Jump to content
Gal91

Golf 5 - Tsi Dsg (Αλλαγή Βαλβολίνες)

Recommended Posts

Εγώ το έκανα σε αντιπροσωπεία. Δεν είχα πρόβλημα μέχρι στιγμής (~7500 από τότε).

Κανονικά στις πόσες χιλιάδες χλμ θέλει αλλαγή;;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος δεν αναφέρεται αλλαγή αν και καλό είναι να αλλάζοντας κάθε 100λ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ολα τα Audi, το s tronic (ολόιδια τεχνολογια με VW DSG) θελει αλλαγη λαδιων καθε 60.000 km. Οταν υπαρχει φιλτρο αλλαζεται και αυτο μαζι με τα λαδια.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε 60.000 χλμ θέλει...

Νομίζω το λέει και στο manual. Στο Leon 1P FR 2.0TFSi DSG6 2008 που είχα τα είχα αλλάξει στα 52000 περίπου (στα 3 χρόνια). τότε, στη ΒΕΛΜΑΡ στο Γέρακα, εξουσιοδοτημένο SEAT και νομίζω ήταν η πρώτη τους αλλαγή σε DSG6! Μου κράτησαν το αυτοκίνητο 2 μέρες μέσα!!!

Στο τωρινό Golf 1.4 BMY (140) DSG6, επίσης 2008 (μτχ., τόχω 7 μήνες), έχουν αλλαχτεί στις 65000, στην ΚΑΡΕΝΤΑ. (τώρα έχει 88000). 

Η διαδικασία είναι πλέον γνωστή στις αντιπροσωπείες... απλά είναι χρονοβόρα... και ακριβούτσικη, δεδομένου ότι χρεώνουν 6 (ή 7? δεν θυμάμαι) λίτρα ειδικού λαδιού για DSG, συν το φίλτρο, συν 1-2 ροδέλες/τσιμούχες, συν τα σχετικά πολύωρα εργατικά... Η επίσημη διαδικασία θέλει να ζεστάνεις το αμάξι, να ζεστάνεις το λάδι του DSG, να τσεκάρεις τη στάθμη, κλπ... είναι χρονοβόρα, όπως είπα...

Στο Leon τα είχα αλλάξει "πρόωρα" γιατί είχαμε περάσει κάτι καλοκαίρια με 40+ (2008-2009-2010) και είχα "τρομάξει" με τις θερμοκρασίες που ανέδυε το αυτοκίνητο... Το ίδιο και με τα λάδια του μοτέρ, με τέτοιες συνθήκες τα άλλαζα από 5-7000 χλμ μόνο, παρότι ήταν Long Life (όπως και το τωρινό Golf μου)... Δεν είχα δει ποτέ σφάλμα, πάντως και δούλευε πάντα περίφημα, όπως και το Golf...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago , Aramis said:

Σε ολα τα Audi, το s tronic (ολόιδια τεχνολογια με VW DSG) θελει αλλαγη λαδιων καθε 60.000 km. Οταν υπαρχει φιλτρο αλλαζεται και αυτο μαζι με τα λαδια.

Σωστά. Το ίδιο και στο DSG 7.

Link to comment
Share on other sites

Εσείς πιστεύετε πως είναι καλή επιλογή να κάνω το service στη Revo δλδ εκτός αντιπροσωπείας ;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εσείς πιστεύετε πως είναι καλή επιλογή να κάνω το service στη Revo δλδ εκτός αντιπροσωπείας ;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εφόσον δεν έχεις εγγύηση μπορείς να το κάνεις εκεί. Επισκευαστής dsg στην Δανία λέει να προτιμάτε αλλαγές λαδιού στις 40-45000 χιλιόμετρα. Η αντιπροσωπεία λέει στις 60000.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.