Jump to content
ANGO

Vw Golf 7 Accessories

Recommended Posts

Καλησπέρα

ξέρει κανείς αν αυτό είναι αξιόπιστο ?

http://www.aliexpress.com/item/OEM-VW-Volkswagen-Golf-7-MK7-MKVII-Park-Pilot-Front-and-Rear-Back-8K-OPS-8/32522825641.html?spm=2114.01020208.3.10.jPCeKs&ws_ab_test=searchweb201556_1_79_78_77_80,searchweb201644_5,searchweb201560_9

Όποιος έχει κάποια άλλη πρόταση για αισθητήρες παρκαρίσματος καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται καλη επιλογή και σε καλή τιμή, να δεις μόνο οτι μπορεί να γίνει εγκατάσταση στο δικό σου αμάξι.

Ενημερωσέ μας όταν με το καλό το βάλεις, είναι κάτι που με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς τους γνωστες του forum και κυρίως προς τον Πέτρο, του οποίου διαβάζοντας τα posts κατά καιρούς, έχω αντιληφθεί ότι του έχει στοιχίσει  η έλειψη ambient lightning. Περιμένοντας κ εγώ, να μου έρθει το golf rline μου 1.6 tdi αρχές Δεκεμβρίου, θα με ενδιέφερε καποιο retrofit για τη συγκεκριμένη λειτουργία. Επειδή δεν εμπιστεύομαι καθόλου τα χέρια μου για τέτοιες δουλειές, θα παρακαλουσα για μια πρόταση μαγαζιού( αν είναι δυνατόν στο βορρά), το οποίο να αναλάμβανε όλη τη διαδικασία. Υπάρχει κάποια πρόταση γι αυτό? Ευχαριστώ εκ των προτερων.

 

Edit: λέγοντας ambient lightning, εννοούμε φως στη περιοχή των ποδιών και στις εμπρός πόρτες μονο ή και στα πόδια των πίσω επιβατών?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς τους γνωστες του forum και κυρίως προς τον Πέτρο, του οποίου διαβάζοντας τα posts κατά καιρούς, έχω αντιληφθεί ότι του έχει στοιχίσει η έλειψη ambient lightning. Περιμένοντας κ εγώ, να μου έρθει το golf rline μου 1.6 tdi αρχές Δεκεμβρίου, θα με ενδιέφερε καποιο retrofit για τη συγκεκριμένη λειτουργία. Επειδή δεν εμπιστεύομαι καθόλου τα χέρια μου για τέτοιες δουλειές, θα παρακαλουσα για μια πρόταση μαγαζιού( αν είναι δυνατόν στο βορρά), το οποίο να αναλάμβανε όλη τη διαδικασία. Υπάρχει κάποια πρόταση γι αυτό? Ευχαριστώ εκ των προτερων.

Edit: λέγοντας ambient lightning, εννοούμε φως στη περιοχή των ποδιών και στις εμπρός πόρτες μονο ή και στα πόδια των πίσω επιβατών?

μπορείς να δεις εδώ:http://www.golfmk7.com/forums/showthread.php?t=5424

Απο ότι διάβασα μπαίνει και για τους πίσω,εχει και φώτο δείχνει πολύ όμορφο πάντως!!

Με έβαλες σε σκέψεις να το κάνω και εγώ...!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by stellbouz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Stellbouz εχεις δίκιο! Έτσι λειτουργεί συνήθως, ο ένας τραβάει τον άλλον, ευχής έργον θα ήταν να μαζευομασταν ένας ικανός αριθμός ατόμων και να κάναμε την οποια αγορά ή και εγκατάσταση ομαδικά, είμαι σίγουρος ότι το αποτέλεσμα θα μας δικαίωνε, συν το ότι θα πετυχαιναμε και καλύτερες τιμές...ισχύς εν τη ενώσει!

Edited by sakplat
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς τους γνωστες του forum και κυρίως προς τον Πέτρο, του οποίου διαβάζοντας τα posts κατά καιρούς, έχω αντιληφθεί ότι του έχει στοιχίσει  η έλειψη ambient lightning. Περιμένοντας κ εγώ, να μου έρθει το golf rline μου 1.6 tdi αρχές Δεκεμβρίου, θα με ενδιέφερε καποιο retrofit για τη συγκεκριμένη λειτουργία. Επειδή δεν εμπιστεύομαι καθόλου τα χέρια μου για τέτοιες δουλειές, θα παρακαλουσα για μια πρόταση μαγαζιού( αν είναι δυνατόν στο βορρά), το οποίο να αναλάμβανε όλη τη διαδικασία. Υπάρχει κάποια πρόταση γι αυτό? Ευχαριστώ εκ των προτερων.

