Jump to content
eurofarmer

Golf 6 Tdi - Υποψήφιος Αγοραστής

Recommended Posts

καλησπερα,σαν μελλοντικος οδηγος golf πιστευω ειμαι στο καταλληλος μερος και θα εκτιμουσα αφανταστα τη βοηθεια σας μιας και δεν ξερω σχεδον τιποτα vw,ειμαι εδω και 15 χρονια μπεμβεδακιας.

μετα απο ψαξιμο μηνων σε ολα τα προσιτα μικρα ντιζελ κατεληξα στο γκολφ,εχω βρει ενα μεταχειρισμενο το οποιο μου αρεσει πολυ και σκεφτομαι να το παρω,αλλα επειδη οι μαντραδες στην ελλαδα ξερουμε ολοι ποσο λαμογια ειναι σκεφτηκα να παρω πρωτα τη γνωμη ειδικων

ειναι αυτη η αγγελια http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/5843758/

ειναι η πρωτη μου επιλογη μιας και εχει τα ξενον που τα θελω οπωσδηποτε,αν καποιος βλεπει κατι που δεν του αρεσει στην αγγελια ας μας δωσει τα φωτα του..

Link to comment
Share on other sites

+1 για xenon, το χρώμα ετσι κι έτσι, η ζάντα μου φαινεται κάπως προσωπικά :p

 

To θέμα είναι οτι πρόκεται για αυτοκίνητο εισαγωγής απο Γερμανία ξεκάθαρα και δεν κάνει προσπάθεια να το κρύψει (emission stickers στο παρπριζ, winter pack με υφασμάτινα θερμαινόμενα καθίσματα, Γερμανικά στην οθόνη) αλλά λέει και την παπάτζα του "απο μή καπνιστή"!!!

 

Αν σε ενδιαφέρει θέλει ενα καλό τσεκάρισμα σε συνεργείο πχ τι κάνει απο κάτω γιατί αν παταγε 8 μήνες το χρόνο σε αλάτια δεν είναι και το καλύτερο!!

Επίσης τι χιλιόμετρα έχει...αν και αυτό δεν είναι και τόσο εύκολο να το μάθεις!

Link to comment
Share on other sites

εννοειται πως θα το παω αντιπροσωπεια μπας και βγαλω ακρη με χιλιομετρα,απλα ειμαι 250 χιλ μακρυα,μην χασω χρονο και χρημα να παω να το δω και φαω και πατατα στο τελος


επισης νομιζω,ας με διορθωσουν οσοι ξερουν καλυτερα,τα καθισματα και οι ζαντες ειναι απο το highline το οποιο απο οτι βλεπω ειναι εξωφρενικα ακριβο,ακομη και στη γερμανια πωλειται 16-17 χιλιαρικα,οποτε στην ελλαδα θα εβγαινε κοντα στα 20 με τελωνεια μεταφορικα και κερδος μαντρα,οποτε ολα ειναι καπως περιεργα

Link to comment
Share on other sites

εννοειται πως θα το παω αντιπροσωπεια μπας και βγαλω ακρη με χιλιομετρα,απλα ειμαι 250 χιλ μακρυα,μην χασω χρονο και χρημα να παω να το δω και φαω και πατατα στο τελος

επισης νομιζω,ας με διορθωσουν οσοι ξερουν καλυτερα,τα καθισματα και οι ζαντες ειναι απο το highline το οποιο απο οτι βλεπω ειναι εξωφρενικα ακριβο,ακομη και στη γερμανια πωλειται 16-17 χιλιαρικα,οποτε στην ελλαδα θα εβγαινε κοντα στα 20 με τελωνεια μεταφορικα και κερδος μαντρα,οποτε ολα ειναι καπως περιεργα

 

Τα καθίσματα το κλίμα κλπ ναι, ΑΛΛΑ θερμαινόμενο μη δερμάτινο κάθισμα μπαίνει μονο με winter pack (+θερμαινόμενα πιτσιλιστίρια και πλυστικά προβολέων που αυτό τα έχει έτσι κι αλλιώς λόγω bixenon) και απ'οσο ξέρω στην Γερμανία είναι στάνταρ αυτό ή τεσπα απο τα πιο συνήθη εξτρα ;)

 

Οι ζάντες είναι άσχετες, δεν μου κάνουν καν vw.

 

