Jump to content
Jorgi

Κατανάλωση 1,4 Bluemotion

Recommended Posts

Αγόρασα το πολάκι κυρίως για την καταναλωσή του και την καλή του φήμη.

εχω μέχρι σήμερα 2100 χιλιόμετρα πόλης με μεση καταναλωση 5.5λιτρα στα 100χλμ και μέσο όρο ταχυτητας 26χλμ/ώρα.

Εχω τηνεντυπωση ότι δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο και σήμερα ο μέσος όρος μου ήραν στα 9 .

εχει κανένας ιδεα τι κπορει να πηγαινει στραβα;

εσεις από καταναλωσεις πως πατε;

Link to comment
Share on other sites

Κατσε να περασει ο καιρος του ενθουσιασμου που οσο να ναι το παταμε λιγο παραπανω και θα πεσεις κοντα στο 5.

Εγω που δεν το λυπαμαι καθολου (γιατι ειχα αυτοκινητο που εκαιγε 12λ/100 superplus βενζινης) ειμαι σταθερα στα 5.3λ/100.

Γενικα παντως τα 5λιτρα στα 100χιλιομετρα ειναι σε χρηματα σαν να κυκλοφορεις σκουτερακι 300αρι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γενικα. οδηγάω ήρεμα , οπότε δεν είναι αυτό.

συτο που ,ε ανησυχησε χθες ειναι ότι ειδα 9λίτρα στα 100 που δεν το ειχα ξαναδει μέχρι τώρα, και λέω μήπως παίζει κανα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι εννοει μεση καταναλωση, αλλα οχι την συνολικη μεση καταναλωση, την καταναλωση που σου δειχνει απ οταν το εβαλες μπρος και που μηδενιζει οταν ειναι σβηστο το αμαξι για πανω απο δυο ωρες. αν ειναι ετσι, ειναι πιθανο να σου εφτασε τοσο πολυ αν με το που το εβαλες μπρος να μπλεχτηκες σε μεγαλη κινηση με πολλα σταματα ξεκινα και πολυ αναμονη.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτος δεν ειναι τροπος να υπολογιζεις μεση καταναλωση.

Για μενα ο πιο σωστος τροπος ειναι,φουλαρεις στο βενζιναδικο,κανεις 300 χιλιομετρα,πας ξαναφουλαρεις,και αν παρει πχ 15 λιτρα/3= 5l/100km.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

οταν θα κανεις αρκετα χιλιομετρα και ανοιξει λιγο το μοτερ θα πεσει και αλλο η καταναλωση αλλα τα 3,5 που λεει η vw δεν πιστευω να τα δουμε

εγω εχω 3200χλμ και εχω σε long term 5 λιτρα στα 100..

3,5 εχω δει μονο στην εγνατια σε κατηφορικο κοματι με 5η ταχυτητα και χωρις γκαζι, σε καθημερινες μετακινησεις σε επαρχιακους δρομους

βλεπω γυρω στα 4,2 με 4,5 με συντηριτικη οδηγηση ομως και οχι πανω απο 90 χιλιομετρα την ωρα

και ετσι καλα ειναι παντως.

 

 

και αυτο με τα 9 λιτρα που ειδες ειναι αυτο που σου λενε τα παιδια λογικα το αφησες ρελαντι μεσα στην πολη η ειχες και το κλιματιστικο ανοιχτο 

τα ιδια γραφει και εμενα κατω απο αυτες τις συνθηκες.

Edited by foris78
Link to comment
Share on other sites

εχω το tredlineτο 1400 90 ιππους.

δεν μου γραφει στιγμιαία κατανάλωση αλλα μονο μέση.

από τόοτε που το πήρα ήμουν στα 5+ (μέση από τότε που το πήρα 2000χλμ 5,5)

πριν μια εβδομαδα το οδηγησα λίγο πιο νευρικα γιατι βιαζόμουν , δηλ. πάνω από 2000 στροφες με 3000. Τότε για πρώτη φορά είδα εκεινη την φορα απο Πειραια μεχρι το Χαλανδρι 3.7 (μισή πολη μισός αυτοκινητόδρομος)

από τότε κάθε με.ρα και πιο πολύ.

