Jump to content
liquidGTi

Ipod Σε Golf V

Recommended Posts

Guest Scorpio
SCORPIO είσαι ο άνθρωπος μου.

ΟΚ good to know ολη η πληροφορια που έδωσες. Μερικοι από αυτούς έχουν ξεφύγει. Εγω μένω σε αυτή την θηκούλα που φάινετε μεσα στο ντουλαπάκι!!!! Τι αυτοκίνητο είναι? Αυτή την θέση την έχει και το δικό μας αλλά μπαίνει εκει μέσα το ίδο adaptoraki το OEM VW που μπαίνει και στο τεμπέλη?????

Αν ναι τοτε "εληξε το θεματακι μου". Αλλα αλλιώς θα προτιμούσα να αποφύγω μια ιδιοκατασκευή/πατέντα στήριξης στο ντουλαπακι.

Σε κάθε περίπτωση τέτοια post όπως το δικο σου δίνουν υλικό για σκέψη και δουλειά!!!

Χιχιχι!!! Έχω "κάψει" πολλούς εδώ μέσα ;):lol: Όντως αν μπορεί να μπει αυτή η θήκη και στο δικό σου απλά έληξε το θέμα ^_^ Γιατί ουτε φαίνεται ούτε τίποτα!!!

EOS
Κώστα σίγουρα το ΕΟS είναι ή το Passat? :cry:
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα το καλωδιο που εψαχνα για να βγαλω και video απο το ipod στην οθονη του GTI.

http://www.dension.com/icelinkliteav.php

Βεβαια δεν ξερω καλα ποιο απο ολα κανει και χειρισμο απο το mfd2 αλλα εχει αντιπροσωπο στην Αθηνα.

Θα τον παρω και θα ενημερωθω. :blink:

Edited by stefanos patra
Link to comment
Share on other sites

Eιναι ολα κλειστα λογω διακοπων και δεν μπορω να ενημερωθω για τιποτα.

Απο 1/9 και μετα!!

Τελος παντον!!

Να ρωτησω κατι.

Εβαλε ενας φιλος εναν ανταπτορα της dension στο mfd 2 σε συνδιασμο με το ipod 30bg video.

To προβλημα ειναι οτι βλεπει 5 play list των 99 κοματιων η καθε μια, και το κυριοτερο οτι δεν βλεπει τιτλους παρα μονο track 1,2 κλπ.

Ετσι γινετε?

Link to comment
Share on other sites

Eιναι ολα κλειστα λογω διακοπων και δεν μπορω να ενημερωθω για τιποτα.

Απο 1/9 και μετα!!

Τελος παντον!!

Να ρωτησω κατι.

Εβαλε ενας φιλος εναν ανταπτορα της dension στο mfd 2 σε συνδιασμο με το ipod 30bg video.

To προβλημα ειναι οτι βλεπει 5 play list των 99 κοματιων η καθε μια, και το κυριοτερο οτι δεν βλεπει τιτλους παρα μονο track 1,2 κλπ.

Ετσι γινετε?

Ναι ετσι ειναι και πριν δωσεις 170 ευρώ δες τη σελίδα μου μηπως σου κάνει ο adapter που χρησιμοποιώ εγώ εδώ και 7-8 μήνες χωρίς προβλημα στα μισά λεφτά και το χερισμό απο το ipod .. ;)

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα το καλωδιο που εψαχνα για να βγαλω και video απο το ipod στην οθονη του GTI.

http://www.dension.com/icelinkliteav.php

Βεβαια δεν ξερω καλα ποιο απο ολα κανει και χειρισμο απο το mfd2 αλλα εχει αντιπροσωπο στην Αθηνα.

