Jump to content
vtsotras

Golf 7 Tgi - Συζήτηση για το νέο Golf με φυσικό αέριο

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι για το golf με φυσικό αέριο . Κανω γύρω στα 800 χλμ την εβδομάδα . Τι λέτε αξίζει αυτή η αγορά η ειναι καλύτερα να κοιτάξω το πετρέλαιο ;;;

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Φίλε θα σου μιλήσω ως κάτοχος του Eco-Up! με φυσικό αέριο. Αν τα χιλιόμετρα που ανέφερες γίνονται σε αστικό περιβάλλον με πολλά σταμάτα-ξεκίνα τότε πιστεύω πως θα άξιζε η αγορά του TGI. Βέβαια το αυτοκίνητο δεν είναι και το πιο σβέλτο και δεν έχει τις ρεπρίζ ενός βενζινοκίνητου λόγω φυσικού αερίου, αλλά θα σε ανταμείψει και από άποψη κατανάλωσης και από την τιμή του φυσικού αερίου (γεμίζει με περίπου 12 ευρώ!).. Αν τα χιλιόμετρα γίνονται σε ανοικτό δρόμο, τότε πιστεύω ότι το TDI, θα ήταν καλύτερη λύση..

Προσωπικά πάντως θα προτιμούσα το TGI και λόγω καυσίμου/τεχνολογίας/κατανάλωσης και λόγω χαμηλότερης τιμής του καυσίμου και λόγω μικρότερου κυβισμού (συνεπάγεται μικρότερα τεκμήρια) και επίσης δεν θα έχεις πρόβλημα με τον ανεφοδιασμό αφού είσαι κοντά στο πρατήριο της Φιλαδέλφειας.. Επιπλέον από ότι βλέπω οι τιμές των 2 παίζουν στα ίδια επίπεδα όποτε δεν τίθεται τέτοιο θέμα.. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ως ευχαριστημενος κατοχος eco up,εχω την ιδια αποψη κι εγω με τον Πετρο.

Σου συνιστω ανεπιφυλακτα εργοστασιακο αυτ/το με χρηση φυσικου αεριου!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, καινούργιος στο φόρουμ και ενδιαφέρομαι για πληροφορίες για το TGI, δηλαδή κίνηση με φυσικό αέριο.

Δεν βρήκα κάτι σχετικό στο φόρουμ για αυτό και άνοιξα νέο θέμα.

Αν χρειάζεται να μεταφερθεί σε άλλη ενότητα ας το κρίνουν οι διαχειριστές.

Όποιος έχει πληροφορίες ή ακόμα καλύτερα έχει ίδια πείρα ας πει την άποψη του.

Έψαξα αρκετά στο internet αλλά με ενδιαφέρει πολύ και η προσωπική άποψη κάποιου ιδιοκτήτη.

Σας ευχαριστώ.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το πρατήριο της Φιλαδέλφειας που εχει φυσικό αέριο ειναι δίπλα μου .

Τελικά τι έκανες;

Το πήρες;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική εμπειρία δεν μπορώ να πω ότι έχω σχετικά με το Golf TGI, αλλά στο πρατήριο που γεμίζω φ.α., όποτε συναντώ διαφορετικό αυτοκίνητο από το δικό μου, ρωτάω κάποια γενικά πράγματα για το κάθε αυτοκίνητο. Γενικά παίζει πολύ η Octavia G-Tec και το Golf TGI Variant και οι ιδιοκτήτες που έχω συζητήσει μου έχουν πει ότι είναι αρκετά ευχαριστημένοι για την δουλειά που το θέλουν, δηλαδή πολλά χιλιόμετρα με πολύ μικρή κατανάλωση. Τελευταία φορά που πήγα για service το δικό μου στην αντιπροσωπεία έκανα και ένα test drive το Golf με το φυσικό αέριο, σίγουρα δεν είναι τόσο σπιρτόζικο όσο η βενζίνη αλλά σε γενικές γραμμές οι διαφορές είναι μικρές στην συμπεριφορά του αυτοκινήτου, αλλά τεράστιες στην κατανάλωση!
Γενικά αυτό που θα σε συμβούλευα να κάνεις είναι να πας σε κάποιο πρατήριο φυσικού αερίου και να μιλήσεις με κάποιον υπάλληλο, ή αν είσαι τυχερός ακόμα καλύτερα να κουβεντιάσεις με κάποιον ιδιοκτήτη. Όσο περνάει ο καιρός όλο και περισσότερο διαδίδεται η αεριοκίνηση οπότε κάπου θα βρεις μια άκρη πιστεύω. Ελπίζω να βοήθησα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα σε αντιπροσωπεία και μου είπαν:

1. Την απόσυρση την αγοράζεις 550,00€!

