Jump to content
Jorgi

Κατανάλωση 1,4 Bluemotion

Recommended Posts

Μια πρωινή φωτογραφία. Στο δρόμο για την δουλειά, βέβαια το αυτοκίνητο έχει 250 km. Αλλά γενικά μέχρι 5,1/100 είναι το ανώτερο που είδα και 4,1 το.χαμηλότερο αυτές τις λίγες ώρες χρήσης. 3c46c99ea898373163180c6690192025.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όσο ´´στρωνεί´ ο κινητήρας τόσο θα πέφτει η κατανάλωση!

Keep going Socratis91!

Edited by ilektronio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περίπου  5000 +  χλμ. 

Τελικά..  μέσος  όρος   χωρίς    να πέφτω στην κίνηση  αλλά εντός πόλης  5.+

καίει λίγοτερο αν το δουλεύεις  πάνω από τις  1900  στροφές  μέχρι  2500.

το  3,7   μου το έχει βγάλει δυο φορές  σε δυο περιπτώσεις.. αλλά  μάλλον κάτι παθαίνει  και τρελαίνεται .  μετά δεν το  ξαναβγάζει

Link to comment
Share on other sites

Περίπου 5000 + χλμ.

Τελικά.. μέσος όρος χωρίς να πέφτω στην κίνηση αλλά εντός πόλης 5.+

καίει λίγοτερο αν το δουλεύεις πάνω από τις 1900 στροφές μέχρι 2500.

το 3,7 μου το έχει βγάλει δυο φορές σε δυο περιπτώσεις.. αλλά μάλλον κάτι παθαίνει και τρελαίνεται . μετά δεν το ξαναβγάζει

Είναι αυτό που σου είπα ότι δοκιμάζοντας θα βρεις τις κατάλληλες στροφές για βέλτιστη οικονομία ανάλογα με το αυτοκίνητο.

Σήμερα στην συνηθισμένη διαδρομή επιστροφής 25km μέσω αττικής, έπεσα στα 3.9 :)

Edited by AvatarX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περίπου 5000 + χλμ.

Τελικά.. μέσος όρος χωρίς να πέφτω στην κίνηση αλλά εντός πόλης 5.+

καίει λίγοτερο αν το δουλεύεις πάνω από τις 1900 στροφές μέχρι 2500.

το 3,7 μου το έχει βγάλει δυο φορές σε δυο περιπτώσεις.. αλλά μάλλον κάτι παθαίνει και τρελαίνεται . μετά δεν το ξαναβγάζει

Εγώ σήμερα Αττική οδό χωρίς κίνηση, έπεσε στα 3,9 . Edited by sokratis91
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μες στην πόλη το πιστεύεται ´η όχι εχω πέσει στα 3,2/100 ...

(Τρέλα ειναι το polάκι....!)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιλάω   για το 1,4 το καινούργιο  . 

η πιο οικονομική του ταχύτητα   είναι  με 80  και  τετάρτη ταχύτητα...

εκεί  μπορεί να πέσει κάτω από τα 4 λ / 100. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιλάω για το 1,4 το καινούργιο .

η πιο οικονομική του ταχύτητα είναι με 80 και τετάρτη ταχύτητα...

εκεί μπορεί να πέσει κάτω από τα 4 λ / 100.

Λοιπόν σήμερα το πρωί με τεταρτη ταχύτητα και 85 km σταθερά με μικρή κατηφορική κλείση, περίπου 2.000 σ.α.λ η κατανάλωση έφτασε εκεί. Μήπως είναι χαλασμένο? ????? goodjob.gif startle.gif 9fa89ccb06273a9935663ff0f44a7311.jpg

Edited by sokratis91
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι, μια χαρά είναι, απλά περιεγραψες ιδανικές συνθήκες κατανάλωσης (κατηφόρα + 85km)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα το πρωί με τεταρτη ταχύτητα και 85 km σταθερά με μικρή κατηφορική κλείση, περίπου 2.000 σ.α.λ η κατανάλωση έφτασε εκεί. Μήπως είναι χαλασμένο? ????? goodjob.gif startle.gif 9fa89ccb06273a9935663ff0f44a7311.jpg

φιλε καλησπερα ποια εκδοση εχεις στο polo??ρωταω γιατι εμενα τις ενδειξεις για την καταναλωση δεν τις βγαζει σαν τις δικιες σου!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλησπερα ποια εκδοση εχεις στο polo??ρωταω γιατι εμενα τις ενδειξεις για την καταναλωση δεν τις βγαζει σαν τις δικιες σου!!