Θα τον παρω και θα ενημερωθω. :heart:

Αν συνδέσεις το iPod με το RNS MFD2 (GPS της Blaupunkt - μαμά VW) χρησιμοποιώντας το καλώδιο της VW (και αυτό Blaupunkt είναι αλλά δεν το λέμε...) τότε:

1. το iPod θα φορτίζει όσο το χρησιμοποιείς

2. θα το χειρίζεσαι από το RNS ή και από τα χειριστήρια του τιμονιού αν έχεις τέτοια

3. τα ID3 tags των τραγουδιών ΔΕΝ θα φαίνονται στην οθόνη σου και...

4. και πιο σημαντικό... ΤΑ VIDEOS του iPod video ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΤΟΥ MFD!!! Μακάρι να γινόταν κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ετσι ειναι και πριν δωσεις 170 ευρώ δες τη σελίδα μου μηπως σου κάνει ο adapter που χρησιμοποιώ εγώ εδώ και 7-8 μήνες χωρίς προβλημα στα μισά λεφτά και το χερισμό απο το ipod .. :D

ΝΑΙ οντως.

Το δυστυχημα ομως είναι ότι κανένας adaptor και ΚΑΝΕΝΑ ΚΙΤ δεν θα δείξει ποτε τα ID3 tags απο το iPOD γιατί τα Blaupunkt OEM συστήματα απλά δεν υποστηρίζουν CD-text που είναι απαραίτητο για τι δουλεία αυτή. :lol:

Όμως το Dension όπως και άλλα κιτακια το υποστηρίζουν όποτε αν το πάρεις ξέρεις ότι αν κάποτε η πηγή σου γίνει upgrade η την αλλάξεις με μια άλλη (ή αλλαξεις αυτοκίνητο) τότε θα τα δεις. Αισιόδοξο εεε??? new_lol.gif

Επίσης υπάρχει πάντα η λύση το iPOD να είναι οπτικά πορσβάσιμο (δίπλα στην πηγη) όποτε βλέπεις κατευθείαν από εκει.

Τέλος όντος υποστηρίζει τις πρώτες 5 playlist αλλά οχι μόνο 99 τραγουδια. Απλώς αν υπάρχουν πάνω απο 99 κόβει το πρώτο digit. είναι δυσχρηστο αλλα τα τραγουδια τα βλέπει και τα παίζει!!!

...και υπάρχει πάντα και η δυνατότητα να το χειρίζεσε κατευθείαν από το iPOD όσο ειναι συνδεδεμενο.

PS: all the above come from personal experience. Νομίζω ότι αξίζει τα λεφτα αρκεί να ξέρις τι πέρνεις και να ξέρεις τι μπορείς και τι δεν μπορείς να κάνεις. Τα ID3 tags για παράδειγμα είναι ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ αλλα δεν λύνετα (ακόμα)!!! new_killother.gif

Link to comment
Share on other sites

Τη θηκη που εδειξε ο Puck εχω.

Και 60Gb μουσικης για να ακουω στο καρο.

Φιλαράκι που την βρήκες αυτη τη θήκη? Ρώτησα στη ΚΑΡΕΝΤΑ και είπαν ότι δεν έχουν καν κωδικό γι αυτό το εξάρτημα. Επειδή με καίει πολύ το θέμα, μπορείς σε παρακαλώ να με κατατοπίσεις γιατί το θέλω κι εγώ. Προσωπική μου άποψη...είναι η καλύτερη λύση!!!

Link to comment
Share on other sites

Και υπάρχει και αυτό , που θα τρελαθείτε , δεν εχω τιμη!

6986e89f2d.jpg

Παδιά μήπως ξέρει κανείς να μας πεί τιμή και από που μπορούμε να βρούμε αυτο το σύστημα? Στην Ελλάδα όπως προανέφερα δεν γνωρίζει τίποτα η αντιπροσωπία! Στο γερμανικό site το είδα στα 323€. Το θέμα είναι πως το φαίρνουμε Ελλάδα??

Edited by ankouts
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά.

Επανέρχομε στο θέμα με την ευκαιρία της εγκατάστασης του δικού μου iPOD στο αυτοκίνητο μου.

