Jump to content
godfather

Golf 5 1.4 & 1.6 Fsi - Προβληματικός αισθητήρας Nox

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

πριν μερικές μέρες έμαθα και εγώ ότι είμαι ένας από τους τυχερούς που θέλουν αλλαγή αισθητήρα NOx. Φυσικά όταν έμαθα την τιμή, (572 ευρώ), άρχισα να ψάχνω για μεταχειρισμένο αλλά δυστυχώς δεν βρήκα κάτι, διάβασα και στο foum και άκουσα και από άλλους ότι θα μου το ξαναεμφανίσει το πρόβλημα.

 

Έτσι άκουσα ότι υπάρχει τρόπος να γίνει απενεργοποίηση του αισθητήρα nox, και το αμάξι να μην έχει κανένα πρόβλημα.Επειδή όμως πολλά ακούμε, θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας και ακόμα καλύτερα αν υπάρχει κάποιο μέλος, το οποίο το έχει κάνει.

 

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

πριν μερικές μέρες έμαθα και εγώ ότι είμαι ένας από τους τυχερούς που θέλουν αλλαγή αισθητήρα NOx. Φυσικά όταν έμαθα την τιμή, (572 ευρώ), άρχισα να ψάχνω για μεταχειρισμένο αλλά δυστυχώς δεν βρήκα κάτι, διάβασα και στο foum και άκουσα και από άλλους ότι θα μου το ξαναεμφανίσει το πρόβλημα.

 

Έτσι άκουσα ότι υπάρχει τρόπος να γίνει απενεργοποίηση του αισθητήρα nox, και το αμάξι να μην έχει κανένα πρόβλημα.Επειδή όμως πολλά ακούμε, θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας και ακόμα καλύτερα αν υπάρχει κάποιο μέλος, το οποίο το έχει κάνει.

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τον καταργησεις...το αμαξι δεν θα εχει κανενα προβλημα...αν τον αντικαταστησεις μπορει μετα απο μια εβδομαδα να σου ξαναχαλασει...το κοστος καταργησης ειναι 150 ευρω περιπου...εχω και εγω το ιδιο προβλημα και το εχω αφησει ετσι λογω ελλειψης χρηματων

Link to comment
Share on other sites

Φίλε economist, σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου. Απλά θα ήθελαν σε ρωτήσω, πως γίνεται χωρίς να το έχεις κάνει να αναφέρεις ότι δεν θα έχει το αμάξι κάποιο πρόβλημα? Το έκανε κάποιος γνωστός σου, ή στο είπε κάποιος μηχανικός?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε economist, σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου. Απλά θα ήθελαν σε ρωτήσω, πως γίνεται χωρίς να το έχεις κάνει να αναφέρεις ότι δεν θα έχει το αμάξι κάποιο πρόβλημα? Το έκανε κάποιος γνωστός σου, ή στο είπε κάποιος μηχανικός?

Μου το ειπε ο μηχανικος που θα μου το αφαιρεσει...οι μισοι εδω στην πατρα που μενω κυκλοφορουνε χωρις nox και ολοι εχουν κανει τη δουλεια στο ιδιο συνεργειο

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ ένα GOLF 5 1.4 FSI και κλασικά έχω πρόβλημα με τον Nox αλλά δεν έχω βρει ακόμα κάποιο συνεργείο που να τον παρακάμπτει. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος φίλος για Αθήνα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων Τάκης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου, μετά από πολλές γνώμες από διάφορους μηχανικούς που μου σύστησαν, ο καθένας έλεγε το μακρύ και το κοντό του, ώσπου βρήκα ένα τσακάλι που δουλεύει στην Volkswagen και μου είπε τα παρακάτω, σε καμμία περίπτωση να μην τον παρακάμψεις διότι το αυτοκίνητο μετά θα βγάζει παραπάνω καυσαέρια, στην ουσία γίνεται EURO 4, και μπορεί να ακολουθήσει ο καταλύτης και πάει λέγοντας. Εγώ τον άκουσα και πήρα έναν μεταχειρισμένο αισθητήρα Nox από ένα τρακαρισμένο VW Golf 5 1.6 fsi και ας είχα το 1.4 και ταίριαξε κουτί και δουλεύει απροβλημάτιστα. Οπότε η γνώμη μου είναι ψάξε να βρεις έναν μεταχειρισμένο, εγώ τον πήρα 160€ και να ησυχάσεις.

