Jump to content
DubbeR_ChRoniS

Επιδιόρθωση Μετά Από Μεταλλοβολη [Λύθηκε]

Recommended Posts

να ρωτησω λοιπον...προσφατα αγορασα απο εναν μανδρα φρενα απο το πρωτο οκταβια rs ναι αυτο με τις πρασινες δαγκανες...312 χ 25...

τα εκανα ομως μεταλλοβολη με αποτελεσμα να αφαιρεθει ολη η προστατευτικη επιστροση που εχουν...και σε μια μερα εμφανισε οξυδοση.

τα ψεκασα με ενα σπρει της bilt humber (dynax ub) το οποιο ειναι βεβαια εξαιρετικο προιον αλλα δεν θελω να ασχολουμε με τα ακρα-φρενα καθε χρονο για να τα προστατευσω....

το θεμα μου ομως ειναι οτι δεν θελω να τα βαψω (γι αυτο και η μεταλλοβολη) για τον απλουστατο λογο οτι μ αρεσουν να ειναι με την εμφανιση του καινουργιου!τι επιλογες εχω?

Link to comment
Share on other sites

Τα κάνεις μια αμοββολη μετά αστάρωμα και μετά τα βάφεις με χρώμα που να φέρνει στο μαμά. Μπορείς να πας σ'ενα μαγαζί με χρώματα αυτοκινήτου και να σε ετοιμάσει ότι χρώμα θέλεις και σε ότι απόχρωση θέλεις. Αν τα αφήσεις έτσι ότι και να βάλεις πάλι θα σκουριάζει.

Link to comment
Share on other sites

για να φυγει η σκουρια.

μπορεις βεβαια να τις τριψεις καλα κ με μια συρματοβουρτσα με το χερι ή με τρυπανι.

μετα ακολουθησε τη διαδικασια που εγραψε παραπανω ο φιλος.

μπορεις να να βαψεις κ αμεσως αλλα εαν δεν αφαιρεθει η σκουρια αργα ή γρηγορα θα ξανα κανει την εμφανιση της

Link to comment
Share on other sites

απ τη στιγμη που τα εκανες μεταλλοβολη κ αφαιρεσες οτιδοιποτε προστατευτικο ειχαν πανω δε μπορεις να κανεις αλλιος.

ή τις βαφεις ή σκουριαζουν

βαψτες ασημι αφου θες  να φαινονται εργοστασιο

μπορεις βεβαια να τις ψεκασεις κ μονο με βερνικη μετα τον καθατισμο απ τη σκουρια αλλα το αποτελεσμα και η διαρκεια ειναι αγνωστα

Link to comment
Share on other sites

μονο βερνικι ε?χμμμμμ ματ κιολας...δεν το σκεφτηκα...καλο ακουγεται παντως!!!!!!! 

να ρωτησω...αυτο το οτιδηποτε προστατευτικο ειχε επανω...τι σκατα μπορει να ναι?????

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ προσωπικά δεν θα το έκανα μόνο με βερνίκι. Που θα πιάσει το βερνίκι? Πάνω σε επιφάνεια χωρίς να έχεις κάνει κάποια προεργασία. Εδώ αν τα καθαρίσεις και κάνεις μια βόλτα θα μαζέψει μάκα από τα τακάκια. Πάνε ρίξε βερνίκι μόνο και πιστεύω ότι σε μηδέν χρόνο θα έχει φύγει. Το ποιο σωστό είναι να τα βγάλεις να τα κάνεις αμμοβολή και μετά να τα βάζεις στο χρώμα του εργοστασίου που θέλεις. Ότι άλλο και να κάνεις κατά την γνώμη μου πάντα τα αποτελέσματα θα σε απογοητεύσουν.

Link to comment
Share on other sites

1. Θα τα κανεις μενα ψιλο ντουκοχαρτο να γινουν λειες οι επιφανειες.

2. Θα τα περασεις ενα χερι ασταρι, μετα θα τα αφησεις στεγνωσουν.

3. Θα βαλεις τη μπογια που θες, θα τα ψησες σε φουρνο και θα ριξεις και βερνικι απο πανω 1-2 χερια.

Ετσι θα γινουν ομορφα χωρις να ξανασχοληθεις.

Υπαρχει αντιστοιχο θεμα με βαφη σε δαγκανες φρενων.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κλειδώνει

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.