Νομίζω όλοι συμφωνούμε ότι ιδανική περίπτωση εγκατάστασης είναι αυτή με το εργοστασιακό κιτ που μπαίνει στην θέση του cd-changer στο εργοστασικό υποβραχιόνιο!!! :thumbsup:

Τί γίνετε όμως αν έχεις εργοστασιακό υποβραχιόνιο αλλά δεν είναι αυτό που πέρνει το cd-changer??? :D

Εγώ προσωπικά επέλεξα την λύση που βλέπετε στις παρακάτω photo. Ένα DENSION icelink plus, μέσα στον τεμπέλη (το καλώδιο περνάει κάτω από την κεντρική κονσόλα και φτάνει "ίσα-ίσα") με τη βάση του βιδωμένη στο πλαινό τοίχωμα του τεμπέλη.

Έτσι το iPOD καρφώνεται ΣΤΑΘΕΡΑ και με το ένα χέρι.

Από λειτουργικής απόψης... ΑΡΙΣΤΟ ;) , αλλά αν "έπαιζαν" και τα ID3 tags θα έλεγα ΤΕΛΕΙΟ worthy.gif . Δυστυχώς αυτό είναι πρόβλημα του MFD2 και όχι του iPOD kit thumbsdown.gif . ¶να πότε διορθωθεί θα είμαι ο πρώτος που θα τρέξει.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο όσους ενδιαφέρονται. Έχω βγάλει πολλές photo του τεμπέλη με και χωρίς το iPOD, για να φαίνετε καθαρά το πώς είναι και ότι διαφέρει από το άλλο μοντέλο που πέρνει τον εργοστασιακό adaptora (που είναι και αυτος DENSION και έχει ακριβώς την ίδια λειτουργίκότητα). Τωρα γιατί VW βγάζει δύο μοντελα τεμπέλη για το ίδιο αυτοκίνητο... ??? popeye.gif

PHOTOS...

Ο τεμπέλης

-------------------------------------------

post-4369-1159091140_thumb.jpg post-4369-1159091185_thumb.jpg post-4369-1159091214_thumb.jpg post-4369-1159091242_thumb.jpg

και από πάνω

post-4369-1159091276_thumb.jpg post-4369-1159091315_thumb.jpg

το δεύτερο θηκάκι που φαίνετε είναι το pass της ΑΤΤΙΚΗΣ

Η βάση του DENSION

-------------------------------------------

post-4369-1159091359_thumb.jpg post-4369-1159091606_thumb.jpg post-4369-1159091636_thumb.jpg

To iPOD

-------------------------------------------

post-4369-1159092157_thumb.jpg post-4369-1159092228_thumb.jpg

Όπως φαίνετε ο iPOD έχει μία κλίση για να έιναι πιο ορατή η όθόνη του αό τον οδηγό. Αυτό όμως ρυθμίζετε έυκολα ανα πάσα στιγμή καθώς υπάρχει δυνατότητα σχετικής ρύθμισης. Σε κάθε περίπτωση η βάση πρέπει να βιδωθέι όσο γίνετε πιο χαμηλά έτσι ώστε το iPOD να χωράει χωρίσ να βρίσκει στο καπάκι του τεμπέλη σε όποια κλίση/θέση και να βρίσκετε!!!

Το display του MFD2

-------------------------------------------

post-4369-1159090921_thumb.jpg post-4369-1159091671_thumb.jpg post-4369-1159090980_thumb.jpg post-4369-1159091030_thumb.jpg post-4369-1159091064_thumb.jpg

Αυτά προς το παρόν. Όσων αφορά το Βluetooth για ανοικτή ακρόαση θα post-αρω photos στο αντίστοιχο θέμα.

post-4369-1159090803_thumb.jpg

post-4369-1159090867_thumb.jpg

post-4369-1159091519_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά,

Το part-No του τεμπέλη σίγουρα δεν μπορω να στο πω τώρα αλλα μπορώ να το ψάξω (χωρις να υπόσχομαι αποτέλεσμα). Ο τεμπέλης ήταν εγκατεστημένος στο αυτοκίνητο από την μάνα του. Το συμπέρασμα μου πάντως ότι υπάρχουν 2 διαφορετικά είδη τεμπέλη είναι έγγυρο. Ελπίζω να μπορέσω να σε βοηθήσω με το part-No.

