Jump to content
vassilis3

Golf 5/6 - Συντονισμός Τρίξιμο (Σωληνάκια Παροχής Καυσίμου)

Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό κάπου στις 2.000 στροφές ακούω τρίξιμο σαν κάτι να συντονίζεται πίσω απο το ντουλαπάκι του συνοδηγου

.Κάπου διάβασα για σωληνάκια βενζίνης. Έριξα μια ματία στον καθρέπτη της μηχανής αλλά δεν είδα τιποτα. Επρεπε να φαίνεται κάτι? Θα πρέπει να ξεκουμπώσω κάτι? (κανένα link Howto)

Υπάρχει κάτι άλλο που θα έπρεπε να υποψιαστώ?

Link to comment
Share on other sites

Στον χωρο της μηχανης κατω απο την μπουκαλα το καπου που ειναι για να το κραταει εχει δυο σοληνακια που πανε μεσα σ ενα πλαστικο.αυτο που ειναι απο την μερια της καμπηνας τριζει.ξεκουμποσετο και ξαναβαλτο στην πιο ψηλα θεση.

Link to comment
Share on other sites

Στον χωρο της μηχανης κατω απο την μπουκαλα το καπου που ειναι για να το κραταει εχει δυο σοληνακια που πανε μεσα σ ενα πλαστικο.αυτο που ειναι απο την μερια της καμπηνας τριζει.ξεκουμποσετο και ξαναβαλτο στην πιο ψηλα θεση.

 

Καλημέρα και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Είδα 2 σωληνάκια κάτω από την βάση μπουκάλας, Αυτά δεν είναι στο καθρέφτη της μηχανής, όπως περιγράφεται αλλού, αλλά στον θόλο κάτω απο την μπουκάλα Εκει ερχονται κάτι πλαστικά σωληνάκια απο την μηχανή και ενώνοντε σε αυτό το σημείο με ρακοράκια σε κάτι σωληνάκια που κατεβαίνουν κάθετα.προς τα κάτω. Αυτά είναι καλημένα με κάτι που δεν ξέρω αν ξεκουμπώνει αλλά όπως και να έχει δύσκολα βάζεις χέρι εκει αυτό εννοείς να ξεκουμπώσω?

Link to comment
Share on other sites

τα σοληνακια αν τα τραβηξεις βγενουν.αυτο που ειναι απο την μερια της καμπηνας τριζει.τραβα να βγει και ξανακουμποσετο λιγο ποιο ψηλα.αν δεν βρεις ακρη ξαναστηλε.

Link to comment
Share on other sites

τα σοληνακια αν τα τραβηξεις βγενουν.αυτο που ειναι απο την μερια της καμπηνας τριζει.τραβα να βγει και ξανακουμποσετο λιγο ποιο ψηλα.αν δεν βρεις ακρη ξαναστηλε.

ευχαριστώ δεν ξέρω όμως αν μιλάμε για το ίδιο, εχω golf MK5

Link to comment
Share on other sites

Βαλτε καμια φωτογραφια να βγαλετε ακρη

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , παρατηρώ ότι τον ίδιο θόρυβο, πιο πολύ ελαφρύ τρίξιμο είναι, τον κάνει και σε μένα (Golf 6)  στο ρελαντί και όχι πάντα... μόλις ανεβάσεις ελαφρώς στροφές εξαφανίζεται... θα ψάξω να δω τι γίνεται με αυτά τα σωληνάκια χωρίς να πειράξω τίποτα και θα ανεβάσω καμιά φώτο , όσο καθαρά γίνεται..

Edited by BTH
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κοπέλια, επειδή και στο δικό μου Golf 5 του 2007, ακούω τώρα τελευταία ένα τρίξιμο-συντονισμό στις 1200 με 1600 στροφές, μπορείτε να ανεβάσετε φωτογραφία με αυτά τα περιβόητα σωληνάκια στο χώρο του κινητήρα; Προσπαθώ να τα βρω στο χώρο του κινητήρα για να δω αν προέρχεται ο θόρυβος από κει και δεν τα βρίσκω. Παραπάνω η φωτογραφία του vassilis3 δεν φαίνεται διαθέσιμη. Σας ευχαριστώ.   

