Jump to content
Lzoakis

Golf V Για Πρώτο Αμάξι (Φοιτητικό)

Recommended Posts

Καταρχάς καλή επιτυχία στις εξετασεις!

Ειχα το Golf 5 fsi σαν φοιτητης στην Θεσσαλονίκη για κάποια χρόνια. Η συμβουλή μου είναι μην....

Η πόλη εχει μεγάλο πρόβλημα πάρκινγκ, και οσο καλα και αν παει η γκολφω στην εθνικη, μέσα στην πόλη είναι μανικι. Ολα τα χρόνια προτιμούσα να το αφήνω στην πόλη μου και να παίρνω το 106-fiesta-aygo που ηταν διαθέσιμα στην οικογένεια. Επιπλέων το αμάξι αγοράστηκε καινουριο και όσα χτυπήματα απέκτησε τα απεκτησε Σαλονικη παρκαρισμένο. Εχουν μαθει οι κάτοικοι να αλληλογρατζουνιούνται χωρις να τρέχει τιποτα. Κυριολεκτικα δεν υπάρχει αμάξι χωρις χτύπημα. Θα σου ελεγα πάνε σε κατι μικροτερο, Polo-Fiesta-Ibiza-Corsa etc για να εχεις και λιγότερα εξοδα. Η χαρά του φοιτητικού αυτοκίνητου ειναι οι εκδομες με παρεα και οχι τόσο το μεγεθος του. Φοιτητης θα εισαι, ας στριμωχτείτε λιγο. Εμενα μαυριζε η καρδια μου καθε φορα που το ανεβαζα και το εβλεπα γρατζουνισμενο-κουτσουλημενο. Αμα βρεις ενα αμαξι που ηδη εχει γρατζουνιες παρτο, θα σου φυγει το αγχος, οπως εμενα με το 106 του αδερφου μου.

Τώρα οσον αφορα το Golf, αυτο με τα 122 αλογα ειναι ιδανικο, μην σκεφτείς να πας σε άλλη εκδοση. Το μονο που πρέπει να προσέξεις ειναι να εχει cruise control, θα σε σωσει στα ταξιδια εγνατία. Ακομα και να μην εχει αυτα με το τριακτινο τιμόνι μπορείς να το βάλεις και μετα.

Οτι και να αποφασίσεις, επικεντρώσου στο διάβασμα, τα καλύτερα έρχονται, αμα μπορείς να έχεις και ρόδα ακόμα καλύτερα!

 

Σε ευχαριστώ πολύ και για τις ευχές, και για τις κατατοπιστικότατες πληροφορίες που μου παρείχες φίλε μου. ^_^

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχας καλη επιτυχια να εχεις στις εξετασεις σου και να πετυχεις τον στοχο σου.εγω ημουν φοιτητης στην φλωρινα απο το 2005 εως 2009 και ειχα ενα golf 5 gti το οποιο το λατρεψα και ακομα μου λειπει..το βελτιωσα παντου με πηγε παντου μου εφτιαξε το κεφι οταν ειχα τις μαυρες μου! μου εφαγε λεφτα σε βενζινες και λαστιχα και οχι μονο...εκανα το βολο-φλωρινα-βολο ουκ ολιγες φορες και εκτιμησα την ανεση που προσφερει το ικανοποιητικο σε μεγεθος αμαξωμα του γκολφ.ΟΜΩΣ!εσυ δεν θα εισαι στην φλωρινα αλλα στην θεσσαλονικη..και νομιζω οτι εκει θα το ταλαιπωρησεις το αμαξι και καλυτερα να κοιταξεις σε πιο μικρο πολης.Αν πας κομοτηνη παρε γκολφ.το 122 θα σε πηγαινει μια χαρα.αν και νομιζω και 222 να παρεις παλι λιγα θα σου φαινονται μετα απο λιγο καιρο...ευχομαι να κανεις την σωστη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα καταρχήν και καλώς όρισες .

Έχοντας περάσει πρόσφατα απο αυτο στάδιο, μονο λιγο λιγότερο απο χρονο παει σχεδόν, και οπως προανέφερες την ειχα και εγω αυτήν την αγάπη για τα αυτοκίνητα οπως ειναι φυσικό έχοντας στην πλάτη μου και αρκετά χρόνια μηχανοκίνητου αθλητισμού, κανω εδω και 6-7 μήνες τη χρήση που λες οτι θα κανεις και εσυ θα σου πω εγω τι πέρασα για να πάρεις μια ιδέα.

Αρχικά αφου ειχα κατασταλάξει σε γκολφ και έχοντας στην τσέπη 5 χιλιάρικα( εισαι σε καλύτερη μοίρα ) χτένισα ολα τα γκολφ τα πενταρια 90 ίππων που υπήρχαν στο car μονο απο ιδιώτες ( κατα την γνώμη μου μακριά απο μάντρες ).

