Jump to content
Jorgi

Κατανάλωση 1,4 Bluemotion

Recommended Posts

εθνικη με μεση ταχυτητα κοντα στα 90χλμ/ωρα καταναλωση 3.4.το νεο βολαν κανει δουλεια τελικα ειδικα στην εθνικη.θα πηγαινε καο παρακατω αλλα βιαζομουν εχχεχες

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Την Πέμπτη εθνική οδό Αθηνών Λαμίας μέση ταχύτητα 140-150 χλμ η κατανάλωση ήταν 3,9 με 4λ/100 χλμ.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Παιδιά, δε θα πω ψέματα, με 80-90χλμ./ώρα πήγαινα & είχα το νου μου στο πεντάλ.

Μη με ρωτήσετε, δεν ξέρω τι βολάν φοράω, το θέμα είναι πως οκ, όποτε αποφασίσω να κάνω λίγη οικονομία, βγάζω το καπέλο στο Polάκι, τα καταφέρνει αρκετά καλά!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά σε πόλη όχι σε ιδιαίτερη κίνηση τη κατανάλωση έχετε? Βοηθάει στην μείωση το dsg ?

Εγώ 4 με 4,7 λίτρα έχω μέσα στην πόλη!

Με 40 λίτρα πετρέλαιο αποκλειστικά μέσα στην πόλη μου βγάζει περίπου 900 χλμ.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Γενικά σε πόλη όχι σε ιδιαίτερη κίνηση τη κατανάλωση έχετε? Βοηθάει στην μείωση το dsg ?

 

Πραγματική κατανάλωση εντός πόλης με όχι ιδιαίτερη κίνηση κοντά ή λίγο πάνω από 4.5l/100km.

Με κίνηση, πάνω από 5 σίγουρα.

Όλα αυτά εννοείται με προσοχή στο πεντάλ του γκαζιού.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους 2 σας! Ήθελα να το συγκρίνω με το 1.2 90άρι μου για να εχω μια άποψη! Μιλάμε για τουλάχιστον 1.5 λίτρο διαφορά με σχέση τα γύρω στα 6.5 + που παρουσιάζει το δικό μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλά, πόλη από πόλη έχει διαφορά. Στην Αθήνα για παράδειγμα, άλλη κατανάλωση έχεις Ηλιούπολη π.χ. και άλλη Κυψέλη. Άνετα 1-1.5 λίτρο διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

εγω πατρα που οταν παω κεντρο που γινεται της "αννας" εχω μεση καταναλωση 5.5λ/100χλμ γιατι εχει τρελα σταματα ξεκινα.οταν ειναι αδειος ο δρομος ειμαι στο 4.1 με πτωτικες τασεις!!!εχει μεγαλη σημασια τι κινηση θα βρεις αλλα σε σχεση με αλλα αμαξια(βενζινη) ειμαι 2+ παρακατω σε καταναλωση

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους.

Εγώ με dsg έχω λίγο μεγαλύτερες καταναλώσεις. Είμαι γενικά στα 5 L / 100 km, σχεδόν εξολοκλήρου σε παλιά εθνική.

Όταν βρω ευκαιρία το πατάω, δεν το λυπάμαι (130-140). Τώρα πλέον βάζω μόνο ΕΚΟ AVIO.

Είχα δοκιμάσει v-power και revoil extra. Στην κατανάλωση δεν κατάλαβα διαφορά, αλλά νομίζω με το avio "πάει" καλύτερα το αμάξι.

Πριν λίγο καιρό, στα 15.000 χλμ, δοκίμασα μετά από ένα γέμισμα να δω τι κατανάλωση θα έχω με οικονομική οδήγηση (cruise control στα 80-90 και μόνο σε προσπεράσεις παραπάνω).

Ιδού το αποτέλεσμα:

post-18572-0-17690200-1451915146_thumb.j

 

(Όπως είχα ξαναγράψει, το 3,9 ΔΕΝ ισχύει. Όταν με το 45άρι ρεζερβουάρ βγάζω 1000 χλμ, σημαίνει 4,5 L / 100 km.

Σε όλους τους υπολογισμούς που έχω κάνει, η πραγματική κατανάλωση είναι περίπου μισό λίτρο παραπάνω από την ένδειξη του trip comp.)

