Jump to content
pioan

Πληροφοριες Για Γρατζουνιες

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους τους φιλους του forum.

Ειμαι προσφατο μελος και εχω ενα golf tdi 1.6. Μπορει καποιος να με πληροφορησει πως μπορω να διορθωσω μικρες γρατζουνιες στο αμαξι?

Ευχαριστω

Pioan

Edited by konstantinos passat
Μετατροπη greeklish σε ελληνικα.
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια πολη εισαι;

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν παντου μαγαζια χρωματων αυτ/του και εκει μπορεις να ζητησεις (με τον κωδικο χρωματος που ειναι στην κολωνα της πορτας συνηθως)

ενα στικ που στοιχιζει γυρω στα 7€ η σε σπρευ 12€.

Καλυτερα ομως να το δουν εκει για να σου πουν αν διορθωνεται η πληρης αποκατασταση.

Επισης πολυ ελαφριες γραντζουνιες επισκευαζονται και με αλλοιφες.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το θέμα έχει ανοιχθεί στην κατηγορία αποριών για το forum & τις λειτουργίες του, θα μεταφερθεί στην ενότητα "Φροντίδα αυτοκινήτου" εντός 24 ωρών.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφοριες, και στον φιλο που ρωταει απο ποια όλη ειμαι του απανταω ΑΘΗΝΑ.

 

 

Το θεμα μετακινηθηκε εδω.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Επαναφερω το θεμα γιατι σημερα βρηκα το αμαξι στη σχολη με μικρο σημαδι ασπρο στη πορτα του συνοδηγου.

Πηγα αντιπροσωπεια το ασπρο εφυγε αλλα το χρωμα μου εμεινε σα θαμπο. Ειπαν οτι με αλοιφες δεν εγινε κατι και θελει η πορτα βαψιμο.

Κολλαω παλι να μου ξύλωνουν τη πορτα και αν δε πετυχουν το χρωμα; αν φαινεται διαφορα με το υπολοιπο;

Τοσα χρονια στο κλιο τπτ τωρα στο γκολφ εγινε και μ εχει πιασει η ψυχη μου. Ναι ειναι μικρο ναι αν δε το ξερεις δυσκολα το προσεχεις αλλα...

Εχετε καμια ιδεα; να παω κι αλλου να το δουν;

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μαργαρίτα περαστικά! Δυστυχώς συμβαίνουν και τέτοια, δεν τους ενδιαφέρει όλους για τη περιουσία του άλλου. Προσωπικά προτιμώ να αφήνω το αυτοκίνητο στο γκαράζ όπου είναι ασφαλές και να παίρνω αστικό, ακριβώς επειδή φοβάμαι κάτι τέτοια. Οι φίλοι μου με δουλεύουν :-P Σχετικά με το θέμα σου, θα σου πρότεινα να ρωτήσεις σε κάποιο μαγαζί detailing αν υπάρχει στη περιοχή σου, ή έστω σε έναν καλό φανοποιό. Δεν μου ακούγεται τόσο σοβαρό ώστε να χρειάζεται βάψιμο ξανά. Τέλος, αν όντως χρειάζεται βάψιμο ξανά, βρες ένα καλό μαγαζί και μην σε ανησυχεί τίποτα, αν είναι καλός ο άλλος δεν θα υπάρχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά πανω στη σύγχυση μου δε το θυμόμουν καλα, έχει μείνει άσπρο και αισθάνομαι γρατζουνιά όποτε φοβάμαι οτι έχει φυγει το χρώμα μου.

Ευτυχως ειναι μικρό αλλα με πονάει!

a5467e69ccb05d87a8aa028dffc6ab64.jpg


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι οι μέρες φαίνεται και μας πηγαίνει όλους super...

Περαστικά μας (και μένα μου την έκαναν στο πίσω φτερό), δες αυτά: 

http://www.mrfrance.gr 

http://dent-master.gr

http://www.chipsaway.gr

Επίσης σε καταστήματα detailing μπορείς να ρωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά πανω στη σύγχυση μου δε το θυμόμουν καλα, έχει μείνει άσπρο και αισθάνομαι γρατζουνιά όποτε φοβάμαι οτι έχει φυγει το χρώμα μου.

