Jump to content
vtsotras

Golf 7 Tgi - Συζήτηση για το νέο Golf με φυσικό αέριο

Recommended Posts

Καλησπέρα ρε παιδιά.
            Κάπου τον Ιανουάριου, αρχές , είχα γεμίσει στη θεσσαλονίκη από άδειος, 17,18 kg με θερμοκρασία -8 βαθμούς C. Πάντως, προσωπικά Θεσσαλονίκη-Αθήνα, 480χλμ, βγάζω με 20-22 ευρώ και με ταχύτητες 150+(με 110χλμ ταχύτητα δύσκολο να το δοκιμάσω :p μιας και βαριέμαι τη διαδρομή)

           Niko1234, το κατά πόσο είναι συνθετικές οι φιάλες σε golf 7 tgi όπως και στο δικό μου( seat leon tgi) δεν ξέρω, γιατί τουλάχιστον από την αντιπροσωπεία της σεατ στην Ελλάδα, δεν μπόρεσα να πάρω πληροφορίες για το σύστημα cng που φοράω, μιας και δεν γνώριζαν σχεδόν τίποτα για αυτό, και το μόνο που με πληροφόρησαν είναι ότι ανά 1-2 χρόνια χρειάζονται έλεγχο οι φιάλες.(ποιος θα τις ελέγξει εδώ στην Ελλάδα, και ειδικά σε αντιπροσωπείες που δεν ξέρω καν αν έχουν κάνει τον κόπο να στείλουν κάποιον υπάλληλό-μηχανικό τους σε σεμινάρια για cng συστήματα ώστε να ξέρει τα βασικά, δεν ξέρω).
           Παρόλα αυτά, 51000χλμ με σχετικά ζωηρή οδήγηση, και ο λέοντας απροβλημάτιστος. Το ποια είναι η κατανάλωση, με 110 χλμ σε αττική οδό, συνήθως έχω 3,6-3,8 kg μέση κατανάλωση. Αλλά αν πηγαίνω με 150, μέση έχω στα 5- 5.5 kg. Το σίγουρο είναι ότι τις καταναλώσεις μας μόνο ηλεκτρικά αυτοκίνητα μπορούν να τις συναγωνιστούν.
          

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@panos_tgi Αθήνα μένεις;

Πόσα kg βάζεις συνήθως από άδειος και σε ποιο πρατήριο;

 

P.S. Όταν πήγα Βουλγαρία γέμισα CNG στην Σόφια με 0,52€/kg... Ούτε τα ηλεκτρικά τέτοιες τιμές!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@alej αθήνα, αλλά λόγω δουλειάς και θεσσαλονίκη. Συνήθως γεμίζω 13 και κάτι kg  στο bp Θεσσαλονίκη. Θεσσ-Αθήνα, το ξέρεις κι εσύ, συμφέρει Λαμία. Αλλά έχω παρατηρήσει ότι, και η ασφάλεια τους πέφτει συχνά και ότι όταν είμαι άδειος θα πάρει 11,5-12kg το πολύ. Μόνο με χαμηλές θερμοκρασίες είχα γεμίσει με 14kg στη Λαμία. Ν.Φιλαδέλφεια και Ρέντη το ίδιο γεμιζω πάνω κάτω όπως και στο bp Θεσσ. Γενικά, παίζω στο 13,5 σε γέμισμα απο άδειος με θερμοκρασίες 25++.
   Πού γέμισες στη Βουλγαρία? 0,52 το κιλό δεν είναι και άσχημα :p Τα ηλεκτρικά είναι άλλη φάση, ψάξε για tesla model s και γενικά για την εταιρεία tesla motors και θα καταλάβεις! Και απ' ό,τι βλέπω, η ανάπτυξη των σταθμών πλήρωσης για ηλεκτρικά αυτοκίνητα θα ξεπεράσει και σε ρυθμό και σε αριθμό αυτών του φυσικού αερίου.(λέω εγώ τώρα, πρόβλεψη :p )
 

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ: http://cngeurope.com/countries/greece/ 

Στη Βουλγαρία αυτές είναι οι τιμές για CNG.