 

Edit: λέγοντας ambient lightning, εννοούμε φως στη περιοχή των ποδιών και στις εμπρός πόρτες μονο ή και στα πόδια των πίσω επιβατών?

Οντως το ambient lighting ηταν κατι που ηθελα και δυστυχως δεν μπορουσε να τοποθετηθει στη συγκεκριμενη εκδοση..  Οσο αφορα την τοποθετηση εκ των υστερων εκει υπαρχου τα 2 κλασικα προβληματα.. Κοστος και  τοποθετηση (ξηλωμα καποιων πλαστικων, μερικες φορες κοψε-ραψε σε καλωδια και κωδικοποιηση) και αν τελικα δουλεψει ακριβως οπως πρεπει...

 

Το πιο ωραιο κατα την αποψη μου παντα ειναι ο φωτισμος στις πορτες  στο πλαι (καπου ειχα βρει τα ανταλακτικα αλλα ηταν πανακριβα!! οποτε δεν τιθεται θεμα).

 

Εψαξα και για τα φωτακια στο κατω μερος της πορτας που φωτιζουν με το ανοιγμα τα οποια δεν ειναι πολυ ακριβα με την καλωδιωση,αλλα και παλι θελει πατεντα με τα καλωδια και προς το παρον το εχω παγωσει... Εχω και τα Led κατω απο τους καθρεπτες και βολευομαι σε καποιο βαθμο.

 

Τωρα σε σχεση με τα φωτα στην περιοχη των ποδιων δεν θα με χαλουσε (δεν εχω ψαχτει ομως) αλλα αν μη τι αλλο τα χαλακια πρεπει να ειναι καθαρα γιατι αλλιως καλυτερα χωρις στα σκοτεινα...

Edited by pettros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οντως το ambient lighting ηταν κατι που ηθελα και δυστυχως δεν μπορουσε να τοποθετηθει στη συγκεκριμενη εκδοση..  Οσο αφορα την τοποθετηση εκ των υστερων εκει υπαρχου τα 2 κλασικα προβληματα.. Κοστος και  τοποθετηση (ξηλωμα καποιων πλαστικων, μερικες φορες κοψε-ραψε σε καλωδια και κωδικοποιηση) και αν τελικα δουλεψει ακριβως οπως πρεπει...

 

Το πιο ωραιο κατα την αποψη μου παντα ειναι ο φωτισμος στις πορτες  στο πλαι (καπου ειχα βρει τα ανταλακτικα αλλα ηταν πανακριβα!! οποτε δεν τιθεται θεμα).

 

Εψαξα και για τα φωτακια στο κατω μερος της πορτας που φωτιζουν με το ανοιγμα τα οποια δεν ειναι πολυ ακριβα με την καλωδιωση,αλλα και παλι θελει πατεντα με τα καλωδια και προς το παρον το εχω παγωσει... Εχω και τα Led κατω απο τους καθρεπτες και βολευομαι σε καποιο βαθμο.

 

Τωρα σε σχεση με τα φωτα στην περιοχη των ποδιων δεν θα με χαλουσε (δεν εχω ψαχτει ομως) αλλα αν μη τι αλλο τα χαλακια πρεπει να ειναι καθαρα γιατι αλλιως καλυτερα χωρις στα σκοτεινα...

Πέτρο καλημέρα,

 Θα μπορούσες να μου πεις με σιγουριά το ambient lightning ποσά extra φώτα περιλαμβάνει? Δηλ. είναι σίγουρα ο φωτισμός στα πόδια οδηγού συνοδηγού. Από εκεί και πέρα, στις πόρτες σε ποσα σημεία είναι? Το εργοστασιακό ambient lightning περιλαμβάνει και τα πόδια των πίσω,ή αυτό είναι πατέντα καθαρά?

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο καλημέρα,

 Θα μπορούσες να μου πεις με σιγουριά το ambient lightning ποσά extra φώτα περιλαμβάνει? Δηλ. είναι σίγουρα ο φωτισμός στα πόδια οδηγού συνοδηγού. Από εκεί και πέρα, στις πόρτες σε ποσα σημεία είναι? Το εργοστασιακό ambient lightning περιλαμβάνει και τα πόδια των πίσω,ή αυτό είναι πατέντα καθαρά?

Φιλε μου απ' οσο γνωριζω το πακετο "ambient lightning"¨περιλαμβανει φωτισμο στα ποδια οδηγου -συνοδηγου, φωτισμο στο πλαι της πορτας καθως και στο χερουλι.

Υπαρχουν επισης τα φωτα στο κατω μερος της πορτας και τελος υπαρχουν led λαμπες και στα φωτα στον ουρανο μπροστα και πισω, στα σκιαδια, το ντουλαπακι και το χωρο αποσκευων..

 

Μην σε παρω ομως στο λαιμο μου.. Καλο θα ηταν να το επιβεβαιωσεις στη VW..

