Jump to content
faniaros

Δε Σέβονται Τίποτα!

Recommended Posts

Που λέτε σήμερα παιδιά, έχω πάει τη μάνα μου στο σουπερμάρκετ για ψώνια κ κάθομαι στο αυτοκίνητο να την περιμένω. Βάζω μουσική στο κινητό κ κάθομαι κ χαζεύω στο φόρουμ. Έρχεται κάποια στιγμή μια οικογένεια να μπει στο αυτοκίνητό τους δίπλα από το δικό μου. Δεν τους έδωσα σημασία, μέχρι που κάποια στιγμή βλέπω στον εξωτερικό καθρέφτη ένα από τα παιδιά τους να παίζει με ένα αυτοκινητάκι πάνω στις πόρτες μου. Πριν προλάβω να κάνω κάτι, βλέπω τον πατέρα νου έρχεται. Λέω θα το μαζέψει... Ο εν λόγω "κυριος", όχι μόνο δεν μάζεψε το παιδί του, αλλά κάθισε κ ο ίδιος πάνω στη πίσω πόρτα, ακουμπώντας τα χέρια του, στα οποία κρατούσε κ τα κλειδιά του, πάνω στο αυτοκίνητο. Εκεί είναι που τρελάθηκα. Κατεβάζω το παράθυρο κ του λέω όσο πιο ευγενικά μπορούσα "Μπορείτε να φύγετε από το αυτοκίνητο? " Ο τύπος με αγνόησε πλήρως. Οπότε κλείνω το παράθυρο, βάζω μπρος, ελέγχω μην είναι κανένα πιτσιρίκι τριγύρω κ παρκάρω κάπου αλλού. Το θεώρησα καλύτερη λύση, γιατί ξέρω ότι αν κατέβαινα θα τρέχουμε στο αυτόφορο. Το αποτέλεσμα? Μικρές γρατζουνιές στο χρώμα κ το βερνίκι της πίσω πόρτας από το παιχνίδι του παιδιού, τα κλειδιά του τύπου κ τα κουμπιά από το τζιν του, εμένα να βράζω από θυμό κ ένα ειρωνικό βλέμμα από αυτόν την ώρα που μετακίνησα το αυτοκίνητο.

Να πω ότι το αυτοκίνητο είναι του πατέρα μου, είναι 17 χρόνων κ φυλάσσεται πάντα σε γκαράζ, γι'αυτό κ το μοναδικό του ψεγάδι είναι από φυσιολογικές φθορές, όπως γρατζουνιές από χαλίκια που πετάγονται στο δρόμο.

Δεν είναι η ζημιά που με πείραξε τόσο, όσο το ότι ορισμένοι δε δείχνουν κανένα σεβασμό στη περιουσία του άλλου.

Τελικά μερικοί δεν έχουν ακολουθήσει πλήρως την εξελικτική θεωρία κ έχουν παραμείνει ζώα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει ούτε σεβασμός ούτε παιδεία. Το μόνο που ξέρουν ειναι να μιλάνε την μητρική τους γλώσσα... Σε ερώτηση ποια ειναι η πρωτεύουσα των μοσχαριών? θα σου απάντησουν : Η Μόσχα...

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει ούτε σεβασμός ούτε παιδεία. Το μόνο που ξέρουν ειναι να μιλάνε την μητρική τους γλώσσα... Σε ερώτηση ποια ειναι η πρωτεύουσα των μοσχαριών? θα σου απάντησουν : Η Μόσχα...

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

+1000000000.

 

Εμ το άλλο κλασικό που σου κάνουν μια γρατζουνιά τους το λες και σου απαντούν <<έλα μωρε πώς κάνεις έτσι για μια γρατζουνιά>> :growl: :growl:

Edited by svouras
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αλλά αν τους κάνεις εσύ τι γρατζουνιά είναι ικανοί να φωνάξουν μέχρι την αστυνομία...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κλασικα παραδειγματα καθημερινοτητας....απο παιδια που παιζουν κρυφτο γυρο απο το αυτοκινητο σου και χτυπανε σαν τα μοσχαρια ,απο μεγαλυτερους που στηριζουν την χοντροκωλαρα τους στις πορτες σου για να μην το κανουν στις δικες τους, απο τυπους που περνανε και φτυνουν το αμαξι σου και οι αλλοι που κουβαλανε 40 κιλα σακβουαγιαζ και το αμολανε δεξια κι αριστερα χτυπωντας οτι βρουνε...

