Jump to content
faniaros

Γιατί Προτιμήσατε Το Golf Από Τον Ανταγωνισμό:

Recommended Posts

Θεωρώ πως θα ήταν καλό να υπάρχει ένα τέτοιο θέμα, με όσα μας έκαναν να επιλέξουμε το Golf αντί των ανταγωνιστών του, τόσο για να γνωρίζουμε όλοι γιατί αγαπάμε το αυτοκίνητο αυτό, όσο και για να βοηθήσουμε υποψήφιους αγοραστές να το δουν με τη δική μας ματιά!

 

Ζητώ συγγνώμη αν υπάρχει ήδη παρόμοιο θέμα, αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Γιατι η γκολφαρα μου σε λιγες μερες κλεινει 5 χρονια ζωης (highline 1,4 122) με 50κ χλμ και τα μονα προβληματα που ειχα ηταν

1) το ραδιοφωνο επαιζε οποτε του ρχοτανε ( φτιαχτηκε στην εγγυηση δεν πληρωσα τιποτα)

2) πατησα μια βιδα (τοφτιαξα μονος μου εχω κιτ επισκευης δεν πληρωσα τιποτα)

Θελης κιαλα για να εισαι ευχαριστημενος? λαμπαδα ηδη εχω αναψει με τοσα που διαβαζω εδω μεσα και κατι αλλο το κακομοιρο ειναι αλλεργικο στα σερβις αντιπροσωπειας τα ευκολα τα κανω εγω και αν χρειαστει και κατι πιο δυσκολο (δεν εχει παρουσιαστει μεχρι τωρα αλλα εαν ειναι ) ειναι και ο αντωνακης στην γωνια .

Καλα χιλιομετρα και απροβληματιστα. Pacific crossing.


Επισης ξεχασα να κανω μια αναφορα ευχαριστιας προς το club γιατι μεσω αυτων εμαθα τοσα πραγματα να διορθωνω, τι να προσεχω και τι να αλλαζω στο αυτοκινητο μου κανονοντας οικονομια αλλα και την χαρα οτι τοκανα μονος μου. Pacific crossing

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γιατι η γκολφαρα μου σε λιγες μερες κλεινει 5 χρονια ζωης (highline 1,4 122) με 50κ χλμ και τα μονα προβληματα που ειχα ηταν

1) το ραδιοφωνο επαιζε οποτε του ρχοτανε ( φτιαχτηκε στην εγγυηση δεν πληρωσα τιποτα)

2) πατησα μια βιδα (τοφτιαξα μονος μου εχω κιτ επισκευης δεν πληρωσα τιποτα)

Θελης κιαλα για να εισαι ευχαριστημενος? λαμπαδα ηδη εχω αναψει με τοσα που διαβαζω εδω μεσα και κατι αλλο το κακομοιρο ειναι αλλεργικο στα σερβις αντιπροσωπειας τα ευκολα τα κανω εγω και αν χρειαστει και κατι πιο δυσκολο (δεν εχει παρουσιαστει μεχρι τωρα αλλα εαν ειναι ) ειναι και ο αντωνακης στην γωνια .

Καλα χιλιομετρα και απροβληματιστα. Pacific crossing.

Επισης ξεχασα να κανω μια αναφορα ευχαριστιας προς το club γιατι μεσω αυτων εμαθα τοσα πραγματα να διορθωνω, τι να προσεχω και τι να αλλαζω στο αυτοκινητο μου κανονοντας οικονομια αλλα και την χαρα οτι τοκανα μονος μου. Pacific crossing

Το θέμα του ποστ είναι γιατί προτιμήσαμε το golf από τον ανταγωνισμό.

Αυτά που αναφέρεις είναι ως κάτοχος του golf άρα είναι σαν να λέμε για πιο λόγο θα ξαναέπερνες πιθανόν το golf.

Edited by Mk7_man
Link to comment
Share on other sites

Παρ' ολο που δεν δεν εχω πρόβλημά και δεν είμαι fun καμίας μάρκας, θα σου ελεγα

 

Το golf ειναι ενα πολύ καλα στημένο αυτοκίνητο για την κατηγορία του, εχει υλικά κατασκευής πολυ καλυτερα-ακριβότερα απο αυτά του ανταγωνισμού, το κυριότερο βέβαια, τοτε αλλα ακόμα και σήμερα, ειναι οι ιπποδυνάμεις που διαθέτουν οι κινητήρες του οι οποιες βγάζουν απο τον πρωτο γυρο νοκ ουτ τους αντιπάλους, πολυ καλη αίσθηση του δρόμου, του τιμονιού, στιβαρότητα και άνεση στο εσωτερικό με αρκετά καλούδια.