ακόμη δεν εχω κατασταλάξει σε καλό πρατήριο πετρελαιου) αλλά μόνο μια φορα την πάτησα και εβαλα φθηνη.

θα το ξαναδω, ααλά σίγουρα κάτι εχει αλλαξει.

αν κάποιος από εσας έχει το μοντελο με το cruise control ας μας πει τι είδους οδήγηση είναι οικονομικότεηρη στο πόλο

ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις :-)

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εχω μεση καταναλωση με 60% πολη 40% εθνικη 4.9λ/100χλμ!!!!εθνικη βλεπω μεση καταναλωση απο 3.4-3.9 με μεση ταχυτητα κοντα στα 85χλμ/ωρα σε κανονικες συνθηκες δλδ ανηφορες,κατηφορες και επιπεδο δρομο!!μεσα πολη αμα δεν το πιεσω ιδιαιτερα ειμαι στα 4,5(στα καλυτερα) με 5,5(στο χειροτερο).

 

θελει εκμαθηση το ντιζελ ειδικα αμα προερχεσαι απο βενζινα!!

Edited by vasilisrx8
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μέση ταχύτητα 85 αν είναι μέσα και τα διόδια και κομμάτι πόλης φαντάζομαι.

Γενικά νομίζω ότι το καλύτερο για κατανάλωση σε diesel είναι να το πηγαίνεις κοντά στην μέγιστη ροπή.

Αυτές τις μέρες βέβαια με τόσο κρύο κλπ. δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να πετύχει βέλτιστη τιμή.

Πάντως στην κατανάλωση, ειδικά για διάφορες σε τιμές κάτω από 5.5 παίζουν ρόλο πολλές λεπτομέρειες, π.χ. ελαστικά χαμηλής πρόσφυσης, πίεση ελαστικών, βάρος, κλιματιστικό, ζέστη, μορφή δρόμου κλπ.

Edited by AvatarX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα τρελαθω κιολας για να δω sony και ντε κατω απο 5... (1.2tdi)

Σε εθνικο δυκτιο η καταναλωση ειναι φανταστικη (4 με 4.5) και μεσα στην πολη ειναι ~5.5...

Σε καθε γεμισμα που μετραω με προγραμματακι που εχω στο κινητο απο τα λιτρα και τα χιλιομετρα που γραφω εδω και 2 χρονια χωρις να προσεχω πως θα πηγαινω στο δρομο (γενικα κανω οτι γουσταρω αν και οδηγω συνηθως ηρεμα και με προβλεψη στα φαναρια) ειμαι σταθερα στις μετρησεις απο 5.0 ως 5.4. Στα 28.000χμ εχω μεση 5.25λ/100χμ και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και δεν θα κατσω να χασω τον υπνο μου αν θα μπορουσα να το παω και με 4.7 ή 4.5...

Ελεος δηλαδη, καποτε μετρουσαμε αλογα και τωρα μετραμε δεκατα του λιτρου!!!

Μετρον Αριστον

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

energy δίκιο έχει και έτσι είναι.

εγω με.χρι τώρα 2000 χλμ με μέση ταχύτητα 25χλμ είχα 5.5 λ/100 μια χαρά αν και είχα την αποριά γιατί μπορεί να εχει απόκληση 30% περισσότερο απόοτι λέει το προσπέκτους αφού δεν κυκλοφορώ σε κίνηση.

τρόμαξα ´ομως λοταν άρχισα να βλέπω 7, 8. 9........ 12 που δεν είχα δει με.χρι τώρα, ούτε στα κρυα του Δεκεμβριόυ, με την ιδια χρήση πάντα.

τέλος παντων πήγα στην vw και ρώτησα και θα πάω από εβδομάδα να το βαλουμε στο διαγνωστικο να δούμε.

σημ. το θέμα αυτό δεν ξεκινησε μετα από φουλάρισμα σε πρατήριο, αλλά στο νδιαμεσο.

