Jump to content
solaris2k7

Golf 5 Gt - Αμορτισέρ, Silent Block Για Μαλακή Οδήγηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, 

 

Έχω ένα GOLF V - GT (170hp) και πλέον (λόγω ηλικίας και οικογένειας) βαρέθηκα να "κοπανάει" το αμάξι

 

Είναι να αλλάξω σινεμπλοκ σε λίγο καιρό και σκεφτόμουνα να μαλακώσω και το αμάξι... 

 

Τι πρέπει να αλλάξω? Θέλω ειλικρινά να το κάνω το αμάξι βάρκα... βαρέθηκα τις λακούβες και να νιώθω το κάθε χαλικάκι. 

 

Πλέον δεν οδηγάω με μεγάλες ταχύτητες και η οδήγησή μου είναι πλέον οικογενειακή. 

 

τι πρέπει να αλλάξω για να γίνει ΑΝΕΤΗ η οδήγηση? χωρίς βέβαια να θυσιάσω πάρα πολύ τα κρατήματα... 

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

Πιο μαλακά σινεμπλόκ από τα εργοστασιακά δεν υπάρχουν.Για πιο άνετη οδήγηση μόνο αν αλλάξεις ανάρτηση θα βρεις γιατρειά.

Πρέπει να βρεις ελατήρια γνήσια και αμορτσέρ από το 1.6 fsi comfortline γιατί αν δεν κάνω λάθος το δικό σου δεν βγήκε σε τέτοια έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε αμορτισερ απο golf v trendline και ελατηρια.

Αλλαξε ελαστικα σε 195/65/15.

Ανεση και ησυχια με οικονομια καυσιμου.

Υγ. Επισης ειναι silent block, ως forum στο χωρο του αυτοκινητου οφειλουμε να ειμαστε ακριβεις.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στα παιδιά,

θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με silent block σε Golf 6 160hp. Επειδή είδα ότι είναι σε μαυρο χάλι και πρέπει να αλλαχτουν, να βάλω πάλι τα μαμά ή από το R20 για μεγαλύτερη αντοχή (όπως μου πρότειναν σε συνεργείο)? Θα υπάρχει συντονισμός ή κοπάνημα ή κάτι άλλο που δεν έχω σκεφτεί?

Παρακαλώ τις γνώμες σας (κυρίως όσοι έχετε κάνει το εγχείρημα και έχετε προσωπική εμπειρία).

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στα παιδιά,

θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με silent block σε Golf 6 160hp. Επειδή είδα ότι είναι σε μαυρο χάλι και πρέπει να αλλαχτουν, να βάλω πάλι τα μαμά ή από το R20 για μεγαλύτερη αντοχή (όπως μου πρότειναν σε συνεργείο)? Θα υπάρχει συντονισμός ή κοπάνημα ή κάτι άλλο που δεν έχω σκεφτεί?

Παρακαλώ τις γνώμες σας (κυρίως όσοι έχετε κάνει το εγχείρημα και έχετε προσωπική εμπειρία).

Ευχαριστώ

 

Εννοείς τα κάτω πίσω μπροστινά; Αν ναι βάλε τα μασίφ. Πρόσφατα τα άλλαξα και γω με του s3 γιατί τα δικά μου είχαν κοπεί.

 

Διαφορά δεν είδα παρά ελάχιστη υπό την έννοια οτι έγινε ελάχιστα πιο άμεσο το τιμόνι αλλά μην φανταστείς κάτι δραματικό...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Θυμάσαι κόστος;

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Οχι ακριβώς αλλά κάπου στα 40-50 ευρώ περασμένα ήταν. Τα 2 silent block τα είχα πάρει κατι λιγότερο απο 30 ευρώ θυμάμαι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.