Jump to content
liquidGTi

Ipod Σε Golf V

Recommended Posts

Guest Sir B

οσοι εχουν ραδιοκασετοφωνο, υπαρχει μια ηλεκτρονικη κασετα που εχει ενα καλωδιο το οποιο συνδεεται με το ipod στην υποδοχη των ακουστικων και παιζει κανονικα.

Υπαρχει μηπως και κατι αναλογο της κασετας σε CD?

Link to comment
Share on other sites

:D-->

QUOTE(Sir B @ 20/06/2006, 16:29 )

οσοι εχουν ραδιοκασετοφωνο, υπαρχει μια ηλεκτρονικη κασετα που εχει ενα καλωδιο το οποιο συνδεεται με το ipod στην υποδοχη των ακουστικων και παιζει κανονικα.

Υπαρχει μηπως και κατι αναλογο της κασετας σε CD?

Δεν νομίζω να υπάρχει κατι αναλογο για CD ...γιατι η ηλεκτρονικη κασετα που λες μεταδιδει τα δεδομενα μεσω της μαγνητικησ κεφαλης που εχει η κασετα, η οποια ακουμπαει στην κεφαλη του κασετοφωνου...τωρα σε CD δεν νομιζω να γινεται το αντιστοιχο!!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.gizmag.co.uk/go/5794/

http://www.visteon.com/europe/uk/newsroom/...06/060620.shtml

195e!!! sto myphone to diabasa... αν δεν κανω λαθος το ipod exei mini usb,opote με ανταπτορα για miniusb θα ταν οκ,περα απο τα γνωστα apla flashakia p nai k fthna...

Link to comment
Share on other sites

To Ipod θα συνδέεται με το rcd300 μέσω της θυρας που έχει για το 6δισκο

Ο αdaptoras είναι blaupunkt : Κωδικός VW : ? (Θα τον κοιτάξω..)

Μετα υπάρχει η θηκούλα για το ipod κωδικός VW : 1KO 857 925A 1QB ----> $149.00

Και το adaptoraki που κάνει την βάση να δέχεται όλα τα Ipod : 1KO 868 003 ----> $10

dcc66914.jpg

fe5d3615e2.jpg

ad514542dd.jpg

8808bcc8b8.jpg

7b7ea4b881.jpg

026731619c.jpg

e18af5daea.jpg

76f29cc3c6.jpg

9ceca2bf3b.jpg

44bf2279c8.jpg

Αυτα, επλίζω να σε βοήθησα μιχάλη......

Ipod ---> Παίρνεις το Nano των 2 ή 4 gb Και είσαι άρχοντας

Ipod Nano 1gb ---> 155euro

Ipod Nano 2gb ---> 195

Ipod Nano 2gb Στην Θεσσαλονίκη....Καλύτερη τιμή! ---> 204

Ipod Nano 4gb --> 254

Hello all

Μια ερωτησουλα σχετικα με τον εργοστασιακο adaptor για iPOD στην θήκη του cd-changer στον τεμπέλη. Έχω ψάξει σε αυτό αλλα και σε άλλα forum για το θέμα αυτο (τα περισσότερα αναφέρονται και σε αυτό το topic).

Η ερώτηση είναι η εξής:

ΜΠΟΡΩ Ν ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟΝ ADAPTOR ΑΥΤΟΝ ΣΤΟΝ ΤΕΜΠΈΛΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ (GOLF V) ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΜΟΣ ΤΟ CD-CHANGER??????

Το θέμα είναι οτι, από ότι εχω δει, υπάρχουν δυο ειδών τεμπεληδες. Ένας με δυο διαφορετικες εσοχες (που στην μακρυτερη πέρνει το εργοστασιακό CD-changer) και ένας που έχει μια ακανόνιστου σχήματος θήκη (αυτήν έχω και εγώ). Και οι δύο τεμπέληδες είναι ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ.

το ερώτημα είναι... ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΣ ADAPTOR ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΕΜΠΕΛΗ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΤΥΠΟΥ????

Αν κάποιος γνωριζει θα του είμαι ευγνώμον.

ΤΗΑΝKS

Edited by GEOfast
Link to comment
Share on other sites

Λογικά μπαίνει! Απλά θα χρειαστεί το καλώδιο/adaptor από το RCD στο iPod :baby:

Το καλώδιο για το cd-changer ειναι δεδομενο αλλα νομίζω ότι το εξάρτημα αυτό όπως το βλέπω στις photos δεν πρέπει να "κάθετε" στο δικό μου τεμπέλη.

Αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία μπορεί να βοηθήσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Κάποιος με ΕΤΚΑ σίγουρα μπορεί να το δει εύκολα, ή πας και ρωτάς στην αντιπροσωπεία! :baby:

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος με ΕΤΚΑ σίγουρα μπορεί να το δει εύκολα, ή πας και ρωτάς στην αντιπροσωπεία! :baby:

ΚΑΛΟ... το αλλο με τον Τοτο, το ξερεις?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν υπάρχουν τα εξής...

1. Ο τεμπέλης που έχει μέσα τον αεαγωγό/ψυγείο. Αυτός ΔΕΝ κάνει για να βάλετε changer μέσα.

2. Ο τεμπέλης που είναι ειδικά για το changer της VW (το οποίο βρίστετε εύκολα στο eBay με 200-250 ευρώ αντί για 800 που κάνει από VW). Κατά βάση είναι ο ίδιος με τον τεμπέλη απλά αλλάζει μόνο ένα part του. Μπορώ να σας πω ποιο είναι αυτό σε περίπτωση που έχετε ήδη τεμπέλη και θέλετε να βάλετε changer.

Περίπου το ίδιο θα είναι και για iPod.. .Θα είναι μόνο μέρος του τεμπέλη...

Απλά προσέξτε... (εγώ την πάτησα)... Αν βάλατε changer τότε πρέπει να ζητήσετε και τον αεραγωγό για πίσω μιας και ο υπάρχον είναι μεγάλος και το changer δεν χωράει... εμένα μου τον έκοψαν για να βάλουν το changer!

Ααααα αν έχετε changer δεν μπορείτε να βάλετε και ipod adapter γιατί το RCD έχει μόνο μια aux είσοδο.. ίσως με πατέντα να μπορείς να έχει και τα δύο...

Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
ΚΑΛΟ... το αλλο με τον Τοτο, το ξερεις?

Όχι για ρίχτο...

Εγώ είπα τί θα έκανα εγώ, αν δεν σου αρέσει ..........

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν υπάρχουν τα εξής...

1. Ο τεμπέλης που έχει μέσα τον αεαγωγό/ψυγείο. Αυτός ΔΕΝ κάνει για να βάλετε changer μέσα.

2. Ο τεμπέλης που είναι ειδικά για το changer της VW (το οποίο βρίστετε εύκολα στο eBay με 200-250 ευρώ αντί για 800 που κάνει από VW). Κατά βάση είναι ο ίδιος με τον τεμπέλη απλά αλλάζει μόνο ένα part του. Μπορώ να σας πω ποιο είναι αυτό σε περίπτωση που έχετε ήδη τεμπέλη και θέλετε να βάλετε changer.

Περίπου το ίδιο θα είναι και για iPod.. .Θα είναι μόνο μέρος του τεμπέλη...

Απλά προσέξτε... (εγώ την πάτησα)... Αν βάλατε changer τότε πρέπει να ζητήσετε και τον αεραγωγό για πίσω μιας και ο υπάρχον είναι μεγάλος και το changer δεν χωράει... εμένα μου τον έκοψαν για να βάλουν το changer!

Ααααα αν έχετε changer δεν μπορείτε να βάλετε και ipod adapter γιατί το RCD έχει μόνο μια aux είσοδο.. ίσως με πατέντα να μπορείς να έχει και τα δύο...

Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι άλλο...

Θα μπορουσες μα μου πεις ποιο ειναι αυτο το part? Εχω τον εργοστασιακο τεμπελη αλλα δεν ειναι ο ειδικος για το changer και σκεφτομαι να βαλω και εγω ειτε Ipod ειτε DVD player (ξερεις αν μπορει να μπει στη θεση του changer ενα DVD player?) οποτε μαλλον χρειαζομαι

αυτο το κομματι. Εχεις να ανεβασεις και καμια φωτο?

Edited by louz
Link to comment
Share on other sites

Όχι για ρίχτο...

Εγώ είπα τί θα έκανα εγώ, αν δεν σου αρέσει ..........

Συγνώμη, δεν το εννοούσα έτσι.

Σε ευχαρηστώ πολύ για τη γνώμη.

Το ειρωνικό σχόλιο απευθηνόταν στην αντιπροσωπεία που τουλαχιστον στην δική μου περίπτωση είναι παντελώς ανικανή να με βοηθήσει σε τέτοιου είδους θέματα και έτσι και εγώ πάψει να ασχολόύμε μαζι τους. Μπορεί να φταίνε τα συγκεκριμενα άτομα με τα οποία εγώ εχω έρθει σε επαφή και για αυτό δεν "λεω μεγάλο λόγο".

Και πάλι συγνώμη αν το αυτό που έγραψα "διαβάστηκε" περιέργο.

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
Συγνώμη, δεν το εννοούσα έτσι.

Σε ευχαρηστώ πολύ για τη γνώμη.

