Jump to content
sakisiceman1

Φωτισμος Στις Πορτες

Recommended Posts

καλησπερα εχω ενα passat 3c 2006 και θελω να βαλω φωτισμο στις πορτες.αν μπορει καποιος να με βοηθησει με την καλωδιωση απο το εγκεφαλακι της πορτας στον φωτισμο.

 

ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

Σάκηηηηη...

 

Στα γρήγορα...  post-15517-0-42458900-1425927041_thumb.j και   post-15517-0-98196400-1425927090_thumb.j

 

Στην δεύτερη μπορείς να δείς και τον κωδικό του εγκεφάλου στο δικό μου, είναι του 2010 και δεν ξέρω άν έχει αλλάξει κάτι απο το 2006.

 

Με ενα ψαξιματάκι για passat 3c door lights θα βρείς εύκολα κωδικούς για καλώδια κλπ

Στο ebay http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_odkw=passat+3c+door+lights&_from=R40&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xpassat+b6+door+lights.TRS0&_nkw=passat+b6+door+lights&ghostText=&_sacat=0

 

υπάρχουν πολλές έτοιμες επιλογές σε σέτ και το μόνο που μένει μετά είναι η κωδικοποίηση με το Vcds.

Μαζί με το Auto-hold είναι οι καλύτερες προσθήκες που έβαλα και πολύ φτηκό και εύκολο. Απο την άλλη το cruise control ήταν μέγα φιάσκο παρόλο που το έβαλα για να μη ξεχνιέμαι και το πατάω, τελικά σπάνια το χρησιμοποιώ.

 

Θέλει σχετική προσοχή στο βγάλσιμο του εσωτερικού καλύμματος της πόρτας κατα προτίμιση με τα ειδικά πλαστικά λεβιεδάκια http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_odkw=door+trim+panel+removal&_from=R40|R40|R40|R40|R40&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xtrim+panel+removal.TRS0&_nkw=trim+panel+removal&ghostText=&_sacat=0  για να μη κάνεις ζημιά στα κλιψάκια. Καλό είναι πρίν ξεκινήσεις να αγοράσεις 5-6 να υπάρχουν γιατί μπορείς να χαλάσει κανένα στο βγάλσιμο.

 

Καλή τύχη.

 

 

Edited by Στέφανος
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση αλλα ενδιαφερομαι για τις πισω πορτες μπροστα τα εχω περασει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μετα απο πολυ προσπαθεια δυστυχως δεν βρηκα ακρη.

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΕΠΙΓΩΝΤΩΣ ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!

 

το μοτερ στη πορτα ειναι 1κ0 959 703 F και η καλωδιωσει ειναι η εξης.

1 κενο

2 κενο

3 καφε με ασπρη γραμμη

4 κενο

5 κενο

6 κενο

7 κενο

8 κενο

9 καφε χοντρο

10 ασπρο χοντρο 

11 καφε ανοιχτο με πρασινη γραμμη

12 καφε ανοιχτο με καφε κλειστο γραμμη

13 κενο

14 μπλε με ασπρη γραμμη

15 κενο

16 γκρι 

17 κενο

18 κενο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Σάκη!!!Δοκίμασες σε όλα τα pin και δεν ανάβουν???

Το αυτοκίνητο τι χρονολογίας είναι??2006???

Το δικό μου μοτερ έχει κωδικό  1Κ0 959 703 P 

Edited by professor
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γιωργο.μου εχει σπασει το κεφαλι αυτο το πραγμα. fsi 1.6 του 2006 ειναι.


δεν ξερω ποιο συνδιασμο ακριβως να κανω

εκανα 14+ και 4- 

          18+ και 6-

 

και κωδικοποιηση απο 0000144σε 0000068 και 0000208

 

πιστευω μαλλον οτι δεν ερχεται καλωδιο απο μπροστα 

Link to comment
Share on other sites

Βαλε πολυμετρο να βρεις παροχες, αφου ενεργοποιησεις απο vagcom

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια τιποτα δοκιμασα απο δω δοκιμασα απο εκει τιποτα μαλλον δεν υπαρχει γραμμη απο μπροστα.ξερει κανεις που πρεπει να κοιταξω σε ποιον εγκεφαλο.

Link to comment
Share on other sites

Αν παίρνει την κωδικοποίηση τότε λογικά υπάρχει η καλωδίωση.

Εκτός και αν χρειάζεται να κάνεις ενεργοποίηση στον εγκέφαλο:

http://i1.wp.com/www.my-gti.com/wp-content/uploads/volkswagen_golf_door_warning_light_rear_vcds_02.gif

Οι μπροστινές σου πόρτες είναι οκ???Μόνο πίσω έχεις πρόβλημα??

Για δοκίμασε και αυτή τη σύνδεση:

FRONT DOORS 
a.- Pin 18: 12V 
b.- Pin 21: Ground 
BACK DOORS
a.- Pin 14: 12V 
b.- You can take ground from the brown wire.

Edited by professor
Link to comment
Share on other sites

κάνε και την ενεργοποίηση που πρόσθεσα μόλις πριν από λίγο...

http://i1.wp.com/www.my-gti.com/wp-content/uploads/volkswagen_golf_door_warning_light_rear_vcds_02.gif

Link to comment
Share on other sites

Πες μας Σάκη τι έφταιγε τελικά???