Ευτυχως ειναι μικρό αλλα με πονάει!

a5467e69ccb05d87a8aa028dffc6ab64.jpg


Sent from my iPad using Tapatalk

Μαργαρίτα μου, δυστυχώς αυτό δεν είναι χρώμα που έμεινε από το άλλο αυτοκίνητο, είναι το ασταρι ή ίσως και το μέταλλο τις πόρτας. Έχει φύγει το χρώμα σου. Χρειάζεται βάψιμο. Καλό είναι αν μπορείς να μην βρεχεται το αμάξι για να αποφύγεις πιθανή εμφάνιση σκουριάς.
Link to comment
Share on other sites

γυναικα εισαι σωστα?αρα εχεις υπομονη...εχεις και σταθερο χερι γιατι φανταζομαι πως το μακιγιαζ παει συννεφο.

αν λοιπον επεσα μεσα και στα δυο

πας λοιπον σε ενα καταστημα που πουλαει χρωματα αυτοκινητων.

αγοραζεις το χρωμα σου σε ενα μικρο μπουκαλακι σαν αυτο που βαφετε τα νυχια σας

(μανω δε λεγεται?εμεις εδω στη θεσσαλονικη το λεμε οζα αλλα δεν ειναι της παρουσης)

οπως επισης και ενα ιδιο με βερνικι ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ!οχι νυχιων :D

αγοραζεις επισης το πιο λεπτο πινελακι που θα βρεις στην αγορα.ισα ισα να μπορεις να βαψεις 

Μ Ι Α  βρεφαριδα.

φανταζομαι καθαροοινοπνευμα εχεις σωστα?σωστα! :D

πας λοιπον στο γκολφ...καθαριζεις ΤΟΠΙΚΑ τη γρατζουνια με το οινοπνευμα...

περνεις το πινελακι ναι αυτο το μικρο...και κοβεις τα 2/3 απο τις τριχες του.

οτι μεινει το βουτας ΕΛΑΧΙΣΤΑ στο χρωμα και σιγα σιγα κανεις ΜΟΝΟ το ασπρο μερος της γρατζουνιας.

καθε φορα που φευγει το χρωμα πανω στο βερνικι καθαριζεις ξανα με το οινοπνευμα και αρχιζεις να βαφεις απ την αρχη.μεχρι να πετυχεις το τελειο

μη βιαστεις.κανονικα θα πρεπει να κανεις καπου στο 29λεπτο (το μισαωρο ειναι πολυ)για να το κανεις σωστα.

μολις περασεις το χρωμα...περιμενεις να στεγνωσει.ωρα να χαζεψεις facebook twitter instagram

να βγεις καμια σελφι με το γκολφ (στανταρ εχεις βγαλει) 

μολις περασει το μισαωρακι τσεκαρεις το χρωμα.αν εχει ματαρει ειναι στεγνο.αν γυαλιζει λιγο θελει κ αλλο χρονο.

νο μορ σοσιαλ μιντια παρε το βερνικι και ξεκινα να το κουνας σα να κουνας με μανια την τελειωμενη λακ

λιγο πριν φυγεις σε αργοποριμενο ραντεβου με τον ψηλο μελαχρινο με τα 400 τατουαζ και τους 12 κοιλιακους

το βερνικι ειναι ετοιμο

καθαριζεις το πινελακι κοβεις λιγες τριχουλες ακομα και αρχιζεις να βαζεις το βερνικι...με δεκα φορες μεγαλυτερη προσοχη

οχι σταγονα σταγονα αλλα spot by spot

οοοοταν τελειωσεις μια φορα...αν μπορεις φισα το με το πιστολακι για να στεγνωσει γρηγορα

αλλιως περιμενε και μετα απο μερικες ωρες ξαναβαζεις βερνικι μεχρι το βερνικι που θα βαλκεις να ξεπερναει ΕΛΑΧΙΣΤΑ την επιφανεια του υπολοιπου αυτοκινητου.

λογικα θα πρεπει να βαλεις 3-4 φορες για να ερθει κανονικα.

ααααααααααν τα κανεις ολα οσα διαβασες σωστα και με πολυ υπομονη λογικα δεν θα φαινεται τπτ.θα θελει ενα τοπικο ξυσιμο με ενα δυχιλιαρο και ενα τοπικο γυαλισμα και εισαι οκ.

ασε πρωτα να περασουν δεκα μερες μαι μετα πηγαινε το να στο γυαλισουν.