Το ειρωνικό σχόλιο απευθηνόταν στην αντιπροσωπεία που τουλαχιστον στην δική μου περίπτωση είναι παντελώς ανικανή να με βοηθήσει σε τέτοιου είδους θέματα και έτσι και εγώ πάψει να ασχολόύμε μαζι τους. Μπορεί να φταίνε τα συγκεκριμενα άτομα με τα οποία εγώ εχω έρθει σε επαφή και για αυτό δεν "λεω μεγάλο λόγο".

Και πάλι συγνώμη αν το αυτό που έγραψα "διαβάστηκε" περιέργο.

Να με συγχωρείς και εμένα για το απότομο (Και καλωσήρθες και στο club κιόλας :thumbsup: ).

Σίγουρα κάποιες αντιπροσωπείες είναι βάρα το σαμάρι να ακούσει ο γάϊδαρος... Αλλά όταν θα βρεις τον κατάλληλο άνθρωπο (όχι βύσμα, απλά να αγαπάει αυτό που κάνει) όλα αλλάζουν.

Αν ποτέ θελήσεις κάποιο κομμάτι στείλε μου ένα ΠΜ να σε συστήσω :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Να με συγχωρείς και εμένα για το απότομο (Και καλωσήρθες και στο club κιόλας :blush: ).

Σίγουρα κάποιες αντιπροσωπείες είναι βάρα το σαμάρι να ακούσει ο γάϊδαρος... Αλλά όταν θα βρεις τον κατάλληλο άνθρωπο (όχι βύσμα, απλά να αγαπάει αυτό που κάνει) όλα αλλάζουν.

Αν ποτέ θελήσεις κάποιο κομμάτι στείλε μου ένα ΠΜ να σε συστήσω :D

Νo worries. Ευχαρηστώ και για το καλωσόρισμα.

Αυτό που λες για τον κατάλληλο άνθρωπο το υποψιαζόμουν και από πριν και τώρα το επιβεβαιώνω και στην πράξη. Νομίζω ότι έχω κανει την αρχή και σιγουρα στο μέλλον θα χρειαστώ την βοήθεια και τις "άκρες" σου/σας.

Πίσω στο θέμα μας τώρα.

Επειδή αν κατάλαβα καλά το να βάλω τοn ΟΕΜ adaptor τις VW στο "δικό μου τεμπέλη" είναι αρκετά μεγάλη μανούβρα, (περιμένω διευκρίνηση απο LIQUIDGTI) προσανατολίζομαι σε ένα DENSION ICE link PLUS. Καθαρή λύση και δοκιμασμένη ΔΙΕΘΝΩΣ. Σκάφτομε μάλιστα την βασούλα να την "κολλησω μέσα στον τεμπέλη μου. Έτσι ουτε το iPOD θα φαίνεται, ουτε hardwarε-ικη ζημιά θα κάνω στο αυτοκίνητο και θα μπαίνει και το iPOD ευκολα, γρηγορα,ανετα, ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΑ και ΚΑΘΑΡΑ (το ντουλαπακι του συνοδηγου δεν το φτάνω- ειμαι κοντος :D ). Και αμα λάχει θα ανοίγω και το καπάκι να ρίχνο μια ματια!!!

Αντι δηλαδή να παρω την ομολογουμενος πιο ΚΑΘΑΡΗ βαση τις VW θα φτιάξω μια παρομια με την ICE-link

Μου πέρασε απο το μυαλο να βγάλω το iPOD και στο σημείο που είναι οι ποτηροθήκες (ευτυχώς υπάρχει συρόμενο πορτακι) αλλα έτσι θα αχρήστευα τις θήκες και μου φαίνονται χρησιμες. Αλλωστε με το cruise-control ενεργοποιημένο και χωρίς καφε σε πέρνει εύκολα ο ύπνος. Ετσι δεν ειναι "LOUZ"???

COMMENTS???

Edited by GEOfast
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα part no. για τον τεμπέλη του changer (και όχι για το ipod) είναι:

1. 1K0863323A 71N: Η κονσόλα/υποδοχή του changer. Αντικαθιστά το casing που υπάρχει τώρα

2. 1K0863328A 71N: Ένα πλαστικό που καλύπτει τον υπόλοιπο χώρο. Έχει σχισμές για κέρματα.

Και πρέπει να σας βρούν το part no για τον αεραγωγό που πρέπει να αλλάξει για να χωράει. Γιατί αυτός που έχετε τώρα δεν χωράει (εμένα μου τον έκοψαν). Και αν βρείτε αυτό το part no. πείτε το γιατί το θέλω και εγώ.

Σχετικά με το ipod στις ποτηροθήκες θα σου δώσω ένα Link από ένα forum που κάποιος το έχει κάνει και λέει ακριβώς... γαμώτο.. έσβησαν τις φωτογραφίες... sorry... θα δω μήπως το βρω αλλού..