Την ξέρω την Tesla. Προς το παρόν απευθύνεται σε κόσμο που θέλει να ρίξει 68.100,00 € ΧΩΡΙΣ φόρους και δασμούς για το 75kwh Model S. Αυτονομία έως 490km και μετά να περιμένεις κάποιες ώρες να φορτίσεις...

Αν υπολογίσεις φόρους και δασμούς θα φτάσεις τα 90.000,00€ για αμάξι με αυτονομία έως 490km και αναμονή το λιγότερο 1 ώρα σε supercharger - αν βρεις - όπου πλέον θα πληρώνεις.

Δεν το λες και τρελή ευκαιρία! Απόσβεση δεν θα κάνεις ποτέ, περιμένω στα 5 χρόνια να δω τα σημερινά αυτοκίνητα τι αυτονομία θα έχουν. Μάλλον θα σου λένε καιρός για αντικατάσταση.

Αφού πουλάει ΟΚ αλλά εγώ το θεωρώ προς το παρόν πεταμένα λεφτά. Το μόνο που αξίζει είναι το AutoPilot. Αυτό είναι όλα τα λεφτά!!!

Edited by alej
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα να γεμίσω ανατολικά και πριν από μένα ήταν ένα Seat Leon. Πήρε το Seat 13,8 kg κι εμένα, αμέσως μετά, 12,3kg.

Διαφορά 1,50kg ή ~12%  με τις ίδιες συνθήκες (T,P) και ίδιο dispenser. 

Τι να πω, άβυσσος η ψυχή των αυτοκινήτων...

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε δυτικά κι άλλο πρατήριο CNG (δεν γνωρίζω όμως αν είναι ιδιωτικής ή δημοσίας χρήσεως) εντός της ΒΙ.ΠΕ. ΣΙΝΔΟΥ.

Μάλλον η ίδια εταιρεία άνοιξε και στην Λάρισα και ετοιμάζει άλλο ένα στην Κομοτηνή.

 

Link to comment
Share on other sites

τελεια που ανοιγουν και αλλα πρατηρια. πρεπει να γινει πιο γνωστη η οδηγηση με φυσικο αεριο, ο πιο πολυς κοσμος ξερει δυστυχως μονο το LPG.  Ηλεκτροκινηση ειναι προφανως η πιο φιλικη για το περιβαλλον σχετικα με ρυπους, αλλα πολυ καθαρα καυσιμα ειναι και το CNG που προερχεται απο ανακυκλωση οργανικων ουσιων η το συνθετικο CNG που το προωθει η Audi πολυ.

οπως λεει και ο φιλος εδω πιο πανω. ενα Tesla θελει για τα 500χμ του 90000 ευρω αγορα ενω για παραδειγμα το νεο Audi A4 avant gtron or το A5 gtron με τα 19κιλα CNG του και την μιση τιμη αγορας φτανει με ανεση τα 500χμ επισης, Δεν εχω τιποτα εναντιον της Τεσλα, ειναι πολυ ωραια αυτοκινητα αλλα απροσιτα , εδω στο βελγιο κυκλοφορουν πιο πολλα Τεσλα απο τα αλλα ηλεκτρικα-κυριως εταιρικα.

τις προαλλες ενα ταξιδι με το Golf TGI μου. ειχα αυτονομια 405χμ με ενα γεμισμα Η-CNG, οδηγησα 105-110 ηρεμα με cruise control και πιο πολυ autostrada. Οποτε τα 410χμ που δινει η VW ειναι εφικτα.

καλα φυσικο-αεριο-χιλιομετρα σε ολους

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νέα πρατήρια στην Ελλάδα.

- Παιανία https://www.google.com/maps/place/Elda/@37.934555,23.879494,19z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0x4f2fb0473e728ce1!8m2!3d37.9347249!4d23.8795593?hl=el-GR 

- Λάρισα 39.616939, 22.387610 Δεν ξέρουμε ακόμα αν θα είναι δημόσιας χρήσης (όπως και το 3ο της Θεσσαλονίκης) ή θα χρησιμοποιηθεί ως mother station για virtual pipeline και τον εταιρικό στόλο μόνο. 