Link to comment
Share on other sites

Ποια σωληνάκια είναι της Βενζίνης???

 

Για το polo6R είχε βγεί μια οδηγία που τα έντυναν με ταινία αφρολεξ και εβαζαν και ένα σφουγγάρι στον χώρο που έβγαιναν τα σωληνάκια

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι ο θόρυβος προέρχεται από τα σωληνάκια της βενζίνης. Ακούγεται από 1100 έως 1400 σαλ.(με πατημένο και χωρίς πατημένο συμπλέκτη) Γι αυτό θέλω να μου δείξει κάποιος σε φωτογραφία που βρίσκονται αυτά τα σωληνάκια (σε Golf 5) ώστε να τα δέσω για να αποκλείσω ότι προέρχεται από κει ο θόρυβος.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago , Foinx said:

Υποθέτω ότι ο θόρυβος προέρχεται από τα σωληνάκια της βενζίνης. Ακούγεται από 1100 έως 1400 σαλ.(με πατημένο και χωρίς πατημένο συμπλέκτη) Γι αυτό θέλω να μου δείξει κάποιος σε φωτογραφία που βρίσκονται αυτά τα σωληνάκια (σε Golf 5) ώστε να τα δέσω για να αποκλείσω ότι προέρχεται από κει ο θόρυβος.

Η μόνη λύση είναι για να απαλλαγείς μια για πάντα να σηκωθεί το αμάξι και να βγούνε τα 2 σωληνάκια από εκεί που βρίσκονται και να τα ντύσεις με μονωτικό υλικό για να μήν τρίζουν. Το δέσιμο δεν θα σε βοηθήσει σε κάτι ιδιαίτερο.

 

Και εγώ που το είχα το πήγα στην audi και τα έβγαλαν τελείως και τα έντυσαν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη φώτο!!! Πρόκειται για αυτά τα δύο μαύρα σωληνάκια που είναι ακριβώς κάτω από το παγούρι του ψυγείου; Να τα δέσω μεταξύ τους με δεματικά (ταιραπ) και να το παρακολουθήσω; Η τι άλλο προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Μαζί απαντήσαμε! Οπότε προτείνεις να επισκεφτώ συνεργείο κατευθείαν; Δεν μπορώ να κάνω κάτι πρόχειρο μόνος μου;

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν , Foinx said:

Μαζί απαντήσαμε! Οπότε προτείνεις να επισκεφτώ συνεργείο κατευθείαν; Δεν μπορώ να κάνω κάτι πρόχειρο μόνος μου;

 Ότι καταλαβαίνεις κάνεις δεν θέλω να σε επηρεάσω σε κάτι.

 

Αν θέλεις κάνεις μια ερώτηση στην αντιπροσωπεία και περνεις μια γνώμη και από εκεί.

 

Το θέμα δεν είναι να το δέσεις κάπου ή κάπως.

Αλλά η κοιλιά που κάνει το κομμάτι που ανεβενουν τα σωληνάκια και βγενουν πρως τα επάνω. 

Σαν αυτό που φενεται στην φωτογραφία που έβαλε το παλικάρι ποιο πάνω.

Εκεί είναι το όλο πρόβλημα που συντονίζει.

Link to comment
Share on other sites

Σου βάζω και μια ποιο κατατοπιστική φωτογραφία του προβλήματος

 

images.jpeg.55a11147b054107207619450d11e262e.jpeg

 

Είναι πολύ κλασική περίπτωση το θέμα αυτό με τα συγκεκριμένα σωληνάκια στο κομμάτι αυτό.

 

Και δυστυχώς η vw στο group κάνει εδώ και χρόνια τα στραβά μάτια 

Link to comment
Share on other sites

Αν προσέξεις στην δική μου φώτο το κολιέ από το σωληνάκι χτυπάει στο παγούρι εκεί που βιδωνει

Βάλε κάποιον μέσα να πατήσει γκάζι εκεί που συντονίζει και θα δεις 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ και τους δύο για τις πληροφορίες και τις φώτο! Τώρα επιτέλους κατάλαβα σε ποια σωληνάκια εντοπίζεται το πρόβλημα. Θα το τσεκάρω βάζοντας έναν να πατάει γκάζι και θα το βλέπω εγώ στο χώρο της μηχανής. Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.