Jump to content
vtsotras

Golf 7 Tgi - Συζήτηση για το νέο Golf με φυσικό αέριο

Recommended Posts

23 minutes ago, vwfighter said:

To 2019 νομίζω έρχεται το επόμενο Golf και υπάρχει και το σενάριο και μεγαλύτερης δεξαμενής CNG.

ναι αυτο ειναι σιγουρο εχει ηδη ανακοινωθει, το επομενο golf  θα εχει 19κιλα φιαλες για cng και μικρη δεξαμενη βενζινας, μαλλον 15λιτρα.

πρακτικα εως και 500χμ με cng , 100χμ πιο πολυ απο τα δικα μας με 15κιλα. εχω ρεκορ 436χμ με 15κιλα σε αυτοκινητοδρομο με 130 ταχυτητα στο κοντερ και airco  συνεχως

 

Edited by niko1234
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω ρωτήσει για το TGI και μου έχουν πει ότι το εργοστάσιο θα ξεκινήσει την  γραμμή παραγωγής τέλος Νοεμβρίου.  Παράλληλα δεν έχει διευκρινιστεί η τιμή του αφού ακόμα αναμένεται ο νέος τιμοκατάλογος, εάν θα έχει τον ίδιο εξοπλισμό, την ίδια τιμή καθώς και αν θα έχει τον νέο κινητήρα 1.5, (πράγμα που ίσως είναι πιθανόν) μιας και κατά την παρουσίασή του αναφερόταν ότι θα κυκλοφορήσει μέσα στο 2018 χωρίς όμως να ορίζεται σε ποια ακριβώς μοντέλα θα γίνει αυτό. 

Γενικά ως μελλοντικός αγοραστής vw golf με Φ.Α. αισθάνομαι μεγάλη ανασφάλεια και έχω κουραστεί από την αναμονή, διότι επιλέγοντας να πάρω αυτοκίνητο με Φ.Α. δεν υπάρχει δυνατότητοτητα παραγγελίας εδώ και αρκετό καιρό, κανείς δεν ξέρει να σου πει τίποτα θετικό, όλοι οι πωλητές τηρούν στάση αναμονής και σε παραπέμπουν στο αόριστο μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα ειναι γνωστο απο μηνες και εχει να  κανει με τις νεες νορμες εκπομπης καυσαεριων , δεν το εχει μονο η Volkswagen, η Audi ειχε το ιδιο προβλημα απο σχεδον ενα χρονο πριν σχετικα με την παραγγελια των gtrons, μα απο γωνστο που τις προαλλες παρελαβε το νεο Α5 gtron(cng) του, ξερω οτι η παραγωγη των νεων Α5 gtrons ξεκινησε παλι και τα πρωτα ειναι σε παραλαβη ,

Στο παρακατω γερμανικο site φαινοντα τα νεα cng  μοντελα για 2019, παντως στο γερμανικο forum πιστευουν οτι το νεο golf tgi  θα ειναι με το νεο κινητηρα 1,5

https://www.gibgas.de/Fahrzeuge/Neue%20Modelle

Link to comment
Share on other sites

Νίκο και οι πωλητές πιθανολογούν το ίδιο ελπιζω σύντομα να βγει ο νέος κατάλογος και να ξεκαθαρίσει η κατάσταση...να δούμε και πως θα διαμορφωθούν και οι τιμές, τα τέλη ταξινόμησης και τέλη κυκλοφορίας καθώς και ο εξοπλισμός. Πάντως στο πόλο cng πιθανολογείται σημαντική αύξηση....είδωμεν. Ελπιζω να μην είναι αποτρεπτικές.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλα νεα και απο την  Seat σχετικα με την φυσικο-αεριοκινηση

το  νεο SUV της SEAT το ARONA που θα βγει απο τον Νοεμβριο στα showrooms και θα παρουσιαστει στο Paris MotorShow, θα βγει και σε εκδοση TGI δηλαδη με φυσικο αεριο-βενζινα,

Θα ειναι το πρωτο SUV της αγορας με CNG εργοστασιακο

 

πιο πολλα στο παρακατω αρθρο.

 

https://www.morgenweb.de/auto_artikel,-auto-neues-suv-schluckt-gas-und-benzin-_arid,1317067.html

Edited by niko1234
Link to comment
Share on other sites

και απο την Skoda  καλα νεα, το νεο octavia 1.5 κινητηρα και 17,7κιλα cng tanks

http://cngeurope.com/skoda-octavia-g-tec-now-boasts-a-new-more-powerful-1-5-tsi-engine/

Link to comment
Share on other sites

Ταξίδι Θεσσαλονίκη - Σόφια, ταχύτητες λίγο πάνω από τα όρια και κατανάλωση 3,8kg/100km. Τιμή CNG 0,889€/kg στην Ελλάδα και ~0,75€/kg Βουλγαρία.
VW GOLF TGI.

