Jump to content
Akaleo

Golf 5 - Fsi Μοτέρ Κίτρινο Λαμπάκι Καταλύτη

Recommended Posts

Ξαφνικά εκεί που πήγαινα άναψε το κίτρινο λαμπάκι του καταλύτη και έμενε σταθερό χωρίς κάποιο σχόλιο στην οθόνη στο golf fsi 1.6 μου! Κανένας παράξενος θόρυβος στη μηχανή! Έσβησα και ξανα άναψα μετά απο μερικά δευτερόλεπτα και πάλι έμενε αναμμένο. Λέτε να φταίει η βενζίνη και να έχει κάνα σκουπίδι και τέτοιες βλακείες? Είμαι με 1 γραμμή βενζίνης. Άμα του βάλω λέτε να φτιάξει? Πρώτη φορά το βγάζει! Τι να κάνω? Αν είναι η βενζίνη λέτε να πω να μου τη ρουφήξουν μπας και καθαρίσει? Φοβάμαι για περαιτέρω ζημιά σε καταλύτη, αισθητήρα λ κλπ (σύμφωνα με ότι λέει στο βιβλίο οδηγιών του αμαξιού)! Έχω αγχωθεί! Θα εκτιμήσω τη βοήθεια σας ιδιαιτέρως!!!

Link to comment
Share on other sites

βαλ'το στο διαγνωστικο να δεις τι σφαλμα βγαζει. μαλλον βενζινη ειναι. οχι, τι να ρουφιξεις, απλα προσεχε απο ποιο πρατηριο βαζεις καυσιμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Διαγνωστικό δεν έχω! Λες να φταίει που τελειώνει σχεδόν η βενζίνη? Άμα του βάλω βενζίνη λες να ισιώσει?

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι φίλε ,βρες κάποιον με διαγνωστικό να δείτε τι σφάλμα είναι ,μπορει να είναι η βενζίνη,misfires μπορεί να είναι και κάποια άλλη σποραδική βλαβη

 

Ένας γνωστός μου που του ειχε αναψει ήταν αν θυμαμαι καλα ήταν Nox sensor  ,του την εσβησα την βλαβη αλλά μετα από κανα μηνα αναψε παλι το λαμπακι,είναι ακριβό ανταλλακτικο αλλά δε παθαινεις και τίποτα αν δε το αλλαξεις άμεσα

 

Μια άλλη φορά στο ιδιο fsi ηταν η βαλβίδα egr η οποία είναι γνωστό πρόβλημα καθαρίζεται ή αλλάζεται

 

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=55263&page=3

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Θα του βάλω βενζίνη και αν συνεχίσει θα το πάω για έλεγχο. Ελπίζω να μη με αφήσει στη μέση του δρόμου...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αν δεν ειναι πολλαπλασιαστής που θα το ακουγες ,το αυτοκινητο παει χωρίς πρόβλημα ,καλό είναι να δεις ομως τι είναι-

 

το λαμπακι ότι και να κανεις δεν θα φύγει αν δε στο σβήσουν με διαγνωστικο

Link to comment
Share on other sites

102.000 χλμ έχω. Του βάζω πιο συχνά shell κανονική και κάποιες τη vpower. Και μερικές Avin.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαζεις 95αρα πολυ πιθανον να τα εφτυσε ο knock senson(nox)...αν οντως ειναι αυτο σαν ανταλλακτικο απο αντιπροσωπεια ειναι πανακριβο αλλα μην σε αγχωνει και ετσι να το αφησεις δεν παθαινει τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Αν μου το σβήσουν με το διαγνωστικό υπάρχει περίπτωση να ξανα ανάψει?

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχα! Θα σκεφτώ διεξοδικά και θα αποφασίσω πάνω στις διαθέσιμες επιλογές! Σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια και τις προτάσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλοι πήγα και μου το σβησανε. Ήταν όντως ο nox! Άμα του βάζω μόνο 100αρα θα το σώσω?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ο ΝΟΧ δεν σώζεται, αν σου αναψε μια φορα ειναι θεμα χρόνου να σου ξανα-αναψει, ειχει προβλημα το συγκεκριμένο ανταλακτικό και εχει χαλάσει σε πολλους. Πάντος και να χαλάσει εντελώς μην αγχώνεσαι, εγώ το έχω έτσι 4 χρόνια, απλα ίσως να καίει λίγο παραπάνω οταν είναι κρύα η μηχανή.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο βρώμικα τα καύσιμα..και μεγάλο το κλέψιμο που μας κάνουν,

και συμβαίνει συχνά σε πολλά αυτοκίνητα...

Δεν έχει σημασία μάρκα , μοντέλο . 

Αν δεν υπάρχει έλεγχος απο το κράτος,

 και κοιτάνε όλοι να λαδώσουν για να μην τους γράψουν το βενζινάδικο , 

αυτά θα γίνονται....Ελλάδα είμαστε ...

Αστο λίγο καιρό να δεις πως θα πάει τώρα που στο έσβησαν ,

βάλε την 100αρα βενζίνα, μήπως καθαρίσει ... και βλέπεις αργότερα τι θα κάνεις , 

για το μωρό σου . :baby:  :baby:  :baby:  :afro:  :bye:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.