Jump to content
Giannisxim

Ήχος Της Ροής Του Καυσίμου (Πετρέλαιο), Όταν Είναι Γεμάτο Το Ντεπόζιτο.

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

 Έχω αγοράσει πρόσφατα ένα Polo 1.4 TDI TRENDLINE και από το πρώτο φουλάρισμα παρατήρησα ότι ακούγεται η ροή του καυσίμου στο ντεπόζιτο πολύ έντονα και μάλιστα χωρίς να έχει προηγηθεί κάποια απότομη επιτάχυνση ή επιβράδυνση. Αυτός ο ήχος ακούγεται μέχρι η στάθμη να φτάσει περίπου στο 1/2 του ντεπόζιτου. Απευθύνθηκα στον αντιπρόσωπο που το αγόρασα και μετά από ελέγχους που έκαναν δεν βρήκαν κάτι ελαττωματικό, χωρίς όμως να μπορούν να μου πουν τι μπορεί να είναι. Έχουν ενημερώσει την WV και περιμένουν τεχνικές οδηγίες.

 

Έχει κανείς σας αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο;

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ το ίδιο θέμα. Ο αντιπρόσωπος μου είπε ότι είναι φυσιολογικό και ότι έχει παρατηρηθεί και σε κάποια γενιά γκολφ. Δε χρειάζεται να φτάσει στη μέση αλλά να πέσει λίγο η στάθμη.

Αν σου απαντήσουν κάτι άλλο στείλε στο θέμα γιατί με ενδιαφέρει κι εμένα.

Σε ποιαπό αντιπροσωπία πηγές αν επιτρέπεται; Εγώ Γρατσία Αγ. Παρασκευή και γενικά έχω λάβει καλή αντιμετώπιση για αυτό το πήρα σαν δεδομένο ότι δεν πρέπει να υπάρχει κάποιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικό είναι παιδιά μην αγχώνεστε . Το ίδιο κάνει και το δικό μου (GOLF 7 ) και το ίδιο κάνουν και τα passat εάν ψάξετε στο Ίντερνετ θα το δείτε :) Απολαύστε το αυτοκίνητο σας :)

Link to comment
Share on other sites

ναι το κανει και στο δικο μου αυτο το θορυβο, σχεδον μεχρι να φτασει μεχρ τη μεση το ντεποζιτο. και το κανει και αρκετα δυνατα, δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο αλλα σιγουρα ειναι εκνευριστικο

Link to comment
Share on other sites

ναι το κανει και στο δικο μου αυτο το θορυβο, σχεδον μεχρι να φτασει μεχρ τη μεση το ντεποζιτο. και το κανει και αρκετα δυνατα, δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο αλλα σιγουρα ειναι εκνευριστικο

Ένα πράγμα που ενοχλεί τον οδηγό ακόμα κι αν συμβαίνει σε όλα τα ιδια αυτοκίνητα δεν θεωρείται φυσιολογικό.(λάθος σχεδίαση)

Πολύ περισσότερο αν συμβαίνει σε ένα ποσοστό.Πρέπει να λυθεί το πρόβλημα από την αντιπροσωπεία.

Ενας θόρυβος ,ένα τρίξιμο με κάνει να μη θέλω να οδηγήσω και είναι για μένα λόγος πώλησης.

Δίνεις του κόσμου τα λεφτά για ν' αγοράσεις ποιοτικό αυτοκίνητο που θ' απολαμβάνεις την οδήγηση

σε ένα στιβαρό αμάξωμα χωρίς περίεργους εκνευριστικούς ήχους.

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα το κάνει όταν ειναι φουλαρισμένο Golf 7 όταν πέσει στα 3/4 σταματάει. Όντως ειναι εκνευριστηκό το γκλουκ γκλουκ γκλουκ..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ το ίδιο θέμα. Ο αντιπρόσωπος μου είπε ότι είναι φυσιολογικό και ότι έχει παρατηρηθεί και σε κάποια γενιά γκολφ. Δε χρειάζεται να φτάσει στη μέση αλλά να πέσει λίγο η στάθμη.

Αν σου απαντήσουν κάτι άλλο στείλε στο θέμα γιατί με ενδιαφέρει κι εμένα.