Link to comment
Share on other sites

εχω το golf 1.6 fsi και εδω και 50000km αναβει το check engine 

με προγραμμα obd που εχω στο κινητο μου δειχνει βλαβη p2202 που σημαινει αισθητηρας nox

σβηνω με το προγραμμα τη βλαβη και ξαναεμφανιζεται

το αφηνω ετσι με χαλασμενο nox και τα καυσαερια βγαζουν καλυτερες τιμες απο πριν που ηταν ενταξει ο nox.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση godfather αλλά έχω ήδη δώσει 200E για μεταχειρισμένο με τον όποιο ξαναέβγαλε βλάβη μετά από 6 μήνες που τον είχα βάλει και ήθελα μια οριστική λύση γι αυτό κοίταζα την παράκαμψη αλλά όπως μου τα λες μάλλον θα μείνει για πάντα το check αναμμένο!!!!!!!!!!

Edited by TakisTls
Link to comment
Share on other sites

Ειχα καποτε το 1.6 fsi του 2005, sta 50000km μου χε αναψει το λαμπακι. Αλλαξα 3 νοξ τιποτα. Αφου δε εβγαζα ακρη τα παρατησα. απο τα 50000 σχεδον ως 220000 που το εδωσα κανενα προβλημα, ταξιδια συνεχεια. Το μονι εκνευριστικο οταν εβγαζε αλλη βλαβη δε το καταλαβαινες γιατι το λαμπακι ηταν ηδη αναμενο. 

Για αυτο κανε που και που καμια διαγνωση να δεις αν σου εχει βγαλει τιποτα αλλο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα κατοχος golf fsi το πηγα διαγνωστικο και μου ειπε αισθητηρας nox..

Μπηκα να δω τιμη εγκεφαλικο 570 καινουριο...

Εννοειται οτι δοκιμασα να μου το σβησουν το ξανααναψε δυστυχως  φορες μετα απο 2 μερες.

Το εχω αφησει ενα χρονο με αναμμενο το τσεκ αλλα πριν 2-3 μερες που περασα απο Κτεο μου ειπε ο τυπας οτι για 50.000 χιλιομετρα που εχεις τα καυσαερια σου δεν γινεται να εχουν τετοιες τιμες.Του εξηγησα οτι ειναι με αυτον τον αισθητηρα αυτη η βλακια..Αφου με περασαν παλι καλα δηλαδη αλλα αυτο με ταρακουνησε λιγο..Και στην τελικη δεν μπορει να ειναι μονιμα ανναμενο το τσεκ γιατι δεν θα ξερεις τι παρουσιαζει καθε φορα..

Ερωτηση αν παω σε εγκεφαλα και μου το καταργησει θεωρειται οτι θα εχω προβλημα με τα καυσαερια?Η θα ειναι ολα κομπλε?

Γιατι για καινουριο δεν το συζητω την δεδομενη χρονικη στιγμη και μεταχειρισμενο φοβαμαι μην το ξαναπεταξει το προβλημα? 

Link to comment
Share on other sites

2 φορες εχω περασει κτεο με καμενο knox.Δεν ειχα ποτε προβλημα.Σε καψιμο πολαπλασιαστη μια χαρα αναβοσβηνε το τσεκ και πηγα και τον αλαξα.Εαν εχεις καυσαερια τσεκαρε τον πρωτο λαμδα,προκαταλυτες,καταλυτη.Εαν ποτε τον κατεβασουν στα 100ε τοτε ισως να τον αλαξουμε.500Ε για ενα παλιο αυτοκινητο ειναι ληστεια και ειναι και αναξιοπιστος σαν αισθητηρας.

Αν βρεις ατομο αθηνα και στον καταργησει ποσταρε η στειλε πμ γιατι με ενδιαφερει και εμενα το ζητημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα σας,

Σε όσους κάηκε ο αισθητήρας nox-λάμδα θυμάστε αν έγινε εν κινήση ή κατά την εκκίνηση του κινητήρα ? 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.