2. Η τιμή που έχουν στον κατάλογο έχει και "έξοδα" ~450,00€. Δεν κατάλαβα τι είδους έξοδα εννοούσαν...

3. Δεν υπάρχει TGI με Apple Car γιατί υπάρχουν αυτοκίνητα στα τελωνεία πριν την 22η εβδομάδα.

Καμιά άποψη;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1. Η απόσυρση όντως "αγοράζεται" από εσένα, αν βέβαια δεν έχεις άλλη που να ισχύει δικιά σου.

2. Τα έξοδα που λένε ~450€ είναι τα λεγόμενα έξοδα PDI (Pre Delivery Inspection), ουσιαστικά είναι ένα νταβατζιλίκι με έλεγχο του αυτοκινήτου και καθαρισμό του και δεν μπορείς να τα γλυτώσεις κάπως. Μέχρι πέρσι ήταν 100€ φθηνότερο.

Τώρα για το τελευταίο δεν είναι και πολλά που μπορείς να κάνεις. Αν θες το αυτοκίνητο άμεσα, τότε θα πάρεις κάποιο από αυτά που είναι ήδη στο τελωνείο και δεν έχουν Apple Car. Αλλιώς λογικά πας για δική σου παραγγελία που το πιθανότερο είναι να αργήσει. Αν δεν σου είναι τόσο απαραίτητο και αν το αυτοκίνητο σε ικανοποιεί και γενικά σαν αυτοκίνητο και στο οικονομικό τότε θα σου έλεγα να προχωρήσεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ετοιμάζομαι για αγορά για πείτε γνώμες από ποια αντιπροσωπεία;
ΕΤΕΑ; ΚΑΡΕΝΤΑ;

 

Επίσης νέα δεδομένα, την απόσυρση πλέον στην προσφέρουν αλλά δεν είναι και σίγουρο ότι θα την προλάβεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα σχόλια σας.

Το παρήγγειλα και περιμένω λογικά εντός Ιανουαρίου.

Είναι 48ης εβδομάδας.

Όταν έρθει θα σηκώσω φωτογραφίες και ίσως και κάποιο βίντεο.

Βρήκα στο δρόμο και κάποιον άλλο με TGI και μου είπε ότι είναι πολύ ευχαριστημένος.

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν βρήκα πουθενά κάποιο Topic για το Golf με φυσικό αέριο (CNG) και βενζίνη είπα να ξεκινήσω εδώ ένα.

Αν κάτι έχω κάνει λάθος ας αναλάβουν οι διαχειριστές.

Σε άλλο topic έχω γράψει κάποια πράγματα όταν το αγόρασα το αυτοκίνητο αλλά εδώ θα αναφέρω θέματα σχετικά με το CNG.

Κάποια tips σχετικά με το γέμισμα των δεξαμενών.

1. Όσο πιο υψηλή είναι η πίεση του συμπιεστή στο πρατήριο, τόσο περισσότερο θα πάρει. Π.χ. στην Ιταλία με 250bar βάζουν το χειμώνα και 18kg!!!

2. Καλό είναι να βάζετε αέριο σε χαμηλές θερμοκρασίες - πρωί π.χ. ή βράδυ - για να πάρει πιο πολύ αέριο.

3. Σε κάποια πρατήρια όταν γεμίσει, αν ξανακάνεις την διαδικασία μπορεί να πάρει και 1,5 kg παραπάνω. Σε άλλα, όχι.

4. Κατά την πλήρωση, στο αέριο λόγω αύξησης πίεσης μεγαλώνει η θερμοκρασία του, αυτό σημαίνει ότι μπορεί να πάρει λιγότερο αέριο από το μέγιστο δυνατό π.χ. τα 15 kg του Golf. Αν βάζεις αέριο όμως όταν είναι π.χ. στη μέση τότε η θερμοκρασιακή αύξηση είναι μικρότερη και θα πάρει (αναλογικά) περισσότερο αέριο.

