Jump to content
Jorgi

Κατανάλωση 1,4 Bluemotion

Recommended Posts

Αν πατησεις setup και πας στα information λεει την εκδοση λογισμικου του ραδιου φιλε μου. Μπορεις να δεις ποια εχεις;

Αν μπορει η αντιπροσωπεια καλο αυτο γιατι τα κεντρικα ακομα δεν ηξεραν.

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα σε αγγελια highline που να εδειχνε ετσι την καταναλωση.

attachicon.gifimage.jpg

Το δικο μου τα δειχνει οπως τα υπολοιπα since start - since refuelling.

attachicon.gifimage.jpg

Πηρα την kosmocar και δεν ειχαν καμια ιδεα. Οσοι εχετε το πρωτο τι εκδοση λεει το ραδιο σας;

Αν πατήσεις ξανά CAR αριστερά, δε σου βγάζει την ένδειξη της πρώτης εικόνας;

Edited by geologist
Link to comment
Share on other sites

Αν πατήσεις ξανά CAR αριστερά, δε σου βγάζει την ένδειξη της πρώτης εικόνας;

Εγώ αν πατήσω δύο φορές car μου ανοίγει το think blue την πρώτη εικόνα δλδ, μόνο με αυτόν τον τρόπο μπορώ να δω κατανάλωση, ο Jorgi που έχει κι αυτός την έκδοση trendline μου είπε ότι του το ρύθμισαν από εκεί που το αγόρασε, θα πάω αύριο από την αντιπροσωπεία να δω τι θα μου πουν?!

 

Τώρα στην κατανάλωση, σε ταξίδι 410 χιλιομέτρων, τα 360 km έγιναν σε εθνική και τα 50 km έγιναν μέσα σε πόλη, έκαψα 22 ευρώ δηλαδή 17 λίτρα, που σημαίνει 17L x 100 km / 410 = 4.1L/100 km με μέση ταχύτητα 110 km περίπου με αρκετές διακυμάνσεις. Προσωπικά είμαι υπέρ ευχαριστημένος από θέμα κατανάλωσης, αν σκεφτεί κανείς ότι με το Golf 1.6 fsi στο ίδιο ταξίδι ήθελα ένα 50αρικο περίπου.

Αν πατησεις setup και πας στα information λεει την εκδοση λογισμικου του ραδιου φιλε μου. Μπορεις να δεις ποια εχεις;

Αν μπορει η αντιπροσωπεια καλο αυτο γιατι τα κεντρικα ακομα δεν ηξεραν.

 

Θα το κοιτάξω κάποια στιγμή φίλε και θα σου πω!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γράφει hardware 820, software 6220 (highline έχω κι εγώ).

Ίσως πρέπει να το πας για αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Ποτε το εχεις αγορασει; Εμενα ειναι 7/2014.. πηρα την kosmocar και προς το παρων δεν εχουν καποια αναβαθμιση. Λενε ισως τα καινουρια που ερχονται απ το εργοστασιο να βγαινουν κατευθειαν ετσι..

Link to comment
Share on other sites

Ποτε το εχεις αγορασει; Εμενα ειναι 7/2014.. πηρα την kosmocar και προς το παρων δεν εχουν καποια αναβαθμιση. Λενε ισως τα καινουρια που ερχονται απ το εργοστασιο να βγαινουν κατευθειαν ετσι..

Εγω το αγορασα 5/15 980d7435d3bd88299f1548317fe98bdc.jpg

Αν πατησεις setup και πας στα information λεει την εκδοση λογισμικου του ραδιου φιλε μου. Μπορεις να δεις ποια εχεις;

Αν μπορει η αντιπροσωπεια καλο αυτο γιατι τα κεντρικα ακομα δεν ηξεραν.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποτε το εχεις αγορασει; Εμενα ειναι 7/2014.. πηρα την kosmocar και προς το παρων δεν εχουν καποια αναβαθμιση. Λενε ισως τα καινουρια που ερχονται απ το εργοστασιο να βγαινουν κατευθειαν ετσι..

Εγώ Οκτώβρη του 14. Ίσως γι' αυτό υπάρχει αυτή η διαφορά.