Εδώ Βουλγαρία γέμισα με πίεση 225 bar. Πήρε 13,70kg (είχε υπόλοιπο) και πλήρωσα 18,50 lev = 9,45€ Με αυτά θα γυρίσω Θεσσαλονίκη και θα μου περισσέψει...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τετοιες τιμες ειναι να τις ονειρευομαστε εδω, πολυ καλη καταναλωση ειχες παντως για μην συντηρητικη οδηγηση.

Link to comment
Share on other sites

Σας έχω και καλύτερο:

 

94a4dfcfa3a8c2c4f77cb3d2bad34977.jpg&key=b64c2cacaa3f9746135de252db4c5b92e76e3e730424ee9c7fe11f9aefac627b

 

1,13 lev / kg ~ 0,5778€/kg

 

Το επίσης θετικό είναι η πίεση που είναι πάντα μεγαλύτερη από 200 bar.

Γύρισα Θεσσαλονίκη και έχω ~90km ακόμα.

Τη μέση κατανάλωση στον γυρισμό (με ταχύτητες στο όριο και μόνο μετά τα σύνορα στην χώρα +20km/h) την έβλεπα στο 3,2kg/100km. Έρχεσαι Ελλάδα με 1,84€/100km!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χτες σε διαδροή για γερμανια γεμισα και εγω 15,5κιλα στο Λουξεμβουργο με τιμη αναλογη της ελλαδας, 0.83   το κιλο biogas H-gas σε ARAL σταθμο και καναμε 405χμ, Στην γερμανια οι τιμες ειναι πιο ακριβες 1,15 - 1,25 το κιλο για Η gas, βεβαια αναλογικα πιο φτηνες απο τα αλλα καυσιμα,

Link to comment
Share on other sites

καλα νεα και για τα Ιωαννινα, Απο οτι διαβασα Ξεκινησε η λειτουργεια του σταθμου ανεφοδιασμου εδω και κατι εβδομαδες

εχει κανεις εμπειρια με το σταθμο αυτο? Εγω θα ειμαι εκει αυγουστο και σας λεω

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δοκιμαστική λειτουργία. Υπάρχει και μια σχετική ομάδα στο Facebook με χρήστες CNG.
Κάρι σχετικό με το Golf. Γιατί στην Ελλάδα δεν έχει έρθει η νέα έκδοση ακόμα; Ξέρει κανείς;



Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έρθει λόγω επιλογής της kosmocar να μη το εισάγει. Ίσως να περιμένουν να βγει το επόμενο αλλά να υπολογίζεις σε πάνω από 1,5 χρόνο και μετά


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έρθει λόγω επιλογής της kosmocar να μη το εισάγει. Ίσως να περιμένουν να βγει το επόμενο αλλά να υπολογίζεις σε πάνω από 1,5 χρόνο και μετά


Sent from my iPhone using Tapatalk


Αυτό είναι σίγουρο; Δεν το θέλω για μένα, μια χαρά είμαι εγώ με το Golfακι μου του ‘16, απλά μου έκανε εντύπωση που έχει αργήσει τόσο!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites



Αυτό είναι σίγουρο; Δεν το θέλω για μένα, μια χαρά είμαι εγώ με το Golfακι μου του ‘16, απλά μου έκανε εντύπωση που έχει αργήσει τόσο!


Sent from my iPhone using Tapatalk


Ναι γιατί αυτό περίμενα και με ενημέρωσαν επίσημα ότι δεν θα το φέρουν οποτε αναγκαστικά πήρα το polo. Το οποίο όπως έγραψα και στο σχετικό θέμα η αυτονομία του είναι χαμηλότερη των προσδοκιών και δεδομένου ότι το ντεπόζιτο βενζίνης είναι 9 λίτρα αν δεν έχεις κοντά πρατήριο έχεις θέμα. Όσον αφορά τα ταξίδια με το δίκτυο που υπάρχει σε συνδυασμό με το μικρό ντεπόζιτο άστα να πάνε...
Στα θετικά είναι ότι έχεις ένα κόστος ανα χλμ γύρω στα 4€ και η ποιότητα κατασκευής πολύ καλή χαίρεσαι να το οδηγείς.
Link to comment
Share on other sites

Το βασικό θέμα στην Ελλάδα είναι η χαμηλή πίεση παράδοσης που σε συνδυασμό με τις υψηλές θερμοκρασίες το καλοκαίρι κάνουν πολύ δύσκολα τα πράγματα. Καλοκαίρι κι εγώ με το ζόρι βάζω 12,5kg σε 15αρες μπουκάλες.
Όταν έχεις και μόνο 9λτ βενζίνη τα πράγματα ζορίζουν, για αυτό είναι πολύ κρίσιμο να βάζουμε τις ονομαστικές τουλάχιστον ποσότητες κάθε φορά αλλά η ΔΕΠΑ αδιαφορεί...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Geia hara kai pali tora ellada gia diakopes.