υγ. ευχαριστω που μοιράζεστε τις σκέψεις σας

Link to comment
Share on other sites

85χλμ σε εθνικη θεωρειται ψυχαναγκαστικο εργο

παιδια μιλαω για μεση ταχυτητα ξεκινοντας απο το σπιτι μου με οολη-διοδια και τα σχετικα οπως ειπε ενα παιδι παραπανω!!δλδ εσεις εθνικη με ποσα πατε;140 μεση;;δυστυχως οι καιροι εχουν αλλαξει και φυδικα το αμαξι που διαλεξαμε ειναι για ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ που συνεπαγεται χαμηλες μεσες ταχυτητες και χαλαρους ρυθμους!!!προσωπικα αμα θελω να παω καπου γρηγορα χωρις να με νοιαζει το καυσιμο θα παρω το rx8 μου και θα οαω αερα πατερα!

φιλε jorgi μηπως κανει αναγεννηση το αμαξι και δεν ολοκληρωνρται σωστα;;τι εννοω,θελει ενα 20λεπτο οδηγηση χωρις να σβησεις το αμαξι,αμσ το σβησεις φτου και απο την αρχη παλι,και σε αυτη την περιοδο καταναλωνει παραπανω διοτι ψευκαζει παραπανω καυσιμο οταν εχει γινει ηδη η αναφλεξη του μιγματος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1.4TDI Bluemotion .

Άστρωτο σε διαδρομή Αθήνα Βόλος (320χμ) με πολύ προσπάθεια για να γράψει 3.9λ/100 μέση.

Στο επόμενο ίδιο ταξίδι που έκανα έχοντας 4500χμ παρατήρησα ότι πατώντας το γκάζι από χαμηλά το κροτάλισμα έχει περιοριστεί σημαντικά και με σταθερή ταχύτητα στο ταξίδι θα έλεγα ότι το 3.5 ήρθε σχετικά εύκολα. (πάντα καύσιμο από το ίδιο πρατήριο eko economy από τότε που αγοράστηκε)pDwVRB.jpg

Edited by Vassilis63
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ακόμη δεν εχω πάει να το κοιτάξω, υπαρχει μια βελτίωση δηλ. μ´ολις κάτω απ´ο τα 6 λιτρα. σε διαδρομη 10 - 15 χιλιομετρων. το κοιτάω και θα σας ενημερώσω. ισως να ειναι αυτο που λέτε για το 20λεπτο, αλλά τότε είναι μεγαλύτερη απατεωνιά αν στις μικρες διαδρομές καιει παραπάνω από το διλιτρο βενζινη που εχω.

Link to comment
Share on other sites

ακόμη δεν εχω πάει να το κοιτάξω, υπαρχει μια βελτίωση δηλ. μ´ολις κάτω απ´ο τα 6 λιτρα. σε διαδρομη 10 - 15 χιλιομετρων. το κοιτάω και θα σας ενημερώσω. ισως να ειναι αυτο που λέτε για το 20λεπτο, αλλά τότε είναι μεγαλύτερη απατεωνιά αν στις μικρες διαδρομές καιει παραπάνω από το διλιτρο βενζινη που εχω.

Μηπως προσπαθεις να το "πας" οπως το 2λιτρο που εχεις?

Γιατι και εγω αν προσπαθησω να το παω οπως πηγαινα το 335i σιγουρα δεν θα μου καιει 5.3 αλλα 7αρια και 8αρια...

Ενα μικρο μοτερ για να παει οπως ενα μεγαλο βαζει μεγαλυτερη προσπαθεια. Αναλογικα θελει πιο πολυ σανο...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

όχι  το  πάω απαλα!!  εσείς  που έχετε  cruse control  ποιές στροφές ειναι πιο αποδοτικές/οικονομικές;

 

Αυτό  παιδιά σας φαίνεται κανονικό;

είναι  σήμερα χωρίς  πολύ κινηση,

 πειραιάς - παιδων-πατησια-πειραιας

Edited by Jorgi
Link to comment
Share on other sites

όχι το πάω απαλα!! εσείς που έχετε cruse control ποιές στροφές ειναι πιο αποδοτικές/οικονομικές;

Αυτό παιδιά σας φαίνεται κανονικό;

είναι σήμερα χωρίς πολύ κινηση,

πειραιάς - παιδων-πατησια-πειραιας

Είναι διαδρομές με αρκετά σταματηματα ενδιάμεσα (φανάρια, διασταυρώσεις) συν το ότι έκανε αρκετό κρύο πάλι. Ανοιχτό AC; Start/Stop;

