Jump to content
Guest Tonipower

Μπουζί Ιριδίου

Recommended Posts

Guest Tonipower

καλησπέρα στην παρέα έχω ένα vw passat 3c b6 1,8 tsi του 2009 με κινητήρα bzb θέλω να του βάλω μπουζί ιριδίου αλλά δεν ξέρω ποία πρέπει να βάλω για να μην έχω κανένα θέμα απολύτως με πολλαπλασιαστές και ότι άλλο μπορεί να βγάλει... διάβασα κάποια θέματα αλλά επειδή δεν έχω ιδέα μπερδεύτηκα πιο πολύ... περιμένω τα φώτα σας κύριοι !!! ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν βαζεις τα εργοστασιακα βασει vin?

Απειραχτο ειναι;

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Mετά από αντικατάσταση των μπουζί με ιριδίου της ngk βλέπω μισό λίτρο παραπάνω κατανάλωση από τη μια μέρα στην άλλη μετά την αλλαγή.Ακόμη στο ρελαντί ενώ η στιγμιαία κατανάλωση ήταν πάντα 0.8l/h τώρα είναι στο 0.9. Διαβάζω ότι κανονικά ίσως και να μειώνεται λίγο η κατανάλωση άρα η αύξησξ που βλέπω εγώ δεν είναι κάτι φυσιολογικό.Να ελέγξω το διάκενο ή κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ίδιου τύπου με τα εργοστασιακά!!! είναι double platinum. Μην αγοράσεις  τα oem από αντιπροσωπεία ( ~90 + 20ευρω περαστικά)

Αγόρασε της bosch ( μπες στον κατάλογο της και διάλεξε τα κατάλληλα) και άλλαξέ τα μόνος σου.

Αν θυμάμαι καλά και τα oem είναι της bosch ~55 - 60 ευρώ η τετράδα.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ίδιου τύπου με τα εργοστασιακά!!! είναι double platinum. Μην αγοράσεις  τα oem από αντιπροσωπεία ( ~90 + 20ευρω περαστικά)

Αγόρασε της bosch ( μπες στον κατάλογο της και διάλεξε τα κατάλληλα) και άλλαξέ τα μόνος σου.

Αν θυμάμαι καλά και τα oem είναι της bosch ~55 - 60 ευρώ η τετράδα.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Υπάρχει πρόβλημα αν μείνω για την ώρα με αυτά? Ρωτάω γιατί ψάχνοντάς το λίγο στο ίντερνετ γράφουν ότι θέλει προσοχή! Τα συγκεκριμένα δεν τα αγόρασα εγώ αλλά τα τοποθέτησαν στο σέρβις για καλύτερα και δεν ξέρω αν έχουν μπει τα σωστά.Φαντάζομαι αν είχε συμβεί κάτι τέτοιο θα φαινόταν σωστά?

Edited by marios tsi
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι αν τα NKG που σου έβαλαν είναι κατάλληλα για τον κινητήρα σου, τότε δεν υπάρχει προβλημα.

Πρέπει να δείς ποιον κωδικό της NGK έχεις και από τον κατάλογό τους να δείς αν είναι κατάλληλα!

 

Το διάκενο αν δεν κάνω λάθος είναι πρωταρχικής σημασίας για το αν θα έχεις πρόβλημα ή όχι.

Πάντως  αν δεν είναι τα κατάλληλα , δεν σημαίνει ότι εσύ ντε και καλά θα το καταλάβεις αμέσως από την απόδοση του κινητήρα ή από αυξημένη κατανάλωση κτλ.

Το πρόβλημα που θα δημιουργείται μπορεί να είναι πολύ μικρό, αλλά σωρευτικό. Για παράδειγμα μπουρί στις βαλβίδες!

 

Κάποιος που ξέρει καλύτερα ας με διορθώσει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.