Jump to content
wendor

Ερώτηση Προς Κατόχους Golf Vi Για Αριθμό Πλαισίου

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους των golf vi αν γνωρίζουν τον αριθμό του μοντέλου τους (7ο και 8ο γράμμα) στον αριθμό του πλαισίου τους. Έχω καταλήξει σε ένα μτχ golf και εμφανίζει αριθμό 1Κ και είναι κατασκευασμένο το 2009. Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος που έχει αγοράσει το αυτοκίνητο το 2009 αν όντως εμφανίζει τον ίδιο αριθμό ή όχι. Λογικά τα αυτοκίνητα μετά τις αρχές του 2010 θα έχουν διαφορετικό, αν μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει.

 

Ρωτάω γιατί προσπαθώ να το επιβεβαιώσω και μου εμφανίζει ότι η μηχανή αντιστοιχεί σε μοντέλο golf 5 ή Jetta.

 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα σε διάφορους V.I.N. decoder αλλά σε μερικούς όπως αυτόν εδώ δε μου το αναγνωρίζει και σε άλλους μου βγάζει όπως ανέφερα ότι η μηχανή είναι από Golf 5 ή Jetta. Τώρα επειδή ο νους μου πήγε στο χειρότερο για αλλαγή μηχανής ήθελα κάποιος να μου το επιβεβαιώσει γιατί διάβασα ότι τα Golf 6 του 2009 κυρίως και μερικά τις αρχές του 2010 έχουν παρεμφερή κινητήρα με αυτό του Golf 5. Και απλά κάνω εικασίες.

 

Για τον αριθμό είμαι βέβαιος και τον έχω και φωτογραφία.


Σε αυτόν βασικά μου εμφανίζει μοντέλο Golf Mk 5. Ξέχασα να το συγκρίνω με την άδεια κυκλοφορίας

Edited by wendor
Link to comment
Share on other sites

εχει μπερδευτει μου φαινεται. τι ακριβως ψαχνεις?
 Αν μιλαμε για 1.4 tsi turbocompressor το Golf MK6 δεν φοραει ιδιο κινητηρα με το Golf MK5
Τα MK5 εχουν κωδικο BMY/BLG ενω τα MK6 CAVD  !
Αν μιλαμε για 1.4 TSI , μονο με turbo (122 αλογα) τοτε και στο MK5 και στο MK6 φορανε ιδιο κωδικο μοτερ (CAXA)

Απο το 10ο γραμμα του αριθμου πλαισιου μπορεις να δεις το ετος παραγωγης του αυτοκινητου σου.

Ti άλλο ψάχνεις?
Αν δωσεις τον αριθμο πλαισιου σου σε μια αντιπροσωπεια στο τμήμα ανταλλακτικών μπορεις να μαθεις τα παντα για το τι φοραει το μοντελο σου
 

Link to comment
Share on other sites

ναι όντως είμαι μπερδεμένος.Θα ρωτήσω σε αντιπροσωπεία τη Δευτέρα για να ξεκαθαρίσω τα πράγματα. 

Το αυτοκίνητο είναι 1.4 του 2009 160Hp και εμφανίζει αριθμό πλαισίου WVWZZZ1KZ9W------, η τουλάχιστον αυτό είδα εγώ σε ένα σημείο του καπό και ανησύχησα επειδή είδα ότι το 1Κ αντιστοιχεί σε μοντέλο ΜΚ5 μήπως έχει αλλαχτεί η μηχανή. Υπερβολικός μάλλον είμαι.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση σου

Link to comment
Share on other sites

Όχι το 1KZ Δεν εχει να κανει με τον κινητήρα αλλα το οτι ειναι πλατφόρμα 1Κ ! Και το MK5 και το MK6 ειναι 1Κ! Ο αριθμός 9 υποδηλώνει οτι ειναι του 2009 !

Ο αριθμός πλαισίου δεν αλλάζει οταν αλλάζεις μοτέρ( με ίδιο) ουτε η άδεια κυκλοφοριας

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.