Πάντως την ένδειξη "think blue" δεν τη χρησιμοποιώ ποτέ.

Με βολεύει η άλλη, που δείχνει πιο πολλές πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις!! Κι εμενα εμφανισιακα μου αρεσει μονο αλλα αφου γινεται να εχω και τις δυο ενδειξεις θα τους πιεσω να μου βρουν update! :)

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσα 2500 km και πηγα στην αντιπροσωπεία για εναν τυπικο έλεγχο. Ρώτησα τον μηχανικό αν μπορώ να βλέπω την κατανάλωση οχι μονο μεσα απο το think blue, του έδειξα μάλιστα και την Φωτογραφία, έψαχνε επίμονα για ωρα το έβαλε στον εγκέφαλο αλλα δεν μπόρεσε τελικά να κανει τίποτα. Οποτε παραμένει ως έχει βλέπω κατανάλωση μονο μεσα απο το think blue.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χθες για πρώτη φορα φουλαρα με diesel eco economy, και στην ουσία ειναι η πρώτη φορα που βάζω το "φθηνό" πετρέλαιο κάποιας εταιρίας και ειπα να βαλω της ΕΚΟ. Αυτο που παρατήρησα στα πρώτα 65 km ειναι το πρωί και ενω ηταν κρύο η κατανάλωση για πρώτη φορα απο την μερα που το πήρα ηταν στα 20l/100 km ναι οκ ηταν κρύο αλλα 20? Πρώτη φορά ανεβαίνει τοσο πολυ, τί συνηθισμένο ήταν μεχρι 12l/100 km. Εντάξει δεν έδωσα σημασία γιατι ειπα ότι είναι κρυο οκ θα στρώσει, και όντως επειδή ο δρόμος για την δουλειά μου ειναι κατηφορικος η κατανάλωση έπεσε. Στον γυρισμό όμως και σε ανηφορικό δρόμο πλέον συνήθιζα να βλέπω κατανάλωση περίπου 6 με 7l σήμερα ειδα 15l/100km? Τι ακριβώς παίζει να φταίει τώρα?? Το καύσιμο? Τοσο Μεγάλη διαφορά το economy με το avio?

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μην κοιτας την στιγμιαια ποτε....παντα να κοιτας το συνολο των χλμ που θα κανεις με ενα γεμισμα....

 

και εμενα καποιες στιγμες μου διχνει 99l/100km...αλλα μου βγαζει περισσοτερα χλμ...

βεβαια ειμαι golf με βενζινα.

δεν μιλαω για το καυσιμο.απλα σου λεω οτι μονο με συνολικο μετρημα χιλιομετρων βγαζεις ακρη...

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

μην κοιτας την στιγμιαια ποτε....παντα να κοιτας το συνολο των χλμ που θα κανεις με ενα γεμισμα....

και εμενα καποιες στιγμες μου διχνει 99l/100km...αλλα μου βγαζει περισσοτερα χλμ...

βεβαια ειμαι golf με βενζινα.

δεν μιλαω για το καυσιμο.απλα σου λεω οτι μονο με συνολικο μετρημα χιλιομετρων βγαζεις ακρη...

Μέση κατανάλωση έχει εμένα μονο. Δίκιο έχεις σε αυτό ναι, σίγουρα θα δω και τα χλμ που θα κανω συνολικά απλα μου έκανε εντύπωση!

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τα περισσοτερα χλμ εμενα τα βγαζει με εκο economy,αμεσως μετα με avin το απλο(δεν θυμαμαι ονομα) και τελος τα λιγοτερα με shell!!

 

τωρα οσο αφορα αποδοση ειναι ακριβως αντιστροφα τα πραγματα δλδ shell,avin,eko!