UPDATE: Βρήκα ένα άλλο που και αυτό δεν έχεις φωτογραφίες αλλά λέει τι έκανε:

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=1375768

Μπορείς να του στείλεις ένα μήνυμα και να σου πει βέβαια.

Edited by liquidGTi
Link to comment
Share on other sites

Guest CLSFox

Να τραβήξουμε καλώδιο και να βγει στο ντουλαπάκι του συνοδηγού δε γίνεται;

Έχω κι εγώ τον τεμπέλη που λέει ο GEOfast και δε θα ήθελα να μπω σε μεγάλες διαδικασίες ε και όπως και να το κάνουμε, μεγάλο κόστος, χωρίς κάποιο ουσιαστικό ώφελος (εκτός από την αισθητική άποψη).

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
Να τραβήξουμε καλώδιο και να βγει στο ντουλαπάκι του συνοδηγού δε γίνεται;

Γίνεται! Έτσι το έχω και εχώ, στο ντουλαπάκι!

Link to comment
Share on other sites

Να τραβήξουμε καλώδιο και να βγει στο ντουλαπάκι του συνοδηγού δε γίνεται;

Ναι, όντως γίνεται και μάλλον είναι και πιο εύκολο (λιγοτερη ξε-συναρμολόγιση).

Για τα δικα μου γούστα όμως η λύση αυτή εχει 2 μειονεκτήματα. Πρώτον και σημαντικότερο δεν έχεις εύκολη πρόσβαση στο iPOD και δεύτερον δεν ξέρω πώς μπορείς να το βάλεις εκεί και να έχει βάση σταθερή που απλώς θα το πατάς μεσα και θα μπαίνει (χωρίς να ψάχνεις καλώδια και να μετακινείς πράγματα).

Μίπως ξέρει ο "Scorpio" (αλήθεια Scorpio εσύ έχεις DENSION IceLink η κάποιο άλλο adaptor);

Πάντως από ότι εχω διαβάσει (και εχω ψάξει αρκετα) η εταιρία που βγάζει το ΟΕΜ adaptor της VW είναι η DENSION. Έχει υπάρξει συνεργασία. Άρα συμπαιρένω οτι από πλευράς functionality και ποιότητας θα είναι εξίσου καλό. Άλλωστε όλοι φαίνονται απολύτως ευχαρηστημένοι με τα DENSION.

Σύντομα ελπίζω και εγώ... εκτος αν μου αλλάξει κανένας από σας την γνώμη όσο είναι καιρός. ;)

Υποστηρίζει και ID3 tags μέσω CD-text, αν ποτέ το υποστηρίξει και το MFD2... :):)

Edited by GEOfast
Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει τον adaptor της Kenwood (Kenwood είναι και το ICE μου).

Αυτός είναι:

kcaip500.jpg

Την εγκατάσταση την έκανα ακριβώς έτσι (εκτός από την θέση στο κουτάκι που το έβαλα μέσα στο αφρώδες υλικό που είναι κάτω από το ντουλαπάκι):

gallery_30_15_31180.jpg

kenwood4.jpg

Κοίτα και εδώ για στήριξη!!!

Εγώ το iPod το έχω βάλει σε μια ιδανική θέση που έχει το ντουλαπάκι μου!!! Κάπως έτσι:

75410.VW1_800.jpg

Και αυτή είναι ωραία θέση όμως!

ipod_golf2.jpg

Αυτή?? Αντε γειά... tongue.gifΑπλά τρέλα....!!!

dash.JPG

Τί θα λέγατε για ένα VW ή GTI iPod???? hearts.gif

1139309705_extras_ladillos_1_1.jpg

imagen0106hv.jpg

ipod_golf_gti.jpg

Link to comment
Share on other sites

SCORPIO είσαι ο άνθρωπος μου.

ΟΚ good to know ολη η πληροφορια που έδωσες. Μερικοι από αυτούς έχουν ξεφύγει. Εγω μένω σε αυτή την θηκούλα που φάινετε μεσα στο ντουλαπάκι!!!! Τι αυτοκίνητο είναι? Αυτή την θέση την έχει και το δικό μας αλλά μπαίνει εκει μέσα το ίδο adaptoraki το OEM VW που μπαίνει και στο τεμπέλη?????

Αν ναι τοτε "εληξε το θεματακι μου". Αλλα αλλιώς θα προτιμούσα να αποφύγω μια ιδιοκατασκευή/πατέντα στήριξης στο ντουλαπακι.

Σε κάθε περίπτωση τέτοια post όπως το δικο σου δίνουν υλικό για σκέψη και δουλειά!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.