Jump to content
gasgounis

Golf 4: Πρόβλημα Με Πεταλούδα Γκαζιού?

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Το τελευταίο 10ημερο είχα πρόβλημα 3 φορές στο να πάρει μπροστά το αυτοκίνητο. Μου παίρνει μπροστά με την 5 6 προσπάθεια. Τις 2 μάλιστα, αρχικά όταν πήρε μπροστά ο κινητήρας, δούλευε στις 400-600 στροφές κατ όταν παταγα το γκαζι δεν ανεβαζε στροφες καθόλου. Αλλά όταν έσβηνα και γύριζα ξανά τη μίζα πήρε μπροστά αμέσως. Όλες τις άλλες φορές παίρνει μπροστά κανονικά. Ν προσθέσω ότι δεν έχω παρατηρήσει ασταθές ρελαντί. Από έρευνα που έκανα στο Φόρουμ σχετικά παρόμοιο πρόβλημα οφείλονταν στη πεταλούδα. Τι λέτε να.φταίει σε μένα?

Να προσθέσω ότι άλλαξα μπαταρία πριν από 2 χρόνια και το καλοκαίρι μου καθάρισαν την πεταλούδα (πολλές φορές όταν φρέναρα και πήγαινα να βάλω νεκρά μου έσβηνε).

Δυστυχώς δεν είμαι ικανοποιημένος από το συνεργείο που το πάω. Απλά βολεύει σαν τοποθεσία και ενώ χρεώνει λίγο παραπάνω, όλοι στη περιοχή λένε ότι είναι καλός. Και θέλω όταν πάω να αν μου πει κάτι κουφο, να ξέρω να πω μια κουβέντα, ότι δεν δέχομαι τη χρέωση του.

Και το πιο παράξενο: και τις 3 φορές που δεν μου έπαιρνε μπροστά βρισκόμουν στο πάρκινγκ από ένα συγκεκριμένο εμπορικό κέντρο, όταν έφευγα από το γυμναστήριο.

Edited by gasgounis
Link to comment
Share on other sites

αν οπως λες το βαζεις μπροστα και δουλευει στις 400 rpm δεν το κοβω για πεταλουδα. κατι άλλο ειναι. τι μοντέλο ειναι? πορα κυβικά?

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ειναι απο πολαπλασιαστες μεχρι εγκεφαλο και δε ξερω τι αλλο..  βαλ'το και στο διαγνωστικο να δεις τι βγαζει. αν ξερει καποιος κατι ας γραψει. προσεχε και καυσιμα απο που βαζεις γιατι στο μηχανακι εχω πετυχει νερο.

Link to comment
Share on other sites

Μπουζοκαλωδια τσέκαρε πρώτα και μετά πολλαπλασιαστες. Το πιο πιθανο είναι σκασμενα καλώδια η φθορά στα σημεία που κουμπωνουν. Αν τα τσεκάρεις μόνος αρχικά κοίτα τις συνδέσεις στον/στους πολλαπλασιαστες για τυχόν σπινθιρες (κουνα τα λίγο ενώ δουλεύει ο κινητήρας). Προσοχή στο ρεύμα γιατί χτυπάει αρκετά. Αν δε βρεις και εκεί, ξεκίνα να ξεκουμπωνεις στα μπουζί. Να είσαι προετοιμασμενος ότι μπορεί να σου μείνει το μισό καλώδιο στο χέρι και το άλλο μισό πάνω στο μπουζί. Σε αυτή την περίπτωση, βρήκες το πρόβλημα αλλά έμεινες, οπότε και θα πρέπει να προμηθευτείς νέο σετ καλώδια και να βγάλεις αυτό που έχει μείνει πάνω στο μπουζί (θέλει λίγη υπομονή) ή να κάνεις μια γύρα στα κοντινά σου συνεργεια μήπως βρεις μεταχειρισμενο για να κάνεις προσωρινά τη δουλειά σου. Τσέκαρε και τα μπουζί μήπως είναι βουτηγμενα στο λάδι. Αν δεν είναι κάτι από τα παραπάνω, τότε άρχισε να ανησυχείς για κάτι πιο σοβαρό. Για πεταλουδα πάντως και εμένα δε μου κάνει, αλλά ειδικός δεν είμαι.... Είναι πάντως σχετικά εύκολο να την βγάλεις και να της ρίξεις ένα καθάρισμα με βενζίνη από χρωματοπωλειο.

Θα μπορούσε μετά να είναι καμία βαλβίδα ψυχρης εκκίνησης, αλλά λογικά θα είχες ένδειξη στο κοντέρ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως το περιγραφεις δεν μου κανει για πεταλουδα κι εμενα.

Ελεγξε τα ρευματα σου. Μπουζι να υποθεσω εχουν αλλαχθει?

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο επέστρεψε από το συνεργείο. Λόγω αρρώστιας δεν μπόρεσα να το πάω εγώ. Να λοιπόν τι είπαν για το πρόβλημα:

Καθάρισαν κάποιους αισθητήρες και είπαν να χρησιμοποιήσω 100αρα και να το τρέξω λιγάκι. Αν παρουσιαστεί ξανά το πρόβλημα, τότε θα πρέπει να το αφήσω ένα βράδυ στο συνεργείο μέσα.

Υπόψιν μπουζι οκ

Edited by gasgounis
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα:

Τι πρόβλημα είχε να παρουσιαστεί αρκετό καιρό και αφού δούλευε το αυτοκίνητο Εγώ ήμουν ήσυχος. Μου παρουσιάστηκε ξανά χθες το βράδυ. Ρε παιδιά μου παρουσιάστηκε πάλι στο ίδιο υπόγειο πάρκινγκ εμπορικού κέντρου. 4 φορές έχει παρουσιαστεί το πρόβλημα να μην μου παίρνει μπροστά. Και τις 4 φορές ημουν στο ίδιο πάρκινγκ. Να αρχίσω να πιστεύω στα φαντάσματα ή στα μαγνητικά πεδία? ?υ

Link to comment
Share on other sites

Αισθητήρας στροφάλου, εκκεντροφόρου λιγότερο πιθανόν.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα:

Τι πρόβλημα είχε να παρουσιαστεί αρκετό καιρό και αφού δούλευε το αυτοκίνητο Εγώ ήμουν ήσυχος. Μου παρουσιάστηκε ξανά χθες το βράδυ. Ρε παιδιά μου παρουσιάστηκε πάλι στο ίδιο υπόγειο πάρκινγκ εμπορικού κέντρου. 4 φορές έχει παρουσιαστεί το πρόβλημα να μην μου παίρνει μπροστά. Και τις 4 φορές ημουν στο ίδιο πάρκινγκ. Να αρχίσω να πιστεύω στα φαντάσματα ή στα μαγνητικά πεδία? ?υ

φιλε μου μην ξαναπας στο παρκινγκ αυτο.

επισης δωσε στοιχεια ποιο παρκινγκ ειναι ωστε να μην την πατησει κ αλλος.....

παρ ολα αυτα υπομονη κ να βρεις γρηγορα την λυση!!!

Link to comment
Share on other sites

Το εμπορικό είναι το Αίθριο, στην Αγίου Κωνσταντίνου στο Μαρούσι, Αθήνα.

Αρχίζω να πιστεύω ότι είναι από υγρασία, λόγω του ότι το πάρκινγκ είναι στο- 2 και από πάνω υπάρχει εσωτερική πισίνα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.