Jump to content
Jorgi

Polo1.4 Diesel Μίζα

Recommended Posts

Αυτό με το σωληνάκι ή βίδα είναι κάτι που δεν έχει ακουστεί ακόμη αν γνωρίζεις γίνε λίγο πιο συγκεκριμένη. Επίσης πες μας γιατί πλήρωσες 180 ευρώ!!! ?

Η αλήθεια ειναι ότι όταν ήρθε χθες ο μηχανικός να μου το πει, δεν του έδινα σημασία γιατί νόμιζα ότι δεν αναφέρεται σε μένα επειδή δεν είχα ξανά ακούσει κάτι. Τελικά όμως ναι ειναι κάτι που δεν έχει ξανά ακουστεί, αλλα ισχύει, κάποια τάπα λεει θέλει αλλαγή γιατί υπάρχει ενδεχόμενο διαρροής λαδιού, το τσέκαρε χθες μου είπε ότι δεν έχει χάσει καθόλου λάδι αλλα θα πάω αύριο να το αλλάξω. Επίσης όταν έβαλε τον αριθμό πλαισίου στον υπολογιστή μου είπε ότι θέλει επαναπρογραμματισμό ο εγκέφαλος, το έκανα, αλλα δεν διαπίστωσα καμια αλλαγή στο αυτοκίνητο, ουτε στην καταναλωση.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, 

κάτοχος κι εγώ του ίδιου -αδιαμφισβήτητα- ελαττωματικού Polo, 1.4, tdi diesel,  που αγόρασα πριν έναν χρόνο. Επισκέφτηκα δύο φορές την αντιπροσωπία για τα προβλήματα του σβησίματος στις χαμηλές στροφές (τον Οκτώβριο του 14 και τον Ιούλιο του 15, δηλαδή 4 μήνες μετά την παραδοχή του Γερμανού Διευθυντή Επικοινωνίας VWgroup, Steffen Kuschel, ότι προσπαθούν να λύσουν το πρόβλημα το ταχύτερο δυνατόν). Αποδέχτηκα και εγώ, όπως πολλοί, ότι δεν έχω συνηθίσει να οδηγώ ντιζελοκίνητο αμάξι και εισέπραττα φάσκελα και κοροϊδία κάθε φορά που έσβηνε ο κινητήρας σε στροφές ή δεν έπαιρνε μπροστά στο φανάρι. Το βίντεο του Jorgi και πολλές παρατηρήσεις των περισσοτέρων περιγράφει και τη δική μου περίπτωση. 

 

Πριν λίγες μέρες τηλεφωνώντας για το 1ο σέρβις του αυτοκινήτου με ενημέρωσαν ότι θα γίνει και μια δωρεάν αναβάθμιση του κινητήρα, προσφορά του καταστήματος!  Αυτό ήταν η αφορμή να ερευνήσω το πρόβλημα στο ίντερνετ και να διαπιστώσω τελικά ότι δεν είμαι η μόνη. Η απάντηση των ευγενικότατων υπαλλήλων της αντιπροσωπίας στα παράπονά μου ήταν ότι αυτές τις οδηγίες είχαν μέχρι και τον Ιούλιο! Να λένε δηλαδή ότι φταίει ο τρόπος οδήγησής μας!

Και στην ερώτησή μου γιατί δεν ενημερώνουν τους υπόλοιπους κατόχους του ίδιου αυτοκινήτου για το επικίνδυνο πρόβλημα με ανάκληση ήταν ότι δεν γίνεται ανάκληση, αλλά "επιδιορθωτική επέμβαση" (προφανώς γιατί ένα ακόμη σκάνδαλο είναι πολύ βαρύ) και άρα δεν στέλνουν επιστολές αλλά περιμένουν από τους κατόχους με προβλήματα να επικοινωνήσουν με την εταιρεία. 

 

Αλλά το πιο πρόσφατο νέο-απόδειξη της ανθρώπινης ευφυίας και επινοητικότητας : τελικά θα γίνει ανάκληση για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο! Ο λόγος; ένα σωληνάκι από το οποίο διαρρέει λάδι, η μία βίδα του, γεγονός που μπορεί να αποβεί επικίνδυνο κατά την οδήγηση! Και φαντάζομαι παράλληλα με την αλλαγή του σωλήνα ή της βίδας του σωλήνα, θα συνεχίζουν να προσφέρουν δωρεάν την αναβάθμιση-ανακατασκευή-αλλαγή του μισού αυτοκινήτου! Θα φτάσει η επιστολή εντός της εβδομάδας μου είπαν... Και δε συνιστά κίνδυνο το γεγονός ότι πριν 4-5 μέρες κοκάλωσε το αμάξι μου στο φανάρι και δεν μπορούσα να βάλω πρώτη γιατί δεν έμπαινε. Το σύνολο τελικά του ποσού που μου αναλογεί 180 ευρώ με αλλαγή βολάν, σετ συμπλέκτη, αναβάθμιση κινητήρα και δε έχει σημασία πια τι άλλο. Το γεγονός είναι ότι είναι αμφίβολη η απόδοση, η κατανάλωση, η εκπομπή ρύπων του αυτοκινήτου μου. Το μόνο πράγμα που είναι σίγουρο; Η μεταπωλητική του αξία, που πήρε την κατιούσα. Το ερώτημα είναι: δεν υπάρχει τρόπος να προστατέψει κανείς τα δικαιώματά του;

