Jump to content
c-tech

Εγκατάσταση Νέου Ραδιοcd

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά πήρα πριν λίγες μέρες ενα golf v και θα αλλάξω το ράδιο έχει θέμα .Και μιας και θα το βγάλω ξέρει κάποιος πως θα κάνω το νεο να κλείνει όταν βγάζω το κλειδί ή όταν γυρίσω τον διακόπτη στο off , γιατί αυτό που έχει τώρα πρέπει να το κλείσω και να το ανοιξω με το κουμπί του.;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ποιο golf ειναι, τι μοντελο, ποιος ειναι ο κωδικος του υπολογιστης τιμονιου και τελος ποιο ειναι το radiocd?

Link to comment
Share on other sites

Νικο εμενα που ειναι 1.4 fsi του 07 και εχω το ιδιο θεμα με ενα pioneer τι μπορω να κανω?ααα και κωδικος εγκεφαλου τιμονιου ειναι ο ΒΚ

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα "του δεν κλεινει" ειναι σύνθετο, για να απαλλαγείς απο αυτο, και απο το ενδεχόμενο εκφόρτισης της μπαταρίας βάζοντας σε παλιά golf σύγχρονα radiocds, τοτε αρχικά πρέπει να αλλαχτεί το CAN Gateway του αυτοκίνητου με κάποιο ποιο σύγχρονο πχ 1K0907530K το τελευταίο γραμμα πρέπει να ειναι ή "Κ" ή καποιο μεγαλύτερο γραμμα ..."L" κλπ, εκτός αυτού πρέπει και το μηχάνημα να ειναι συμβατό με την εντολή "on-off" εχει παρατηρηθεί οτι παρ' ολο που το CAN Gateway είναι το σωστό κάποια μηχανήματα δεν ανοίγουν με τον διακόπτη ή μένουν μόνιμα ανοιχτά

 

 

ΥΓ

Μια απλη μπακαλίστικη λύση ειναι αυτή που ανέφερε παραπάνω ο Τακης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ακομα καταλαβα οτι πισω δεν εχει ηχεια (στις πορτες ) εχει αναμονές με καλωδια για να βαλω ηχεια ?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ακομα καταλαβα οτι πισω δεν εχει ηχεια (στις πορτες ) εχει αναμονές με καλωδια για να βαλω ηχεια ?

Όχι δυστυχώς δεν υπάρχει καλωδίωση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς όμως να πάρεις κατάλληλα, σωστά καλώδια ήχου, υλικά κλπ και αν γίνει προσεκτικά να γίνει εργοστασιακή δουλεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά πήρα πριν λίγες μέρες ενα golf v και θα αλλάξω το ράδιο έχει θέμα .Και μιας και θα το βγάλω ξέρει κάποιος πως θα κάνω το νεο να κλείνει όταν βγάζω το κλειδί ή όταν γυρίσω τον διακόπτη στο off , γιατί αυτό που έχει τώρα πρέπει να το κλείσω και να το ανοιξω με το κουμπί του.;;;;

βγαλε το τασακι,ξεκουμπωσε τα πλαστικα και βρες με πολυμετρο το καταλληλο καλωδιο ρευματος για τον αναπτηρα.

 

για εναν τεχνικο αυτο ειναι δουλεια 5 λεπτων.Πηγαινε σε ενα καταστημα caraudio να σου κανει την δουλεια με 5-10 ευρω και θα εχεις και το κεφαλι σου ηρεμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου προταση:

Για να κανεις σωστη δουλεια, να τραβηξει αυτος που θα το κανει μια γραμμη απο την ασφαλειοθηκη, βαζοντας ασφαλεια, σε διακοπτομενο ρευμα, να κανει μια ξεχωριστη Γραμμουλα και να κανει σωστη εγκατασταση.

Με σωστα καλωδια τυλιγμενα με ταινια καλωδιων για ασφαλεια και εργοστασιακο λουκ.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα παίδες, μπορει να βοηθήσει καποιος εαν γινεται σε golf 6 να αλλάξω το 210 με 510 , υπάρχουν οι καλωδιωσεις για τα πισω ηχεια ή πρεπει να περασω νεες ?

