Jump to content
gterzop

Φανάρια Μπροστά

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Έχω το cc του 09 και θέλω να καθαρίσω τα μπροστινά φανάρια από μέσα. Έχουν κάτι μικρά τρεξίματα σαν υγρασία άλατα ...... Δεν ξέρω. Ξέρει κάποιος να μου πει αν πρέπει να βγει ο προφυλακτήρας για να τα βγάλω ;;;; Και το πλαστικό το εμπρός του φαναριού βγαίνει εύκολα;;; Ευχαριστώ εκτωνπροτερων

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλησπέρα,

  λοιπόν τα φανάρια για να βγουν δεν χρειάζεται να βγει ο προφυλακτήρας. Τώρα αν φυσικά σου είναι εύκολο να τον βγάλεις τότε τα φανάρια βγαίνουν πιο εύκολα. Επειδή τα έχω βγάλει και τα έχω ανοίξει για να βάλω projectors για xenon σου λέω πώς ΔΕΝ ανοίγουν εύκολα. (δεν παίζει να τα ζεστάνεις στον φούρνο όπως άλλα φανάρια) Αλλά με πολύ υπομονή και προσοχή ανοίγουν. Δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο για να τα καθαρίσεις. καλύτερα αν έχουν σκόνη μέσα να τα φυσίξεις από πίσω με κονφλέρ αλλά αυτό που λες μάλλον θα είναι από εξω διαφορα μικροσημαδάκια κάτι το οποίο είναι φισιολογικό και δεν θα σε βοηθήσει αν τα ανοίξεις. Αποψή μου είναι αυτή :)

καλο σου βράδυ.

Γιώργος 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.retrofitlab.com/en/projector-kits/bi-xenon-mini-h1-twin-kit-1.html

 

δεν χρειάζεσαι το extra relay. το κιτ είναι 35w (όσο κι το εργοστασιακό) και με ελάχιστο προγραμματισμό vcds είσαι έτοιμος.

Edited by geoioa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλησπέρα,

λοιπόν τα φανάρια για να βγουν δεν χρειάζεται να βγει ο προφυλακτήρας. Τώρα αν φυσικά σου είναι εύκολο να τον βγάλεις τότε τα φανάρια βγαίνουν πιο εύκολα. Επειδή τα έχω βγάλει και τα έχω ανοίξει για να βάλω projectors για xenon σου λέω πώς ΔΕΝ ανοίγουν εύκολα. (δεν παίζει να τα ζεστάνεις στον φούρνο όπως άλλα φανάρια) Αλλά με πολύ υπομονή και προσοχή ανοίγουν. Δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο για να τα καθαρίσεις. καλύτερα αν έχουν σκόνη μέσα να τα φυσίξεις από πίσω με κονφλέρ αλλά αυτό που λες μάλλον θα είναι από εξω διαφορα μικροσημαδάκια κάτι το οποίο είναι φισιολογικό και δεν θα σε βοηθήσει αν τα ανοίξεις. Αποψή μου είναι αυτή :)

καλο σου βράδυ.

Γιώργος

Ευχαριστώ geoioa για την απάντηση σου. Είναι από μέσα κάτι σαν άλατα. Από έξω είναι καθαρά. Θα προσπαθήσω να το κάνω έτσι όπως είπες. Σε ευχαριστώ και πάλι Edited by gterzop
Link to comment
Share on other sites

φιλε γεια σου ενδιαφερομαι να βαλω και εγω projectors για xenon που μπορω να τους βρω????

Μια ερώτηση. Βλέπω ότι το σετάκι που αναφέρεις το δίνουν στα $199, και μετά έχει και το μεγάλο ζόρι του να ανοίγεις/κλείνεις τα φώτα (και με το φόβο να κάνεις και καμία ζημιά αν δεν πιάνει και το χέρι σου πολύ). Γιατί να μην πάρει κάποιος μια και μια τα έτοιμα φωτιστικά της Dectane και να τελειώνει ανώδυνα... αλλά και να έχει κάβα και τα μαμά φωτιστικά αν γινει καμία στραβή ποτέ? (πχ κανένα χτύπημα)

 

https://www.dectane.de/HEADLIGHTS/Headlights-VW/DECTANE-DRL-look-headlight-VW-Passat-CC-08-12-drl-optic-SWV38DGX.html

https://www.dectane.de/HEADLIGHTS/Headlights-VW/DECTANE-DRL-look-headlight-VW-Passat-CC-08-12-drl-optic-black-SWV38DGXB.html

 

