Jump to content
yositosi

Βολάν Μονής Μάζας

Recommended Posts

έχεις δει 18άρι TSi να λειτουργεί στα νούμερα που αναγράφεις?!

Της πρωτης σειρας ναι.

 

Της δευτερης οχι δεν εχω δει, αλλα σιγουρα υπαρχει, η τουλαχιστον θα υπαρξει....

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω... για να το λες

Εχεις καποιο λογο να πιστευεις οτι με full re-build του μοτερ δεν μπορουμε να δουμε τετοια νουμερα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι έναν, αλλά πολλούς... αλλά ανούσιο να το αναλύουμε. Στην τελική ούτε μηχανικός είμαι ούτε ειδικός. :nea:

 

Γενικότερα στη θεωρία και στα "λόγια" όλα γίνονται. Στο ιντερνετ δε, γίνονται ακόμα περισσότερα. Σημασία έχει αν μπορεί κάτι να γίνει ουσιαστικά και το βασικότερο απροβλημάτιστα ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι έναν, αλλά πολλούς... αλλά ανούσιο να το αναλύουμε. Στην τελική ούτε μηχανικός είμαι ούτε ειδικός. :nea:

 

Γενικότερα στη θεωρία και στα "λόγια" όλα γίνονται. Στο ιντερνετ δε, γίνονται ακόμα περισσότερα. Σημασία έχει αν μπορεί κάτι να γίνει ουσιαστικά και το βασικότερο απροβλημάτιστα ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ

Μεσα στην χρονια το μιλαμε παλι.

 

Αναμενω να ειμαι στα νουμερα αυτα απροβληματιστα ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ αν ξανά πάρω συμπλεκτη στο χέρι η επιλογή μου θα είναι αυτός της Sachs που ανέβασε ο yositosi.

Παναγιώτη με 45 κιλά ροπή για μπροστά κίνηση λέω είναι πολλά τα 60 κιλά θα σπινιαρης και 5η μόνο χρόνους δεν θα κάνεις η θα πηγαίνεις με χαλαρό γκαζι. Δυστυχώς το CC δεν είναι quattro και για να γίνει θέλει κανένα 5.000€.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Βρε χαμένη μην ποστάρεις σε πολλαπλές ενότητες!!!

 

http://www.sachsperformance.com/Sachs-Performance-Clutch-Powerclutch/Audi/Audi-A3-8PA-Sportback-09-04-/2-0-TFSI-147-kW-;-CAWB-CCZA-;-09/2004/SRE-Performance-Clutch-Kit::67.html

 

Ενισχυμένο πλατώ και δίσκος.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε παιδιά αλλά να ρωτήσω κάτι... με αυτές τις ιπποδυνάμεις να ταλαιπωρούν την μετάδοση έχετε αλλάξει ποτέ τις 3 βάσεις του κινητήρα? Αν όχι είναι σίγουρο ότι θα έχουν γίνει μαστίχα πράγμα που δεν φαίνεται εύκολα αφού μπορεί να μην είναι καν κομμένες. Κάθε φορά που πατινάρετε τον συμπλέκτη σας αποθηκεύεται δυναμική ενέργεια μέσα στις μαλακωμένες βάσεις (όπως αποθηκεύεται ενέργεια σε ένα πιεσμένο ελατήριο). Όταν το αυτοκίνητο ξεκινήσει τελικά η ενέργεια απελευθερώνεται και εμείς αισθανόμαστε το σκορτσάρισμα που νομίζουμε ότι προέρχεται από τον συμπλέκτη. Συγνώμη για το post και εννοείται ότι εκφράζει μόνο την προσωπική μου άποψη, την φτωχή εμπειρία μου από το αυτοκίνητο αυτό και τίποτα περισσότερο.

Edited by jsk
Link to comment
Share on other sites

On 3/25/2016 at 9:41 ΠΜ, jsk said:

Συγνώμη βρε παιδιά αλλά να ρωτήσω κάτι... με αυτές τις ιπποδυνάμεις να ταλαιπωρούν την μετάδοση έχετε αλλάξει ποτέ τις 3 βάσεις του κινητήρα? Αν όχι είναι σίγουρο ότι θα έχουν γίνει μαστίχα πράγμα που δεν φαίνεται εύκολα αφού μπορεί να μην είναι καν κομμένες. Κάθε φορά που πατινάρετε τον συμπλέκτη σας αποθηκεύεται δυναμική ενέργεια μέσα στις μαλακωμένες βάσεις (όπως αποθηκεύεται ενέργεια σε ένα πιεσμένο ελατήριο). Όταν το αυτοκίνητο ξεκινήσει τελικά η ενέργεια απελευθερώνεται και εμείς αισθανόμαστε το σκορτσάρισμα που νομίζουμε ότι προέρχεται από τον συμπλέκτη. Συγνώμη για το post και εννοείται ότι εκφράζει μόνο την προσωπική μου άποψη, την φτωχή εμπειρία μου από το αυτοκίνητο αυτό και τίποτα περισσότερο.

Παραπανω, τοσο εγω οσο και ο CJ Georgio αναφερομαστε σεσκορτσαρισματα που οφειλονται στους "αγωνιστικους" συμπλεκτες που εχουμε οι οποιοι ειναι on-off δεν εχουν περιοχη ημισυμπλεξης.

Ως εκ τουτου εχουμε σκορτσαρισματο οποιο συνοδευεται και αποκροταλισμα στα ημισυμπλεκομεναμερη του δισκο-πλατω-βολαν. 

Ενα εργοστασιακο συστημα σε αυτοκινητα Comfort οπως το CC δεν θα επρεπε να εμφανιζει συμπεριφορες οπως σκορτσαρισματα και αλλα τετοια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.