Αφου βρήκα την ευκαιρία αγόρασα σε καλη κατάσταση ενα golf fsi 1.4cc 90hp full extra τέλη του 2004 μοντέλο( η τυππισα είχε σκάσει 27000 καινούργιο ). Η κυρία ηταν απο βάρη μονοκατοικία με πισίνα και πολλα λευτα στην τσέπη και οπως καταλαβαίνεις το αμάξι ολα αυτα τα χρόνια πέρναγε απο την αντιπροσωπεία σέρβις τα παντα , το βιβλιαράκι τα έλεγε ολα ( της τρώγανε λευτα αλλα εμενα μου κάθησε λουκούμι ).

Αφου λοιπόν συμφωνήσαμε τιμή και το πήρα στα χέρια μου ξεκίνησα τις πρώτες βόλτες . Άψογο στο δρόμο τρομερά κρατήματα και με πολλα χιλιόμετρα το αμαξι παει σιδηρόδρομος τόσα κιλά που ειναι ! Μεχρι τωρα προβλημα δεν εχω κανενα μονο λάδια άλλαξα στην αρχη να ξερω που βρίσκομαι και μια αντλία βενζίνης που χρειάστηκε .

Στην κατανάλωση παίζει μεγάλο ρόλο πως οδηγείς! Αμα γεμίζεις τις ταχύτητες εχεις θέμα ! Στο περίπου θα σου πω χρειάζομαι κανα 50αρι τη βδομάδα , αλλα να σημειώσω οτι κανω πολλα χιλιόμετρα . Σαν αυτοκίνητο τραβάει πολυ καλα στο λεω γιατι μπορει να σου φαίνονται λίγα τα 90 άλογα αφου είπες οτι κοιτάς για 122 . Το συγκεκριμένο μοντέλο τρελή τελική δεν μου προσφέρει αλλα ειναι τρομερά αξιόπιστο στην Οδηγηση του και νιώθεις τρομερή ασφάλεια .εχει πολυ καλούς χώρους και επειδή βάζω πολυ συχνά και πολλα άτομα μεσα κάθονται όλοι αναπαυτικά χωρίς στριμωγματα.( αν σε νοιαζει για να βάζεις παρέες μεσα που σίγουρα σε ενδιαφέρει ).

Επειδή για αρχη δεν χρειάζεσαι κατι σε turbo θα σου πρότεινα να πέσεις σε άλογα να σου καίει και λιγότερα να πηγαίνεις και πιο πολλές βόλτες( προσωπική μου γνώμη παντα ) .

Απο τη μεχρι στιγμής εμπειρία μου ως κατόχους του προαναφερθέντος αυτοκινήτου κάνοντας τη χρήση που θες να κανεις και εσυ το συγκεκριμένο αμαξι μου εχει κάτσει τέλεια .

Αυτα απο μενα ελπίζω να βοήθησα καλη επιτυχία στις πανελλαδικές , καλη αναζήτησή αυτοκινήτου και να βρεις αυτο που πραγματικά θέλεις .

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by sozon_golf
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν φαινονται λιγα τα 90 αλογα,ειναι λιγα.

1300+ kg 1400cc 90 αλογα τι ειναι;

Αρχικα,γιατι το 122 να καιει παραπανω απο το fsi που εχεις εσυ;

Ρωτηστε και τον economist που πηρε 1.4 fsi και του κανουν πλακα τα matiz????????

Link to comment
Share on other sites

Ας ημαστε ρεαλιστες παιδια..ο ανθρωπος θελει το αμαξι για να κανει και μια σοβαρη αποσταση αλεξανδρουπολη θεσσαλονικη..δεν νομιζω οτι θα αισθανθει ασφαλεια στο αμαξωμα του γκολφ με μολις 90 αλογα!!!φαντασου τον χριαστιανο να ειναι με μια φιλη του σε μια ανηφορα και να εχει και ερκοντισιον....νομιζω το 90 αρι ειναι μονο για πολη αλλα και παλυ καλυτερα 122 η αν θελει ατμοσφαιρα 115 16αρι φσι...