όσο για τη φισα του 210 κουμπωνει στο 510 ΄ή θελει πατεντα, θα δειχνει η οθόνη ολες τις λειτουργιες ή θελει συνδεσεις μεσω εξουσιοδοτημενου ....... ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά, είναι plug & play, τουλάχιστον στο scirocco έτσι είναι. Με το πλαίσιο δεν ξέρω τι γίνεται, εξαρτάται πως είναι το 210 βιδωμένο επάνω.

Πίσω ηχεία δεν έχεις τώρα; αν έχεις, θα παίζουν κανονικά.

Edited by redchampion
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την πληροφορια , αλλα νομιζω στο δικο μου που εχει το 210 δεν πρεπει να έχει την καλωδιωση για πισω πορτες, Εχω δει τοποθετημενο το 510 σε golf 6 1.2 αλλα δεν μπορεσα να  ρωτησω το παιδι που το είχε (εφυγε γρηγορα στο φαναρι). Αν ξερει καποιος θα το εκτιμουσα να με ενημερωσει.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπηρχε παραγγελία για πισω ηχεια τοτε δεν υπαρχει ουτε η καλωδιωση, πρεπει να τα περασεις εσυ και τα καλωδια και τα ηχεια επισης θελει επεμβαση και στην φισα του ραδιοφωνου να προστεθουν πινακια για να μπουν τα καλωδια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την πληροφορηση , δηλαδη μπορω να το τοποθετησω και να παιζουν μονο τα μπροστινα  και στη συνέχεια να προσθεσω και για τα πισω  . Οι υπολοιπες λειτουργιες θα εμφανιζονται  (εκτος απο αυτες που στο 210) ή θα χρειασθει και εκει επεμβαση?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και εγώ.

Θέλω να αλλάξω το ράδιο που έχει τώρα πάνω το αυτοκίνητο (RCD300).

Η επιλογή που έκανα είναι το RCD510.

Θέλω να μάθω εάν χρειάζεται κάποιο αντάπτορα για τα καλώδια.

Να μην το ανοίξω για αλλαγή και μου λείπουν πράγματα.

Επίσης ποια είναι εσάς η πρότασή σας για αλλαγή σε κόστος 150€ (περίπου).

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και εγώ.

Θέλω να αλλάξω το ράδιο που έχει τώρα πάνω το αυτοκίνητο (RCD300).

Η επιλογή που έκανα είναι το RCD510.

Θέλω να μάθω εάν χρειάζεται κάποιο αντάπτορα για τα καλώδια.

Να μην το ανοίξω για αλλαγή και μου λείπουν πράγματα.

Επίσης ποια είναι εσάς η πρότασή σας για αλλαγή σε κόστος 150€ (περίπου).

Να προσέξεις να έχει τον κωδικό του το RCD 510 και να κρατήσεις και συ τον δικό σου, για μελλοντική χρήση.

Τι περιλαμβάνει το κόστος των 150€? Αν είναι το βγάλε - βάλε μόνο μιλάμε για κλοπή!!! Βγάλε μόνος σου το πλαίσιο με μία τύπου πιστωτικής κάρτα, έχεις ένα κατσαβίδι torx ξεβιδώνεις, βγάζεις τη φύσσα και την κεραία, τα κουμπώνεις στο καινούργιο, ανάβεις, βάζεις κωδικό, παίζει και το βιδώνεις και βάζεις το πλαίσιο. Διαδικασία το πολύ 10 λεπτά.....

Αν σου βάλει και μονάδα can-bus, αλλάζει το έργο, η τιμή είναι λογική. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το κόστος είναι:

RCD510 130.00€

Καλώδιο USB 15.00€

Καλώδιο AUX 15.00€

που μπαίνουν μπροστά από τις ταχύτητας δίπλα από το ESP/ASR.

 

Τοποθέτηση γίνεται από εμένα.

 

Επίσης για κάτι χειριστήρια που βρήκα για το τιμόνι τι παίζει ?

eBay item number: 251976324133

 

Το αυτοκίνητο έχει τον εγκέφαλο τιμονιού που είναι και για το cruise control το λέω γιατί ξέρω ότι κάτι σχέση έχει με τα χειριστήρια στο τιμόνι αλλά μέχρι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.