 

Εκ των υστέρων ανακαλύπτεις κι οτι μπορείς να το μετατρέψεις σε οτι κάνεις κεφι αφού στην αγορά γίνετε χαμός απο ανταλλακτικά, προγράμματα, αναρτήσεις κλπ. :good:

 

 

Εχει ομως και πολύ σοβαρά μειονεκτήματα κάτω απο το μπροστινό καπό που κάποιοι τα εχουν πληρώσει απο την τσέπη τους, επίσης εχει μια κακή αντιπροσώπευσή

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αρνητικα: Προσωπικά, το βασικό θέμα που θα με εκανε να μην αγοράσω Golf (ενω τελικά αγορασα και μεχρι στιγμης είμαι ευχαριστημενος), είναι η κάκιστη φήμη που έχουν όλες μα όλες οι αντιπροσωπείες του VW Group στην Ελλάδα. Φίλοι μου από διάφορα μέρη της Ελλάδας έχουν τα ίδια ακριβώς παράπονα από τις αντιπροσωπείες...

 

Θετικά: Όλα τα αναφερόμενα από τον "nikoskallithea". Με μια πρόταση: είναι το πιό ολοκληρωμένο αυτοκίνητο της κατηγορίας του, και όπως είπε ένας κριτικός περιοδικού: "Αν οι άνθρωποι αγόραζαν αυτοκίνητο αποκλειστικά με το μυαλό, θα οδηγούσαμε όλοι Golf!!". Εγώ πάντων δεν το αγόρασα μόνο με το "μυαλό".! :-)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το προτίμησα για τον ισχυρό του κινητήρα, την ποιότητα κατασκευής, την ευκολία στην μεταπώληση και για την αξιοπιστία του. Μετά από 8 χρόνια χρήσης θα έλεγα ότι μόνο στο τελευταίο την πάτησα.

Link to comment
Share on other sites

Τον κυριότερο λόγο για την αγορά έπαιξε το μοτερ. Ειδικά την περίοδο που έπρεπε να κανω την επιογή μου καμία άλλη εταιρεία δεν είχε μπει στην λογική των μικρών turbo οπότε το tsi έπαιζε χωρίς αντίπαλο. Σίγουρα ο ''μύθος'' (ποιότητα κατασκευής, στιβαρότητα, αξία στον χρόνο) που ακολουθεί τα golf (καθώς είναι το πρώτο μου) αλλά και η εξωτερική του εμφάνιση είναι πράγματα που συνέβαλαν στην αγορά.

Αλλά επαναλαμβάνω το μοτέρ ήταν ο κύριος λόγος........και μετά από 105.000 km (με REVO 2ο στάδιο από τα 33.000km) δεν το έχω μετανιώσει καθόλου, το αντίθετο μάλιστα !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και στην αγορά μεταχειρισμένου και παλιού σχετικά μοντέλου (γιατί μέχρι εκεί έφταναν τα οικονομικά μου) οι επιλογές ήταν περιορισμένες, το Golf με κέρδισε γιατί μετά από μία δεκαετία και κάτι, φαινόταν ακόμα σαν καινούριο.

Η στιβαρότητα και το σύγχρονο εσωτερικό του, δεν θυμίζει σε καμία περίπτωση αυτοκίνητο τόσων χρόνων.

 

Η αξιοπιστία από την άλλη είναι ένα μικρό άγχος, αλλά και πότε δεν είναι;

Edited by zero
Link to comment
Share on other sites

Προτίμησα το Golf για την εμφάνιση του,την τεχνολογια του που ειναι 20 χρονια μπροστα,την ποιότητα του που δεν συναντάς στην κατηγορία του,την οδηγική του συμπεριφορά που ειναι απόλαυση,το πάτημα του,την στιβαρότητα του και φυσικά τους χώρους του οπως και την ασφάλεια που σου δινει.Το ξερω ειναι πολλα αλλα σπάνια στα προσφέρει ενα αμάξι ολα αυτα μαζι κατα την γνώμη μου.Μετα απο 8 χρονια μπορω να πω οτι ειναι και αξιόπιστο με ολα αυτα τα τεχνολογικά που εχει πανω του.Ερωτευμενος και σίγουρα αν έπαιρνα αμάξι τωρα παλι το Golf θα έπαιρνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τη σειρα μου προτιμησα Golf γιατι για την εποχη του ηταν :