 

Όταν ρώτησα τον αντιπρόσωπο γιατί δεν προχωρούν σε ανάκληση των polo που έχουν το πρόβλημα εκκίνησης του κινητήρα μου απάντησε ότι δεν τίθεται θέμα ασφάλειας ώστε να προχωρήσουν σε ανάκληση..

 

K@TRINA, όταν λες ότι θα προχωρήσουν σε ανάκληση των polo, τι εννοείς?? Σου είπαν ότι θα μας καλέσουν για να αλλάξουν το σωληνάκι - βίδα ή θα πάρουν τα αυτοκίνητα πίσω?? (Λίγο απίθανο μου φαίνεται το να πάρουν τ' αυτοκίνητα πίσω..)

Επίσης, γίνε λίγο πιο συγκεκριμένη σε παρακαλώ σε σχέση με το πρόβλημα του λαδιού..

 

Επιπροσθέτως, δε γνωρίζω πως μπορούμε να προστατεύσουμε τα δικαιώματα μας...

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Όταν ρώτησα τον αντιπρόσωπο γιατί δεν προχωρούν σε ανάκληση των polo που έχουν το πρόβλημα εκκίνησης του κινητήρα μου απάντησε ότι δεν τίθεται θέμα ασφάλειας ώστε να προχωρήσουν σε ανάκληση..

 

K@TRINA, όταν λες ότι θα προχωρήσουν σε ανάκληση των polo, τι εννοείς?? Σου είπαν ότι θα μας καλέσουν για να αλλάξουν το σωληνάκι - βίδα ή θα πάρουν τα αυτοκίνητα πίσω?? (Λίγο απίθανο μου φαίνεται το να πάρουν τ' αυτοκίνητα πίσω..)

Επίσης, γίνε λίγο πιο συγκεκριμένη σε παρακαλώ σε σχέση με το πρόβλημα του λαδιού..

 

Επιπροσθέτως, δε γνωρίζω πως μπορούμε να προστατεύσουμε τα δικαιώματα μας...

 

 

παιδια οταν πηρα το πολο μου απο την καρεντα τραβηξα μια φωτογραφια απο το χαρτι που ειχαν συμπληρωσει αυτοι απο τις αλλαγες που μου εκαναν

αυτες αφορουσαν αλλαγη στο βολαν...κτλ...απο το προβλημα που αναφερετε παραπανω

προηγουμενως ομως μου ειχαν πει οτι μαζι με αυτα που αλλαξαν κ κατι σωληνακια για μια ανακληση που θα βγει στις επομενες μερες και αφου το ηξεραν εφτιαξαν κ αυτο

εψαξα λιγο την ανακληση αλλα δεν τη βρηκα

σας ανεβαζω να δειτε το χαρτι σε 5

0002.jpg

Να υποθεσω ας πουμε οτι το recall 23q1 ειναι αυτο που αναφερετε με τα σωληνακια/?

Edited by blo4vw
Link to comment
Share on other sites

παιδια οταν πηρα το πολο μου απο την καρεντα τραβηξα μια φωτογραφια απο το χαρτι που ειχαν συμπληρωσει αυτοι απο τις αλλαγες που μου εκαναν

αυτες αφορουσαν αλλαγη στο βολαν...κτλ...απο το προβλημα που αναφερετε παραπανω

προηγουμενως ομως μου ειχαν πει οτι μαζι με αυτα που αλλαξαν κ κατι σωληνακια για μια ανακληση που θα βγει στις επομενες μερες και αφου το ηξεραν εφτιαξαν κ αυτο

εψαξα λιγο την ανακληση αλλα δεν τη βρηκα

σας ανεβαζω να δειτε το χαρτι σε 5

0002.jpg

Να υποθεσω ας πουμε οτι το recall 23q1 ειναι αυτο που αναφερετε με τα σωληνακια/?

