Jump to content
Guest loupos7

Ζαντες-Λαστιχα

Recommended Posts

Απο Δευτερα αλλαζω ελαστικα.Ποια κατα τη γνωμη σας ειναι καλα και σχετικα οικονομικα;

Διασταση 185/55/14 φοραει το αγριμι.Αν ανεβω σε 185/60/14 θα εχω προβλημα;

Τωρα για κατι που ειδα εγω -> Fulda Ecocontrol HP εχει καποιος να μου πει γνωμη;

Χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος απο 185/55/14 μπορεις να πας σε 185/65/14 .. Οσο για τα ελαστικα που ρωτας τα εχω βαλει σε ολα τα οχηματα της οικογενειας εκτος του δικου μου κ σε μερικουε φιλους... Η συμπεριφορα τους ειναι αψογη... Πολυ καλο πατημα σε στεγνο κ βρεγμενο χωμα και ασφαλτο ακομα κ χιονι.... Η γνωμες που σου λεω ειναι απο 9 διαφορετικους οδηγους...
Link to comment
Share on other sites

Αποφασιστηκε Fulda Ecocontrol hp 185/55 r14! 300 euro με καινουργιες βαλβιδες,περαστικα και ζυγισμα.Εχεις να προτεινεις κατι που θα επρεπε να προσεξω;Για παραδειγμα ημερομηνια ελαστικου;Απο θεμα αναρτησης αποφασιστηκε να μπει sachs αλλα θα περιμενω να τα τιναξουν τα bilstein γιατι ολα μαζι (ελαστικα-ιμαντας χρονισμου-λαδια-τακακια-ταμπουρα και μερικα πραγματακια για το σαλονι) δεν με βγαζουν!Θελω κοντα ενα 650αρι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σε πληγωσω αλλα εγω τα εβαλα 210 ιδια διασταση στο huyndai του αδερφου μαζι με οσα ανεφερες... Δεν υπαρχει κατι ξεχωριστο να προσεξεις , οτι κοιτας σε ολα τα ελαστικα ...

Εγω εβαλα sachs (με την κοκκινη ταμπελα) στο citroen της δουλειας κ εμεινα πολυ ικανοποιημενος..

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψε με ηταν οτι πιο φτηνο βρηκα!Εχεις να με καθοδηγησεις καπου να διαβασω για το τι κοιταμε στα ελαστικα;

Link to comment
Share on other sites

Καποιο λινκ δεν εχω .. Περιληπτικα θα πρεπει να δεις εναν τετραψηφιο αριθμο πχ 4513 που δηλωνει οτι το ελαστικο κατασκευαστηκε την 45η εβδομαδα του 2013. Αν ο αριθμος ειναι πανω απο το 52 δεν ειναι η ημερομηνια παραγωγης.. Θεωρητικα πρεπει κ τα 4 να εχουν τον ιδιο αριθμο.. Αναλογα τα cc να δεις τον συντελεστη , εγω στα 1.6 εβαλα Η αν θυμαμαι καλα..

Link to comment
Share on other sites

Καποιο λινκ δεν εχω .. Περιληπτικα θα πρεπει να δεις εναν τετραψηφιο αριθμο πχ 4513 που δηλωνει οτι το ελαστικο κατασκευαστηκε την 45η εβδομαδα του 2013. Αν ο αριθμος ειναι πανω απο το 52 δεν ειναι η ημερομηνια παραγωγης.. Θεωρητικα πρεπει κ τα 4 να εχουν τον ιδιο αριθμο.. Αναλογα τα cc να δεις τον συντελεστη , εγω στα 1.6 εβαλα Η αν θυμαμαι καλα..

Ειδικά για τα λάστιχα, 

η τελευταία εβδομάδα παραγωγής του έτους

είναι η 53η  :pardon:

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά για τα λάστιχα,

η τελευταία εβδομάδα παραγωγής του έτους

είναι η 53η :pardon:

Το γνωριζω αυτο.. Ενα παραδειημα ημερομηνιας εθεσα...
Link to comment
Share on other sites

Τοποθετηθηκαν λοιπον τα Fulda Ecocontrol HP!Πρωτες εντυπωσεις...απιστευτο κρατημα σε στροφη και σε προσπερασεις με μεγαλη ταχυτητα.Τωρα σε θεμα οικονομιας θα δουμε στην πορεια...

20075kx.jpg

Ζυγοσταθμιση-περασμα-ευθυγραμιση σε 50 λεπτα και ας ειχε φυγει πολυ το τιμονι.Τωρα που περαστηκε δεν λεω για να μην θεωρηθει διαφημιση!

υ.γ. ειναι λιγο βρωμικα βλεπεις εβρεξε παλι το φελεκι μου....

Edited by ToAgrimi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Κοντα 500 χιλιομετρα με τα Ecocontrol HP!Απιστευτα απο καθε αποψη!Μειωθηκε πολυ ο θορυβος σε σχεση με τα potenza που φορουσα πριν.Σε στροφιλικια τα βρισκω να αρπαζουν καλυτερα και σημερα (σε μια αποτομη θεομηνεια που εριξε καρεκλοποδαρα και πλημυρισανε οι δρομοι) κρατουσε απιστευτα καλα και δεν ειχε θεματα με βαθειες μπαρες νερου!Πολυ καλο ελαστικο προς το παρων,θα δειξει στο μελλον πως θα γερασει!Απο οικονομια παντως που λεει...δεν ειδα και κατι σοβαρο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η ωρα να αλλαξω ζαντουλες.θα το παιξω αγγλος και εχω καταληξει σε αυτες εδωh ttp://wheeltrade.pl/towar.1748.japan.racing.jr9.15x8.et15.4x100114.silver.html.το αμαξι ειναι ηδη χαμηλωμενο.15αρα σκεφτομαι με 165/50/15.με τα offset μπερδευομαι.θελω να βγει λιγο η ζαντα προς τα εξω.η μαμα ζαντα που φοραει εχει offset ET43.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να μάθεις πόσο ακριβώς θα βγει η ζάντα προς τα έξω,

γράψε μου και το πλάτος της εργοστασιακής σου ζάντας

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια.εβαλα τελικα αυτην εδωFox Racing RS FX 2 6.5X15 Crystal.με 195/45 λαστιχο.πομυ ωραιο και το χαμηλωμα εδειξε πιο πολυ

Link to comment
Share on other sites

Ναι και οι ζαντουλες.για τον φιλο agrimi.απο αυγουστο μπαινει για βαψιμο

post-25186-0-37203800-1404844873_thumb.j

post-25186-0-34357200-1404844894_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Ναι και οι ζαντουλες.για τον φιλο agrimi.απο αυγουστο μπαινει για βαψιμο

Καλορίζικες

Τα εργοστασιακά μπουλόνια χρησιμοποίησες ?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ναι.ειναι στα σχεδια για καινουργια

Μην το σχεδιάζεις

Απλά άλλαξέ τα

Δεν ασφαλίζουν σωστά

Link to comment
Share on other sites

Ααα δε το ηξερα καν.απλα τις πηρα μεταχειρισμενες και δε μπηκα καν στη διαδικασια.ποσο πανε περιπου?

Link to comment
Share on other sites

Ααα δε το ηξερα καν.απλα τις πηρα μεταχειρισμενες και δε μπηκα καν στη διαδικασια.ποσο πανε περιπου?

Καινούργια υπολόγισε 1.5-2 ευρώ/τεμ.

Μεταχειρισμένα 15-20 ευρώ/set

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.