Jump to content
stasko07

Λάδια..!

Recommended Posts

Χαιρετώ όλους..!!Με λένε Kώστα και ειμαι κάτοχος του vw eco up.Απόλυτα ευχαριστιμένος με το αμάξι  αλλά και προβληματισμένος ταυτόχρονα…

Στο αμάξι κάνω έναν έλεγχο περίπου κάθε 2.000χλμ.Στα πρώτα 15.000χλμ όλα μια

χαρά, πάω για το πρώτο service.Μετά γύρω στα 18.000χλμ βλέπω τι στάθμη του λαδιού πιο κάτω από το προβλεπόμενο οριο(max) με αποτέλεσμα να πάω αμεσως στην αντιπροσωπεία να δω τι συμβαίνει και γίνετε αυτό.Ανέφερα το προβλημά μου στον διευθυντή του τεχνικού τμήματος και συμπληρώσαμε την ποσότητα η οποία

έλειπε δηλαδή 500γρ περίπου (αρκετά για 3.000χλμ).Μου είπε να πάω πάλι μετά από 1.000χλμ να το ξανά δούμε, όπως και έκανα.Αυτή τη φορά έλειπαν 200γρ.(Σύνολο 700γρ για 4.000χλμ)Οταν όμως τον ρώτησα γιατί συμβαινει αυτό το πράγμα σε καινούργιο αμάξι πήρα την απάντηση που έγινα έξω φρενών ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό και ότι η VW δικαιολογεί την απώλεια αυτή όπως λέει και στο manual είναι φυσιολογικό να κάψει 1 λιτρο λάδι στα 2.000χλμ.Μετά από αυτό δεν μπορώ να σας περιγράψω τι έγινε..Μέχρι να πάω για το δεύτερο service συμπλήρωσα τουλάχιστον άλλο 1 λίτρο.Έχοντας κάνει τώρα 5.000χλμ μετα το δεύτερο service δεν παρατήρησα καμία διαφορά  στα λαδια όλα φυσιολογικά.Όλο αυτό με έχει

παραξενέψει και σας το αναφέρω μήπως έχει παρατηρήσει κάποιος από εσάς κάτι

ανάλογο με τα λάδια.Να αποκλέισουμε την περίπτωση κάποιας δοιαρροής γιατί το έλενξα.

 

Σας ευχαριστώ, πολύ και χάρηκα που ήρθα στην παρέα σας!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απώλεια λαδιου σημειωνεται στους tsi κινητηρες.

Μηπως , λεω εγω τωρα, απλα στο service των 15000 δεν στο γεμισαν οσο επρεπε;

Link to comment
Share on other sites

Το έλενξα αμέσως και ήταν εντάξει.Την πρώτη φορά που συμπλήρωσα μετά πάλι έχασα αλλα 200γρ. σκέφτηκα μήπως το ρούφηξε το φίλτρο αλλα δεν είναι δυνατον τοσο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατι οι κύριοι στην αντιπροσοπεία δεν αφήνουν να είσαι στο χώρο εργασίας του αυτοκινήτου και ετσι δεν είδα.

Στα χαρτιά πάντως έλεγε οτι μου έβαλαν το λάδι που έπρεπε.Συγκεκριμένα το castrol magnatec 5w40

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες Κωστα,καλη αρχη,καλοταξιδο το εργαλειο με πολλα ασφαλη οικονομικα χλμ.

Πολυ καλα εκανες που αμεσως μας αναφερεις την απωλεια λαδιου που παρατηρησες.

Θα σου πω λοιπον και την δικη μου μεχρι τωρα ecoεμπειρια.

Στο πρωτο eco up που ειχα περσυ στα χερια μου και εκανα στην αντιπροσωπια το service των 15000χλμ.

και μεχρι που τοδωσα στα 17500χλμ περιπου,δεν εχασε καθολου λαδι (η σταθμη ηταν σταθερη ελαχιστα κατω απο το max σημειο του δεικτη).

Στο δευτερο (προσωπικο μου) ολοκαινουργιο διπορτο eco up που εχω σημερα τουχω κανει μονο 8000χλμ.

και καθε 1000χλμ περιπου του κοιταω την σταθμη λαδιου διχως να εχει χασει σταγονα λαδι.

Καλυτερα ομως να μας πουν και οι υπολοιποι φιλοι μας που εχουν up την δικη τους εμπειρια πανω στο θεμα αυτο.

Οπως και ναχει ολοι μας θα παρακολουθουμε συχνοτερα πλεον την σταθμη λαδιου και θα αναφερουμε σ'αυτο το νημα οτι παρατηρησουμε.

Καλη συνεχεια Κωστα.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις ίχνος εξυπναδας,ρωταω μηπως.