Κοίτα φίλε έχω την trend line, όντως έχω δει κι εγώ σε άλλα ότι δεν το δείχνει έτσι, αλλά το.μόνο που έχω βρει είναι η λειτουργία think blue, μόνο αυτό μου δείχνει κατανάλωση. Υπάρχει άλλος.τρόπος? Δεν έχω βρει. Edited by sokratis91
Link to comment
Share on other sites

αααα εγω εχω την comfortline ισως εσενα ειναι το λογισμικο αλλιως!!εμενα βγαζει μεση καταναλωση,μεση ταχυτητα,ποσο χλμ εχω κανει ποσα εχω ακομα που μαλλον οπως φενεται ειναι διαφορετικο το λογισμικο μεταξυ των 2 εκδοσεων

Link to comment
Share on other sites

ξεκιναει απο 0,8 και πεφτει σιγα σιγα στο 0,4 οπου και σταθεροποιειται μεχρι και οταν ζεσταθει

Όταν λες 0,8 και 0,4 εννοείς 8l/100 km?

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις όταν είναι κρύο και ξεκινάς, για τα πρώτα 1-2 km άνετα βλέπεις 15 L/100km. Αμα ζεσταθεί, στρώνει. Γι αυτό δεν είναι καλό για την κατανάλωση τόσο μικρές διαδρομές και επίσης γι αυτό το καλοκαίρι καίει λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις όταν είναι κρύο και ξεκινάς, για τα πρώτα 1-2 km άνετα βλέπεις 15 L/100km. Αμα ζεσταθεί, στρώνει. Γι αυτό δεν είναι καλό για την κατανάλωση τόσο μικρές διαδρομές και επίσης γι αυτό το καλοκαίρι καίει λιγότερο.

Ναι εγώ ας πούμε το πρωί, βλέπω 9 L/ 100km εντάξει μετά από λίγο στρώνει όμως!

Πάντως μέχρι στιγμής για άστρωτο αυτοκίνητο, σε ταξίδι 655 km με ταχύτητα 80-110 km έκαψα 26,6 λίτρα, και τα 60 Km ήταν μέσα στην ΑΘήνα, στην οθόνη μου έγραψε μέχρι και 3,7 κάποια στιγμή, αλλά με τον υπολογισμό 26,6 x 100 / 655 = 4,06 L. πιστεύω πως είναι καλά!

ο vasilisrx8 εννοει σε σταση, 0,4 και 0,8 λιτρα την ωρα

Ναι εμένα δεν έχει τέτοια επιλογή, είναι το trendline!

Edited by sokratis91
Link to comment
Share on other sites

ναι λιτρα ανα ωρα εννοω,εμενα σε κοντινη αποσταση το εχω καταφερει και μιυ βγαζει μια καταναλωση της ταξης του 5,5 αλλα μιλαμε για πολυ μικρη διαδρομη και πολυ δυσκολο να το πετυχεις αλλα οχι απιθανο,εξω απο την πολη σε αποσταση 40χλμ σε επαρχιακο δρομο και ταχυτητα 70χλμ/ωρα(μεση) βλεπω καταναλωση 3,4λιτρα/100χλμ μεσα πολη κοντα στο 4,7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από εμένα,

 

Είμαι κάτοχος 1,4 tdi εδώ και 2 μήνες, έχοντας κάνει 2500 χλμ. Κάνοντας αποστάσεις (30% εντός πόλης και 70% εκτός πόλης) με οδήγηση γυρω στα 90-110(εκτος πόλης) η κατανάλωση είναι  4,1 L/100km.

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου τα δειχνει οπως τα υπολοιπα since start - since refuelling.

Πηρα την kosmocar και δεν ειχαν καμια ιδεα. Οσοι εχετε το πρωτο τι εκδοση λεει το ραδιο σας;

Edited by sirdimitris
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα σε αγγελια highline που να εδειχνε ετσι την καταναλωση.

attachicon.gifimage.jpg

Το δικο μου τα δειχνει οπως τα υπολοιπα since start - since refuelling.

attachicon.gifimage.jpg

Πηρα την kosmocar και δεν ειχαν καμια ιδεα. Οσοι εχετε το πρωτο τι εκδοση λεει το ραδιο σας;

Εγω εχω το trendline και μου το δείχνει όπως στην πρώτη φωτογραφία. Μου ειπε ενα παιδί απο το forum οτι απλα πηγε στην αντιπροσωπεία και του άλλαξαν κάποια ρύθμιση.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.