 

Αποφάσισα λοιπόν να το πηγαίνω όπως θέλω, χωρίς να σπάω τα νεύρα μου για μισό λίτρο οικονομία...

Edited by geologist
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45αρι ειναι ολοκληρο μαζι με την ρεζερβα.το κανονικα πριν βγαλει σημα ρεζερβας ειναι κοντα στα 39-40.το λεω γιατι οταν μου το γεμισαν με αμολυβδη και βγαλαμε ΟΛΟ το ρεζερβουαρ ειχαν βγει 46 περιπου λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στην εικόνα που πόσταρα, η αυτονομία των 100 χλμ είναι χωρίς τη ρεζέρβα;

Δε νομίζω, αφού τότε μου άναψε λαμπάκι. Εκείνη τη μέρα γέμισα με 40 λίτρα.

40 λίτρα για 900 χλμ, άρα σχεδόν 4,5/100...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στην εικόνα που πόσταρα, η αυτονομία των 100 χλμ είναι χωρίς τη ρεζέρβα;

Δε νομίζω, αφού τότε μου άναψε λαμπάκι. Εκείνη τη μέρα γέμισα με 40 λίτρα.

40 λίτρα για 900 χλμ, άρα σχεδόν 4,5/100...

δηλ το trip  γραφει 3,9 ενω κανονικα καιει 4,5???

 

Μηπως εχει χαλασει το trip?

 

Αφου τα λιτρα με τα χλμ σου βγαζουνε 4,5 στα 100 αυτη ειναι και η πραγματικη καταναλωση.Παντος εγω θα το πηγαινα μια βολτα στην αντιπροσωπεια για ελεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή έτσι δουλεύει το trip.

Και η αλήθεια είναι ότι δεν το ανέφερα στην αντιπροσωπεία. Θα το κάνω.

(Απλώς το έχω συνηθίσει και όταν στη διαδρομή μου δείχνει μέση 4,5 , ξέρω ότι είναι 5...)

Link to comment
Share on other sites

Οταν ξεκινατε και για καποια λεπτα σας δειχνει και εσας υψηλη μεση;; Εμενα ξεκιναει απο 20+ και πεφτει

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οταν ξεκινατε και για καποια λεπτα σας δειχνει και εσας υψηλη μεση;; Εμενα ξεκιναει απο 20+ και πεφτει

Sent from my iPad using Tapatalk

Ναι μην αγχώνεσαι το πρωί μου δείχνει κι εμένα κατι 15αρια αλλά μόλις ξεκινήσω πέφτει αμέσως!

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από την αρχή έτσι δουλεύει το trip.

Και η αλήθεια είναι ότι δεν το ανέφερα στην αντιπροσωπεία. Θα το κάνω.

(Απλώς το έχω συνηθίσει και όταν στη διαδρομή μου δείχνει μέση 4,5 , ξέρω ότι είναι 5...)

Εγώ πάντως που το έχω μετρήσει δεν χάνει καθόλου είναι ακριβώς! Μήπως να πας στην αντιπροσωπεια μια βόλτα?

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Από την αρχή έτσι δουλεύει το trip.

Και η αλήθεια είναι ότι δεν το ανέφερα στην αντιπροσωπεία. Θα το κάνω.

(Απλώς το έχω συνηθίσει και όταν στη διαδρομή μου δείχνει μέση 4,5 , ξέρω ότι είναι 5...)

Μέσω του excel που τηρώ για την κατανάλωση πετρελαίου, επιβεβαιώνω πως συμβαίνει και σε μένα αυτό.

Ένδειξη trip computer + 0.5ltr/100km = πραγματική κατανάλωση

Οταν ξεκινατε και για καποια λεπτα σας δειχνει και εσας υψηλη μεση;; Εμενα ξεκιναει απο 20+ και πεφτει

Sent from my iPad using Tapatalk

Συμβαίνει και σε μένα (κάποτε παρατήρησα πως άρχισε από το 30ltr/100km και γρήγορα έπεσε) και ειναι λογικό λογω κρύου κινητήρα. Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως την εκανα στην εγνατια την καταναλωση απο μετσοβο προς ιωαννινα!!!!οχι καταβαση οπως ο φιλος σωκρατης χςχεχεχε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.