Η οδηγηση σου ειναι τετοια,που ισως να δικαιολογει την καταναλωση λαδιου;

Δηλαδή αν το μοτερ δουλευει 5.000στροφες+ ειναι λογικο να καψει μια χ ποσοτητα λαδιου.

Link to comment
Share on other sites

H οδήγηση μου με το συγκεκριμενο αμάξι δεν θα μπορούσε να είναι στα όρια.. αλλά και να ήταν πάλι δεν το βρίσκω φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Θα κανω μια ερωτηση. Την ειχα ξανακανει αλλα σβηστηκε η ερωτηση μου. Πιθανον να ειναι χαζη και βλακωδης. Εχω το up λαδια δεν μου καιει μεχρι 120-130 το παταω αν και εχει τυχει και 170 να το πατησω καποιες φορες. Ειμαι πολυ συνεπης στα σερβις του και ολα γινονται στα χιλιομετρα που πρεπει και αρκετα νωριτερα με αποτελεσμα μεχρι στιγμης να μου λενε απο την αντιπροσωπεια οτι ειναι αψογο το αμαξι. Ομως!!!!! Προκειται να παω σε ενα συνεδρειο και θα ειμαι ομιλητης στην Αθηνα. Αυτο που ηθελα να ρωτησω το αμαξι αντεχει να φτασει Αθηνα με μεση ταχυτητα 120 η θα μου ανεβασει καμια θερμοκρασια και θα τα δω ολα?

Link to comment
Share on other sites

δεν θα εχεις κανενα απολύτως προβλημα.

καλο δρομο !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν θα εχεις κανενα απολύτως προβλημα.

καλο δρομο !!!

Να σαι καλα ευπροσδεκτοι στο συνεδρειο θα μιλησω για την χειρουργικη στοματος :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε το ξαναέγραψα και σε ένα άλλο topic του forum.. Το αμάξι δεν θα βγάλει κιχ εγγυημένα ακόμα και με πιο μεγάλη μέση ταχύτητα να το πας.. Καλό θα ήταν βέβαια να κάνεις μια στάση για να το ξεκουράσεις κάπως, περισσότερο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, όχι για τίποτα άλλο..

Καλό δρόμο και καλή Ανάσταση να έχεις!

Link to comment
Share on other sites

Να ποστάρω οτι φουλάρισα με 100 βενζίνη. Το ταξίδι έγινε Ιουλιο. Aircontion was my best friend. Μέχρι λαμία με μέση ταχύτητα 110 έκαψα 8.1 λίτρα. Συνολικά υπολογίζω οτι ξόδεψα 45 ευρώ πήγαινε έλα σε βενζίνη Θεσσαλονίκη Αθήνα. Ομως αυτά τα διόδια φαρμακι..(67 ευρώ διόδια-μην μου πει κανείς γτ δεν πήρα αεροπλάνο απλώς τα φοβάμαι)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Λαδια και φιλτρο λαδιου. Ή μαλλον το παιδι μου αυτος ο αγνωστος οπως θελετε βαφτηστε το. 

Αρχικα τι λαδια φοραμε; Τα 5-30 της castrol magnetec c3? Και φιλτρο λαδιου mann? Καθε ποτε τα αλλαζουμε; Ειμαι τυπικος στα σερβις ανα 14000 περιπου τα αλλαζω ολα. Προχθες επεσα σε εναν ταξιτζη και μου ελεγε να αλλαζω ανα 7500km λαδια και φιλτρο λαδιου. Εγω εχω αυτη τη στιγμη 95000km το αμαξι δεν μου εχει καψει σταγονα λαδιου και απο αυτα ζητημα τα 7000km να ειναι γραμμενα στο κεντρο και παλι πολλα λεω. Στο 97% το αυτοκινητο κινειται σε ταξιδια και σε δρομους με μεγαλες ταχυτητες περιφερειακος. Τι ισχυει τελικα; Θα βοηθησει στην μακροβιοτητα του κινητηρα η αλλαγη στα 7500km ή ουτε καν; Σημερα που τα ελεγξα βεβαια αλλαχθηκαν προ 5000km ηταν ξανθα με απειροελαχιστα καφετι χρωμα και στην αντιπροσωπεια μου ειπαν πως ολα ειναι τελεια.

Edited by vastil
Link to comment
Share on other sites

οσο πιο νωρις τα αλλαζεις σιγουρα ειναι καλυτερο αλλα για λαδι 5/30 η 5/40 φουλ συνθετικο για τα δικα μας αυτοκινητα το θεωρω υπερβολη να  τα αλλαζεις καθε 7500!!  εγω απο προσωπικη επιλογη τα αλλαζω ανα 10000 η στον χρονο!! εγω σαν λαδι βαζω 5/40!! απο μαρκες ειτε aral η castrol fst...