Όσο για το κόστος έχω τα παρακάτω σχόλια

1. Ένα kit-ακι DENSION Ice>link plus για VW κοστίζει στο e-bay και σε διάφορα e-shops (κυρίως Γερμανια) 200 ευρώ (retail-packaging). Τόσο θυμάμε οτι ήταν η καλύτερη τιμή που είχα βρει, ΜΕ ΤΗΝ ΒΑΣΗ. Γιατί μπορεί να σε ενδιαφέρει να χρησιμοποιήσεις την απόληξη με το καλώδιο, οπότε υπολόγισε μια μείωση 20-30 ευρω.

2. Η τοποθέτηση είναι απλή (ανάλογα και με το unit που εχεις) και αν είσαι διατεθιμένος νομίζω ότι μπορείς να την κάνεις και μόνος σου (θα πρέπει όμως να κάνεις αρκετό "ξηλωμα")

3. Στην δική μου περίπτωση, μου το εγκατέστησε αυτός που μου το πούλησε, ενώ πριν είχαμε συμφωνήσει και μια γενική τιμή καθώς μαζί με αυτό εγκατέστησα και το bluetοoth που είναι πιο πολύπλοκο. Οπότε δεν μπορω να σου πω μια τιμή που είναι απολύτως ακριβής. Χονδρικα όμως το iPOD στοιχησε 200 ευρω μαζί με την εγκατασταση, αλλά ουσιαστικα πήρα bulk συσκευασία καθώς εκτός απο τα εξαρτήματα που εγκατασταθηκαν δεν πήρα τίποτα. Ουτε manual (το βρισκεις ευκολα) ουτε συσκευασια ουτε τίποτα. τα υλικα πάντως ήταν καινουργια και εγκατασταθηκαν ενόποιον μου. ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Το συστήνω ανεπιφυλακτα.

4. Έκανα την αγορά και την εγκατάσταση, σε κάποια παιδία που βρήκα στο internet ως αποκλειστικούς αντιπροσώπους της DENSION στην Ελλάδα. Δεν θέλω να κανω διαφημιση (έχω κάνει αρκετη). Το μόνο που λέω είναι ότι ειναι αν μη τι άλλο συνεννοησιμοι, σχετικά έμπειροι σε εγκαταστάσεις iPOD, και σε καλή τιμή.

http://www.digitalhellas.gr

Sorry που γράφω τόσα πολλά αλλά δεν θέλω να πάρω κανένα στο λαίμο μου επείδη παρεξήγησε αυτά που λέω.

Link to comment
Share on other sites

Είναι βέβαιο ότι υπάρχουν δύο διαφορετικοί τεμπέληδες... Αν και τώρα που το σκέφτομαι πρέπει να είναι 3.

1. Ο μαμά (δεν ξέρω το part no.)

2. Αυτός για το changer (part no. 1K0863323A - χρειάζεστε και αυτό: 1K0863328A είναι το πλαστικό που πακύπτει το υπόλοιπο του τεμπέλη)

3. Αυτός για το iPod. Εκτός αν αυτός είναι ίδιος με αυτόν για το changer με διαφορετικό καπάκι.

Επίσης, και για τους τρεις υπάρχουν διάφορα part no. που χρειάζονται (για αεραγωγούς πίσω, σωλήνες κλτ.). Θέλει λίγο ψάξιμο σε αντιπροσωπεία το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Είναι βέβαιο ότι υπάρχουν δύο διαφορετικοί τεμπέληδες... Αν και τώρα που το σκέφτομαι πρέπει να είναι 3.