Δεν ξέρω αν με το vin (φαίνεται στο παρπριζ στην πλευρά του οδηγού χαμηλά) μπορείς να βρεις service history απο Γερμανία...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κατ αρχας!εδω εχουμε ενα golf comfortline οχι highline με εξτρα τον αποσπομενο κοτσαδορο ξενον και το παρκτρονικ τα υπολοιπα κοκοψινια ειναι στανταρ στο comfortline της γερμανιας.εμενα σαν εσωτερικο μου φαινεται λιγο δουλεμενο οχι για 83000 χλμ που λεει.πιστευω στα 160000 αν εχει πραγματικα ειναι καλα.οι ζαντες ειναι μαρκας MAM γερμανικες μετριας ποιοτητος σε σχεδιο τυπου rs4.πριν κανεις την κινηση καν το ενα τεστ οδηγησης ελεγξε για παρωμα και θολους δες μετοπη εμπρος και πισω πατωμα ρεζερβας καλυτερα να τα δει ενας εμπειρος φανοποιος οπως επισεις ελεγξε το χρωμα για τυχον νερα αν εχει που μαρτυρουνε πιθανη βαφη.Για την ιστρορια και αν θες την γνωμη μου νομιζω πως μπορεις να βρεις ενα καλυτερο ελληνικο και ας το πληρωσεις 2 χιλιαδες παραπανω η αλλιος πηγαινε φερ το εσυ απο την γερμανια ουτος ωστε να το δεις και ελεγξεις εκει που θεωρητικα εχει λιγοτερες πιθανοτητες νοθειας χλμ και διαφορων αλλων...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και οι γερμανοι γυρνανε χλμ...απλα οχι τοσα πολλα οπως εδω! εδω κοροιδευουν. δεν υπαρχει ελληνικο μεταχειρισμενο ντιζελ! 

 

10000χλμ-30000χλμ γυρνανε  γερμανια...εδω βαλτο επι 3

Edited by xristos/red tornado
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κατ αρχας!εδω εχουμε ενα golf comfortline οχι highline με εξτρα τον αποσπομενο κοτσαδορο ξενον και το παρκτρονικ τα υπολοιπα κοκοψινια ειναι στανταρ στο comfortline της γερμανιας.εμενα σαν εσωτερικο μου φαινεται λιγο δουλεμενο οχι για 83000 χλμ που λεει.πιστευω στα 160000 αν εχει πραγματικα ειναι καλα.οι ζαντες ειναι μαρκας MAM γερμανικες μετριας ποιοτητος σε σχεδιο τυπου rs4.πριν κανεις την κινηση καν το ενα τεστ οδηγησης ελεγξε για παρωμα και θολους δες μετοπη εμπρος και πισω πατωμα ρεζερβας καλυτερα να τα δει ενας εμπειρος φανοποιος οπως επισεις ελεγξε το χρωμα για τυχον νερα αν εχει που μαρτυρουνε πιθανη βαφη.Για την ιστρορια και αν θες την γνωμη μου νομιζω πως μπορεις να βρεις ενα καλυτερο ελληνικο και ας το πληρωσεις 2 χιλιαδες παραπανω η αλλιος πηγαινε φερ το εσυ απο την γερμανια ουτος ωστε να το δεις και ελεγξεις εκει που θεωρητικα εχει λιγοτερες πιθανοτητες νοθειας χλμ και διαφορων αλλων...

καλησπερα..νομιζω οτι εχουν διαφορα τα καθισματα απο τα απλα του comfortline γιατι η πλαινη στηριξη βλεπω κανει ενα σπασιμο δοπως του highline αλλα δεν ειναι αλκανταρα

εννοειται πως θα με ενδιεφερε ενα ελληνικο, αλλα ειναι ειδος προς εξαφανιση,ιδιως με ξενον

παντως το συγκεκριμενο αν ειχε 160.000 χιλ θα ηταν ευκαιρια γιατι η αγορα αναλογου αυτοκινητου στην γερμανια κοστιζει 12.000 συν 1200 τελωνειο συν κανα χιλιαρικο μεταφορες,συν 1000 τουλαχιστον κερδος μαντρα παμε στα 15.000

οποτε βρωμαει παρα πολυ, το λογικο ειναι να εχει 300.000 χιλιομετρα..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

επειδη οπως φαινεται οι μαντραδες μας δουλευουν αγρια,αν καποιος εχει καποιον γνωστο,συμπεθερο,μπατζανακι που να πουλαει γκολφ ντιζελ ελληνικης αντιπροσωπειας με φωτα ξενον ας μου στειλει ενα μαιλ

Link to comment
Share on other sites

μην κολας στα φωτα ξενον αδερφε μου.βρες ενα καλο αμαξι και υπολογιζε αλλα 600-700 ευρω ωστε να τα βαλεις τα γνησια ξενον με ολες τις λειτουργειες τους.

σου παραθετω καποιες ενδιαφερουσες αγγελειες.

εδω εχεις και πλυστικα φανων οποτε το κοστος τοποθετησης εργοστασιακων ξενον μειωνεται αρκετα.

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/5887168/

 

εδω εχει πολυ πλουσιο εξοπλισμο..αλλα θελει ψαξιμο και τα γνωστα.

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/6023026/

 

εδω μια σπορ εκδοση μαλλον απο ιταλια ηρθε αυτο...

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/5084281/

 

και αυτο φουλ εξτρα

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/5892585/

 

αυτες ειναι καποιες αξιολογες αγγελειες που βρηκα.αν ακουσω καποιον γνωστο,γνωστο γνωστου κλπ που πουλαει τετοιο αυτοκινητο θα σου το πω.

