Jump to content
stasko07

Λάδια..!

Recommended Posts

10 hours ago , dj_michel said:

Τα λάδια στο UP αλλαζονται κάθε 15.000 χιλ. Στην αρχή είχε μεσα 5-30 της Castrol μετα την αλλαγη μου βαλανε στην αντιπροσωπεια παντα λαδι 10-40 ημισυνθετικο και ολα ειναι μια χαρά.

 

 

γενικα οσο πιο νωρις αλλαζεις τα λαδια τοσο το καλυτερο!! δεν ειναι δεδομενο πως τα up αλλαζουν λαδια καθε 15000!! οσο για το 10/40 και εγω διαφωνω βαλε 5/40 φουλ συνθετικο και θα δεις πολυ καλυτερα αποτελεσματα ακομα και στον ηχο του μοτερ σου!!

Link to comment
Share on other sites

On 25/1/2015 at 9:50 ΜΜ, aetos said:

Καλως ηρθες Κωστα,καλη αρχη,καλοταξιδο το εργαλειο με πολλα ασφαλη οικονομικα χλμ.

Πολυ καλα εκανες που αμεσως μας αναφερεις την απωλεια λαδιου που παρατηρησες.

Θα σου πω λοιπον και την δικη μου μεχρι τωρα ecoεμπειρια.

Στο πρωτο eco up που ειχα περσυ στα χερια μου και εκανα στην αντιπροσωπια το service των 15000χλμ.

και μεχρι που τοδωσα στα 17500χλμ περιπου,δεν εχασε καθολου λαδι (η σταθμη ηταν σταθερη ελαχιστα κατω απο το max σημειο του δεικτη).

Στο δευτερο (προσωπικο μου) ολοκαινουργιο διπορτο eco up που εχω σημερα τουχω κανει μονο 8000χλμ.

και καθε 1000χλμ περιπου του κοιταω την σταθμη λαδιου διχως να εχει χασει σταγονα λαδι.

Καλυτερα ομως να μας πουν και οι υπολοιποι φιλοι μας που εχουν up την δικη τους εμπειρια πανω στο θεμα αυτο.

Οπως και ναχει ολοι μας θα παρακολουθουμε συχνοτερα πλεον την σταθμη λαδιου και θα αναφερουμε σ'αυτο το νημα οτι παρατηρησουμε.

Καλη συνεχεια Κωστα.

Επειδή ενδιαφέρομαι για το eco up είναι καλό,αξιόπιστο? Γιατί αν επιτρέπεται άλλαξες το πρώτο eco up και μετά πήρες δεύτερο? υπήρχε πρόβλημα στο πρώτο ή είναι εταιρικά τα eco up σου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γιώργο, είναι εξαιρετικό το eco up για μέσα στην πόλη, οικονομικότατο, εγώ έχω κάνει 43.000 χιλιόμετρα χωρίς να ζητήσει τίποτα μόνο service δηλαδή. Αν ψάξεις στο forum θα βρεις πάρα πολλά topic σχετικά με το αυτοκίνητο, στα οποία και εγώ και άλλα άτομα με το ίδιο αμάξι τα λέμε πιο αναλυτικά.  Περιεκτικά αν είσαι κοντά σε πρατήριο φυσικού αερίου και δεν σε πειράζει να δώσεις κάτι παραπάνω από ότι για το απλό Up!, εφόσον κάνεις αρκετά χιλιόμετρα καθημερινά, τότε θεωρώ ότι ίσως είναι μονόδρομος. 

Ο Μένιος (aetos) ένα eco up είχε πάντα, το προσωπικό του όπως λέει παραπάνω σε αυτό που έγραψε. Απλώς για κάποια χιλιόμετρα η αντιπροσωπεία του είχε δώσει ένα εταιρικό eco up επειδή κρατούσαν το δικό του για κάποιες δοκιμές, εκείνος βέβαια θα στα πει καλύτερα! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Πέτρο και καλή χρονιά.Θα ήθελα να ρωτήσω για το αυτόματο κιβώτιο αν ξέρεις κάτι,είχα ακούσει για κάποια προβλήματα.Δεν ξέρω εσύ τι έχεις.Πιστεύω είναι το ιδανικό για την γυναίκα μου μεσα στην πόλη.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης καλή χρονιά να έχουμε με υγεία! 