Σε ποιαπό αντιπροσωπία πηγές αν επιτρέπεται; Εγώ Γρατσία Αγ. Παρασκευή και γενικά έχω λάβει καλή αντιμετώπιση για αυτό το πήρα σαν δεδομένο ότι δεν πρέπει να υπάρχει κάποιο θέμα.

Στον Φιλιππαίο πήγα εγώ...εχθες που ξαναρωτησα μου ειπαν οτι ακόμα περιμένουν. Μόλις έχω κάτι νεότερο θα ενημέρωσω..

Ένα πράγμα που ενοχλεί τον οδηγό ακόμα κι αν συμβαίνει σε όλα τα ιδια αυτοκίνητα δεν θεωρείται φυσιολογικό.(λάθος σχεδίαση)

Πολύ περισσότερο αν συμβαίνει σε ένα ποσοστό.Πρέπει να λυθεί το πρόβλημα από την αντιπροσωπεία.

Ενας θόρυβος ,ένα τρίξιμο με κάνει να μη θέλω να οδηγήσω και είναι για μένα λόγος πώλησης.

Δίνεις του κόσμου τα λεφτά για ν' αγοράσεις ποιοτικό αυτοκίνητο που θ' απολαμβάνεις την οδήγηση

σε ένα στιβαρό αμάξωμα χωρίς περίεργους εκνευριστικούς ήχους.

Συμφωνώ απόλυτα και γι'αυτο το λογο είπα να δώσω κάτι παραπανω και να πάρω το Polo.. Το πιο εκνευριστικο απο όλα ειναι οτι ο θόρυβος είναι τόσο έντονος που ακόμα και στο παρκαρισμα, με την παραμικρή κινηση του αυτοκινήτου, ακούγεται...

Edited by activious
διορθωση στα link
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Αυτό το θέμα με τον ήχο που κάνει το καύσιμο μέσα στο ντεπόζιτο το έχουν πολλά γερμανικά αυτοκίνητα. Αυτό τουλάχιστον έχω συμπεράνει εγώ. Πολλά OPEL και VW το κάνουν. 

Εμένα το Polo 6r1 1.6tdi το κάνει από τα 3/4 πλήρωσης και πάνω, εκτός αν έχω κάνει εξαέρωση και το έχω ''υπερφουλάρει.'' Επίσης σε ένα Opel tigra A που είχα παλιά ακουγόταν και μάλιστα πολύ περισσότερο. 

Αυτό το ''παφλάρισμα'' νομίζω πως ακούγεται λόγω της έλλειψης χωρισμάτων στο εσωτερικό του ντεπόζιτου. Δεν έχω ανοίξει αλλά έτσι το αντιλαμβάνομαι. Λίγο πολύ σε όλα τα αυτοκίνητα γίνεται. Είναι θέμα μόνωσης αν το ακούει κάποιος ή όχι. Επίσης μην ξεχνάμε πως το diesel σαν καύσιμο είναι πιο βαρύ από την βενζίνα και ο παφλασμός αντίστοιχα πιο δυνατός.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα παντως δεν ακουγεται τιποτα.

Απορρω ομως γιατι να μην συμαβαινει σε ολα τα αυτοκινητα και κυριως να μην μην υπαρχει τροπος να διορθωθει.

Δεν ξερω μηπως σχετιζεται με το αρθρο που εχει ανρτηθει εδω

Link to comment
Share on other sites

Το εχω αναφερει απο πολυ παλια και καποιοι γελουσαν...

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=57146&p=542170

 

Αν σε ενοχλει, η μονη λυση ειναι να μην το φουλαρεις ποτε.

Νομιζω οτι ειναι ο παφλασμος του καυσιμου στο ανω μερος του τεποζιτου γιατι παντα μετα απο 100-150χιλιομετρα σταματαει.

Εγω προσωπικα ακουω χαμηλα μουσικουλα ή τηλεοραση και δεν το ακουω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με ένα Lada 2101 του 1979. Το έλυσα μόλις έδωσα το Lada για απόσυρση.  

Edited by tsikis007
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Επιβεβαιώνω πως συμβαίνει & σε μένα (Polo 1.4 TDI).

Είναι όντως ενοχλητικό κάποιες στιγμές.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.