Jump to content
djbilliou

Golf 4 - Προβλημα Ρελαντι - Σβησιμο Κινητηρα

Recommended Posts

Καλησπέρα... Σοβαρό θέμα με golf 4 1.6 16v με κωδικό μοτέρ azd... Έπαιζε (ρετάριζε) συνέχεια στο ρελαντί και με το που σταμάταγες σε φανάρι έσβηνε... Δοκιμή στη δοκιμή έχουν αλλαχτεί μπαταρία,μπουζί,πολλαπλασιαστές,βαλβίδα egr,αισθητήρας map,πεταλούδα,μάτι στρόφαλου και πάλι συνεχίζει... Όλα τα ανταλλακτικά που αλλάχτηκαν είναι καινούργια....

Link to comment
Share on other sites

Τα σωληνακια υποσπιεσης κοιτα μηπως κοπηκε κανενα αλλιως μπορει να ανοιξε η εισαγωγη σε κανα σημειο και να τραβαει αερα.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία μου φαίνεται περίεργο να προκαλεί τέτοιο θέμα, συνήθως ρετάρισμα προκαλούν οι πολαπλασιαστές.

Αντλία βενζίνης ίσως; Όταν γυρνάς το κλειδί στην πρώτη θέση που ανάβουν λαμπάκια, την ακούς να κάνει τον χαρακτηριστικό ήχο;

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα βαλβίδα ρύθμισης ρελαντί. Επίσης πιθανή αλλαγή βαλβίδας ψυχρής (θέλει κάθε λίγα χρόνια, ύπουλη στο διαγνωστικό).

Τσεκάρισμα όλων των καλωδίων σε βαλβίδες/εγκέφαλο και έλεγχος στις φίσες για υγρασία, ψέκασμα στις φίσες με αέρα/σπρέι για ηλεκτρονικά.

Μπουζοκαλώδια.

Καθαρισμός μπεκ ή/και ετήσια προσθήκη στο τεπόζιτο καθαριστικού (πχ)

(τα παραπάνω από εμπειρία σε polo 6N :crazy: )

Edited by aga
Link to comment
Share on other sites

το πηγα σε ηλεκτρολογο το αμαξι και μου ειπε πως ειναι ολα κανονικα στο αμαξι αλλα για καποιο λογο κραταει ζεστο το ρελαντι στις 680 στρ. .... μου ειπε οτι αυτα εχουν ρελαντι 800-900 στρ.

Edited by activious
προσπαθησε να γραφεις με μικρους χαρακτηρες και ΟΧΙ με κεφαλαια...
Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα τρόμπα βενζίνης σήμερα και προς το παρών δείχνει σωστο το αμάξι... Βέβαια δεν παίρνω όρκο οτι ξεμπέρδεψα.... Παίζει σενάριο για εγκέφαλο... Υπάρχει άνθρωπος να είχε θέματα με εγκέφαλο???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω τον ιδιο κινητηρα,μου ειχε κανει κι εμενα παλιοτερα ρεταρισματα στο ρελαντι και ήήταν απο βαλβιδα ανακύκλωσης καυσαερίων.πριν 2 μερες ανεβασε στροφες κοντα στις 2000 και ρεταριζε εκεί. Τελικα εσπασε το σωληνακι επιστροφής καυσαεριων ακριβως στην εισοδο κατω απο την πεταλουδα.ελπιζω να βοηθησα η να εδωσα καποια ιδεα νεα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα, αλλά παρατήρησα ότι συμβαίνει όταν ο κινητήρας γυρνάει στο αέριο. Έχω 1.6 8v AKL.

 

ΥΓ: Υπάρχει νήμα για βελτίωσεις Golf IV με 1.6;

Edited by Bitnik
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα με το akl περνει μπροστά και ζβηνει ακόμα και 3.500 το πήγαμε και εζβησε πάλι ξέρει κανείς τι παίζει το καλοκαίρι όταν το έβαζα μπροστά ανέβω κατεβαζε στροφές και μετά έστρωνε και τώρα μας έκανε αυτό ξαφνικά μόλις πάρει ζβηνει ητε κρύο ητε ζεστό οπότε το έπιανε

Link to comment
Share on other sites

μου ειπαν οτι μπορει  να εχει μια βαλβιδα πρωινης  ξερει κανεις τιποτα 1.6 8v AKL Μοτερ

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα με το akl περνει μπροστά και ζβηνει ακόμα και 3.500 το πήγαμε και εζβησε πάλι ξέρει κανείς τι παίζει το καλοκαίρι όταν το έβαζα μπροστά ανέβω κατεβαζε στροφές και μετά έστρωνε και τώρα μας έκανε αυτό ξαφνικά μόλις πάρει ζβηνει ητε κρύο ητε ζεστό οπότε το έπιανε

Βαλβιδα ψυχρης ήκαθαρισμα και ρυθμιση πεταλουδας

μου ειπαν οτι μπορει να εχει μια βαλβιδα πρωινης ξερει κανεις τιποτα 1.6 8v AKL Μοτερ

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες και απο εμενα εχω ενα golf 4 MY'03 1.6 16v 105ps pacific . Εδω και πολυ καιρο στο ξεκαρφωτο αρχιζει να δουλευει σαν τρικυλινδρο και αναβει το λαμπακι του κινητηρα. Το εχω παει σε 4 συνεργεια εχω αλλαξει μπεκ πολλαπλασιαστες μπουζι τα παντα και ολοι σχεδον συγλινουν στο οτι θελει επισκευη ο κινητηρας διοτι στον πρωτο κιλινδρο μου βρισκουν ελαφρως πεσμενη συμπιεση και μου λενε οτι πιθανον να οφειλεται σε αυτο. Θελω να ρωτησω αν ειχε καποιος τετοια παρομοια βλαβη και αν την ελυσε. Αυτο που με τρελενει ειναι οτι αν σταματησω στην ακρη και το σβησω και το ξαναβαλω εμπρος ολα καλα. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το μονο που δεν ειχα αλλαξει αν τελικα ειναι αυτο εκτος απο χιλια ευχαριστω κερναω καφε. Ευχαριστω σε ενημερωνω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.