α)ο,τι πιο ομορφο κυκλοφορουσε (ενταξει αυτο ειναι υποκειμενικο)

β)ηταν τρομερα πρωτοποριακο, απο τους μικρους turbo κινητηρες και τις αναρτησεις πολλαπλων συνδεσμων μεχρι το φλας στους καθρεπτες

γ)ειναι αμαξι με τρομερο potential

δ)εχει πολυ καλη ποιοτητα κυλησης

ε)ειναι ανετο

και γενικα επειδη εγινε πολυ καλη δουλεια απο τους γερμαναραδες

 

Παρολο που οταν βγηκε ημουν 10 χρονων ηξερα πως θα ειναι το πρωτο μου αυτοκινητο...Thanks VW, Thanks VW club

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο ανταγωνισμός απλά δεν μπορεί να φτάσει τα επίπεδα του golf γιατί ο όμιλος έκανε την έξυπνη κίνηση να μοιράσει την τεχνολογια / τεχνογνωσία σε όλα τα μοντέλα του γκρουπ. Θα σας φανεί παράξενο αλλά πρόσφατα απέκτησα ενα cayenne 4.2 biturbo diesel... Οι ομοιότητες σε χειριστήρια καμπίνα ποιότητα οδικής συμπεριφοράς κύλισης στιβαροτητας αίσθησης παρουσίας στο δρόμο ( εντάξει .... όχι επιδόσεων ) ειναι ανατριχιαστικά παρόμοιες ανάμεσα στα δυο αυτοκίνητα έστω και αν το ενα έχει υποπολλαπλάσια τιμή.....κάτι που οι υπόλοιποι ανταγωνιστές δεν μπορούν να δουν ούτε στον ύπνο τους...και πολλοί αγοραστές του golf δεν έχουν συνειδητοποιήσει.....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

σαν 1.4 για την ευρυχωρια του την ποιοτητα κατασκευης,το μεγεθος του σασι και οτι μπορουσε να φτιαχτει

σαν 1.8τ πλεον για την επιτανχυση και το ποιο δεμενο κρατημα

σαν gti για την καλυτερη ποιοτητα κατασκευης στην κατηγορια του,

γιατι οτι και να βγει με το γκολφ θα συγκρινεται παντα μαζι του,αρα γιατι να μην παρουμε το μετρο συγκρισης,

για το στησιμο του,

για την χαρα που σου δινει στα ταξιδια σαν γτι,

για την τρελη βελτιωση που περνει ευκολα

για την αξιοπιστια σαν γερμανικο

για την ασφαλεια που εχει ξεροντας απτα προηγουμενα οτι ειναι τανκς στην καμπινα

για την ομορφια του

για την πολυ δυναμικοτητα που αποπνεει

για την στιβαροτητα του αμαξωματος .

για το τι εχει ανταλλακτικα παντου

κτλ

Link to comment
Share on other sites

απάντηση στο θεμα ¨για την

1ον για την παθητικη  ασφαλεια που παρεχει σε οσους ειναι μεσα σε αυτο(χρειαστείκε να το δω στην πραξη και χωρίς ιδιαίτερη δομικη ζημιά αν εξερεσει κανεις τις τιμες φαρμακειου αντιπροσωπειας. οπου τα πληρωσε η ασφαλεια αφου δεν ειχα εγω ευθύνη) οι αεροσακοι ανοιξαν οπως επρεπε και οχι περιμένοντας να ανοιξουν. ιδιαιτερα οταν ο επιβαίνοντας δεν φορουσε και ζωνη και βγηκε με μια μικρη γραντζουνια στο δακτιλακι (κυριολεκτικα)

2ον για την ενεργητική ασφαλεια που παρεχει ο τσι και προτημισα τον 122αρι που ειναι και πιο απλος για αξιοπιστια οπως και το απεδειξε στο μικρο διαστημα της 6ετιας και των 60χ χλμ που εχει.. και οικονομικος ειναι με 7,5 μικτη 

3ον για τισ μαζεμενες διαστάσεις και τους χωρους για μια 4μελη οικογενεια (τωρα ειναι ο μεταφορεας της οικογενειας) ύστερα που θα κανω κ εγω σε 5-10χρονια δικια μου θελω να πιστευω οτι δεν θα χρειαστω αμεσα νεο αμαξι..(ηδη τωρα με τον σκυλο παω φισκα ταξιδι βεβαια αλλα ειναι αλλο θεμα αυτο ,ιδιαιτερα οταν εισαι μελος πολυτεκνης οικογενειας.