Link to comment
Share on other sites

τα ξενον τα θελω γιατι εχει θεμα με τον εγκεφαλο,μετα μπορει να μπλεξω

ρωτησα και ηλεκτρολογο,σε ενα που εβαλε μετα απο 2 χρονια ξεμπλεξε,εβγαζε συνεχεια βλαβη

επισης αν προσεξεις στην δευτερη αγγελια απο αυτες που βρηκες τα καθισματα του ειναι λιγο διαφορερικα στην πλαινη στηριξη,γνωριζεις σε ποια εκδοση μπαινουν αυτα?

Edited by eurofarmer
Link to comment
Share on other sites

ο ηλεκτρολογος που ρωτησες προφανος ητανε ασχετος με την διαδικασια μετατροπης συμβατικων φωτων σε ξενον εργοστασιακα...αναλυτικοτερα θα χρειαστεις τα φωτα,τον εγκεφαλο δυκτιου τις καλοδιωσεις,τους αισθητηρες σταθμης ψαλιδιων,τον διακοπτη ρυθμισματος φωτεινοτητας καντραν και εφοσον αγορασεις ενα με πλυστικα φανων δεν θα χρειαστεις ουτε τα πτυσομενα μπεκ με την καλοδιωση ουτε το παγουρι με τον αισθητηρα

Link to comment
Share on other sites

Για να βρείς ελληνικό ντίζελ είναι λίγο δύσκολο γιατί η αγορά για τις δυο μεγάλες πόλεις άνοιξε πρόσφατα, οπότε είναι και σχετικά καινούρια τα αυτοκίνητα. Αν υπάρχουν κάποια θα είναι απο test drive το πιθανότερο, ενώ  σιγά σιγά θα δούμε και τα πρώτα απο leasing που θα λήγουν τα συμβόλαιά τους. 

Πάντως ακόμη και εαν βρείς απο ιδιώτες, οι ιδιοκτήτες τους έχω την εντύπωση ότι τα δίνουν σε υψηλές τιμές, πράγμα που καταντά ασύμφορη η αγορά τους.

Ο Έλληνας έμπορας έχει καταρρίψει πάντως το, όποιος κάνει πολλά χιλιόμετρα παίρνει ντίζελ, αν κρίνεις απο τα χιλιόμετρα που τα πουλάνε μιλάμε για 15-20000  χλμ το χρόνο και μάλιστα στην Ευρώπη. 

Edited by Andylag1971
Link to comment
Share on other sites

τελικα αγορασα ενα γκολφ εισαγωγης,το οποιο εκανα ελεγχο σε αντιπροσωπεια για τα χιλ και ειναι οκ

εχει αρκετα βεβαια, 137.000 αλλα ειναι σε αψογη κατασταση και στο δρομο ειναι φανταστικο ουτε τριγμους ουτε τιποτα,το μονο που με απασχολει λιγο ειναι οτι εκανε αλλαγη λαδιων καθε 30,000 χιλ. αλλα αυτο προτεινει ο κατασκευαστης,εννοειται εγω θα αλλαζω καθε 15.000

παντως για τα 105 αλογακια παει φανταστικα..στιγμαια νιωθω το ιδιο τραβηγμα οπως στο 328

αλλα καποια παραπανω δεν θα με χαλουσαν,απο οτι διαβασα εδω παιρνει αλλα 25 αξιοπιστα,αυτη θα ειναι η επομενη κινηση!

ευχαριστω ολα τα παιδια που βοηθησαν με τις απαντησεις τους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου, εχει διζωνικο,παρκτρονικ,ζαντες αλουμινιου,τεμπελη,τεσσερα ηλεκτρικα παραθυρα και παρκαρει και μονο του..

φωτο απο βδομαδα που θα εκτελωνιστει και θα το εχω στα χερια μου

Link to comment
Share on other sites

τελικα αγορασα ενα γκολφ εισαγωγης,το οποιο εκανα ελεγχο σε αντιπροσωπεια για τα χιλ και ειναι οκ

εχει αρκετα βεβαια, 137.000 αλλα ειναι σε αψογη κατασταση και στο δρομο ειναι φανταστικο ουτε τριγμους ουτε τιποτα,το μονο που με απασχολει λιγο ειναι οτι εκανε αλλαγη λαδιων καθε 30,000 χιλ. αλλα αυτο προτεινει ο κατασκευαστης,εννοειται εγω θα αλλαζω καθε 15.000

παντως για τα 105 αλογακια παει φανταστικα..στιγμαια νιωθω το ιδιο τραβηγμα οπως στο 328

αλλα καποια παραπανω δεν θα με χαλουσαν,απο οτι διαβασα εδω παιρνει αλλα 25 αξιοπιστα,αυτη θα ειναι η επομενη κινηση!

ευχαριστω ολα τα παιδια που βοηθησαν με τις απαντησεις τους

Δες εδω πατριωτη.  http://www.racechip.com/chiptuning/volkswagen/golf/6-1k/1-6-tdi-cr-77kw/index.php

 

Σε γνωστό forum το βαλανε αρκετοι και λενε τα καλητερα λογια.

Edited by Speedy
αφαίρεση ονόματος forum
Link to comment
Share on other sites

ναι το εχω οδηγησει αρκετα,απλα περιμενω τον εκτελωνισμο για να το παρω

 

πω πω...τι σου κανανε??πως κρατιεσαι?????????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.