Jump to content
GOD

Απορίες Μκ6 *νέος*

Recommended Posts

Καλησπέρα , είμαι καινούργιος και έχω αρκετές απορίες μαζεμένες.

Το αμάξι μου μόλις το έφερα απο Γερμανία και είναι full extra.(ΜΚ6 , Variant , 1.6tdi)

DSG 7, πανοραμική οροφή , πακέτο φώτων xenon LED , δέρμα Vienna , parking sensors μπρος - πίσω + κάμερα + parking assist και άλλα πάρα πολλά , θα σας τα γράψω αύριο γιατί δεν έχω τη λίστα μπροστά μου και είναι ατελείωτα.

 

Εχω τις παρακάτω απορίες (αρκετές):

1) Ελληνικά απο το τηλέφωνο θα διαβάσει ποτέ?Εχω την MFA και το RCD510.Στο Μανδύλα μου είπαν ΟΧΙ.

 

2) Το αυτοκίνητο έχει lighting packet με bixenon που στρίβουν , πλυστικά θερμαινόμενα , LED και αυτόματη μεγάλη σκάλα , προβολείς ομίχλης που ανάβουν όταν στρίβεις.Ακόμα δεν έχω βρεί πως λειτουργεί η αυτόματη μεγάλη σκάλα των φώτων.Για να σας προλάβω ναι ο καθρέπτης μου έχει τον αισθητήρα στην μπροστά πλευρά.Στον Μανδύλα ρώτησα και με πέρασαν για εξωγήινο.

 

3)Εχω media pack κάτω απ το υποβραχιόνιο , τα καλωδιάκια του εμπορίου δουλεύουν? (30pin to USB)

 

4)Εχω manual Γερμανικό , δεν καταλαβαίνω Χριστό , έχει κανείς Ελληνικό ή ακόμα καλύτερα Αγγλικό?Στο Μανδύλα δεν είχαν , φτηνό είναι αλλά θέλει 2-3 εβδομάδες.

 

5)Εχω αρκετές απορίες για το μενού των φώτων στην κεντρική οθόνη υπάρχει κάπου οδηγός ή να περιμένω το manual?

 

6)Το αμάξι έχει DSG αλλά δεν έχει paddles. Υπάρχει άνθρωπος υπεύθυνα στη Θεσσαλονίκη ή Β. Ελλάδα να μπορεί να τα βάλει?Τιμόνια με paddles βρίσκω , άνθρωπο να τα κάνει να λειτουργήσουν ψάχνω.Υποθέτω θα χρειαστεί και καλωδίωση.(Και πάλι στο Μανδύλα με βλέπαν σαν εξωγήινο)

 

7)Τα δέρματα μου είναι Beige Vienna και είναι ταλαιπωρημένα , υπάρχει δερματάς ΘΕΟΣ στη Β. Ελλάδα με λογικές τιμές?(Τιμές VW περίπου 2 νεφρά και έναν όρχη)

 

8)Θέλω τρίτο κλειδί , ο Μανδύλας θέλει περίπου 150€ (με προγραμματισμό), υπάρχει εναλλακτική? (Του Grand Cherokee κάνει 90€ , δλδ για όνομα , 150€ για κλειδί???)

 

9)αντί για ρεζέρβα έχει την αηδία το repair kit , χωράει κανονικός 17ρης τροχός?

 

10) Τι παίζει με τα RNS510 , θέλω να αντικαταστήσω το RCD με το RNS , πηγές , τιμές , προγραμματισμός?(και πάλι στο Μανδύλα με κοιτούσαν σαν alien , με συμβούλεψαν τρομαγμένα να μην αλλάξω τίποτα "εργοστασιακό")

 

Σας ζάλισα!

post-27088-0-41560300-1424979677_thumb.j

 

Link to comment
Share on other sites

To high beam assist αν δουλεύει όπως στα audi, έχοντας τα φώτα σου αναμένα με τον διακόπτη στο auto όμως, απλά σπρώχνεις τον μοχλό πίσω σαν να άναβες τη μεγάλη σκάλα και τον ξαναφέρνεις μπροστά. Σε a5 ετσι δουλεύει και δείχνει μάλιστα στην mfd ενα σηματάκι προβολέα με ενα A (auto) διπλα οταν είναι ενεργό

 

Αν ανάψεις φώτα χειροκίνητα, εκτός auto δλδ, η μεγάλη σκάλα δουλεύει ως συνήθως.