4ον για το στήσιμο του απλα περνας πανω απ τις λακουβες ( οποιος παει απο αντιριο-βονιτσα καταλαβενει την εκτιμηση μιας καλης ανάρτησης και σε ανεση και σε στησιμο) 

5ον απτη ποιοτητα εσωτερικου...περνεις ποιοτητα αουντι σε τιμη φαουβε. βεβαια οχι στα επιπεδα του γκολφ 4 προ 10ετιας που ειχε φαει τρελες πωλησεις απ την αουντι α3. μπηκα και στο λεον αλλα ηταν αρκετα πισο στο θεμα ποιοτητα το 2009 που πηρα το 6αρι μου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ο πατέρας μου είχε το golf 1 και μετά από 36 χρόνια υπηρεσίας (ναι καλά ακούσατε 5 μελής οικογένεια και 36 χρόνια) πήρε το 2004 το Golf 5 και τώρα σκέφτομαι να πάρω το 7άρι αλλά επειδή τσιμπάει η τιμή του και ένα μεταχειρισμένο 6άρι καλό μου ακούγεται....
Επιπλέον είναι το αμάξι της λογικής...απλά πράγματα...
Όποιον και να βάλεις σε Golf λέει ότι είναι σαν να το οδηγά χρόνια από την πρώτη ημέρα..Έχω οδηγήσει και το νέο Kia Ceed αλλά οκ καλό αμαξάκι αλλά όπως ακριβώς το είπα αμαξάκι!!!
Δεν θα μπω σε παραπάνω τεχνολογικές λεπτομέρειες γιατί είναι γνωστό το αμάξι και απλά θα επαναλάβω ότι έχουν πει τα παραπάνω μέλη...
Εμένα προσωπικά μ'αρέσει να έχω ένα αμάξι που θεωρείται ηγέτης και πρωτοπόρος στην κατηγορία του..Έχω ακούσει βέβαια άτομα να με κοντράρουν σε αυτό το θέμα λέγοντας τα golf κουτιά και ασύμφορα...Βέβαια αυτά τα άτομα και καλά ειδήμονες και παντογνώστες πίστευαν ισχυρά ότι τα 5άρια Golf GT TSI ήταν 1,600 αχαχαχα..
Τέσπα εγώ Golf θα πάρω απλά τι γνώμη έχετε για το νέο Auris? Το φθάνει το Golf έστω και λίγο?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα συμφωνίσω σχετικά με την ιπποδύναμη του κινητήρα ότι είναι το πλεονέκτημα του Golf. Ακόμη και ο 1.4 ACT έχει "μόλις" 150HP.

Ο ανταγωνισμός προσφέρει περισσότερη (βλ. Gulietta 1.4 170HP, Focus 1.6 180HP, Astra 1.6 170HP) & αντίστοιχη ροπή, και όλα τα ανωτέρω είναι & φθηνότερα σε τιμή.

Οι λόγοι που προτίμησα Golf7 από τα πιο πάνω μοντέλα ήταν ο συνδυασμός απόδοσης κινητήρα (πολύ καλή, αλλά όχι κορυφαία), μήκους αμαξώματος (είναι το μικρότερο 4,25μ-το Astra φθάνει τα 4,42!! -δεν ήθελα πολύ μακρύ αυτοκίνητο, αλλά κάτι ευέλικτο και συνάμμα ευρύχωρο), έχει τους μεγαλύτερους χώρους αποσκευών (αλλά και επιβατών), τη μικρότερη κατανάλωση (τουλάχιστον όπως αυτά αποτυπώνονται στους πίνακες των κατασκευαστών), τα λιγότερα τέλη κυκλοφορίας (99Ε, λόγω των μικρών ρυπων CO2- μόλις 110 (το DSG7 - 112 το MT6), -παραλίγο θα ήταν μηδενικά όπως στα diesel), έχει μειωμένο βάρος κατά 100 κιλά, και έχει (υποκειμενικά) εργονομικό και όμορφο εσωτερικό, αλλά και μερικά "τεχνολογικά καλούδια" όπως το driving profile, και το DSG, αλλά και η κάμερα οπισθοπορείας κρυμμένη μέσα στο πίσω σήμα VW (η οποία δεν αναφέρεται στον επίσημο ελληνικό κατάλογο των αξεσουάρ, αλλά το ζήτησα στην παραγγελία και μπήκε), ίσως και η τεχνολογία εκτεταμένων συγκολήσεων του σασί με laser -περισσότερη στιβαρότητα με λιγότερο βάρος- (http://www.vwvortex.com/features/technical-features/golf-7-technicalpreview/).

