Jump to content
mp05

Golf 5 - Βελτίωση Κινητήρα Fsi 1.6

Recommended Posts

Κι εγώ αυτό υποψιάζομαι... SP (Sriros Pazaropoulos) Power.

Στο IDEE έχει μια διαφίμηση του SP Power όπου αναφέρει για το 1.6 Fsi

115hp -> 127hp και 15,5kgm -> 17 kgm

Πάντως τα 720 ευρώ είναι πολλά μόνο για πρόγραμμα.

500-550 με 2 χρόνια εγγύηση το θεωρώ φυσιολογικό.

Στο άρθρο λέει ότι έχουν test drive για δοκιμή του βελτιωμένου. Βέβαια μπορεί το συγκεκριμένο να έχει κι άλλα πράγματα (π.χ. φίλτρο) και να σου την κάνει...

Το καλύτερο θα ήταν να μας πει την άποψη του κάποιος από εδά μέσα όπου το έχει στο αμάξι του.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό υποψιάζομαι... SP (Sriros Pazaropoulos) Power.

Στο IDEE έχει μια διαφίμηση του SP Power όπου αναφέρει για το 1.6 Fsi

115hp -> 127hp και 15,5kgm -> 17 kgm

Πάντως τα 720 ευρώ είναι πολλά μόνο για πρόγραμμα.

500-550 με 2 χρόνια εγγύηση το θεωρώ φυσιολογικό.

Στο άρθρο λέει ότι έχουν test drive για δοκιμή του βελτιωμένου. Βέβαια μπορεί το συγκεκριμένο να έχει κι άλλα πράγματα (π.χ. φίλτρο) και να σου την κάνει...

Το καλύτερο θα ήταν να μας πει την άποψη του κάποιος από εδά μέσα όπου το έχει στο αμάξι του.

Ναι το τεστ drive που ρωτησα ήταν σε ένα passat 1.6 FSI μου ειπάν! Τωρα αν εχει φιλτρα αλλα καλο ειναι οποιος το παρει ας ριξει και μια ματια under the hood :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Ωπ! να ένα δείγμα όπου δεν μπορεί να βγει ασφαλές συμπέρασμα.

Απ' ότι θυμάμαι από τα tests το Passat έχει πιο κοντό διαφορικό από το Golf άρα καλύτερες ρεπρίζ (εκτός αν η διαφορά βάρους το εξισορροπεί). Αν υπάρχει κάποιος που έχει οδηγήσει Golf και Passat 1.6 Fsi ας μας πει την άποψη του.

Edited by Menios
Link to comment
Share on other sites

Στο evo που εχω δει δυναμομετρηση του 1.6 FSI λεει οτι πραγματικα δινει 124 αλογα. (λογικο αφου ολα τα γερμανικα δηλωνουν παντα λιγοτερα απ'οσα βγαζουν) Αυτο το προγραμμα, τα 127 ειναι τα "τυπικα"? Γιατι αν γινεται ολη η φασαρια για τρια αλογα, τοτε δεν εχει νοημα.

Αν και ασφαλη συμπερασματα, θα βγουν μονο στο τεστ-ντραιβ.

Ας παει καποιος να οδηγησει το μαμα και το βελτιωμενο παιδες, μονο ετσι θα βγει ακρη.

Link to comment
Share on other sites

B)-->

QUOTE(Sir B @ 18/08/2006, 19:13 )

Στο evo που εχω δει δυναμομετρηση του 1.6 FSI λεει οτι πραγματικα δινει 124 αλογα. (λογικο αφου ολα τα γερμανικα δηλωνουν παντα λιγοτερα απ'οσα βγαζουν) Αυτο το προγραμμα, τα 127 ειναι τα "τυπικα"? Γιατι αν γινεται ολη η φασαρια για τρια αλογα, τοτε δεν εχει νοημα.

Αν και ασφαλη συμπερασματα, θα βγουν μονο στο τεστ-ντραιβ.

Ας παει καποιος να οδηγησει το μαμα και το βελτιωμενο παιδες, μονο ετσι θα βγει ακρη.

ουτε ετσι θα βγαλει ειναι πολυ μικρη η διαφορα για να καταλαβει..

αν το κανει καποιος στη θεσσαλονικη παντως ας ενημερωσει να κανονισουμε ενα φιλικο να δουμε αν πιασαν τοπο τα λεφτα του :D

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι μαθαινω δεν υπαρχει αναβαθμισμενο αυτοκινητο Θεσσαλονικη.

Μονο Αθηνα υπαρχουν ενα Passat κι ενα Audi A3.

Αν καποιος συνφορουμιτης απο Αθηνα κανει τον κοπο να περασει απο τον Παζαροπουλο για ενα test-drive και να μας πει τα συμπερασματα του, θα ηταν πολυ χρησιμο.

Επισης γινεται αναφορα οτι η αναβαθμιση δεν αφορα αποκλειστικα την αυξηση ιπποδυναμης και ροπης αλλα και την αποκριση του ηλεκτρονικου γκαζιου και τη γενικοτερη χρηστικοτητα του αυτοκινητου.

Αλλωστε φανταζομαι οτι πχ 190Νm ροπης στις 6000rpm θα ειναι λιγοτερο χρησιμα απ'οτι 170Nm αρκετα πιο κατω + μια καλυτερη αποκριση-δυναμη σε ολο το φασμα των στροφων.

Edited by Sir B
Link to comment
Share on other sites

:lol:-->

QUOTE(Sir B @ 29/08/2006, 18:04 )

Απ'οτι μαθαινω δεν υπαρχει αναβαθμισμενο αυτοκινητο Θεσσαλονικη.

