Jump to content
vtsotras

Golf 7 Tgi - Συζήτηση για το νέο Golf με φυσικό αέριο

Recommended Posts

ολα τα χιλιομετρα για το ταξιδι, εκτος απο τα τελευταια 25χμ στην Ανκονα ειναι σε αυτοκινητοδρομους με ορια απο 110 εως 130

αλλα ναι τοσο οικονομικο ειναι ενα VW Golf TGI, ειναι γνωστο οτι το φυσικο αεριο ειναι το πιο αποδοτικο καυσιμο, απο τα ορυκτα καυσιμα

Link to comment
Share on other sites

τωρα που ξεκινησε ο χειμωνας εδω,μου ανεβηκε η μεση καταναλωση γυρω στα 10%, δηλαδη 4,5κιλα/100χμ, γεμιζω κυριως L gas (ποιοτητα 80-90%). Ειναι λογω airco-κρυου αλλα και επειδη εβαλα χειμερινα λαστιχα. Στην ελλαδα εχετε διαφορα στην καταναλωση τον χειμωνα?

Link to comment
Share on other sites

τωρα που ξεκινησε ο χειμωνας εδω,μου ανεβηκε η μεση καταναλωση γυρω στα 10%, δηλαδη 4,5κιλα/100χμ, γεμιζω κυριως L gas (ποιοτητα 80-90%). Ειναι λογω airco-κρυου αλλα και επειδη εβαλα χειμερινα λαστιχα. Στην ελλαδα εχετε διαφορα στην καταναλωση τον χειμωνα?


Φυσικά. Φυσιολογικοτατο


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν , niko1234 said:

τωρα που ξεκινησε ο χειμωνας εδω,μου ανεβηκε η μεση καταναλωση γυρω στα 10%, δηλαδη 4,5κιλα/100χμ, γεμιζω κυριως L gas (ποιοτητα 80-90%). Ειναι λογω airco-κρυου αλλα και επειδη εβαλα χειμερινα λαστιχα. Στην ελλαδα εχετε διαφορα στην καταναλωση τον χειμωνα?

Ναι, κ στο diesel κάπου τόση είναι η διαφορά!

Link to comment
Share on other sites

Από το 1st EcoMobility Conference 2018

Άντε να δούμε...

 

«Συζητείται το θέμα του διλήμματος αν θα πρέπει πρώτα να γίνουν αυτοκίνητα ή σταθμοί. Στη ΔΕΠΑ αποφασίσαμε να το λύσουμε εξαρχής: την ίδρυση πρατηρίων και παράλληλα η δημιουργία στόχων οχημάτων. Σε συνεργασία με τα ΕΛΠΕ έχουμε δημιουργήσει ένα δίκτυο 11 πρατηρίων και άλλα δυο είναι έτοιμα να λειτουργήσουν ενώ στα επόμενα τρία χρόνια το δίκτυο θα επεκταθεί. Θα δημιουργήσουμε 13 σταθμούς, κατασκευάζουμε τρίτο σταθμό στη Θεσσαλονίκη, στη Χαλκίδα, στην Καρδίτσα και την Τρίπολη και σε άλλες περιοχές για να καλύψουμε το ηπειρωτικό κομμάτι της χώρας. Το επόμενο δίμηνο θα λειτουργήσει πρατήριο στα Ιωάννινα, ένα πρατήριο σταθμός καθώς θα λειτουργήσει στο αστικό ΚΤΕΛ το οποίο θα λειτουργεί και ως δημόσιο πρατήριο.

 Το φυσικό αέριο θα συμβάλει στην ανταγωνιστικότητα και τη δημιουργία θέσεων εργασίας αποτελώντας μοχλό για την πράσινη ανάπτυξη.  », σημείωσε ο κ. Οικονομίδης.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τελεια  thnks για τα νεα

 

πολυ καλα νεα τελικα για ολη την ελλαδα και ειδικα για τα Ιωαννινα

αντε ας ελπισουμε οτι οι 2 μηνες που υποσχονται τωρα για το ανοιγμα του σταθμου,  να μην γινουν χρονος οπως περισυ και το καλοκαιρι να γεμισουμε φυσικο αεριο και στην πατριδα μας πλεον

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φυσικό αέριο είναι πιο φθηνή οικονομική λύση για τον μέσο πολίτη.
Τα αυτοκίνητα που έχουν φυσικό αέριο δεν είναι ακριβά όπως τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα.
Ελπίζω τα επόμενα χρόνια να γεμίσει η Ελλάδα αυτοκίνητα με φυσικό αέριο Όπως και να γίνουν οι γραμμές για να έχουνε και τα σπίτια φυσικό αέριο για θέρμανση Είναι κάτι που το χρησιμοποιούν σε όλο τον κόσμο και έτσι όπως δείχνουν τα πράγματα στο μέλλον η Ελλάδα θα έχει το δικό της φυσικό αέριο.