Όσο για την κατανάλωση αυτή την στιγμή έχω 4,00€ / 100km με τα πιο πολλά km εντός πόλης.

 

Εδώ είναι η σελίδα του αυτοκινήτου στο Spritmonitor http://www.spritmonitor.de/en/detail/736902.html

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη εισαι σωστά? Να φανταστώ σχεδον ολα τα χιλιομετρα τα κανεις με το αεριο?:-) Πιστευεις οτι θα ειναι πιο οικον9μικο σε σχεση με πετρέλαιο αναλογα τα χιλιόμετρα που κάνεις και τον χρονο απόσβεσης που υπολογισες?

Link to comment
Share on other sites

Οι συγκρίσεις γίνονται ανάμεσα σε όμοια αυτοκίνητα 

1, GOLF 1.4 TGI 110PS Bluemotion  € 22.900,00 ( CNG &  Βενζίνη)

2.  GOLF 1.6 TDI 110PS BLUEMOTION 5D  € 23.650,00 (Πετρέλαιο)

3.  GOLF 1.0 TSI 115PS BLUEMOTION 5D  € 21.100,00 (Βενζίνη)

 

Όπως βλέπεις το TDI είναι πιο ακριβό από το TGI ενώ στη κατανάλωση το TGI είναι σαφώς πιο οικονομικό. Το TSI είναι πιο φθηνό αλλά από την μια είναι χιλιάρι και από την άλλη είναι βενζίνης. Το μόνο μειονέκτημα του TGI ο μειωμένος χώρος του χώρου αποσκευών.

Είμαι όντως Θεσσαλονίκη και σχεδόν όλα τα Km γίνονται με αέριο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου alej. Μερικές απορίες. Το golf tgi βγαίνει μόνο στην bluemotion εκδοση; Υπάρχει η δυνατότητα να μπει το πακέτο r line μέσα εξω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγώ πήρα το Bluemotion με το πακέτο Comfort.

Αυτό γιατί ήταν ήδη στη παραγωγή για να το πάρω γρήγορα.

Αν έχεις υπομονή μπορείς να "χτίσεις" το αυτοκίνητο όπως θες εκτός λίγων εξαιρέσεων. Για το R-Line δεν ξέρω αλλά σίγουρα τα καθίσματα και το τιμόνι κλπ μπορείς. Έχεις πολλές επιλογές κι αν σου λένε π.χ. ότι δεν γίνεται να επιμένεις γιατί σχεδόν όλα γίνονται απλά προσπαθούν να πουλήσουν ότι είναι πιο εύκολο.

Θα αργήσεις όμως πιο πολύ να παραλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι Ιταλία για λίγες μέρες, πολύ TGI εδώ κυκλοφορεί αλλά και Audi G-tron!

Φυσικά έχει και πολλά πρατήρια στην Ιταλία!

Αλλά και στην Ελλάδα θα γίνουν κι άλλα και σύντομα μάλιστα!

Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2016 at 11:50 AM, alej said:

Επειδή δεν βρήκα πουθενά κάποιο Topic για το Golf με φυσικό αέριο (CNG) και βενζίνη είπα να ξεκινήσω εδώ ένα.

Αν κάτι έχω κάνει λάθος ας αναλάβουν οι διαχειριστές.

Σε άλλο topic έχω γράψει κάποια πράγματα όταν το αγόρασα το αυτοκίνητο αλλά εδώ θα αναφέρω θέματα σχετικά με το CNG.

Κάποια tips σχετικά με το γέμισμα των δεξαμενών.

1. Όσο πιο υψηλή είναι η πίεση του συμπιεστή στο πρατήριο, τόσο περισσότερο θα πάρει. Π.χ. στην Ιταλία με 250bar βάζουν το χειμώνα και 18kg!!!

2. Καλό είναι να βάζετε αέριο σε χαμηλές θερμοκρασίες - πρωί π.χ. ή βράδυ - για να πάρει πιο πολύ αέριο.