Μονο Αθηνα υπαρχουν ενα Passat κι ενα Audi A3.

Αν καποιος συνφορουμιτης απο Αθηνα κανει τον κοπο να περασει απο τον Παζαροπουλο για ενα test-drive και να μας πει τα συμπερασματα του, θα ηταν πολυ χρησιμο.

Επισης γινεται αναφορα οτι η αναβαθμιση δεν αφορα αποκλειστικα την αυξηση ιπποδυναμης και ροπης αλλα και την αποκριση του ηλεκτρονικου γκαζιου και τη γενικοτερη χρηστικοτητα του αυτοκινητου.

Αλλωστε φανταζομαι οτι πχ 190Νm ροπης στις 6000rpm θα ειναι λιγοτερο χρησιμα απ'οτι 170Nm αρκετα πιο κατω + μια καλυτερη αποκριση-δυναμη σε ολο το φασμα των στροφων.

εχει εκτενώς συζητηθεί εδώ

1.6fsi tunning

γνώμη μου ειναι οτι τζαμπα λεφτά δινεις....

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις.., στο Αudi Club που με παρεπεμψε παραπανω ο φιλος tpapo 2-3 το οδηγησαν και ενας το εβαλε ηδη στο Α3 του και τους τρεχουν τα σαλια!! Κατενθουσιασμενοι!!

Οσο για το κοστος, μπορει να πεσει στα 680 ευρω για Audi-VW clubs.

Link to comment
Share on other sites

Τα ειπαμε και απο το τηλ...Τσαμπα λεφτα, οσοι αφελεις, προσελθετε...

To 'τσαμπα λεφτα' ειναι σχετικο, γιατι οι εχοντες 1,6 τι επιλογες βελτιωσης εχουν;

Παντως ειναι γεγονος οτι ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.

Τα ατμοσφαιρικα γενικα παιζουν απο 300 εως 400 το πολυ, ακομα και τα 'επωνυμα'.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτα τον Ουνκα.

Τελικο Χειροποιητο 300ευρω

Σκουπα Simota 150 ευρω

Μετρηση ιπποδυναμης σε δυναμομετρο 129,8 ps

Περαστικα στους εχοντες βαλει προγραμμα :lol:

Αυτα, γιατι εχω φαει και εχω ριξει πολλα λεφτα σε ατμοσφαρικο FSI και εμαθα καποια πραγματακια...Προσοχη...Μην πετατε λεφτα σε τραγελαφικους τυπους...Μην το λεω αλλο και το κουραζω :)

Link to comment
Share on other sites

Guest CLSFox
Ρωτα τον Ουνκα.

Τελικο Χειροποιητο 300ευρω

Σκουπα Simota 150 ευρω

Μετρηση ιπποδυναμης σε δυναμομετρο 129,8 ps

Περαστικα στους εχοντες βαλει προγραμμα :)

Αυτα, γιατι εχω φαει και εχω ριξει πολλα λεφτα σε ατμοσφαρικο FSI και εμαθα καποια πραγματακια...Προσοχη...Μην πετατε λεφτα σε τραγελαφικους τυπους...Μην το λεω αλλο και το κουραζω :)

Επί της ουσίας όμως Μιχάλη, δεν ξέρουμε πόσο έδωσαν η σκούπα και το τελικό στον Ounka γιατί δεν είχε κάνει δυναμομέτρη πιο πριν για να έχει μέτρο σύγκρισης. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

και με το booster ειχαν καταενθουσιαστει..απλα προκαταβαλεσαι και βλεπεις διαφορα εκει που δεν υπαρχει!

πολλα τα λεφτα και αδικα θα το ξαναπω..και δε το λεω επειδη μου δειξε τοσα στο δυναμομετρο που στη τελικη μπορει να ναι κ λαθος..

Link to comment
Share on other sites

Σωστα αλλα και λαθος Λουιζα...Ουτε ο παζαροπουλος κανει μετρηση πριν και μετα...Αρα...Και παλι στα ιδια ερχομστε...Ενιγουει...Οποιος θελει ας το βαλει...τσαμπα πραμα...

Link to comment
Share on other sites

Guest CLSFox
λουιζα και ουνκας και οι 2 17αρια εχετε...

οποτε μπορουμε να παμε μια βολτα δυτικα :)

Η βελτίωση ενός αυτοκινήτου αρχικά συγκρίνεται με το ίδιο το αυτοκίνητο! :) Πριν και μετά.

Το V το δίνου τα περιοδικά από 117 μέχρι 127 περίπου. Ο ounkas έβγαλε 129 αλλά δεν ξέρει πόσα είχε πριν.

Όσο για τη μέτρηση θα γίνει και αυτή για να δω αν τελικά πράγματι είναι τόσο πτώμα το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι καποια στιγμή η REVO θα βγάλει προγραμμα για τα 1.6 fsi γιατί αυτούς τους κινητήρες τους φοράει στα LEON. Τώρα ομως υπάρχει κανένα πρόγραμμα για εμάς τους πονεμένους κατόχους των 1.6 fsi και μάλιστα να φορεθεί κοντά στη Θεσ/κη, σειριακά χωρίς να στέλνουμε εγκέφαλο Γερμανία?

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω οτι έχουν βγεί προγράμματα. Εγώ ρωτάω αν έχει βάλει κανένας και αν είναι ευχαριστημένος με αυτό που έβαλε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.