Ησουν Θεσ/νίκη αυτές τις μέρες??

Link to comment
Share on other sites

δεν ημουν θεσσαλονικη αλλα σκεφτομαι να κατεβω καποια στιγμη.Οσο για των φωτισμο υπηρχε γραμμη απο τον ccm μεχρι την καθε πισω πορτα αλλα μεχρι την φυσα που ειναι στην κωλονα.οποτε τραβηξα γραμμη απο την φυσα της πορτας που κουμπονει στη φυσα της κωλονας και ολα καλα.το pin στη κωλονα ηταν το 9 που συνδεωταν με το 2 απο το λαμπακι και μετα το καφε τις γειωσεις απο την πλεξουδα επρεπε να συνδεθη το 1 απο το λαμπακι αλλα και με το 21 παλι απο την πλεξουδα.εν ολιγης ΧΑΜΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!!!!!!!!! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυ ψαξιμο...για οποιον ενδιαφερεται

 

ΓΙΑ ΤΟ Β6 από 2005 μέχρι 2009

 

Μπροστα εγκεφαλοι: Αριστερα(οδηγου) J386, Δεξια J387. Κοννεκτορες: 32πινο, 20πινο, 16πινο ανα πορτα

 

Πισω εγκεφαλοι: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΑΜΟΝΕΣ ΣΤΟΥΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΚΟΛΩΝΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΗΝ ΦΥΣΑ ΤΗΣ ΠΟΡΤΑΣ

 

 

Στον J386 και J387 τα καλωδια μπαινουν στον 32πινο στις θεσεις 1 και 2. (Χρωματα καλωδιων red/blue + brown)

 

 

 

 

ΓΙΑ ΤΟ Β6 από 2009 και μετά

 

Μπροστα πορτες εγκεφαλοι: Αριστερα(οδηγου) J386, Δεξια J387. Αυτοι εχουν απο 3 κοννεκτορες εναν 32πινο, εναν 16πινο και εναν 20πινο ανα πορτα.

 

Πισω πορτες εγκεφαλοι: Αριστερα J388, Δεξια J389. Aυτοι ειναι 18πινοι(ή 20πινοι) με εναν κοννεκτορα ανα πορτα.

 

 

            στον J386 τα καλωδια μπαινουν στον 32πινο κοννεκτορα στις θεσεις 18 και 19. (τα χρωματα των εργοστασιακων καλωδιων ειναι RED/BROWN + BROWN)

            στον J387 τα καλωδια μπαινουν στον 32πινο κοννεκτορα στις θεσεις 18 και 19. (τα χρωματα των εργοστασιακων καλωδιων ειναι RED/BROWN + BROWN)

            στον J388 τα καλωδια μπαινουν στον 18πινο(ή 20πινο) κοννεκτορα στις θεσεις 18 και 6. (τα χρωματα των εργοστασιακων καλωδιων ειναι RED/BROWN + BROWN)

            στον J389 τα καλωδια μπαινουν στον 18πινο(ή 20πινο) κοννεκτορα στις θεσεις 18 και 6. (τα χρωματα των εργοστασιακων καλωδιων ειναι RED/BROWN + BROWN)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω ένα passat cc και θέλω να αλλάξω τα ανακλαστικά στις πόρτες. Έχω τα φωτάκια και τα καλώδια ξέρετε μπορώ να πάω για να μου τα τοποθετήσουν. Ευχαριστώ!!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν , dimikon70 said:

Καλησπέρα έχω ένα passat cc και θέλω να αλλάξω τα ανακλαστικά στις πόρτες. Έχω τα φωτάκια και τα καλώδια ξέρετε μπορώ να πάω για να μου τα τοποθετήσουν. Ευχαριστώ!!!

έβαλα εγώ πριν από λίγο καιρό και τα οποία ενεργοποιείσα πριν από λίγες ημέρες.

 

Δες εδώ 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θα το προσπαθήσω δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω. Ξέρουμε αν οι πίσω πόρτες έχουν αναμονές στις πόρτες ή στην φυσσα τις κολόνας? Είναι μοντέλο το Μάιο του 2009. Ευχαριστώ και καλές γιορτές σε όλους με υγεία!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εχθές πέρασα την καλωδίωση στις μπροστινές πόρτες προσπάθησα και στις πίσω αλλά δεν ταίριαζαν τα φυσάκια. Δεν έχω όμως vag com για την κωδικοποιηση. Υπάρχει κάποιος Αθήνα νότια προάστια ( Γλυφάδα) που να μπορεί να με βοηθήσει? Ευχαριστώ καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα σε όλους με υγεία.

Υ.Γ. Εννοείτε μετά την καραντίνα

Edited by dimikon70
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σήμερα ενεργοποίησα με επιτυχία το φωτισμό και στις 4 πόρτες. Το αποτέλεσμα τέλειο άξιζε τον κόπο.

Edited by dimikon70
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εστειλα και σε ενα μελος priv msg να με βοηθησει αλλα ας το ανεβασω κι εδω. Εχω ενα golf plus 2011 και εχει και στις 4 πορτες τα ανακλαστικά. Φανταζομαι για να αναβουν πρεπει να τ αλλαξω με λαμπες οπως ο ominous ετσι;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.