Ασχετο, η τιμή τους είναι χαμηλότερη σαν σετ από ότι ειναι τα μαμά φώτα!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Βλέπω ότι το σετάκι που αναφέρεις το δίνουν στα $199, και μετά έχει και το μεγάλο ζόρι του να ανοίγεις/κλείνεις τα φώτα (και με το φόβο να κάνεις και καμία ζημιά αν δεν πιάνει και το χέρι σου πολύ). Γιατί να μην πάρει κάποιος μια και μια τα έτοιμα φωτιστικά της Dectane και να τελειώνει ανώδυνα... αλλά και να έχει κάβα και τα μαμά φωτιστικά αν γινει καμία στραβή ποτέ? (πχ κανένα χτύπημα)

 

https://www.dectane.de/HEADLIGHTS/Headlights-VW/DECTANE-DRL-look-headlight-VW-Passat-CC-08-12-drl-optic-SWV38DGX.html

https://www.dectane.de/HEADLIGHTS/Headlights-VW/DECTANE-DRL-look-headlight-VW-Passat-CC-08-12-drl-optic-black-SWV38DGXB.html

 

Ασχετο, η τιμή τους είναι χαμηλότερη σαν σετ από ότι ειναι τα μαμά φώτα!!!!

Η λύση της Dectane είναι πάρα πολύ καλή. Άλλαξα και εγώ τα φανάρια του Scirocco με αυτά της Dectane. Καλή ποιότητα κατασκευής και εύκολη η τοποθέτηση χωρίς πολλά "ράβε - ξήλωνε". 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για την ποιοτητα κατασκευης, η γνωμη μου ειναι οτι ειναι μετριας ποιοτητας.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαζή ίσως ερώτηση, αλλά τι ακριβώς εννοείτε όταν λέτε "καλής" ή αντίστοιχα "μέτριας" ποιότητας φωτιστικό σώμα? Στο μυαλό μου πχ μόνο πηγαίνει το ότι μπορεί να μην είναι αρκετά σκληρό το κρύσταλλο και να θαμπώνει εύκολα από σημαδάκια κάτι το οποίο όμως εύκολα αντιμετωπίζεται αν το περάσει κάποιος με μεμβράνη (πιστεύω!)

Link to comment
Share on other sites

Σιμο,

Απο μεσα τα dectane πχ σε σχεση με hella η visteon η valeo θα δεις οτι οι βασεις του projector / reflector ειναι ψευτικες. Σπανε ευκολα και η καταςκευη ειναι φτηνιαρικη.

Ακομη και τα καλωδια ειναι υποδεεςτερα.

Γενικα αν εχεις δει μερικες μαρκες συνολικα ολο το φαναρι θα καταλαβεις τι λεω.

Ειναι λογικο βεβαια καθως ειναι και χαμηλη η τιμη.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, με τα παραλέμε! τα φοράω σχεδόν 5 χρόνια και δεν έχουν πάθει τίποτα. 

Οι βάσεις του projector πως σπάνε εύκολα; σε τρακάρισμα; 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είναι γερμανικά, τα φτιάχνει άλλη εταιρία και τα μεταπουλά η  Dectane.

Edited by redchampion
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ταιβανεζικα και κινεζικα ειναι.

Οι βασεις σπανε ευκολα σε τρανταγματα.

Ειπα τη γνωμη μου, ειναι προσωπικη καθως εχω δει πολλα φαναρια και εχω μια εικονα.

Δεν σημαινει οτι ειναι για πεταμα τα dectane.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα dectane σε σχέση με τα απλά μαμά φανάρια είναι υποδεέστερανστην απόδοση φωτισμού; Μπορείς να βάλεις xenon η Led λάμπα στη μεσαία σκάλα; 

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα την ερώτηση σου... παντού μπορείς να βάλεις Xenon... Για τo LED το θεωρώ χοντρή μ@λ@κία γιατί η λογική της λειτουργίας του είναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετική με το σχεδιασμό των φαναριών μας (τα LED είναι DIRECTIONAL lights δηλαδή ΔΕΣΜΗΣ και όχι διάχυσης του φωτισμού)

Link to comment
Share on other sites

εννοείται... Εφόσον είναι αντικατάσταση του μαμά πρέπει να κουμπώνουν και όλες οι "φίσες" κάπου

 

https://www.dectane.de/SCHEINWERFER/Scheinwerfer-VW/DECTANE-Tagfahrlicht-Optik-Scheinwerfer-VW-Passat-CC-08-12-schwarz-SWV38DGXB.html?XTCsid=3f2puafkeo0l5643foea8d9j04

Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν , yositosi said:

εννοείται... Εφόσον είναι αντικατάσταση του μαμά πρέπει να κουμπώνουν και όλες οι "φίσες" κάπου