1. Ο μαμά (δεν ξέρω το part no.)

2. Αυτός για το changer (part no. 1K0863323A - χρειάζεστε και αυτό 1K0863328A : είναι το πλαστικό που πακύπτει το υπόλοιπο του τεμπέλη)

3. Αυτός για το iPod. Εκτός αν αυτός είναι ίδιος με αυτόν για το changer με διαφορετικό καπάκι.

Επίσης, και για τους τρεις υπάρχουν διάφορα part no. που χρειάζονται (για αεραγωγούς πίσω, σωλήνες κλτ.). Θέλει λίγο ψάξιμο σε αντιπροσωπεία το θέμα...

ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ

Αλλα είναι 2 οι τεμπέληδες.

Απλώς το iPOD adaptor μπαίνει στην θήκη του cd-changer. Έχουμε λοιπόν, δύο τεμπέληδες στον ένα εκ των οποίων προσαρμόζονται ή cd-changer ή iPOD ή USB adaptor.

Edited by GEOfast
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ

Αλλα είναι 2 οι τεμπέληδες.

Απλώς το iPOD adaptor μπαίνει στην θήκη του cd-changer. Έχουμε λοιπόν, δύο τεμπέληδες στον ένα εκ των οποίων προσαρμόζονται ή cd-changer ή iPOD ή USB adaptor.

Θελωωωωωωωω USB adaptor. worthy.gifworthy.gifworthy.gif:whistling::excl::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Θελωωωωωωωω USB adaptor. worthy.gifworthy.gifworthy.gif;):cry::cry:

Εντάξει, μη κλαίς!!!!

Πηγαινε εκεί...

http://www.tmtuning.com

και μετα VW--> euro/oem --> golf 5

Εκεί στην δεύτερη σελίδα θα βρεις αυτά που ψάχνεις!!!

Όποιος έχει τον τέμπέλη με το cd-changer έχει και επιλογές!!!

Νομίζω ότι στέλνει Ελλάδα ένα τέτοιο ανταλλακτικό που έιναι ελαφρύ αν μη τι άλλο.

Εμένα μου κάλει πολυ "ΚΛΙΚ" music.gif αλλά θέλω αλλαγή τεμπέλη έχω και το iPOD...άστο. Οπότε πάρ' το εσύ για να χαρώ εγώ. new_lol.gif

:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, μη κλαίς!!!!

Πηγαινε εκεί...

http://www.tmtuning.com

και μετα VW--> euro/oem --> golf 5

Εκεί στην δεύτερη σελίδα θα βρεις αυτά που ψάχνεις!!!

Όποιος έχει τον τέμπέλη με το cd-changer έχει και επιλογές!!!

Νομίζω ότι στέλνει Ελλάδα ένα τέτοιο ανταλλακτικό που έιναι ελαφρύ αν μη τι άλλο.

Εμένα μου κάλει πολυ "ΚΛΙΚ" music.gif αλλά θέλω αλλαγή τεμπέλη έχω και το iPOD...άστο. Οπότε πάρ' το εσύ για να χαρώ εγώ. new_lol.gif

:thumbsup:

Αγγούρια ;):cry: αφού κι εμένα ο τεμπέλης θα είναι σα το δικό σου :cry: . Εκτός κι αν το πάρω και κάνω κανένα κόψε ράψε. Αλλά από την άλλη, μίλησα με τους τύπους που σου βάλανε το iPOD και μου είπανε με 350 μου βάζουν και iPod και USB και line in.

Πω πω τι μπέρδεμα εδω στην Ελλάδα όλα ρε παιδί μου. Ολόκληρη ιστορία για να κάνουμε κάτι, έλεος Κύριοι στις αντιπροσωπίες...έλεος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.