Επίσης, η πληθώρα ανταλλακτικών και βελτιώσεων (αν και γενικά θα το έχω "μαμάτο" δεν είμαι ο τύπος των πολλών και ακραίων βελτιώσεων) και η μεταπωλητική αξία (όποιοι προσπάθησαν να πουλήσουν πχ Citroen, αλλά και -παλαιότερα- Peugeot, καταλαβαίνουν).

Μειονεκτήματα: Η ΤΙΜΗ (είναι σαφώς το ακριβότερο), ο χρόνος παράδοσης (εάν κάνεις παραγγελία φθάνει τους 3 μήνες), η εγγύηση (2 έτη- πλήρωσα την επέκταση σε 4), ίσως και το ότι για "Γερμανικό" δεν νομίζω ότι έχει κάποια ιδιαίτερα φοβερή φήμη αξιοπιστίας-έλλειξης βλαβών/προβλημάτων (νομίζω η Ιαπωνία είναι καλύτερη στον τομέα αυτό).

Edited by Gemini
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα συμφωνίσω σχετικά με την ιπποδύναμη του κινητήρα ότι είναι το πλεονέκτημα του Golf. Ακόμη και ο 1.4 ACT έχει "μόλις" 150HP.

Ο ανταγωνισμός προσφέρει περισσότερη (βλ. Gulietta 1.4 170HP, Focus 1.6 180HP, Astra 1.6 170HP)

Οι κινητηρες που φορανε 5αρια & 6αρια (γιατι τον δικο σου δεν τον ξερω) μαζι με τους ecoboost της ford, ειναι οι πιο αποδοτικοι απο πλευρας ιπποδυναμης. Οι υπολοιποι εχουν ωραια νουμερα στα χαρτια και δεν εχω δει ποτε αυτη την ιπποδυναμη στο δρομο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα συμφωνίσω σχετικά με την ιπποδύναμη του κινητήρα ότι είναι το πλεονέκτημα του Golf. Ακόμη και ο 1.4 ACT έχει "μόλις" 150HP.

Ο ανταγωνισμός προσφέρει περισσότερη (βλ. Gulietta 1.4 170HP, Focus 1.6 180HP, Astra 1.6 170HP) & αντίστοιχη ροπή, και όλα τα ανωτέρω είναι & φθηνότερα σε τιμή.

Αν μπεις στο Zeperfs και συγκρινεις ολα τα παραπανω,σε αλογα,θα δεις οτι το μονο που ειναι πιο γρηγορο σε σταση και ρεπριζ ειναι το Focus,αλλα ειναι 1.6 και 30 αλογα+.

Τα αλλα 2 ειναι πισω απο το Golf,Παρολο που λενε τοσα αλογα.

Link to comment
Share on other sites

Οι κινητηρες που φορανε 5αρια & 6αρια (γιατι τον δικο σου δεν τον ξερω) μαζι με τους ecoboost της ford, ειναι οι πιο αποδοτικοι απο πλευρας ιπποδυναμης. Οι υπολοιποι εχουν ωραια νουμερα στα χαρτια και δεν εχω δει ποτε αυτη την ιπποδυναμη στο δρομο.

 

Τα νέα 7άρια TSi (με 150HP) έχουν τους νέους T(S)i, δηλαδή ουσιαστικά Τi, αφού έχει αφαιρεθεί ο κομπρέσορ (supercharger - μηχανικός υπερσυμπιεστής, για την ιστορία: επινόηση του Ρούντολφ Ντίζελ) και έχουν πλέον μόνο turbo. Αναφέρθηκα καθαρά σε απόδοση κινητήρα, οι επιδόσεις στο δρόμο σχετίζονται και με άλλες παραμέτρους (κιβώτιο: αριθμός και σχέσεις ταχυτήτων, βάρος, αεροδυναμική, ...οδηγός 8) [πλάκα κάνω], κλπ).

Παρεμπιπτόντως, ξέρει κανείς το συντελεστή αεροδ. αντίστασης (cX) του mk7? Τα τελευταία χρόνια, αυτή η πληροφορία δεν ανακοινώνεται από τις εταιρίες, όπως παλιά.

 

Αν μπεις στο Zeperfs και συγκρινεις ολα τα παραπανω,σε αλογα,θα δεις οτι το μονο που ειναι πιο γρηγορο σε σταση και ρεπριζ ειναι το Focus,αλλα ειναι 1.6 και 30 αλογα+.