 

αντιστοιχα εχω κανει δοκιμες με τα καλα καθε εταιριας πετρελαια και η μονη διαφορα ειναι οτι εκο και avin βγαζουν τα ιδια χλμ και πανε ακριβως τα ιδια σε αποδοση(οσο μπορω να καταλαβω απο το butt dyno χαχαχα) με shell βεβαια το αμαξι πεταει ΑΛΛΑ την ρουφαει και πολυ μα ΠΑΡΑ πολυ πιο γρηγορα!!!τα βενζιναδικα για να σας προλαβω ειναι τσεκαρισμενα απο χρονια ντιζελα φιλο ως προς την καθαροτητα και ειναι ΚΑΙ τα 3 εταιρικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μέση κατανάλωση έχει εμένα μονο. Δίκιο έχεις σε αυτό ναι, σίγουρα θα δω και τα χλμ που θα κανω συνολικά απλα μου έκανε εντύπωση!

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

εμενα μπορεις να μου πεις γιατι ωρες ωρες μου διχνει 99l/100 km? :crazy: :crazy:

Link to comment
Share on other sites

εμενα μπορεις να μου πεις γιατι ωρες ωρες μου διχνει 99l/100 km? :crazy: :crazy:

Του πατέρα μου το FSI οταν το ξεκινάω σε αρκετά ανηφορικό δρόμο το περισσότερο που μου έχει γράψει είναι 80l, στιγμιαία πάντα!

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by sokratis91
Link to comment
Share on other sites

τα περισσοτερα χλμ εμενα τα βγαζει με εκο economy,αμεσως μετα με avin το απλο(δεν θυμαμαι ονομα) και τελος τα λιγοτερα με shell!!

 

τωρα οσο αφορα αποδοση ειναι ακριβως αντιστροφα τα πραγματα δλδ shell,avin,eko!

 

αντιστοιχα εχω κανει δοκιμες με τα καλα καθε εταιριας πετρελαια και η μονη διαφορα ειναι οτι εκο και avin βγαζουν τα ιδια χλμ και πανε ακριβως τα ιδια σε αποδοση(οσο μπορω να καταλαβω απο το butt dyno χαχαχα) με shell βεβαια το αμαξι πεταει ΑΛΛΑ την ρουφαει και πολυ μα ΠΑΡΑ πολυ πιο γρηγορα!!!τα βενζιναδικα για να σας προλαβω ειναι τσεκαρισμενα απο χρονια ντιζελα φιλο ως προς την καθαροτητα και ειναι ΚΑΙ τα 3 εταιρικα!!!

 

Εμένα πάλι μπορεί αν είναι και ιδέα μου βέβαια, αλλά νομίζω οτι με το ΕΚΟ έχει καλύτερη απόδοση το αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Χθες για πρώτη φορα φουλαρα με diesel eco economy, και στην ουσία ειναι η πρώτη φορα που βάζω το "φθηνό" πετρέλαιο κάποιας εταιρίας και ειπα να βαλω της ΕΚΟ. Αυτο που παρατήρησα στα πρώτα 65 km ειναι το πρωί και ενω ηταν κρύο η κατανάλωση για πρώτη φορα απο την μερα που το πήρα ηταν στα 20l/100 km ναι οκ ηταν κρύο αλλα 20? Πρώτη φορά ανεβαίνει τοσο πολυ, τί συνηθισμένο ήταν μεχρι 12l/100 km. Εντάξει δεν έδωσα σημασία γιατι ειπα ότι είναι κρυο οκ θα στρώσει, και όντως επειδή ο δρόμος για την δουλειά μου ειναι κατηφορικος η κατανάλωση έπεσε. Στον γυρισμό όμως και σε ανηφορικό δρόμο πλέον συνήθιζα να βλέπω κατανάλωση περίπου 6 με 7l σήμερα ειδα 15l/100km? Τι ακριβώς παίζει να φταίει τώρα?? Το καύσιμο? Τοσο Μεγάλη διαφορά το economy με το avio?

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να παραθέσω και εγώ την εμπειρία μου είμαι ακριβώς στην ίδια φάση με σένα δηλαδή παίρνω το αυτοκίνητο και το φουλάρι με 60 ευρώ με το καλό πετρέλαιο της εκο 1.27/λ και έβαλε 47 λίτρα περίπου (περίεργο..ενο έχει 45λ ρεζερβουαρ), έκανα τα πρώτα μου 800 χιλ σχεδόν με το ρεζερβουαρ στρώσιμο.

