Jump to content
Guest xrantzas

Isofix

Recommended Posts

Guest xrantzas

καλησπερα σε ολους..

 

αναμενοντας το νεο μελος της οικογενειας σε λιγες ημέρες, προσπαθησα να εγκαταστησω το παιδικο καθισμα που αγορασα, χρησιμοποιώτας το συστημα ISOFIX, στο golfακι 5 FSI...

 

επειδη το αγορασα απο το εξωτερικο σε καλη τιμη, ανεάάβα και την εγκατάσταση. Παρατητησα λοιπόν οτι το καθισμα αν και ειναι κουμπωμενο στις ραγες του ISOFIX , το καθισμα πηγαινει δεξια-αριστερα αν το κουνήσεις λιγο με το χερι..οποιος εχει κατι αναλογο ας μου το επιβεβαιώσει οτι ειναι normal..

 

2η παρατήρηση στο πορτ μπαγκάζ υπάρχει αριστερα ενα πραγμα σαν λεβιές (οπως στη φωτογραφια που βαζω)...

αρχικα νομιζα οτι ηταν για να δεσω το ISOFIX, αλλα τελικα δενει αλλου...ξερει κανενας τι ακριβώς κανει αυτος ο λεβιές, γιατί το τραβηξα και τωρα δεν επανερχεται στην αρχική θεση ????

 

ευχαριστώ προκαταβολικα 

 

 

 

post-16788-0-26578700-1424612338_thumb.j

post-16788-0-07157500-1424612477_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Guest xrantzas

Αυτό νομίζω είναι για το δίχτυ που μπορείς να βάλεις σαν εξτρα

 

μπορει...αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι οταν το τραβηξα (ενω μαζευοταν αν το ανοιγες λιγο) τωρα χαλαρωσε και δεν μαζευει...

 

δεν ξερω αν εχω κανει κατι κακο...

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα σου, τότε έχει πρόβλημα το καθισματάκι, αν είναι καινούριο να το πας για αλλαγή. Έχω αλλάξει 3 καθισματάκια για όλες τις ηλικές/κιλά και όλα όταν κουμπωναν στο isofix δεν κουνιόνταν με τίποτα ούτε ένα εκατοστό. ούτε δεξιά - αριστερά ούτε μπρος πίσω. Δες και τα μεταλλικά γαντζάκια που πιάνουν οι δαγκάνες του καθίσματος μπας και είναι φαγωμένα/φθαρμένα και για αυτό κουνιέται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε ότι έχεις βάλει σωστά τις υποδοχές στην isofix και επίσης, κοίταξε την βάση που πάει στο πάτωμα να είναι σε σωστό ύψος και βάθος. 

 

Η βάση isofix από το κάθισμα που αγόρασες, λογικά, ρυθμίζεται και σε βάθος και σε ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό νομίζω είναι για το δίχτυ που μπορείς να βάλεις σαν εξτρα 

 

και εγω αυτο ξερω

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Χαλκάδες στερέωσης είναι, για να πίανεις ότι θέλεις, έτσι λέει στο μάνιουαλ. Το δύχτι δίχνει οτι ποιάνει εκεί πάνω που ποιάνει και η ετατζέρα. Αλλά δίχνει μόνο για καραβάν ότι μπένει.

 

Κολητός που είχε isofix σε 5αρι, δεν έπεζε καθόλου, μήπως δεν το κούμπωσες σωστά??

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.