Έλεγξε και τον αέρα στα λάστιχα. Επί της ευκαιρίας τι λάστιχα/ διάσταση έχεις;

Σήμερα πάντως εμένα με golf 1.6 tdi για σύνολο 90km σε Παγκράτι, Άλιμο, Μαρούσι, Κηφισιά και πίσω με Αττική και στενά έβγαλε 5.1 Lt/100km.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όχι το πάω απαλα!! εσείς που έχετε cruse control ποιές στροφές ειναι πιο αποδοτικές/οικονομικές;

Αυτό παιδιά σας φαίνεται κανονικό;

είναι σήμερα χωρίς πολύ κινηση,

πειραιάς - παιδων-πατησια-πειραιας

Να προσπαθείς να το πηγαίνεις με χαμηλές στροφές, να κοιτάς την στιγμιαία κατανάλωση στο κατραν και να προσαρμόσεις ανάλογα το πόδι σου στο πάτημα του γκαζιού να κοιτάς μια στιγμιαία κατανάλωση της τάξεως 4-4,5.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το  δικό μου δεν έχει  στιγμιαία κατανάλωση   , αλλά μόνο μέσο  όρο. 

Οι  μετρηση είναι πάντα χωρίς  αιρκοντίτιον,  και ίσως   μερικές φορές  μόνο ο ανεμιστήρας του καλοριφέρ στην πρωτη σκάλα. 

Γιαυτό  σας ρωτάω σε τι στροφές   ειναι πιο  οικονομικός ο κινητήρας. συνηθως το λειτουργώ κάτω από τις 2000

Τα  λάστιχα ειναι μια χαρά  και αν θυμάμαι καλά έχει  ειδιποίηση σε περίπτωση που   χάσει αέρα ενα. 

Link to comment
Share on other sites

Η κατανάλωση είναι αρκετά μεγάλο θέμα που έχει κάποιους γενικούς κανόνες, αλλά μπορεί να διαφοροποιείται από αυτοκίνητο σε αυτοκίνητο και είναι και ανάλογα την διαδρομή.

Θα πρέπει να κάνεις κάποιες δοκιμές σε ίδιες διαδρομές για να δεις. Π.χ. μπορεί αλλάζοντας ταχύτητα λίγο παραπάνω ώστε να ενεργοποιείται το τούρμπο αλλά αφήνοντας το να ρολλαρει περισσότερο idle που μηδενίζεται η κατανάλωση, μπορεί να έχεις καλύτερα αποτελέσματα.

Επίσης προσωπικά σε polo βενζίνης είχα δει διαφορά σχεδόν μισού λίτρου με ελαστικά χαμηλής πρόσφυσης. Παρά την ειδοποίηση που έρχεται σε μεγάλες αλλαγές, καλό είναι να υπάρχει τακτικός έλεγχος. Ο λίγο παραπάνω αέρας (π.χ. 33 αντί 32 σε 15'') βοηθάει (αλλά μειώνει λίγο το κράτημα).

Ο γενικός κανόνας είναι να έχεις όσο το δυνατόν σταθερή ταχύτητα (ιδανικά γύρω στα 90), χωρίς σταματηματα όσο είναι δυνατόν εκμεταλλευόμενος το idle rolling. Σημαντικό είναι και η επιλογή διαδρομής. Για παράδειγμα προσωπικά είδα ότι για διαδρομή κάτω Κηφισιά-Νεο Κόσμο συνολικά είναι οικονομικότερη από Εθνική-Συγγρου από ότι Κηφισίας- Βασ.Σοφίας παρά την διαφορά σε χιλιόμετρα. Σίγουρα το κρύο που έχει αυτές τις μέρες είναι ανασταλτικός παράγοντας, ειδικά για μικρές διαδρομές που αργούν να ζεσταθούν λάδια/ μηχανή.

Edited by AvatarX
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πήγα  στην VW.  εννοείται  δεν     βρήκαν τίποτα.

Τώρα  πάλι  γενικά είμαι στο 5,5  -6 .  με  μέση  ταχύτητα 25χιλιόμετρα  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.