 

Περιμένουμε σύντομα

- Λάρισα. Σύμφωνα με τις εξαγγελίες, η Λάρισα θα αποκτήσει και 3ο πρατήριο, μένει να δούμε αν θα είναι δημοσίας κι αυτό.

- Κομοτηνή. Την μορφή δεν την ξέρουμε ακόμα (δημόσιο - ιδιωτικό)

- Ιωάννινα. Σίγουρα και δημοσίας χρήσης. 

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλα νεα, ευχαριστω που μοιραζεσαι αυτες τις πληροφοριες,

τον αυγουστο ειμαστε για διακοπες στην πατριδα τα ιωαννινα, αν θα μπορεσω να βαλω ελληνικο CNG θα ειναι τελεια,

αλλα εχει γινει γνωστο ποτε θα ανοιξει εκει?

Link to comment
Share on other sites

Αν και είχαν πει ότι θα το άνοιγαν εντός του πρώτου εξαμήνου του 2017, δεν νομίζω να γίνει. Μακάρι φυσικά, αλλά χλωμό το βλέπω.

Αν γίνει όμως θα το μάθω αμέσως και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

thnks

υπαρχει καποιο ελληνικο website που ενημερωνει σχετικα και τακτικα για νεα βενςιναδικα CNG τιμες etc?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικό για όλα όχι. Το επίσημο της ΔΕΠΑ αναφέρει τα FISIKON. http://www.fisikon.gr Έχει και τιμή.

Μετά υπάρχει το http://cngeurope.com/countries/greece/ με αρκετά καλή αξιοπιστία.

Υπάρχουν και εφαρμογές για κινητά (iOS & Android)

Το δεύτερο της Λάρισας (CNG THESSALY) - δεν το επιβεβαίωσα ο ίδιος - είναι από ότι έμαθα δημοσίας χρήσεως με τιμή 0,869€/kg.

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερον site to cng europe

επισης πολυ καλο site ειναι το γερμανικο gibgas.be και το metanoauto το ιταλικο site

το γερμανικο εχει ενα πολυ καλο route planner για CNG βενζιναδικα ολης της Ευρωπης και το ιταλικο ανανεωνεται πολυ τακτικα,

Εμεις εδω στο Βελγιο εχουμε τα επσημα site οπως της ΔΕΠΑ εκει αλλα αυτα δεν λενε και πολλα,  το πιο καλο site ειναι αυτο απο χρηστες οπως εσυ και εγω. Ισως μια ιδεα για να κανετε και ενα τετοιο site-forum και εκει απο χρηστες CNG αυτοκινητων απο/για ολες τις μαρκες,

Στην θεσσαλονικη βλεπω 2 σταθμους, aerodromio kai egnatia konta, ειναι δυνατον να γεμισεις εκει ολο το 24ωρο? με καρτα δηλαδη εκτος ωρας λειτουργειας?

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστα τα νέα.

Δεκατρία νέα σημεία τροφοδοσίας CNG

Δεκατρία νέα σημεία τροφοδοσίας CNG σε 10 υπάρχοντα πρατήρια υγρών καυσίμων θα αποκτήσει το επόμενο διάστημα η ΔΕΠΑ, καθώς εγκρίθηκε η ένταξη του σχετικού έργου στον ευρωπαϊκό χρηματοδοτικό μηχανισμό «Συνδέοντας την Ευρώπη» (Connection Europe Facility – CEF).

Συγκεκριμένα, όπως ανακοινώθηκε χθες από το υπουργείο Οικονομικών, έχει εγκριθεί η ένταξη του έργου “Study on a pilot CNG fueling Station network across the Greek part of the Orient East Mediterranean Road Corridor” στο μηχανισμό CEF.

Το έργο αφορά την υλοποίηση μελέτης με πιλοτικές δραστηριότητες την υλοποίηση 13 σημείων τροφοδοσίας CNG σε 10 υπάρχοντα πρατήρια υγρών καυσίμων, κατά μήκος του οδικού κεντρικού δικτύου.

Συγκεκριμένα, τα 10 πρατήρια βρίσκονται στο οδικό ύψος της Λάρισας, Θήβας, Αλεξανδρούπολης, Ηγουμενίτσας, Πάτρας, Κοζάνης, Κιάτου, Ιωαννίνων, Ξάνθης και Σερρών.