 

https://www.dectane.de/SCHEINWERFER/Scheinwerfer-VW/DECTANE-Tagfahrlicht-Optik-Scheinwerfer-VW-Passat-CC-08-12-schwarz-SWV38DGXB.html?XTCsid=3f2puafkeo0l5643foea8d9j04

εχεις δικιο σιμο τωρα προσεξα τα κουμπωματα για τις λαμπες απο πισω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είδα μερικά αμάξια εδώ Γερμανία με μαύρα dectane. Με το μάτι δεν με φάνηκε δυνατή η ένταση που είχαν σε σχέση με τα μαμά τα δικά μου 

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρισκω και παλι αγαπητοι φιλοι .Πιανω το παραπανω θεμα γιατι αναφερετε σε φαναρια και παραθετω το προβλημα μου που λυθηκε χωρις κανενα κοπο.

Κατ αρχας να δωσω την πληρη συμπαρασταση μου και την συμπαθεια μου στους πλημμυροπαθεις των τελευταιων ημερων η σκεψις μου ειναι μαζι τους.

Τωρα στα ασημαντα δικα μας . Με τις τρομερες αυτες βροχες μπηκε στο φαναρι του golf 6 1.4 122 caxa. παρα πολυ νερο το ειδα και επαθα αλλα δεν με απασχολει πλεον γιατι με αυτο τον ανωδυνο τροπο σε 3 μερες λυθηκαν ολα. Για οσους εχουν αυτα τα φαναρια το νερο συγκεντρωθηκε στην φωτο 3 που δειχνω .εβγαλα τα 3 προστατευτικα των φαναριων και στη φωτο 2 δειχνω σε ποιο δουλεψα δηλ στη μακρινη σκαλα , εκει λοιπον με την φωτο 1 με μια συριγκα με πανω την μεταλλικη βελονα τραβηξα ολα τα νερα (προσοχη με την βελονα την εχωνα προσεκτικα μεσα απο καλωδια εβρισκα το νερο και το εβγαζα εξω) εβγαλα 200 ml. Επειτα για τις σταγονες πισω απο το πλαστικο αφησα το αυτοκινητο 3 μερες χωρις τα προστατευτικα λαστιχα σε γκαραζ και ολα εξαφανιστηκαν χωρις μαστορους και τρεχαματα τωρα ειναι μεσα στεγνα και τιποτα δεν φανερωνει ποσο νερο ειχε μπει μεσα. Ευχ για φιλοξενια . 

IMG_20230909_150201.jpg

IMG_20230909_150005.jpg

IMG_20230909_132230.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν θα ήταν πιο εύκολο να έβγαζες το φανάρι όλο και να το αδειάσεις το νερό κατευθείαν?

 

Επίσης νερό γιατί μπήκε μέσα??

 

Δεν θα έπρεπε να πάρει νερά καθόλου.

 

 

 

 

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δοκιμασει ποτε να βγαλω το φαναρι για καποιο λογο και ετσι με φοβιζει .

Αν γνωριζει καποιος απο ποια σημεια μπορει να παρει νερο αυτο το φαναρι για

να μπορεσω να κανω κατι.

Το οτι δεν πρεπει να παιρνει νερο το φαναρι ειναι γνωστο αλλα σε ποιο παλια

αναρτηση μου και οταν το αυτοκινητο ηταν 15 ημερων του εριξα νερο με το

λαστιχο του κηπου κατακαλοκαιρο και οχι αυτο αλλα το αριστερο φαναρι πηρε νερο,

απο τοτε δεν ειχα προβληματα αλλα τωρα με αυτες τις πολυ δυνατες βροχες εμπασε νερο.

Δεκτη καθε αποψη για στεγανοποιηση . Ευχ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φύσα τα μέσα με ένα πιστόλι αέρα σε βενζινάδικο, να στεγνώσει εντελώς

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή δες από το πίσω μέρος στα φανάρια αν κάνουν καλή στεγανότητα η λαστιχένιες τάπες που είναι για της λάμπες δες αν πατάνε καλά η αν έχουν κοπή? Η ακόμα και αν είναι η τάπες αυτές επάνω στο φανάρι.

 

Μπορεί να σου έχουν πέσει στο δρόμο και να μήν το έχεις πάρε χαμπάρι.

Link to comment
Share on other sites

Οκ τα στεγνωσα αφου εβγαλα πρωτα τις λαστιχενιες ταπες με πιστολακι μαλλιων οι οποιες ειναι στις θεσεις τους

αλλα και σε αριστη κατασταση . Τωρα φαινονται οτι ειναι πολυ στεγνα μεσα

ειδομεν με τις επομενες βροχες εξαλλου ο χειμωνας ειναι κοντα. Ευχ για οδηγιες. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.