3. Σε κάποια πρατήρια όταν γεμίσει, αν ξανακάνεις την διαδικασία μπορεί να πάρει και 1,5 kg παραπάνω. Σε άλλα, όχι.

4. Κατά την πλήρωση, στο αέριο λόγω αύξησης πίεσης μεγαλώνει η θερμοκρασία του, αυτό σημαίνει ότι μπορεί να πάρει λιγότερο αέριο από το μέγιστο δυνατό π.χ. τα 15 kg του Golf. Αν βάζεις αέριο όμως όταν είναι π.χ. στη μέση τότε η θερμοκρασιακή αύξηση είναι μικρότερη και θα πάρει (αναλογικά) περισσότερο αέριο.

Όσο για την κατανάλωση αυτή την στιγμή έχω 4,00€ / 100km με τα πιο πολλά km εντός πόλης.

 

Εδώ είναι η σελίδα του αυτοκινήτου στο Spritmonitor http://www.spritmonitor.de/en/detail/736902.html

Καλωσήρθες στο forum, μπορείς να χρησιμοποιείς την αναζήτηση ώστε να βρίσκεις πιο εύκολα αυτό που θες και να μην ανοίγει χωρίς λόγο

νεό θέμα.

 

Μεταφέρθηκαν εδώ.

 

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις, μάλιστα πιο παλιά το είχα βρει το topic αλλά μετά όταν το έψαξα δεν το βρήκα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1834km και ένα ταξίδι συνολικά 740km με ταχύτητες 130+km/h.

4b092c0e671e21dea6b16fb995063cd4.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλά νούμερα alej, ειδικά για τις δεδομένες συνθήκες!! Αν είχα κ εγώ κοντά μου πρατήριο φυσικού αερίου θα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά το tgi! Συνέχισε να μας παρέχεις πληροφορίες για το αυτοκίνητο! ;-) Επί τη ευκαιρία, τώρα που το έχεις μάθει κάπως καλύτερα, πως σου φαίνεται από οδηγικής άποψης? Άνεση, επιδόσεις, πάτημα στο δρόμο κλπ..

Στάλθηκε από το D5503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα νούμερα θεωρώ κι εγώ ότι είναι πολύ ικανοποιητικά καθώς ο τρόπος οδήγησης μου μόνο συντηρητικός δεν είναι. Το κοντέρ πολύ συχνά πάει στο 130+ στην ΠΑΘΕ - Εγνατια Οδό. Το ταξίδι μάλιστα έγινε με 3 άτομα και φουλ βαλίτσες!

Θέλω κάποια στιγμή να δοκιμάσω τα 110 - 120 max για να δω διαφορές.

- Άνεση: Πολύ άνετο ακόμα και στους πίσω επιβάτες, με πολύ καλά σχόλια για τα καθίσματα. Πολλές ανέσεις (βοηθάει και ο έξτρα εξοπλισμός), πολλά βοηθήματα και ακόμα το μαθαίνω...

- Επιδόσεις: Όσοι νομίζουν τα 110 HP λίγα ας έρθουν για μια βόλτα. Παρά και τα επιπλέον κιλά λόγω μπουκαλών CNG (οι οποίες πιθανόν πλέον να είναι από ανθρακονήματα, στην Ιταλία έτσι είναι) το αυτοκίνητο είναι πολύ σβέλτο και στην πόλη και στην εθνική. Δεν με πρόδωσε πουθενά αλλά φυσικά θα πρέπει να ξέρεις ότι δεν οδηγείς το GTi. Σίγουρα δεν είναι το ίδιο με τα 140 HP αλλά αυτό το αυτοκίνητο το παίρνεις πιο πολύ για οικονομικές μετακινήσεις παρά για φουλ γκάζι. Πάντως, τα 110 άλογα όταν τα χρειαστείς είναι εκεί πανέτοιμα να τρέξουν!

- Πάτημα στο δρόμο: Απλά υπέροχο, στιβαρό, λες και πατάει σε ράγες. Φρένα πολύ καλά, το τιμόνι υπέροχο ένα σύνολο που χαίρεσαι να οδηγείς.

 

Αυτά τα λίγα, σήμερα γέμισα το πρωί με 14 kg  = 12,18€ και μου έδειχνε αυτονομία (όταν έφυγα από το πρατήριο) περίπου 340km.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.