 

Το τελευταιο μου ετυχε πριν μια εβδομαδα αλλα εδωσα τοπο στην οργη και δεν ειπα τιποτα

 

Το προ-τελευταιο συνεβη αρκετα καιρο πριν οταν περναγε ενας γυφτουλας και εφτυσε το πισω παρμπριζ χωρις να γνωριζει το οτι ειμαι μεσα και βγαινοντας εξω ακουσε τα παντα ολα και πηρε μετα το υφος το παραπονεμενο σαν να τον αδικησα

 

Πλεον το εχω παρει αποφαση οταν ειναι να περιμενω στο αυτοκινητο θα ειμαι εξω και θα κανω τον security με βροχες,με κρυα,με ηλιο δεν με ενδιαφερει

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα γαιδουριας ... Περιμένω 20 λεπτά έξω από σούπερ μάρκετ διπλοπαρκαρισμενος για να παρκάρω μόλις φύγει κάποιος μιας και δεν μου αρέσει να διπλοπαρκαρω και να κλείνω τον άλλο και να κορναρει 10 ωρες ... Έρχεται η στιγμή ξεπαρκαρει ακριβώς μπροστά μου δεν χωράει να κάνει μανούβρα και κάνω λίγο πίσω για να βοηθήσω ... Έρχεται κωλογρια και παρκάρει σφινα... Λέω ευγενικά συγνώμη περιμένω 20 λεπτά δεν με είδατε ; Απάντηση : εεε τι να κάνουμε τώρα πάρκαρα εγώ .... @€@@@&€:-(&@" !!! ... Αποχωρώ για να μην κάνω εξάσκηση τα γαλλικά μου σε μεγάλη γυναίκα ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ειμαι στ ααααλλο ακρο.. 

Μεχρι που βλεπω ν παρκαρουν και ν φρεναρουν στν προφυλακτηρα μου που λεει ο λογος.. κ απλα σκεφτομαι πως "νταξει μονο ακουμπησε" κ δν ασχολουμε..

Εχω αλλαξει 3 φορες προφυλακτηρα μπροστα 1 πισω (με ασφαλειες προ-μεσα κρισης) κ ο 3ος ειναι αυτος π φοραω 2 χρονια τωρα.. ΑΝ καποια μερα σας βγαλω φωτο κ σας δειξω πως ειναι ενας προφυλακτηρας(μπρος-πισω)  οτανν παρκαρεις τ αμαξι σου ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ στ κεντρο της πολης θ κλαψετε.. ΑΛΛΑ αν εσκαγα γ αυτα θα χα βγαλει κυριολεκτηκα καρκινο. Οποτε χλρα.. κ οσο γινεται σε καλυτερο μερος παρκαρισμα (μπορει ν παρκαρω κ 3-4 οικοδομικα τετραγωνα μακρια πλεον)

Υ.γ Α Π Α Γ Ο Ρ Ε Υ Ε Τ Α Ι   να ακουμπανε τν κωλαρα τους στο αμαξι. Αν δω κ ειρωνια κ τετοια το φτανω ανετα στς μπουνιες. ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν σεβονται τιποτα. Ενας κωλογερος το ειχα βγαλει απο Φανοπειο την ιδια μερα και μου κολλησε τον κωλο του στον κωλο μου κατεβασε τα ψωνια του και ητανε ετοιμος να φυγει. Τον ειδα και αρχισα να κραζω.. εβαλα κτ αλοιφες και καπως εφυγε οτι ειχε. Μου ειπε: απορω κιολας γτ εχω και αισθητηρες παρκαρισματος.

:growl:

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά ρε παιδιά, αλλά σαν πολύ δεν ασχολείστε..; ΜΑΚΑΡΙ να μην σας απασχολεί τίποτα άλλο στη ζωή σας και να είναι αυτό το μοναδικό σας πρόβλημα, αλλά θέλω να πω, αυτοκίνητο είναι, το άγχος κάνει πολύ κακό για την υγεία μας.

 

Έχουμε που έχουμε όλα τ άλλα περί οικονομίας, τι μας ξημερώνει, κλπ κλπ κλπ, είναι λογικό να ασχολούμαστε σε τέτοιο βαθμό για κάποιον που έκατσε στο αυτοκίνητό μας..; Εγώ θα έλεγα από μέσα μου απλά ένα "μα τι μα%$κας" και θα έφευγα.