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχας καλη επιτυχια να εχεις στις εξετασεις σου και να πετυχεις τον στοχο σου.εγω ημουν φοιτητης στην φλωρινα απο το 2005 εως 2009 και ειχα ενα golf 5 gti το οποιο το λατρεψα και ακομα μου λειπει..το βελτιωσα παντου με πηγε παντου μου εφτιαξε το κεφι οταν ειχα τις μαυρες μου! μου εφαγε λεφτα σε βενζινες και λαστιχα και οχι μονο...εκανα το βολο-φλωρινα-βολο ουκ ολιγες φορες και εκτιμησα την ανεση που προσφερει το ικανοποιητικο σε μεγεθος αμαξωμα του γκολφ.ΟΜΩΣ!εσυ δεν θα εισαι στην φλωρινα αλλα στην θεσσαλονικη..και νομιζω οτι εκει θα το ταλαιπωρησεις το αμαξι και καλυτερα να κοιταξεις σε πιο μικρο πολης.Αν πας κομοτηνη παρε γκολφ.το 122 θα σε πηγαινει μια χαρα.αν και νομιζω και 222 να παρεις παλι λιγα θα σου φαινονται μετα απο λιγο καιρο...ευχομαι να κανεις την σωστη επιλογη.

Αχ GTI.. Αυτό το είχα ερωτευτεί απο το most wanted το NFS όταν ήμουν νεαρώτερος :p Εάν πάω θεσσαλονίκη, τείνω προς είτε ibiza 1.2 105 ps tsi ή 1.6 120 ps fiesta καθώς το polo ξεφεύγει αρκετά, ενώ για κομοτηνή το golf νομίζω θα είναι καλύτερη επιλογή· άλλωστε αν θελήσω να ταξιδέψω Θεσσαλονίκη-Αλέξ/πολη το λεωφορείο με επιστροφή και το 50% μαθητικό εισητήριο είναι γύρω στα 25 ευρώ, με τα οποία απο σαλόνικα λόγω βενζίνης διοδίων δεν πας ούτε ασπροβάλτα :D Όσον αφορά το αν θα μου φτάνουν ή όχι τα άλογα, όπως προείπα το αυτοκίνητο προορίζεται για οικονομικές μετακινήσεις και όχι για να μετατραπεί σε παυλα-μασίν· για αυτή την λειτουργία, απο όταν βγήκε μάλιστα έχω βάλει στο μάτι την ktm duke 390, για τους εξής απλούς λόγους: value for money επιδόσεις (πόσα χρήματα θές αντίστοιχα σε νόμιμο αμάξι για να πας 0-100 σε 5s? :p) και δεύτερον γιατί είναι πολύ πιο οικονομικό απο άποψη καταναλώσεων κτλ. Άσε που η μηχανή για βόλτα έχει απο τη φύση της πολλή περισσότερη πλάκα! Αλλά νομίζω πως εκτραχύνω την ροή του topic ^_^ Ευχαριστώ για τις ευχές σου!

 

 

Καλησπερα καταρχήν και καλώς όρισες .

Έχοντας περάσει πρόσφατα απο αυτο στάδιο, μονο λιγο λιγότερο απο χρονο παει σχεδόν, και οπως προανέφερες την ειχα και εγω αυτήν την αγάπη για τα αυτοκίνητα οπως ειναι φυσικό έχοντας στην πλάτη μου και αρκετά χρόνια μηχανοκίνητου αθλητισμού, κανω εδω και 6-7 μήνες τη χρήση που λες οτι θα κανεις και εσυ θα σου πω εγω τι πέρασα για να πάρεις μια ιδέα.

Αρχικά αφου ειχα κατασταλάξει σε γκολφ και έχοντας στην τσέπη 5 χιλιάρικα( εισαι σε καλύτερη μοίρα ) χτένισα ολα τα γκολφ τα πενταρια 90 ίππων που υπήρχαν στο car μονο απο ιδιώτες ( κατα την γνώμη μου μακριά απο μάντρες ).

Αφου βρήκα την ευκαιρία αγόρασα σε καλη κατάσταση ενα golf fsi 1.4cc 90hp full extra τέλη του 2004 μοντέλο( η τυππισα είχε σκάσει 27000 καινούργιο ). Η κυρία ηταν απο βάρη μονοκατοικία με πισίνα και πολλα λευτα στην τσέπη και οπως καταλαβαίνεις το αμάξι ολα αυτα τα χρόνια πέρναγε απο την αντιπροσωπεία σέρβις τα παντα , το βιβλιαράκι τα έλεγε ολα ( της τρώγανε λευτα αλλα εμενα μου κάθησε λουκούμι ).

Αφου λοιπόν συμφωνήσαμε τιμή και το πήρα στα χέρια μου ξεκίνησα τις πρώτες βόλτες . Άψογο στο δρόμο τρομερά κρατήματα και με πολλα χιλιόμετρα το αμαξι παει σιδηρόδρομος τόσα κιλά που ειναι ! Μεχρι τωρα προβλημα δεν εχω κανενα μονο λάδια άλλαξα στην αρχη να ξερω που βρίσκομαι και μια αντλία βενζίνης που χρειάστηκε .