Το κακό είναι ότι για να βάλεις φυσικό αέριο σε ένα αμάξι το οποίο δεν έχει οι μπουκάλες είναι τεράστιες οπότε θα πρέπει κάποιος να προβεί σε αγορά αυτοκινήτου που έχει ήδη το σύστημα εγκατεστημένο από το εργοστάσιο

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και είπατε για φυσικό αέριο. 

 

Θυμήθηκα το opel kadett που είχε ο πατέρας. (Το γνωστό με την Σκάρα στο Πορτ μπαγκαζ για τους μεγαλύτερους που ξέρουν) 

Το αμάξι αυτό ήταν με κιτ αερίου από το εργοστάσιο, εκείνα τα χρόνια ήταν παράνομα ή χρήση με αέριο. Ο πατέρας το δουλεύε για πολύ λίγο καιρό με γκάζι σε μποτιλια.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 25-3-2018 at 2:11 PM, cjgeorgio said:

Το φυσικό αέριο είναι πιο φθηνή οικονομική λύση για τον μέσο πολίτη.
Τα αυτοκίνητα που έχουν φυσικό αέριο δεν είναι ακριβά όπως τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα.
Ελπίζω τα επόμενα χρόνια να γεμίσει η Ελλάδα αυτοκίνητα με φυσικό αέριο Όπως και να γίνουν οι γραμμές για να έχουνε και τα σπίτια φυσικό αέριο για θέρμανση Είναι κάτι που το χρησιμοποιούν σε όλο τον κόσμο και έτσι όπως δείχνουν τα πράγματα στο μέλλον η Ελλάδα θα έχει το δικό της φυσικό αέριο.

Το κακό είναι ότι για να βάλεις φυσικό αέριο σε ένα αμάξι το οποίο δεν έχει οι μπουκάλες είναι τεράστιες οπότε θα πρέπει κάποιος να προβεί σε αγορά αυτοκινήτου που έχει ήδη το σύστημα εγκατεστημένο από το εργοστάσιο

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

εχεις πολυ δικιο φιλε, εγω εχω ηδη εναμιση χρονο ενα golf TGI και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

απο οτι κυκλοφορει σε γερμανικα φορουμ το νεο golf tgi δηλαδη απο του χρονου θα εχει φιαλες εως 19 η 20 κιλα και δεξαμενη βενζινης μονο 15λιτρα, τελεια δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το είδα και εγώ αυτό ότι η αυτονομία με CNG πάει στα 490km και αυτή της βενζίνης στα 200km. Θεωρώ ότι θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον 300km της βενζίνης αλλά από ότι βλέπω πλέον ο «αντίπαλος» είναι τα ηλεκτρικά όποτε τα 490+200 =690km συν την πολύ φθηνότερη τιμή θα το κάνουν εξαιρετικά δημοφιλές.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστα τα νέα για όσους κινηθούν δυτικά:

 

 Έτοιμο το πρατήριο φυσικού αερίου Αστικού ΚΤΕΛ Ιωαννίνων.

 

https://energypress.gr/news/etoimo-pratirio-fysikoy-aerioy-astikoy-ktel-ioanninon

Link to comment
Share on other sites

ειμαστε στην περιοχη για διακοπες και χτες πηγα να δω αν επιτελους ανοιξε να γεμισουμε  CNG, αλλα οχι ακομα, η αντλια και εγκαταστασεις φαινονται ετοιμα. ακομα και η πινακιδα. Απο οτι ακουσα περιμενουν τον τεχνικο ελεγχο, οτι σημαινει αυτο,ενα χρονο ακομα ισως, δηλαδη καλωςηρθες Ελλαδα, μαλλον για του χρονου που θα ξαναρθουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστα τα νέα για όσους κινηθούν δυτικά:
 
 Έτοιμο το πρατήριο φυσικού αερίου Αστικού ΚΤΕΛ Ιωαννίνων.
 
https://energypress.gr/news/etoimo-pratirio-fysikoy-aerioy-astikoy-ktel-ioanninon


Αν τελικά δοθεί στην λειτουργία και το μάθει κανείς, ας ενημερώσει για εμάς τους ενδιαφερόμενους.
Link to comment
Share on other sites

Τα δύσκολα έγιναν.
Το θέμα μάλλον είναι στην τροφοδοσία καθώς θα γίνεται με CNG ως virtual pipeline.
Θεωρώ όμως ότι μέχρι το τέλος του 2018 θα έχει λειτουργήσει. Το καλοκαίρι όμως χάθηκε.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδη σε τοπικα  newswebsites γραφαν οτι θα λειτουργησει μεσα στον αυγουστο 2018, ρωτησα το Αστικο κτελ εδω στα γιαννενα μεσω email.Ακομα καμια απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω το θέμα είναι ουσιαστικά λογιστικό. Δηλαδή, ποιος θα αγοράζει από ποιον και ποιος θα μεταφέρει το αέριο έως τον σταθμό. Δεν βοηθά και η νομοθεσία, αυτές τις μέρες κάτι έβγαλαν σχετικό μεν, αλλά δεν το παρακολούθησα.

Αν λυθεί άμεσα τότε άμεσα θεωρώ θα μπορέσει να λειτουργήσει. 

