Jump to content
nikolakis

Lg Nexus 5 - Screen Flickering

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα,

Έχω στην κατοχή μου το εν λόγω κινητό εδώ και 1,5 χρόνο περίπου. Τις τελαυταίες δύο εβδομάδες έχει αρχίσει
η οθόνη και τρεμοπαίζει(πάνω - κάτω). Έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα?
Πιστευέται ότι είναι θέμα HW ή SW ?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα γρήγορο googlaρισμα, βρήκα 2-3 link που λέγαν για το ίδιο πρόβλημα με εσένα..

http://androidforums.com/threads/nexus-5-screen-flickering-shaking.893996/  Σε αυτό ένας λέει να μπεις σε safe mode, μήπως δημιουργείται θέμα από κακογραμμένη εφαρμογή και μετά λέει για factory reset (που είναι η σκληρή λύση σε θέματα SW) Οι υπόλοιποι λένε πως λογικά είναι πρόβλημα HW..

http://www.labnol.org/software/google-nexus-screen-flickr/27567/  Σε αυτό λέει κάποια λύση για το tablet Nexs 7, αλλά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις αυτά που προτείνει!

 

Ελπίζω να βοήθησα, κάνε βέβαια και εσύ την "έρευνα" σου και γράψε τι αποτέλεσμα είχες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πέτρο ευχαριστώ για την άμμεση απάντηση.

Factory Reset ήταν το πρώτο πράγμα που έκανα αλλά δεν ωφέλησε τελικά καθόλου. Και τα άλλα τα οποία περιγράφει τα είχα κάνει σαν workarounds αλλά ούτε αυτά
βοήθησαν. Σαν SW τελευταία λύση σκέφτομαι να κάνω downgrade se 4.4.4 από 5.0.1 αν και τελικά δεν νομίζω να είναι θέμα SW.

Από την άλλη σαν HW θέμα δεν είδα να λένε ότι φταίει κάτι συγκεκριμένο.. (Άλλοι λέγανε motherboard, άλλοι οθόνη, άλλοι ένα κύκλωμα που υπάρχει μέσα και
γι'αυτό ρώτησα μήπως κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα..)

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με nexus 5 δεν είχα τέτοιο θέμα ούτε με 4.4.4 ούτε με 5.0.1, ούτε με CyanogenMod 5.0.2 που έχω τώρα.

Δοκίμασε factory reset+clear cache κλπ και downgrade σε 4.4.4 με το Google image (χρειάζεται adb tools), αν και μάλλον HW θέμα.

Μπορείς για αρχή να δοκιμαζες και αυτό για clear cache: http://www.androidpit.com/forum/608606/how-to-clear-the-system-cache-for-the-google-nexus-5

Επίσης άλλαξε την ρύθμιση στο brightness από auto, γιατί καμιά φορά δεν παίζει καλά...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω ότι το downgrade σε 4.4.4 θα είναι η λύση στο πρόβλημα σου.. Δοκίμασε βέβαια και αυτό που προτείνει ο AvatarX, μήπως θυμηθεί και δουλέψει σωστά. Αν είσαι εξοικειωμένος δεν χάνεις και τίποτα να δοκιμάσεις να περάσεις CyanogenMod, ή κάποια άλλη Custom Rom για να δεις μήπως σώσεις το service, που είναι πολύ πιθανό να σου στοιχίσει.. Ενδεικτικά εγώ σε Galaxy Ace S5830 είχα δώσει 60€, για αλλαγή πλακέτας πριν από 3 χρόνια περίπου(Μόλις είχε λήξει η εγγύηση  :hmm:) Βέβαια για την σειρά Nexus όσα χρήματα και αν δώσεις για service (σε φυσιολογικά πάντα πλαίσια) αξίζουν και με το παραπάνω! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας.

Τα έχω κάνει όλα, από μη αυτόματο brightness κτλ. μέχρι και clear cache.. το πρόβλημα γίνεται όλο και χειρότερο..

Σαν τελική λύση θα βάλω 4.4.4 (αν και δεν το έχω ξανακάνει και πλέον δεν μπορώ και καθόλου να πατήσω στην οθόνη μιας και τρεμοπαίζει ).

Γενικά επειδή έχω ανοίξει αρκετά τηλέφωνα για αλλαγή οθόνης, digitizer, μικροφώνου κτλ. δεν με αγχώνει να το ανοίξω
απλά δεν ξέρω τι φταίει.. Άλλοι λένε για ενα flex cable που υπάρχει μέσα.. Άλλοι για οθόνη και πάει λέγοντας..

Για CyanogenMod υπάρχει κάπου κάποιο how to το οποίο θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω??
 

Link to comment
Share on other sites

http://beta.download.cyanogenmod.org/install

http://wiki.cyanogenmod.org/w/CyanogenMod_Installer

Έχει βγάλει η CyanogenMod, έναν πολύ εύκολο installer για windows που ουσιαστικά κάνει όλη την δουλειά μόνος του και από ότι είδα το Nexus 5 είναι στις υποστηριζόμενες συσκευές..Αυτός είναι σίγουρα ο πιο απλός τρόπος να φλασάρεις CyanogenMod, μόνο μην ξεχάσεις να πάρεις backup!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά το πιο πιθανό είναι ότι πας για καινούρια οθόνη. Το θέμα είναι ότι όταν υπάρχει screen flickering στα καλά καθούμενα (δλδ χωρίς να υπάρχει επαφή και scrolling πάνω κάτω της οθόνης, ή μεταβολές της φωτεινότητας) υπάρχει μια μικρή περίπτωση να την έχει ακούσει κάποιο ic / coil πάνω στη μητρική. Δοκίμασε αν μπορείς να κάνεις κάπου screen cast /mirror να δεις αν μεταφέρεται το flickering και εκεί. Δεν έχω ανοίξει ποτέ μέχρι τώρα n5 οπότε θα το ψάξω λίγο και αν βρω κάτι αξιόλογο θα επανέλθω. Πάντως αν πας για οθόνη μπορείς να βρεις full assembly with frame σε πολύ καλές τιμές (κάτω από 50) και μετά θα έχεις καινούριο τηλ.

Μια ακόμη λύση που μπορείς να δοκιμάσεις είναι να φλασαρεις ένα custom kernel και να δοκιμάσεις διαφορετικά Lcd Colour profiles, custom τιμές στην φωτεινότητα και παίξε λίγο με την gpu (κάνε λίγο under clock και πείραξε τα ρεύματα και ίσως τον governor). Υπάρχουν και καποιες επιλογές στα developer options όπου από εκεί μπορείς να καταλάβεις αν έχεις τυχόν ghost touches τα οποία καμία φορά προκαλούν screen flickering. Αν έχεις ghost touches τότε το πρόβλημα είναι στο digitizer το οποίο μετά από ίσως κάποια πτώση της συσκευής, δεν πατάει καλά στο πλαίσιο της lcd.

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

Μετά από το downgrade σε 4.4.4 το πρόβλημα συνέχισε να υπάρχει..Οπότε οπως όλα δείχνουν είναι θέμα HW..
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να αλλάξω για να το παραγγείλω.. :sad:

Edited by nikolakis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.