υγ.ολα αυτα τα κανεις εαν σκαλωνει το νυχι στη γρατζουνια

υγ2.ελπιζω να εχεις χιουμορ

υγ3.δειξε στο μελαχρινο τι εκανες και θα κερδισεις 2-3 ποντους.αν δεν εντυπωσιαστει...μαλλον την κουναει την αχλαδια

Edited by DubbeR_ChRoniS
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αν δε θες να βαψεις ολοκληρη πορτα μπορεις να κανεις τοπικό βάψιμο. Εχω κάνει δουλειά σε φανοποιό στο δικό μου που μου χε τυχει δυο φορές, μια σε πόρτα και μια σε χερουλι και μου τα εφτιαξε και τα 2 και δεν παιρνεις ουτε εσύ χαμπάρι που ηταν η ζημιά. Και λογικος σε τιμές. Αν σε ενδιαφέρει στειλε μου πμ να σου πω όνομα.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

γυναικα εισαι σωστα?αρα εχεις υπομονη...εχεις και σταθερο χερι γιατι φανταζομαι πως το μακιγιαζ παει συννεφο.
αν λοιπον επεσα μεσα και στα δυο
πας λοιπον σε ενα καταστημα που πουλαει χρωματα αυτοκινητων.
αγοραζεις το χρωμα σου σε ενα μικρο μπουκαλακι σαν αυτο που βαφετε τα νυχια σας
(μανω δε λεγεται?εμεις εδω στη θεσσαλονικη το λεμε οζα αλλα δεν ειναι της παρουσης)
οπως επισης και ενα ιδιο με βερνικι ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ!οχι νυχιων 
αγοραζεις επισης το πιο λεπτο πινελακι που θα βρεις στην αγορα.ισα ισα να μπορεις να βαψεις 
Μ Ι Α  βρεφαριδα.
φανταζομαι καθαροοινοπνευμα εχεις σωστα?σωστα!
πας λοιπον στο γκολφ...καθαριζεις ΤΟΠΙΚΑ τη γρατζουνια με το οινοπνευμα...
περνεις το πινελακι ναι αυτο το μικρο...και κοβεις τα 2/3 απο τις τριχες του.
οτι μεινει το βουτας ΕΛΑΧΙΣΤΑ στο χρωμα και σιγα σιγα κανεις ΜΟΝΟ το ασπρο μερος της γρατζουνιας.
καθε φορα που φευγει το χρωμα πανω στο βερνικι καθαριζεις ξανα με το οινοπνευμα και αρχιζεις να βαφεις απ την αρχη.μεχρι να πετυχεις το τελειο
μη βιαστεις.κανονικα θα πρεπει να κανεις καπου στο 29λεπτο (το μισαωρο ειναι πολυ)για να το κανεις σωστα.
μολις περασεις το χρωμα...περιμενεις να στεγνωσει.ωρα να χαζεψεις facebook twitter instagram
να βγεις καμια σελφι με το γκολφ (στανταρ εχεις βγαλει) 
μολις περασει το μισαωρακι τσεκαρεις το χρωμα.αν εχει ματαρει ειναι στεγνο.αν γυαλιζει λιγο θελει κ αλλο χρονο.
νο μορ σοσιαλ μιντια παρε το βερνικι και ξεκινα να το κουνας σα να κουνας με μανια την τελειωμενη λακ
λιγο πριν φυγεις σε αργοποριμενο ραντεβου με τον ψηλο μελαχρινο με τα 400 τατουαζ και τους 12 κοιλιακους
το βερνικι ειναι ετοιμο
καθαριζεις το πινελακι κοβεις λιγες τριχουλες ακομα και αρχιζεις να βαζεις το βερνικι...με δεκα φορες μεγαλυτερη προσοχη
οχι σταγονα σταγονα αλλα spot by spot
οοοοταν τελειωσεις μια φορα...αν μπορεις φισα το με το πιστολακι για να στεγνωσει γρηγορα
αλλιως περιμενε και μετα απο μερικες ωρες ξαναβαζεις βερνικι μεχρι το βερνικι που θα βαλκεις να ξεπερναει ΕΛΑΧΙΣΤΑ την επιφανεια του υπολοιπου αυτοκινητου.
λογικα θα πρεπει να βαλεις 3-4 φορες για να ερθει κανονικα.
ααααααααααν τα κανεις ολα οσα διαβασες σωστα και με πολυ υπομονη λογικα δεν θα φαινεται τπτ.θα θελει ενα τοπικο ξυσιμο με ενα δυχιλιαρο και ενα τοπικο γυαλισμα και εισαι οκ.
ασε πρωτα να περασουν δεκα μερες μαι μετα πηγαινε το να στο γυαλισουν.
υγ.ολα αυτα τα κανεις εαν σκαλωνει το νυχι στη γρατζουνια
υγ2.ελπιζω να εχεις χιουμορ
υγ3.δειξε στο μελαχρινο τι εκανες και θα κερδισεις 2-3 ποντους.αν δεν εντυπωσιαστει...μαλλον την κουναει την αχλαδια


Κουράστηκα να σε διαβάσω


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.