 

Loipon sta giannena valame epitelous cng i piesi einai profanos ena provlima alla me ton kausona autes tis meres na eimai kai haroumenos pou gemisa 12,5kila mas eftase isia me korintho kathodon gia athina, timi einai 93lepta sta giannena. Athina evala aspropyrgo 12.8 kila Gia 83 lepta to kilo

Edited by niko1234
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε μας στο Facebook CNG GROUP GREECE. Θα δεις πολλά ενδιαφέροντα νέα. Καλώς ήλθες και καλές διακοπές.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την ομάδα. Φίλος συγγενή μου έχει το vw golf tgi 1, 4 του 16. Το πουλάει για οικονομικούς λόγους. Σκέφτομαι να το αγοράσω. Όλα τα σέρβις τα έχει κάνει στην αντιπροσωπεία. Έχω διαβάσει όλα νήματα. Απλα θα ήθελα αν γίνεται να είναι συγκεντρωμενα όλα μαζί. Τι κατανάλωση έχετε μέσα και έξω από την πόλη και με τι στυλ οδήγησης συνθήκες κτλ. Και με αεριο και με βενζίνη. Αν σας έχει βγάλει κάποιο θέμα το αμάξι. Το δικό του είναι 80.000 χιλιόμετρα. Τα σέρβις του γίνονται σαν να είναι σκέτο βενζίνης;; Επίσης θα ήθελα να μάθω τι πρέπει να κάνω όταν είναι να περάσω κτεο. Για τα πρατηρια έχω άποψη και με τα 50 λίτρα βενζίνης δεν μου είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα. Οποία άλλη βοήθεια μου δώσετε θα μου φανεί χρήσιμη 

Link to comment
Share on other sites

Πάρτο αύριο το πρωί. Το ίδιο έχω κι εγώ. Του ‘16. Φουλ ευχαριστημένος.
Περισσότερα κάποια άλλη στιγμή γιατί είμαι βιαστικός.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να συνεχίσω εδώ για να σου πω ότι το σέρβις των 80.000 km κόστισε 120€ μιας και τακάκια και μπουζί είχα ήδη αλλάξει.
Καμπίνα που έως και τα 140km/h ακούς μόνο την ανάσα σου, φρένα κορυφαία, τιμόνι ιδανικό. Τα 110 άλογα αρκετά για να κάνεις αξιοπρεπώς την δουλειά σου και το πορτμπαγκάζ ελαφρώς πιο μικρό από αυτά της βενζίνης / diesel.
Κατανάλωση που δεν θα πιστεύεις, 4,2kg/100km στην Εθνική με ταχύτητες 120-140km/h.
Η δεξαμενές αερίου είναι 15kg αλλά λόγω ΔΕΠΑ θα βάζεις 12-15 ανάλογα την εποχή, την θερμοκρασία και το πρατήριο.
Της βενζίνης 50lt.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , alej said:

Να συνεχίσω εδώ για να σου πω ότι το σέρβις των 80.000 km κόστισε 120€ μιας και τακάκια και μπουζί είχα ήδη αλλάξει.
Καμπίνα που έως και τα 140km/h ακούς μόνο την ανάσα σου, φρένα κορυφαία, τιμόνι ιδανικό. Τα 110 άλογα αρκετά για να κάνεις αξιοπρεπώς την δουλειά σου και το πορτμπαγκάζ ελαφρώς πιο μικρό από αυτά της βενζίνης / diesel.
Κατανάλωση που δεν θα πιστεύεις, 4,2kg/100km στην Εθνική με ταχύτητες 120-140km/h.
Η δεξαμενές αερίου είναι 15kg αλλά λόγω ΔΕΠΑ θα βάζεις 12-15 ανάλογα την εποχή, την θερμοκρασία και το πρατήριο.
Της βενζίνης 50lt.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Στην ουσια δεν έχει διαφορά στα σέρβις του σαν ένα απλό βενζίνης όπως μου τα λες. Μονο που έχει τεράστια οικονομία με φυσικο αεριο μ αν χρειαστεί να το οδηγήσω με βενζίνη τι κατανάλωση έχει; όσο για το κτεο η διαδικασία είναι σαν το υγραεριο; 

Link to comment
Share on other sites

Εχω καποιες αποριες,μπαινουμε σε 3 μηνες στο 2022,τα πρατηρια με φυσικο αεριο στην Ελλαδα ποσα και που ειναι;

Υπαρχει κινδυνος νοθειας στο Φ.Α οπως εχουμε λιγο πολυ δει ολοι τοσο με τη βενζινη οσο και το πετρελαιο;

Link to comment
Share on other sites

23 πρατήρια υπάρχουν αυτή τη στιγμή σε όλη τη Ελλάδα.

cdc777eaa6bca3fd6e3ed9c671942a60.jpg

Νοθεία δεν παίζει μέχρι τώρα. Τα περισσότερα πρατήρια παίρνουν απευθείας από τον αγωγό. Το αέριο είναι ρωσικό με ποσοστό μεθανίου 98%, αρίστης ποιότητας σε σχέση με το αλγερινό με ποσοστό μεθανίου 91%.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.