Στην κατανάλωση παίζει μεγάλο ρόλο πως οδηγείς! Αμα γεμίζεις τις ταχύτητες εχεις θέμα ! Στο περίπου θα σου πω χρειάζομαι κανα 50αρι τη βδομάδα , αλλα να σημειώσω οτι κανω πολλα χιλιόμετρα . Σαν αυτοκίνητο τραβάει πολυ καλα στο λεω γιατι μπορει να σου φαίνονται λίγα τα 90 άλογα αφου είπες οτι κοιτάς για 122 . Το συγκεκριμένο μοντέλο τρελή τελική δεν μου προσφέρει αλλα ειναι τρομερά αξιόπιστο στην Οδηγηση του και νιώθεις τρομερή ασφάλεια .εχει πολυ καλούς χώρους και επειδή βάζω πολυ συχνά και πολλα άτομα μεσα κάθονται όλοι αναπαυτικά χωρίς στριμωγματα.( αν σε νοιαζει για να βάζεις παρέες μεσα που σίγουρα σε ενδιαφέρει ).

Επειδή για αρχη δεν χρειάζεσαι κατι σε turbo θα σου πρότεινα να πέσεις σε άλογα να σου καίει και λιγότερα να πηγαίνεις και πιο πολλές βόλτες( προσωπική μου γνώμη παντα ) .

Απο τη μεχρι στιγμής εμπειρία μου ως κατόχους του προαναφερθέντος αυτοκινήτου κάνοντας τη χρήση που θες να κανεις και εσυ το συγκεκριμένο αμαξι μου εχει κάτσει τέλεια .

Αυτα απο μενα ελπίζω να βοήθησα καλη επιτυχία στις πανελλαδικές , καλη αναζήτησή αυτοκινήτου και να βρεις αυτο που πραγματικά θέλεις .

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ευχαριστώ πολύ για τις βιωματικές πληροφορίες φίλε μου. Όπως αντιλαμβάνεσαι επειδή δεν έχω οδηγήσει κανένα απο τα αυτοκίνητα (Μόνο το arosa της μανας και το e200 του πατερα ^_^) δεν μπορώ να εκφέρω άποψη προσωπική, και απαντώ με ότι αντίστοιχα έχω διαβάσει. Η επικρατούσα άποψη είναι πως στα 90 ψιλοζορίζεται, ενώ τα 122 είναι γάντι, αλλά αυτά είναι απλές απόψεις. Στο κομμάτι της κατανάλωσης ωστόσο, απο θεωρητικής άποψης τουλάχιστον, άν εχεις 2 μοτέρ και για να αποδώσουν την ίδια ιπποδύναμη χρειάζονται διαφορετική πίεση (φερ'ειπείν για να αποδώσουν 90 άλογα στον τροχό το tsi πρεπει να είναι στις 3,5-4χιλ στροφές ενώ το 90 στον κόφτη) αυτό με την λιγότερη πίεση καταναλώνει και λιγότερη βενζίνη. Νομίζω στο top gear μια φορά είχαν βάλει κόντρα κατανάλωσης μια 458 και ένα μικρό 1600 και στις ίδιες στροφές η 458 έκαιγε λιγότερο :p

 

Fsi δεν θέλει κανονικά μόνο super 98 ή 100 οκτανίων;

 

Α, επισης, πόσα χλμ κάνεις την εβδομάδα ωστε να χρειάζεσαι 50 ευρω φιλε;

Edited by Lzoakis
Link to comment
Share on other sites

Με ενα 50αρικο βγάζω καμια 500 χλμ ίσως και παραπάνω ανάλογα που τα κανω . Γενικά χρησιμοποιώ αρκετά εθνική και κανω μια μικρή οικονομία . Το 50αρικο στο ειπα στο περίπου αλλα σίγουρα 300χλμ τη βδομάδα τα κανω .

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις ατμόσφαιρα η γνώμη μου ειναι το 1.6FSI αλλά κοίτα να είναι η έκδοση SPORTLINE (δεν παίζει ρόλο στις επιδόσεις αλλά παρέχει καλύτερο σύνολο και δέσιμο σαν αυτοκίνητο).
Αν πάλι θες TURBO το TSI είναι καλή επιλογή και ζωντανεύει το αυτοκίνητο πολύ...Να σου πω την αλήθεια να γυρνούσα το χρόνο πίσω στο 2004 θα περίμενα (αν το ξέραμε βέβαια) να βγει το TSI)

Παρόλα αυτά αν είσαι και αρχάριος στην οδήγηση είναι γνώμη να ''εκπαιδευτείς'' πρώτα σε ατμόσφαιρα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.