Link to comment
Share on other sites

οκ καταλαβα, ειχα δει το επομενο αρθρο σε τοπικο website

https://www.epiruspost.gr/reportaz/politics/62143-etoimo-to-proto-pratirio-fysikoy-aeriou

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, Θεσσαλονίκη - Ακτή Καλογριάς (Χαλκιδική) και επιστροφή, σύνολο 200km με 6,20€ ή 6,97kg. Γέμισμα με 37 οC οπότε κανονικά θα έπρεπε να πάρει λίγο ακόμα.

Χθες, Θεσσαλονίκη - Τρανή Αμμούδα (Χαλκιδική) και επιστροφή με κάποιες βόλτες σύνολο 220km με 9,25€ ή 10,41kg.

Αν δούμε το σύνολο 420km με 17,38kg ή 15,45€. 

4,1 kg / 100km ή 3,67€/100 km.

Φυσικά όλα τα km στην αριστερή λωρίδα με ανάλογες ταχύτητες. Όχι Εγνατίας και ΠΑΘΕ αλλά από 70-130km.

Η αλήθεια είναι ότι από τότε που το πήρα ποτέ δεν σκέφτηκα το κόστος ενός ταξιδιού.

Link to comment
Share on other sites

τελεια! μια αποδειξη παλι οτι το φυσικο αεριο ειναι το πιο οικονομικο καυσιμο.

χτες γεμισα και εγω πρωτη φορα CNG στην Ελλαδα, στην περιοχη σου (θεσσαλονικη) BP fogas.Μετα απο 2000χμ σε βενζινα μπρρρ,

τελειως αδειο ηταν μα γεμισε 12,5κιλα, οχι ασχημα για θερμοκρασιες 34βαθμους, η πιεση ηταν 210bar μου ειπε ο υπαλληλος.

Εως τωρα 310χμ, κυριως αυτοκινητοδρομο 120-140 ταχυτητα και airco   συνεχως στους 21 βαθμους και εχω για ακομα 40χμ!

 

ο υπαλληλος του πρατηριου εκει στην θεσσαλονικη μου ειπε οτι καθε μερα εμφανιζονται νεα CNG αυτοκινητα για γεμισμα και οτι πολλα ταξι επισης ειναι CNG.

Edited by niko1234
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προχθές, επίσης Χαλκιδική ημερήσια εκδρομή.

Ταχύτητες όσο επιτρέπει η αριστερή λωρίδα και όπως δείχνει CC στα 120km/h.

Σε πολλά σημεία όμως 50-70km/h και ένα ψιλό μποτιλιάρισμα. Κλιματισμός συνεχώς στους 21.

 

1a249a8807a286da56cc265fd887054c.jpg

 

Πάντως 210bar πίεση ΔΕΝ έχει το πρατήριο. Αν είχε θα ήμασταν καλά. 200 το έχουν για αυτό και τα 12,5 kg.

Στο εξωτερικό πόσα kg βάζεις συνήθως το καλοκαίρι;

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

στο βελγιο το καλοκαιρι τα πιο πολλα πρατηρια  με 250bar, γεμιζω 13,5 εως 15 κιλα, αλλα το ρεκορ εγινε τις προαλλες στην Ιταλια σε πρατηριο   πανω στο autostrada  οπου γεμισε 18κιλα και δεν θα σταματαγε αν δεν το σταματουσε ο υπαλληλος εκει! ποση πιεση ειχε δεν ξερω (συννενοηση στα ιταλικα δεν μπορεσα) αλλα ειχε 31 βαθμους!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας ήμασταν κι εμείς έτσι και θα ήταν μια χαρά. Με την πολιτική τους λες και θέλουν να το χαντακώσουν κάνουν. 

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζομαι για αντικατάσταση 2ου οχήματος με το Polo TGI, αλλά καλοβλέπω στο μέλλον και αντικατάσταση του 1ου οχήματος - Ford Focus - με το Golf TGI.
 

Οι χώροι, καμπίνα και χώρος αποσκευών, πώς είναι σε αυτή την έκδοση; Κυρίως πίσω, μπαίνουν 2 βαλίτσες;

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε φιλε εγω μετα απο 2χρονια εμπειρια με golf tgi θα στο συνιστουσα ενεπιφυλακτα, το golf tgi

οικονομια οικολογια και

 γερμανικη ποιοτητα!  χαμηλοι ρυποι , πολυ πιο χαμηλοι απο βενζινα/diesel ,καταναλωση εως και κατω απο τα 4κιλα στα 100χμ δηλαδη κατω απο τα 4 ευρω στα 100χμ!

 

εχω το variant οπου τις προαλλες χωρεσε ολη η τετραμελης οικογενεια και 3 βαλιτσες πισω και αλλα πραγματα για διακοπες 3 εβδομαδων. αλλα ειμαι σιγουρος οτι το κανονικο golf tgi θα παιρνει ανετα 2βαλιτσες 

 

Link to comment
Share on other sites

To 2019 νομίζω έρχεται το επόμενο Golf και υπάρχει και το σενάριο και μεγαλύτερης δεξαμενής CNG.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.