Jump to content
Guest loupos7

Ζαντες-Λαστιχα

Recommended Posts

Guest loupos7

εχουμε και λεμε... σημερα αλαξα ζαντες και λαστιχα,εβαλα 195-50-16 μπροστα και 195-55-16 πισω το κολιμα ειναι οτι βρισκη σαν τρελω στα φτερα τα ανυξα λιγω αλα παλι τα ιδια,τωρα πρεπη να παω να τα πριξω,η ζαντα ειναι deta αν το γραφω σωστα.και οποσ λεω η μ@λακιες πλερωνονται.<μαλων ακριβα>

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

επρεπε να βαλεις 205/45/16 ή 195/50/15.

κ στο καπακι της βενζινης πρεπει να το γραφει...

Δεν νομιζω οτι επρεπε να αλλαξεις διαστασεις μπρος πισω.

Link to comment
Share on other sites

εχουμε και λεμε... σημερα αλαξα ζαντες και λαστιχα,εβαλα 195-50-16 μπροστα και 195-55-16 πισω το κολιμα ειναι οτι βρισκη σαν τρελω στα φτερα τα ανυξα λιγω αλα παλι τα ιδια,τωρα πρεπη να παω να τα πριξω,η ζαντα ειναι deta αν το γραφω σωστα.και οποσ λεω η μ@λακιες πλερωνονται.<μαλων ακριβα>

Φίλε που τα άνοιξες;

Έχω ένα φιλαράκι που ενδιαφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ηρθε η ωρα να αλλαξω τα λαστιχα του Lupo μου και εδω ερχεται η ερωτηση μου!Επανω του εχω τα bridgestone potenza RE720.Δε μπορω να πω πολυ καλο λαστιχο και στα δυσκολα με εβγαλε ασπροπροσωπο αλλα ηθελαν αρκετα χιλιομετρα για να ζεσταθουν ωστε να αποδωσουν.Πλεων τα λαστιχα εχουν ξεραθει-σκληρινει αρκετα.Τι θα με συμβουλευατε να του φορεσω?!Και αν ξερουμε κ τιποτα τιμες!

ΤΗΑΝΧ!!

Link to comment
Share on other sites

Michellen pilot exalto.Ζεστένεται και μόνο που το κοιτάς και θα σου βγάλει αρκετά χιλιόμετρα Χωρίς να χάσει σε κράτημα.Οι τιμές παίζουν από 280 -350€ ανάλογα το μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

όταν είχα το Lupo είχα σε 185/55 R14 τα michelin ta energy 80H...σε σχέση με τα dunlop sp 2000 ήταν σαν να οδηγώ άλλο αμάξι!
Michellen pilot exalto.Ζεστένεται και μόνο που το κοιτάς και θα σου βγάλει αρκετά χιλιόμετρα Χωρίς να χάσει σε κράτημα.Οι τιμές παίζουν από 280 -350βοΏ½¬ ανάλογα το μαγαζί.

Παιδια σας ευχαριστω πολυ....οποτε με βλεπω προς το στρατοπαιδο της Michellin! Οταν τα τοποθετησω θα σας πω εντυπωσεις!!!!

Edited by konstantinos passat
Εγινε συγχωνευση των θεματων.
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω σας προτεινω να ριξετε μια ματια για ontinetal contact 3 ειναι πολυ καλα λαστιχα....αυτα φοραω τωρα και ειμαι ικανοποιημενος....οσο για τα michellen επειδη ειναι πολυ μαλακα λαστιχα και αν καποιος κανει πολλες διαδρομες απο εθνικη καλο ειναι να τα αποφυγει.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδες αν γινεται ριξτε μια βοηθεια.Εδω και καιρο βλεπω το κενο στους θολους και αναρωτιεμαι αν θα πρεπει να το χαμηλωσω ή αν θα γεμιζε το κενο με αναβαθμιση απο 14 ιντσες σε 15 ιντσες!Εχει κανεις να προτεινει κατι ή να ξερει τι πρεπει να προσεξω;Σκεφτομουν για VW ζαντουλες παλι...

Link to comment
Share on other sites

αν η αλλαξεις σε 15 η και 16 και ακολουθησεις τα νομιμα και ασφαλη πλαισια τοτε το κενο στους θολους θα παραμεινει σχεδον το ιδιο. γιατι οσο μεγαλωνει η ζαντα τοσο πρεπει να κατεβαινει το προφιλ του ελαστικου για να μεινει στην ισια διαμετρο ο τροχος. μονο με χαμηλωμα θα αλλαξει κατι κατα τη γνωμη μου παντα

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουν για 15'' και χαμηλωμα 3 ή και 5 εκατοστα(δεν ξερω αν γινεται)!Αλλα ειδα στο κτεο οτι στο τσακ δεν βρηκε η μασκα στη ραμπα οταν δοκιμαζανε τα φρενα και με επιασε ενας φοβος!Τι θα πρεπει να κανω αν αυξησω διασταση;Γυρισμα θολων μονο ή και κατι αλλο;Μηπως χαθει η ακριβεια του κοντερ;

Link to comment
Share on other sites

ας σου απαντησει καποιος ειδικος στις αποριες που εχεις αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι ακομα και αν αλλαξεις διαστασει ζαντας αν μεινεις στην ιδια διαμετρο η μεχρι 3% ως 4% πανω η κατω οσο ειναι το επιτρεπομενο οριο δηλαδη τοτε το πολυ 2 με 3 χλμ να χασει.

κοιτα εδω

http://www.autobild.gr/index.php?static=tyre

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις μεγαλυτερης σωστης διαστασης ζαντα,θα γεμισει ''οπτικα'' το κενο.

Με ενα ελαφρυ χαμηλωμα 3-3.5 ποντους το πολυ θα εισαι οκ νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε με 15 εκατοστα κενο χρειαζομαι χαμηλωμα οπως το βλεπω!Αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι εκανε η μαμα εταιρια και ενω ειναι σαν κατσικι απο το πλαι,το αμαξι ειναι χαμηλο μπροστα  :sorry: !Θα κανω μια συζητηση για 15αρα με ιδιο ή λιγο μικροτερο προφιλ και να δουμε αν θα ξυνει με 3 εκατοστα κατω!Ελλαδαρα μου....

Link to comment
Share on other sites

Η πιο γρήγορη αλλαγή ελαστικών σε LUPO

Μπήκε 11.15' :thumbsu:

Βγήκε 13.35' :thumbsd:

 

Μιλάμε ότι δεν παιζόμαστε οι άνθρωποι, κεντάμε  :goodjob::growl:

Link to comment
Share on other sites

Η πιο γρήγορη αλλαγή ελαστικών σε LUPO

Μπήκε 11.15' :thumbsu:

Βγήκε 13.35' :thumbsd:

 

Μιλάμε ότι δεν παιζόμαστε οι άνθρωποι, κεντάμε  :goodjob::growl:

Απο αυριο μεταγραφη στα pit stop της ferrari !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο Δευτερα αλλαζω ελαστικα.Ποια κατα τη γνωμη σας ειναι καλα και σχετικα οικονομικα;

Διασταση 185/55/14 φοραει το αγριμι.Αν ανεβω σε 185/60/14 θα εχω προβλημα;

Τωρα για κατι που ειδα εγω -> Fulda Ecocontrol HP εχει καποιος να μου πει γνωμη;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.