Jump to content
Βάσω

Διακοπές Τροφοδοσίας Ρεύματος

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω ένα polo TSI 1200 και θα ήθελα τη βοήθεια σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Κατά την αποσύμπλεξη, στις χαμηλές στροφές, όταν από νεκρά βάζω πρώτη ή όπισθεν, αναβοσβήνει πολλές φορές το ραδιόφωνο καθώς και στιγμιαία ο πίνακας ενδείξεων. Μερικές φορές μάλιστα μετά από αυτό ανάβει το λαμπακι του τιμονιού και το τιμόνι γίνεται πολύ βαρύ. Στο βιβλιαράκι του αμαξιού για αυτό με την ένδειξη του τιμονιού γράφει ως αιτία: Η μπαταρία αποσυνδέθηκε και συνδέθηκε ξανά. Στον Μανδύλα μου είπαν ότι η μπαταρία μου είναι οριακή και ότι ο υπολογιστής έβγαλε προβλήματα στην τροφοδοσία. Το ερώτημα εδώ είναι πως είναι δυνατόν να παίρνει το αμάξι κανονικά εμπρός αλλά να έχει πρόβλημα η μπαταρία? Μήπως φταίει κάτι άλλο? Θα εκτιμούσα πολύ την όποια βοήθεια. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Για τσέκαρε αν είναι σφιχτά πιασμένα τα καλώδια στους πόλους της μπαταρίας.

όπως το περιγράφεις φαντάζει για πρόσκαιρη διακοπή ρεύματος,αφού χάνει κ το τιμόνι την υποβοήθησή του 

Link to comment
Share on other sites

Για τσέκαρε αν είναι σφιχτά πιασμένα τα καλώδια στους πόλους της μπαταρίας.

όπως το περιγράφεις φαντάζει για πρόσκαιρη διακοπή ρεύματος,αφού χάνει κ το τιμόνι την υποβοήθησή του 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τα έχω τσεκάρει ήδη. Δεν είναι εκεί το πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα κατα πασα πηθανοτιτα να βρησκεται στον αυτοματο δυναμο .

το μετρήσανε το δυναμό και μου είπαν ότι δεν έχει πρόβλημα 

Link to comment
Share on other sites

πεσ τουσ να βαλουναι διαγνοστηκο και να δουναι εαν σε καποιουσ εγκεφαλουσ βγαζη καποιο σφαλμα σχετικα με υπερταση εαν βγαζη αλλαξε τον αυτοματο .γιατι μπορει τι στιγμη που το μετρησανε να δουλευη αλλα την ωρα που σου κανει το προβλημα  μονο εκεινη την στιγμη να κανει υπερταση ο δυναμοσ και να σου αναβουναι τα λαμπακια και να σκληρενη το τιμονι

Link to comment
Share on other sites

πεσ τουσ να βαλουναι διαγνοστηκο και να δουναι εαν σε καποιουσ εγκεφαλουσ βγαζη καποιο σφαλμα σχετικα με υπερταση εαν βγαζη αλλαξε τον αυτοματο .γιατι μπορει τι στιγμη που το μετρησανε να δουλευη αλλα την ωρα που σου κανει το προβλημα  μονο εκεινη την στιγμη να κανει υπερταση ο δυναμοσ και να σου αναβουναι τα λαμπακια και να σκληρενη το τιμονι

Tο βαλανε στο διαγνωστικο και αυτο εβγαλε προβλήματα στην τροφοδοσία, οπότε μου είπανε ότι είναι η μπαταρία. Και την μπαταρία την μετρήσανε και είπαν ότι είναι οριακή και πρέπει να την αλλάξω. Τάση φορτίου έδινε 8,1 Volt. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως έχει πρόβλημα η μπαταρία και παρόλαυτα το αυτοκίνητο παίρνει μπρός. 

Link to comment
Share on other sites

Το οτι παιρνει μπροστα τραβοντας καποια αμπερ η μιζα,δεν σημαινει αποκλεισμο καποιας δυσλειτουργιας στην πορεια.

Εαν οι πολοι του συσσωρευτη εχουν οξειδωθει η καποια γειωση δεν ειναι καλα σφυγμενη,τοτε υπαρχει κακη επαφη.

Υπαρχει ομως περιπτωση καποιο στοιχειο της μπαταριας να δημιουργει περιστασιακα το προβλημα διακοπτομενης τροφοδοσιας.

Νομιζω οτι πρεπει να ακολουθησεις την συμβουλη αντικαταστασης της μπαταριας,για να δεις αν θα λυθει το προβλημα σου.

Επισης καλο ειναι πρωτα απ'ολα να κοιταξεις πολυ καλα τις ασφαλειες,οχι για καποια καμμενη,αλλα μηπως κανει το φαινομενο αρκ (κακη επαφη).

Λιγο σπρεϋ επαφων μπορει να βοηθησει την αποκατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι παιρνει μπροστα τραβοντας καποια αμπερ η μιζα,δεν σημαινει αποκλεισμο καποιας δυσλειτουργιας στην πορεια.

Εαν οι πολοι του συσσωρευτη εχουν οξειδωθει η καποια γειωση δεν ειναι καλα σφυγμενη,τοτε υπαρχει κακη επαφη.

Υπαρχει ομως περιπτωση καποιο στοιχειο της μπαταριας να δημιουργει περιστασιακα το προβλημα διακοπτομενης τροφοδοσιας.

Νομιζω οτι πρεπει να ακολουθησεις την συμβουλη αντικαταστασης της μπαταριας,για να δεις αν θα λυθει το προβλημα σου.

Επισης καλο ειναι πρωτα απ'ολα να κοιταξεις πολυ καλα τις ασφαλειες,οχι για καποια καμμενη,αλλα μηπως κανει το φαινομενο αρκ (κακη επαφη).

Λιγο σπρεϋ επαφων μπορει να βοηθησει την αποκατασταση.

Ευχαριστώ πολυ Μένιο. Κ γω νομίζω ότι κάπου φταίει η μπαταρία. Τις ασφάλειες τις τσεκαρα αν είναι καμμενες και δεν ηταν, Θα δω και αυτό με το σπρευ. Ισως είναι θέμα επαφής γιατι μου το εκανε συχνοτερα όταν είχε πολύ κρύο. Ούτως ή αλλως όμως την μπαταρία θα την αλλάξω γιατι είναι στα τελευταία της. Έχεις να μου προτείνεις κάποια αξιόπιστη στα 45 αμπερ? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.