Τα σημεία ανεφοδιασμού σταθμών CNG θα κατασκευαστούν εντός υπαρχόντων πρατηρίων υγρών καυσίμων με επέκταση της ισχύουσας άδειας λειτουργίας.  

Τη σχετική πρόταση είχε υποβάλλει η ΔΕΠΑ, σε συνεργασία με τις ONE TEAM, OPTILOG και LEVER.

Ο προϋπολογισμός του έργου ανέρχεται συνολικά σε 9.088.300 ευρώ, εκ των οποίων το 50%, δηλαδή 4.544.150 ευρώ, θα καλυφθούν από το CEF και το υπόλοιπο 50% από ιδίους πόρους.

Ο ευρωπαϊκός μηχανισμός «Συνδέοντας την Ευρώπη» (Connection Europe Facility), χρηματοδοτεί τη δημιουργία και την ανάπτυξη έργων υποδομής στους τομείς των Μεταφορών, της Ενέργειας και των Τηλεπικοινωνιών

https://www.thessalonikipress.gr/se-xanthi-ke-alexandroupoli-stini-pratiria-cng-depa/ 

Link to comment
Share on other sites

φανταστικα νεα, για τη φυσικο αεριο κινηση στην ελλαδα, ευχαριστω που το μοιραζεσαι

αν καταλαβα καλα αυτα τα σημεια ανεφοδιασμου CNG θα γινουν σε υπαρχοντα βενζιναδικα πανω σε Εγνατια και αλλους αυτοκινητοδρομους,

το δικτυο ομως φυσικου αεριου ειναι τοσο πυκνο στην ελλαδα που θα φτανει εως τους αυτοκινητοδρομους? Η θα ερχεται ο ανεφοδιασμος με το φορτηγο?

Μια αλλη ερωτηση τωρα. Ειναι η τιμη κιλου CNG η ιδια σε ολα τα πρατηρια? Η εχει ανταγωνισμο?

 

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα είναι εντός δικτύου, τα υπόλοιπα ως daughter station.
Η τιμή είναι 0,869€/kg στα πιο πολλά. Σε κάποια θα δεις 0,899€/kg.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερα νέα:

https://www.b2green.gr/el/post/47756/pyknonei-to-diktyo-fysikou-aeriou-kinisis 

...Παράλληλα, σε φάση αδειοδότησης βρίσκεται ένα καινούργιο πρατήριο «Fisikon» στη Θεσσαλονίκη, το τρίτο κατά σειρά που δημιουργείται στη συμπρωτεύουσα. Αν η άδεια εκδοθεί μέσα στο καλοκαίρι, τότε θα είναι έτοιμο να λειτουργήσει πριν από το τέλος του έτους. Το ίδιο ισχύει και για το πρώτο πρατήριο στη Χαλκίδα, για το οποίο επίσης η εταιρεία περιμένει την έγκριση της άδειας που έχει υποβάλει...

Link to comment
Share on other sites

το τριτο για Θεσσαλονικη τελεια νεα, αλλα παλι λιγα δεν ειναι για μια τοσο μεγαλη πολη?

Αλλα και εδω σε μας το ιδιο ζητημα ειχαν, πρωτα να φτιαξουν πρατηρια CNG η να περιμενουν να δουν  πως θα πανε οι πωλησεις CNG αυτοκινητων, Τωρα εχει σταθεροποιηθει η κατασταση, καθε 1-2 μηνες ανοιγει νεο πρατηριο CNG και οι πωλησεις αυτοκινητων CNG πανε θετικα αργα αλλα σταθερα,

Για αυτο το σταθμο στα Γιαννενα ξερουμε τιποτα νεοτερο?Ηταν να γινει σε χωρο του τοπικου αστικου ΚΤΕΛ ειχα διαβασει στο ιντερνετ και μαλιστα το χειμωνα ελεγαν μεσα 6μηνες!