 

 

Φίλε blo4vw ευχαριστούμε για την ενημέρωση.. Κάνε μας ένα update για το πως ρολάρει το αυτοκίνητο σε λίγο καιρό! 

Εγώ ακόμη περιμένω τον αντιπρόσωπο να με πάρει τηλέφωνο για να πάω το αυτοκίνητο.. Προβλέπω να δημιουργώ φασαρία γιατί με έχει στο περίμενε 3 εβδομάδες!

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

θαυμάστε!!! 

προσέξτε ότι κάποια στιγμή  παιρνεί μπρός αλλά λίγο!!!!  400  στροφές!!!  και  δουλεύει!!! αλλά δεν ανεβάζει στροφές.  και άσε τους αλλους από πίσω να κορνάρουν.. 

 

 

Με μεγάλη λύπη μου σας αναφέρω πως την περασμένη βδομάδα μου έμεινε το Πολάκι, με συμπτώματα όπως αυτά που παρουσιάζονται στο βίντεο.

Ευτυχώς, πρόλαβα να κάνω κάποια παραπάνω χλμ. με το δικό μου, κοντά στα 15.000χλμ.

Όπως και να το κάνουμε όμως, είτε με 9.500χλμ. ή με 15.000χλμ., πρόκειται για καινούρια ουσιαστικά αυτοκίνητα...

Δυστυχώς, αν και χάρηκα που επιτέλους μετά από μήνες γκρίνιας η VW αναγνώρισε πως και η δική μου παρτίδα έχει πρόβλημα με βολάν - συμπλέκτη, δεν ευτύχησα να ολοκληρωθεί η εργασία ανάκλησης πριν μου μείνει στα χέρια.

Αυτό που έκανε κωμικοτραγική την κατάσταση είναι πως μου έμεινε 450 χλμ. μακριά από την Αθήνα, κάτι που επιπλέον σήμανε ένα και μόνο πράγμα: ταλαιπωρία.

 

ΥΓ: με το πρόβλημα, παρατηρήστε τον κόφτη εν στάση στις 2.500 στροφές.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες 

πηρα και εγω τηλεφωνο για σερβις εχω 11,000 χλμ (το αυτοκινητο -polo 1,4 90ps bmt- το πηρα τον Ιουλιο) και μου ειπαν για μια αναβαθμιση.. δεν θα αλλαξουν λεει κατι και μου ειπαν οτι θα κρατησει 1-1μιση ωρα. Τοσο πολυ χρειαζεται???

Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση κράτησε κανα μισάωρο, αλλά έκαναν και αλλαγή μιας ροδέλας στο κύκλωμα του λαδιού νομίζω.

Οπότε, θέλει λίγο χρόνο να κρυώσει πριν βάλουν χέρι εκεί. Ίσως γι' αυτό σου είπαν τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα πηγα σημερα το πρωι η αναβαθμιση αφορουσε τη μπαταρια αν εχει χαμηλη ταση μπορει λεει να μην παιρνει μπροστα 

Link to comment
Share on other sites

On 26/11/2015 at 11:57 ΠΜ, blo4vw said:

 

 

παιδια οταν πηρα το πολο μου απο την καρεντα τραβηξα μια φωτογραφια απο το χαρτι που ειχαν συμπληρωσει αυτοι απο τις αλλαγες που μου εκαναν

αυτες αφορουσαν αλλαγη στο βολαν...κτλ...απο το προβλημα που αναφερετε παραπανω

προηγουμενως ομως μου ειχαν πει οτι μαζι με αυτα που αλλαξαν κ κατι σωληνακια για μια ανακληση που θα βγει στις επομενες μερες και αφου το ηξεραν εφτιαξαν κ αυτο

εψαξα λιγο την ανακληση αλλα δεν τη βρηκα

σας ανεβαζω να δειτε το χαρτι σε 5

 

0002.jpg

 

Να υποθεσω ας πουμε οτι το recall 23q1 ειναι αυτο που αναφερετε με τα σωληνακια/?

ρε μαγκες να με βοηθησετε λιγο σε κατι

εφοσον μου εχουν αλλάξει ολα αυτα παραπάνω τον δισκο, πλατό, ρουλεμαν.....

 αυτο σημαίνει οτι αυτομάτως εφόσον άλλαξαν αυτά και έβαλαν άλλου τύπου από διπλής μάζας μονής όπως λέει ο φίλος πιο πρίν

θα έπρεπε να αλλάζει και η βαλβολίνη ???? σε φάση  με κάποια που είναι πιο συμβατή πιο κατάληλη ή δεν επηρεάζεται απο αυτές τις αλλαγές

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.