Link to comment
Share on other sites

Απο το maχ μεχρι το min ποσο λάδι χρειάζεται ? Να πω την αλήθεια δε το είχα κοιτάξει ποτέ και σήμερα βλέπω οτι ειναι στο κάτω μέρος της γραμμής. Είναι φυσιολογικό? Στην αντιπροσωπεια μου λενε οτι η vw δικαιολογει μεχρι και 1 lt ανα 2000 χλμ! Πάνε καλα??

Edited by ermis1975
Link to comment
Share on other sites

καταρχην μετρηθηκε σωστα η σταθμη?? ηταν ευθεια το αμαξι οταν κοιταξες τα λαδια??το μετρας το αμαξι στη ιδια θεση παντα?? δευτερον στα ποσα χιλιομετρα σου εκαψε τα λαδια και τι λαδια ηταν?? γενικα ειναι πολλοι πραγωντες που παιζουν ρολο!

 

αυτο με την αντιπροσωπεια που λες ισχυει και μαλιστα δικαιολογει το βιβλιαρακι 1λιτρο στα 1000χλμ ουτε καν στα 2000χλμ

 

μια ερωτηση μιας και δεν το εχω προσεξει στα up μας αναβει καποια ενδειξη-προειδοποιηση οτι εχει ερθει η ωρα για service??

Link to comment
Share on other sites

On 19/12/2016 at 9:12 ΜΜ, crazy bill said:

μια ερωτηση μιας και δεν το εχω προσεξει στα up μας αναβει καποια ενδειξη-προειδοποιηση οτι εχει ερθει η ωρα για service??

Ναι ανάβει κανονικά για λίγη ώρα όταν ανάβεις το αυτοκίνητο και γράφει INSP εκεί που φαίνεται η ώρα ή η θερμοκρασία στο ταμπλό. Έχει και ηχητικό σήμα, ίδιο με την χαμηλή στάθμη καυσίμου και της χαμηλής εξωτερικής θερμοκρασίας (κάτω των 4 ºC ) και αν δεν κάνω λάθος είναι ρυθμισμένο για κάθε 15.000 χιλιόμετρα. 

Link to comment
Share on other sites

ωραιος ευχριστω για την απαντηση. απλα εγω το παω ανα 10,000 και δεν το ειχα δει ποτε!

μου το ρυθμισε τωρα ο μαστορας μου να μου αναβει και εμενα ανα 10,000 η στον χρονο!

Edited by crazy bill
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα λάδια στο UP αλλαζονται κάθε 15.000 χιλ. Στην αρχή είχε μεσα 5-30 της Castrol μετα την αλλαγη μου βαλανε στην αντιπροσωπεια παντα λαδι 10-40 ημισυνθετικο και ολα ειναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν , dj_michel said:

Τα λάδια στο UP αλλαζονται κάθε 15.000 χιλ. Στην αρχή είχε μεσα 5-30 της Castrol μετα την αλλαγη μου βαλανε στην αντιπροσωπεια παντα λαδι 10-40 ημισυνθετικο και ολα ειναι μια χαρά.

Σε ποια αντιπροσωπία έγινε αυτό? είμαι πολύ περίεργος να μάθω,  επίσης εντύπωση μου προκαλεί με ποιο κριτήριο ή κριτήρια κατέληξες ότι όλα είναι μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

 Οταν μια αντιπροσωπια δικαιολογει εως 1 λιτρο ανα 2.000 χιλιομετρα , το μονο που μπορω να πω ειναι  χαχαχαχαχα ...... Φυσικα και το δικαιολογει με τα 30αρια που μας βαζει .Δεν μας φταινε τα μεταλλα της μηχανης ,αυτα ειναι οκ ,και καμια κατασκευαστρια δεν παιζει με αυτα γιατι με αστοχιες , θα υποχρεωθει σε ανακλησεις . Με το ακαταλληλο σε ρευστοτητα λαδι , πετυχαινει αυτο που το εχω ξαναπει . Επιθυμητη νομιμη φθορα . Με 40αρι ,ουτε μισο στα 10.000 χιλιομετρα δεν μπορει να καψει (υπο φυσιολογικες συνθηκες ) ...Τωρα για το 10w-40 , λιγο "παχυ" το βλεπω , εκτος και εαν υπαρχει "τρελη" εσωτερικη φθορα . Ενα 5w-40 μαλλον ειναι πιο λογικη επιλογη .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Εμένα το αυτοκίνητο δεν ξέρω με τι ήρθε αλλά όταν στα 8.500km έβγαλε ένδειξη για λάδι στην ΕΤΕΑ μου έβαλαν 1L 30αρι.

Στο ετήσιο service όμως που έκανα στην Karenta μου έβαλαν 40αρι.

Τους ρώτησα για αυτό και μου έδειξαν την καρτέλα με το τι προτείνει η VW και έγραφε 40.

Άβυσσος...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.