πάνω απο το MAX και τώρα αυτή τη στιμγή βρίσκεται λίγο πάνω απο τη μέση..άρα έχει χάσει ? η έχει πετάξει αυτό που ήταν περιττό ? επίσης δεν παρατήρησα κάποια διαρροή 

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να χανεις απο την αντλια νερου


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Καλη Χρονια με υγεία. Τον τελευταιο καιρο αντιμετωπιζω προβλημα με την θερμοκρασια. Σε δρομο με κατωφερεια πεφτει η θερμοκρασια 2 γραμμες κατω απο τους 90 βαθμους. Τωρα τα πρωινα που εχει κρυο  που πηγαινω στο φαληρο και κατεβαινω κηφισιας βασ Σοφιας καλλιροης θησεως δεν φτανει η θερμοκρασια 90 ανεβαινει λιγο οταν σταματαω σε φαναρι αλλα μολις ξεκιναω παλι πεφτει . Το προβλημα αρχιζει και γινεται εντονο οταν ανοιγω σκετο τον αερα η το aircondition που πεφτει η γραμμη στους 60 βαθμους. Υποθεσα οτι ειναι προβλημα θερμοστατη. Το εχω παει σε γνωστο μου ηλεκτρολογο και επιμενει οτι δεν ειναι θερμοστατης και οτι θα δωσω τσαμπα λεφτα. Μου αλλαξε τον αισθητηρα θερμοκρασιας που ειναι ποιο οικονομικος. Αργοτερα εμαθα απο αλλο συνεργειο οτι υπαρχει και 2ο αισθητηρας που ειναι χαμηλα. Ο φιλος μου μου αλλαξε τον 1ο που βρισκεται κοντα στο θερμοστατη.  Στο δευτερο συνεργειο που ασχολειται αποκλειστικα με vag οχηματα μου ειπε οτι θελει ψαξιμο μπορει να φταιει ο δευτερος αισθητηρας αφου τον πρωτο τον αλλαξα μπορει να ειναι θερμοστατης μπορει να ειναι καποιος βουλωμενος σωληνας και τελος να φταιει η ενδειξη στο καντραν. Γνωριζει καποιος τι μπορει να ειναι και τι να κανω για να βγαλω καποια ακρη.
Στην πρωτη φωτο ειναι μετα απο 26km δαιδρομη η θερμοκρασια δεν εχει φτασει 90βαθμους στην δευτερη φωτο οταν παρκαρα αφησα 2 λεπτα περιπου το αυτοκινητο στο ρελαντι και ανεβηκε και στην τριτη φωτο στο ιδιο σημειο ανοιξα το aircondition στους 24 βαθμους και μετα απο λιγα λεπτα η θερμοκρασια εφτασε περιπου 70
1.png.42f52427e1b074154c6119d4fa0ee6c9.png
2.png.7cb6074b5c162b8a632c40cd67a75529.png
3.png.3426663ef0c0a87e4f91c999969d5527.png
Αλλαξα θερμοστατη το προβλημα με την θερμοκρασια λυθηκε δεν κανει αυξομειωσεις ουτε σε χαμηλες στροφες αλλα ουτε και οταν ανοιγω το aircondition. Το θεμα που προεκυψε ειναι οτι δουλευει συχνα στο φουλ το βεντιλατερ οταν βρισκομαι σε κινηση ενω η θερμοκρασια παραμενει στο 90 ενω οταν σβηνω την μηχανη δουλευει για κανενα πενταλεπτο το βεντιλατερ και σταματαει. Προσπαθω να ανεβασω βιντεο με τον ηχο αλλα δεν με αφηνει. Ειναι τοσο εντονος ο θορυβος οταν δολευει. Το βαλαμε σε διαγνωστικο δεν εμφανιζει κανενα σφαλμα

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την ώρα που δουλεύει το βεντιλατερ άνοιξε το καπώ και τσεκαρε αν δουλεύουν και τα δύο βεντιλατερ...στο δικό μου είχε κάει το μικρό και είχα ακριβώς τα ίδια 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως οτι λεει ο θοδωρας απο πανω


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.