Ενα νεο που ακουσα προχτες, Η OPEL ανακοινωσε οτι το Astra θα γινει και CNG version και μαλιστα με 19κιλα δεξαμενες!!! δηλαδη 500χμ αυτονομια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντικό νέο κι αυτό. Το σημαντικότερο πρόβλημα των CNG είναι για μένα η απουσία ποικιλίας. Αν αρχίσουν κι άλλες εταιρείες να βγάζουν μοντέλα τότε θα ακολουθήσει κι ο κόσμος. Η Opel βέβαια βγάζει ήδη μοντέλα αλλά όχι πολλά κι αυτή.

Για Ιωάννινα δεν έχουμε ακόμα κάποιο νέο.

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

Με καταρακτώδη βροχή και λόγω αυτού ταχύτητα 90km/h το Golf στην ευθεία έχει κατανάλωση 1,9 kg/100km = 1,65€/100km.

Ποια ηλεκτρικά...

7fcd9b2bebce26862e41c5c01caaf30a.jpg

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 Cool!

ετσι ακριβως ειναι, οταν παω και εγω με 90 σε αυτοκινητοδρομο εχω καταναλωση μεση κατω απο τα 3κιλα/100χμ. και αυτο για αποστασεις 100χμ και πανω, απιστευτη οικονομια.

το 1,9 το δικο σου δεν το φτανω με τιποτα νομιζω, λογω βαρους το Golf mou   το  variant ειναι πιο μεγαλο και βαρυ.

αλλα ειναι αναμενομενο, το φυσικο αεριο εχει την καλυτερη θερμιδικη-ενεργειακη αξια απο ολα τα καυσιμα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες όμως (με τις επιλογές της ΔΕΠΑ) λόγω ζέστης γέμισα αλλά ο δείκτης δεν έφθασε τέρμα. Με 12,5 kg και τέτοιο μικρό δίκτυο δεν κάνουμε δουλειά.
Πρέπει να το δούνε.
Ο νόμος δίνει την ευχέρεια για πίεση έως 250 bar (με προϋπόθεση τον έλεγχο θερμοκρασίας).


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ηρθαμε ελλαδα τον αυγουστο αλλα CNG ελληνικο δεν βαλαμε, γιατι μειναμε δυτικη ελλαδα και πελοπονησσο,

δηλαδη μακρια απο τον αξων αθηνα-θεσαλονικη που βρισκονται ολα τα CNG πρατηρια, κριμα ισως του χρονου καλυτερα, ειδικα αν ερθει το CNG στα γιανεννα η πιο κοντα,

 

το ταξιδι απο εδω-βελγιο προς ελλαδα και της επιστροφης το καναμε 100% με CNG. ειναι 1400χμ μεσω Ιταλιας και το καναμε με μεση καταναλωση 3,8κιλα/100χμ ( με ταχυτητα στα ορια 110-120-130+αυτοκινητο φωρτομενο με οικογενεια και πραγματα)κοστος καυσιμου καπου 64ευρω, ολο το CNG που βαλαμε ηταν H-gas η biogas στην ελβετια που ειναι και το ακριβοτερο. Στο λουξεμβουργο ειναι το φθηνοτερο 0,69ευρω/κιλο! Ιταλια βαλαμε απο 1,05ευρω/κιλο σε πρατηριο πανω σε autostrada εως 0,96/κιλο σε τοπικα πρατηρια,

 

καναμε 2500χμ στην ελλαδα με 100αρα βενζινα. δεν ηξερα καν οτι υπαρχει τετοιος τυπος βενζινας, στο βελγιο εχουμε βενζινα 98 η 95-Ε10, εκανα 750-850χμ με τα 50λιτρα 100αρα που παιρνει το Golf TGI;

 

Εχει κανει καποιος συγκριση αν υπαρχει μεγαλη διαφορα σε ποσα χμ κανεις με 95αρα η 100αρα?

Link to comment
Share on other sites

Τα χλμ αυτά τα έκανες σε αστικό ιστό ή επαρχιακό δίκτυο - εθνική;
64,00€ / 1.400 km!
Η 4,57€/100km.

Θα ήθελα να ξεπερνώ πόσα θα έδινες με ένα ηλεκτρικό για να μπορούμε να κάνουμε κάποιες συγκρίσεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.