Εγώ έχω το χειροκίνητο, την έκδοση του '14 με την όπισθεν πίσω δεξιά πατητή, επίσης το eco αν θυμάμαι καλά έρχεται μόνο με χειροκίνητο πεντάρι. Το ASG είναι ουσιαστικά ένα αυτοματοποιημένο χειροκίνητο, δεν θα το συνιστούσα γενικά και τα 750€ που κοστίζει είναι πάρα πολλά για αυτά που προσφέρει και για την αξιοπιστία του. Το χειροκίνητο αν και αυτό δεν το λες και βελούδινο και πολύ καλό είναι σίγουρα καλύτερο από το αυτόματο! 

Link to comment
Share on other sites

Ρωτήστε μήπως υπάρχει η δυνατότητα παραγγελίας με απλό αυτόματο (torque converter), είναι πολύ αξιόπιστο, βελούδινο κ ταιριάζει πολύ σε απλά αμάξια πόλης. Το έχουμε στο polάκι κ είναι πολύ βολικό.

Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2017 at 2:43 ΜΜ, Petros K said:

Ο Μένιος (aetos) ένα eco up είχε πάντα, το προσωπικό του όπως λέει παραπάνω σε αυτό που έγραψε. Απλώς για κάποια χιλιόμετρα η αντιπροσωπεία του είχε δώσει ένα εταιρικό eco up επειδή κρατούσαν το δικό του για κάποιες δοκιμές, εκείνος βέβαια θα στα πει καλύτερα! 

Χρόνια πολλά και καλή ευτυχισμένη χρονιά με 2017 χιλιομετροχαμόγελα ανά μήνα...!!!

Ετσι ακριβως ενα eco up ειχα και εχω πάντα και εχω φθάσει απο καινούργιο το καλοκαιρι του 2014 εως σημερα,

αισίως τα 50.000χλμ ξενοιαστα,οικονομικά,διχως καποιο αξιόλογο πρόβλημα και προχωράμε σταθερά!!!

Link to comment
Share on other sites

Και τί προβλημα είχε και στο κρατήσανε τόσο και μάλιστα σου δώσανε και άλλο για τόσο καιρό?

Απο λάδια τώρα, επειδή δε τα είχα μετρήσει ποτέ μέχρι τις 10.000χλμ, δε ξέρω αν έκαψε αλλά πρόσθεσα περίπου μισό λίτρο. Τώρα λογικά θα τα ξανακοιτάξω.

Εμενα στα 13500 μου άναψε το INSP, αυτό να φανταστώ ειναι το service? Δε θα πρέπει να αναβει στα 15?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , ermis1975 said:

 

Αν και ταχω πει πολλες φορές θα τα ξαναπω για να μην ψαχνεις.

Αγορασα ενα καινουργιο ecoup to 2014 και το εχω ακομα.

Απο την αρχη ειχε ενα προβληματακι που ενω δουλευε μια χαρα στο φυσικο αεριο,αλλα οταν σταματουσε και εσβηνε (star-stop) συνεχιζε με βενζινα ενω η κατασκευη του ειναι να τελειωσει το φυσικο αεριο και μετα να γυρισει στην βενζινα.

Αυτο το εκανε και σε αλλους κατοχους eco-up αλλα κανεις δεν το αφηνε στην αντιπροσωπεια για να βρουν την λυση.

Εγω δεχθηκα αφου μου δωσαν ιδιο για να κυκλοφορω 4 μηνες και γλυτωσα και 9000χλμ απο το δικο μου ...

Ηταν το λογισμικο/προγραμμα αλλα ηθελε πιστοποιηση απο την Γερμανια για να γινει νομιμα.

 

Τωρα για το μισο κιλο λαδι που συμπληρωσες πρεπει να ξερεις οτι το καιει οταν οδηγας καπως γρηγορα,

ενω αν οδηγας συντηρητικά (σαν παπους) δεν καιει σχεδον καθολου (τοχω τσεκαρει).

Παράθεση

 

 

Edited by aetos
Link to comment
Share on other sites

Θα ξανατσεκαρω και θα δω! Η αλήθεια ειναι οτι η διαδρομή μου ειναι καθημερινά Αττική οδό μέχρι αεροδρόμιο. 90-100χλμ τη μερα. Δε το πιέζω, βγάζει απο 310-370 χλμ ανα γέμισμα (παίζει όμως ρόλο και πόσα κιλά θα πάρει). 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.