 

Πάντως δεν είναι πολύ πρακτικό, στο audi μπερδεύεται αρκετά με δέντρα πχ ή ταμπέλες μεγάλες που αντανακλούν πολύ φως το βράδυ και σβήνει τα μεγάλα εύκολα αλλά και αργεί να τα ανάψει. Σε γρήγορη οδήγηση πάντα το απομονώνω προσωπικά γιατί με ενοχλεί...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ.

Ακολουθεί η διαμόρφωση του αυτοκινήτου: (google translate)

SPECIAL EDITION: HIGH LINE
    SPORT PACKAGE PORTO
    SPORT CHASSIS
    17 INCH RIMS LM
    EURO 5
    AUTOMATIC DSG 7 speed transmission
    Cruise control
    SPORT MULTI-FUNCTION LEATHER STEERING WHEEL
    BI XENON light with headlamp cleaning system
    CURVE DRIVING LIGHT, headlight range control
    LED daytime running lights
    SPORT COMFORT FULL LEATHER seats beige Vienna
    SEAT HEATING
    El. LUMBAR SUPPORT for driver and passenger
    Center armrest with storage compartment
    ISOFIX child seat attachment
    PARK PILOT SYSTEM (PDC), front and rear
    PARK ASSIST (Park Assist)
    REAR ASSIST (rear camera)
    El. PANORAMA / - GLASS SUNROOF
    KLIMAAUTOMATIK "Climatronic" 2 ZONE
    NAVIGATION SYSTEM ACCESSORIES with COLOUR DISPLAY / -KARTEND.
    RCD 510 radio with CD CHANGER MP3 and 10 speakers
    "VOLKSWAGEN surround sound system"
    MEDIA-IN socket with iPOD cable
    Multi-function display PREMIUM (MFA)
    Mobile phone preparation with Bluetooth Premium
    Speakerphone and voice control
    El. Windows front and rear
    El. heated, verstellb. and folding exterior mirrors
    Inside mirror aut. Dimming
    Light and rain sensor
    Aut. Headlight control
    Tinted side and rear windows - tinted glass /
    Wärmeschutzverglasung
    Fog lights incl. Cornering lights
    Board computer
    Inlays
    Rear center armrest
    Central Radio
    Driver and passenger airbags
    Side and head airbags
    Head airbags, rear
    Rear side airbags
    Tire pressure monitor
    ABS with ESP
    Hatch 60/40
    Load compartment cover with partition net
    Silver roof rails
    Socket 230 volts back
    PACKAGE: BUSINESS EDITIONS
    PACKAGE: LIGHT & REVIEW
    PACKAGE: MIRROR
    PACKAGE: FILING
   

Edited by GOD
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς Εύχομαι καλορίζικο και καλοτάξιδο!!

- Για το 4ο ερώτημα προσωπικά θα το αγόραζα από την αντι/πία παρόλο τις 2-3 εβδομάδες αναμονής που σου είπαν!!

- Για το 9ο, για ρεζέρβα, αν δεν χωράει 17άρης τροχός (λογικά πρέπει να χωράει κανονική ρεζέρβα λόγω μεγαλύτερο χώρου αποσκευών) να προτιμήσεις έστω και σιδερένια γτ πίστεψε με στο 5άρι 3πορτο που έχω, έχω ρεζέρβα ασφαλείας (ναι εκέινο το κόκκινο δείγμα τροχού :laugh: ) το οποίο..........άστα να πάνε!!!!! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις νομιζω λειτουργια αυτοματης μεγαλης σκαλας.τουλαχιστον και εγω μαμα ξενον και αισθητηρες κλπ δεν εχω τετοια επιλογη.στο μανιουαλ δεν γαφει κατι για αυτοματη σκαλα η δεν το εχω προσεξει.το usb λειτουργει με εμποριου καλωδιο.το μενου των φωτων εχει λειτουργειες οπως το στριψιμο στροφης και οδηγηση σε χωρα στα δεξια.στο πενταθυρο χατσμπακ μου χωραει 225 40 18 και 225 35 19 σαν ρεζερβα αλλα εχω και το υπερυψωμενο διπλο δαπεδο σαν εξτρα.μπορεις να αλλαξεις το rcd 510 με to rns 510.θα ειναι απο τις καλυτερες αναβαθμισεις σου!!ο προγραμματισμος ευκολα γινετε με ενα βαγκ κομ τιμη γυρω στα 500 μεταχειρο.οι συμβουλες που σου εδωσαν στο μανδυλα ειναι για τα σκουπιδια.καλοριζικο καλ καλες ανβαθμισεις!καλα χλμ επισης!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.