 

Γενικά πάντως, είναι γεγονός ότι ο κόσμος έχει πολλά νεύρα (φαινόμενο εν μέσω κρίσης) και εκδηλώνεται αυτό και στην οδηγική συμπεριφορά στο δρόμο. Ακόμα και δίκιο να έχει κάποιος σε κάποια αντιπαράθεση στο δρόμο, το καλύτερο που έχει να κάνει κανείς είναι να σηκωθεί να φύγει. Είναι πανεύκολο να ξεφύγει η κατάσταση πολλές φορές.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε PiNiOn, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Να πω όμως, ότι αυτό που με πείραξε τόσο δεν ήταν η ζημιά στο αυτοκίνητο, αλλά η συμπεριφορά του ανθρώπου. Το ότι έδειξε μηδενικό ενδιαφέρον για τη περιουσία μου κ καθώς κ τον οποίο κόπο κ έξοδα έχω κάνει για να τη διατηρησω σε αυτή τη κατάσταση. Μπορεί να σου φαίνεται ανούσιο κ ανόητο αυτό που λέω κ ειλικρινά δε μπορώ να σε κατηγορησω. Ζούμε σε δύσκολες εποχές κ φυσικά η εξωτερική εμφάνιση του αυτοκινήτου δεν είναι το μεγαλύτερο πρόβλημά μου. Είναι η έλλειψη παιδείας κ σεβασμού για τον συνανθρωπο κ τη περιουσία του που με απασχολεί. (Μιλώντας για παιδεία, μόλις είδα δύο αυτοκίνητα να πηγαίνουν αντίθετα σε μονόδρομο για να γλιτώσουν 300 μέτρα...)

Φιλικά τα λέω πάντα, ξέρεις πόσο σε εκτιμώ σαν άτομο κ πόσο εκτιμώ κ τη βοήθειά σου σε απορίες μου σε διάφορα άλλα θέματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα γαιδουριας ... Περιμένω 20 λεπτά έξω από σούπερ μάρκετ διπλοπαρκαρισμενος για να παρκάρω μόλις φύγει κάποιος μιας και δεν μου αρέσει να διπλοπαρκαρω και να κλείνω τον άλλο και να κορναρει 10 ωρες ... Έρχεται η στιγμή ξεπαρκαρει ακριβώς μπροστά μου δεν χωράει να κάνει μανούβρα και κάνω λίγο πίσω για να βοηθήσω ... Έρχεται κωλογρια και παρκάρει σφινα... Λέω ευγενικά συγνώμη περιμένω 20 λεπτά δεν με είδατε ; Απάντηση : εεε τι να κάνουμε τώρα πάρκαρα εγώ .... @€@@@&€:-(&@" !!! ... Αποχωρώ για να μην κάνω εξάσκηση τα γαλλικά μου σε μεγάλη γυναίκα ...

 

επραξες λαθος...

επρεπε να της πεις οτι εχει δικιο...και μολις φυγει, να διπλοπαρκαρεις διπλα της...να πας να κανεις την δουλεια σου,και οταν ακουσεςι κορνα να βγεις και να της πεις,..."εεε τι να κάνουμε τώρα θα ξεπαρκαρω καποια στιγμη'...

Edited by activious
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω τι να πω. καποια μου χτυπησε το καθρεπτη χωρις να μου κανει ζημια (κατα περιεργο τροπο ουτε γρατζουνια) και δεν νοιαστηκε καν να μου το πει.

 

εγω μια φορα εκανα μια ζημια σε ενα μηχανακι παρκαρισμενο και πηρα την πινακιδα του πηγα στην αστυνομια βρηκα ποιανου ειναι τον πηρα τηλεφωνο και του το ειπα ασχετα που δεν ηθελε κατι απο εμενα...

 

παντως φιλε εγω επειδη ειμαι και λιγο αρρωστος με το αμαξι και γενικα με τα πραγματα μου ανετα θα κατεβαινα και θα του την ελεγα οχι σε σημειο να πιαστω στα χερια ουτε να βρισω.

εχω παρατησει το αμαξι και εχω κηνυγησει εναν απο αυτους που καθαριζουν τζαμια γιατι του ελεγα οχι και αυτος μου κοπανησε το τζαμι.

100αρη εκανε ο κουτσος κατ αλλα ζητιανος.

Link to comment
Share on other sites

Σπίτι μου αραχτός στο μπαλκόνι, πριν κάτι μέρες που είχε καλή ημέρα. Το τουτού από κάτω, στο μισό πεζοδρόμειο πάνω (γιατί είναι και στενός ο δρόμος), απέναντι άλλο άγνωστο αυτοκίνητο παρκαρισμένο. 

 

Περνάει στο δρόμο κάποιο όχημα, ακούω ένα μπουμ, εξαφανίζεται το περαστικό αυτοκίνητο, στο δρόμο ο καθρέφτης του άλλου αυτοκινήτου.

 

Ευτυχώς δεν ήταν το δικό μου........ :phew:

 

Κάποια στιγμή έρχεται ο απέναντι, τί έγινε εδώ ρε παιδιά? Τι να του πω, μόνο το μπαμ πρόλαβα να ακούσω

 

Β

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.