Τα αλλα 2 ειναι πισω απο το Golf,Παρολο που λενε τοσα αλογα.

Για τις επιδόσεις ισχύουν τα όσα έγραψα παραπάνω. Για το focus (όπως και το Astra), είναι μεν 1.6, αλλά η τιμή του(ς) είναι πολύ χαμηλή (ακόμη και τα extra είναι φθηνότερα) οπότε το/τα καθιστούν άμεσο/ους ανταγωνιστή/ές του Golf (το Astra είναι λίγο(?) ποιο μαλακό-οικογενειακό). Η δε Ιουλιέτα (επίσης χαμηλότερη τιμή) έχει 170HP από 1.4.

 

Για δε το νέο κινητήρα 1.4 TSi ACT, πήρε +10 άλογα (από 140 σε 150), αλλά "στένεψαν" το φάσμα των στροφών που αποδίδονται (από 4.500-6.000 σε 5.000-6.000). Έτσι, αφού δεν δημοσιοποιούν τους πίνακες με τις καμπύλες ιπποδύναμης και ροπής, δεν μπορείς να γνωρίζεις πόσο απότομα πέφτουν και εάν υπάρει κενό από τις 3.500 που αρχίζει να "πέφτει" η ροπή μέχρι τις 5.000 που κορυφώνεται η ιπποδύναμη.

 

Πληροφοριακά, η Ελληνική αντιπροσωπεία έχει διορθώσει τους καταλόγους της με τις νέες τιμές στα άλογα, αλλά έχει "ξεχάσει" να διορθώσει τις στροφές... (http://www.volkswagen.gr/el/brochures.htx?brochure=/pkw/golf).

Πρέπει να δεις στη SEAT, στην AUDI (που "φοράν" τους ίδιους κινητήρες), ή ακόμη και στη VW Αγγλίας/Γερμανίας (vw.co.uk, vw.de) για να ανακαλύψεις τη διαφορά.

Εάν δεν είσαι λίγο πιο ψαγμένος καταναλωτής, χαίρεσαι με τα τεχνικά χαρακτηριστικά που σου ανακοινώνουν, άσχετα εάν είναι αληθινά ή όχι...

Edited by Gemini
Link to comment
Share on other sites

 T(S)i, δηλαδή ουσιαστικά Τi, αφού έχει αφαιρεθεί ο κομπρέσορ (supercharger - μηχανικός υπερσυμπιεστής, για την ιστορία: επινόηση του Ρούντολφ Ντίζελ) και έχουν πλέον μόνο turbo. 

 

Για την ιστορία επίσης tsi= turbo stratified injection και οχι supercharger...

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία επίσης tsi= turbo stratified injection και οχι supercharger...

Σωστά. Λογοπαίγνιο ήταν για την αφαίρεση του supercharger.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Λογοπαίγνιο ήταν για την αφαίρεση του supercharger.

 

Σωστή ήταν και η αφαίρεση του supercharger νομίζω γιατί μάλλον περισσότερα προβλήματα δημιουργεί (βλεπε μαγνητικές κλπ) παρά λύνει :p

Πλέον τα καινούρια τουρμπάκια μια χαρά γραμικά είναι, δεν ξέρω βέβαια τι παίζει σε βελτίωση...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο αεροδυναμικός συντελεστής για το 7ρι είναι 0,29 για το "απλό" κ 0,27 για το Bluemotion

Link to comment
Share on other sites

Σωστή ήταν και η αφαίρεση του supercharger νομίζω γιατί μάλλον περισσότερα προβλήματα δημιουργεί (βλεπε μαγνητικές κλπ) παρά λύνει :p

Πλέον τα καινούρια τουρμπάκια μια χαρά γραμικά είναι, δεν ξέρω βέβαια τι παίζει σε βελτίωση...

 

Ελάχιστη. Καμία σχέση με τα προηγούμενα μοτέρ.

Link to comment
Share on other sites

Ελάχιστη. Καμία σχέση με τα προηγούμενα μοτέρ.

 

Αναμενόμενο και εν μέρει λογικό αφου πλέον στρέφονται όλοι σε eco φασεις κλπ + οτι σε "σπρώχνει" ξεκάθαρασ σε gti αν θες παραπάνω πράγματα,ενω στα mk5+6 τα tsi ανέβαιναν στο θεό και δεν νομίζω να άρεσε στο marketing department αυτο :p

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.