Για δεύτερη φορά πάω και βάζω 30 ευρώ το φθηνό της εκο με 1.14/λ όταν το γέμισα από άδειο μου έδειχνε αυτονομία γύρο στα 550χλ όμως είδα ότι η κατανάλωση μου απο ανεφοδιασμένο ανέβηκε ραγδαία καμία σχέση με το προηγούμενο πετρέλαιο. με το ακριβό έκανα μικτά πάντα με τις ίδιες συνθήκες 4.5-5.5 απο εκκίνηση ενώ τώρα 5.5 έως και 7.5 μ.ο και από επιδόσεις επαισε αισθητά! θέλει περισσότερο Γκάζι στις ίδιες συνθήκες για να τραβήξει! άσε που μερικές φορές σε κάτι ανηφόρες χωρίς να το ζόριζο πολύ και χωρίς να κάνω πολλά χιλιόμετρα ακούω το βεντιλατερ να δούλευει και δεν ξέρω γιατί..

Edited by baspax1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ταξίδι 850 χλμ Λιβαδειά - λευκάδα και πάλι πίσω, με a/c όχι πάντα ανοιχτό αλλά τις περισσότερες φορές, δύο άτομα με αποσκευές κτλπ. Σε επαρχιακούς δρόμους η κατανάλωση ήταν περίπου 4,5, και σε εθνική από 3,6 με 4 όταν είχα ανοιχτό το a/c. Έκαψα στην τελική 36 X 100 / 850 = 4,2 l/100km, είναι 43 ευρώ. Πέρσι με FSI, σε σχεδόν ίδιο ταξίδι πάλι δύο άτομα αποσκευές κτλπ είχα κάψει 80 ευρώ.

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σωκρατη δεν συμφερει φιλε το πετρελαιο,ουτε το αεριο

Βενζινηηη μονο????????????????????????

Ναι φίλε σκέφτομαι να το δώσω τώρα

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.μιας κ έκανα ταξίδι να πω κ γω την εμπειρία μου.

Με ένα ντεποζιτο,2άτομα με αποσκευές έκανα 950 χιλιόμετρα.ταχύτητα 100-120.

Όλα με a/c.

Τα 350χιλ.ευθεία μέχρι την άρτακ τα υπόλοιπα σε στροφές κ πεταλα. Κ όταν λέμε στροφές οποίος έχει πάει τζουμερκα κ ζαγοροχώρια καταλαβαίνει.

Edited by mordor
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Να αναφέρω & γω κάτι μιας που το θυμήθηκα:

Συνήθως η πρώτη παύλα του δείκτη πετρελαίου πέφτει στο αυτοκίνητό μου από τα 180 μέχρι τα 220 χλμ. από το μηδενισμό των χιλιομέτρων κατά την πλήρη πλήρωση της δεξαμενής, αναλόγως την οδήγηση στον αυτοκινητόδρομο.

Όμως: μια φορά μου έπεσε στα 430χλμ.

Όταν τότε είχα γεμίσει, η ποσότητα του καυσίμου που είχε πάρει το τεπόζιτο που είχε φανεί παραδόξως υπερβολική.

Εν τέλει, κατέληξα πως ο υπάλληλος του βενζινάδικου χωρίς να του το ζητήσω πρέπει να είχε κάνει αυτό που είχε συνηθίσει να κάνει σε ταρίφες, δηλαδή να γεμίζει και τον χώρο διαστολής του καυσίμου με καύσιμο.

Η αυτονομία που θα έβγαζα με αυτό το γέμισμα έφτανε άνετα τα 1300 χλμ.

Προφανώς και ΔΕΝ το προτείνω, ούτε το ξανάκανα ή θα το ξανακάνω ποτέ για λόγους ασφαλείας. Έκτοτε επισημαίνω πάντα στον υπάλληλο να αφήσει την αντλία να "χτυπήσει" & να το στρογγυλοποιήσει στο κοντινότερο ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Guest TRiBaL_23

Επειδή εχει τύχει πολλές φορές να γεμίσω και μετα το χτύπημα, τι κίνδυνος ακιρβώς υπάρχει; Συγχωρέστε την ασχετοσύνη αλλα δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.