Εδω τα πλαινα φωτιζομενα διακοσμητικα για retrofit . Σε τιμη ευκαιριας!!  (+ καλωδιωση)

 

39984.jpg

Edited by pettros
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου απ' οσο γνωριζω το πακετο "ambient lightning"¨περιλαμβανει φωτισμο στα ποδια οδηγου -συνοδηγου, φωτισμο στο πλαι της πορτας καθως και στο χερουλι.

Υπαρχουν επισης τα φωτα στο κατω μερος της πορτας και τελος υπαρχουν led λαμπες και στα φωτα στον ουρανο μπροστα και πισω, στα σκιαδια, το ντουλαπακι και το χωρο αποσκευων..

 

Μην σε παρω ομως στο λαιμο μου.. Καλο θα ηταν να το επιβεβαιωσεις στη VW..

Εδω τα πλαινα φωτιζομενα διακοσμητικα για retrofit . Σε τιμη ευκαιριας!!  (+ καλωδιωση)

 

39984.jpg

Έχεις δίκιο, παρά είναι ακριβά τα φώτα της πόρτας...και προφανώς θέλει και εδώ κοψε ραψε με καλώδια...Δεν θα απογοητευτω, ένα βήμα τη φορά, ας βρω μια άκρη με τους χώρους των ποδιών και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

εχει και η ηχοσυνθεση μπιαζανιου 4 μεταμορφωση παρκτρονικ.οχι 20 ευρο  ομως....εγω το χω βαλει στην παρουσιαση του αυτοκινητου μου το λινκ.αμα δεν βαριεσαι την ψαχνεις για να γλυτωσεις καποια ευροπουλα.αλλα ειχα πληρωσει την τοποθετηση γιατι θελει τρυπες και ο προφυκαλακτηρας και ειχα και καμερα να βαλω...ο κουκος αηδονι.οχι εκει που σε στελνω αλλου...αυτον τον βρηκα μετα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου απ' οσο γνωριζω το πακετο "ambient lightning"¨περιλαμβανει φωτισμο στα ποδια οδηγου -συνοδηγου, φωτισμο στο πλαι της πορτας καθως και στο χερουλι.

Υπαρχουν επισης τα φωτα στο κατω μερος της πορτας και τελος υπαρχουν led λαμπες και στα φωτα στον ουρανο μπροστα και πισω, στα σκιαδια, το ντουλαπακι και το χωρο αποσκευων..

 

Μην σε παρω ομως στο λαιμο μου.. Καλο θα ηταν να το επιβεβαιωσεις στη VW..

Εδω τα πλαινα φωτιζομενα διακοσμητικα για retrofit . Σε τιμη ευκαιριας!!  (+ καλωδιωση)

 

Στο δικό μου highline του 2015, που έχει το ambient lighting (Εσωτερικός κρυφός φωτισμός Ambient, όπως το αποκαλεί η VW), έχει φωτάκια (απλά όχι LED) στα πόδια οδηγού-συνοδηγού μόνο (όχι στους πίσω), κρυφά led-ακια εσωτερικά στο χερούλι (το σταθερό) της πόρτας και στο χερούλι (χούφτα) ανοίγματος της πόρτας (μόνο εμπρός) και φωτισμό (αυτή η φωτεινή λευκή γραμμή) στο πάνω μέρος της πόρτας (και στις 4 2 μόνο). Έχει led (νομίζω, διότι είναι λευκό) στον εσωτερικό φωτισμό καμπίνας (εμπρός-πίσω), αλλά απλές λάμπες στο ντουλαπάκι και στο χώρο αποσκευών.

Τα κόκκινα "φώτα στο κάτω μέρος" εσωτερικά της πόρτας δεν ανάβουν(!!), θεωρούσα εξαρχής ότι είναι απλώς ανακλαστικά, ώσπου είδα την ανωτέρω φωτό και μπήκα σε σκέψεις... (ή ξέχασαν τις ...λάμπες ή δεν συνέδεσαν τη φίσα ή δεν προβλεπεται να ανάβουν...). Εξάλλου, αφού υπάρχουν τα φωτάκια κάτω από τους εξωτερικούς καθρέφτες, και φωτίζουν το χώρο στο πλάι, θεώρησα ότι δεν χρειάζεται να ανάβουν και τα κόκκινα...

Edited by Gemini
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου highline του 2015, που έχει το ambient lighting (Εσωτερικός κρυφός φωτισμός Ambient, όπως το αποκαλεί η VW), έχει φωτάκια (απλά όχι LED) στα πόδια οδηγού-συνοδηγού μόνο (όχι στους πίσω), κρυφά led-ακια εσωτερικά στο χερούλι (το σταθερό) της πόρτας και στο χερούλι (χούφτα) ανοίγματος της πόρτας (μόνο εμπρός) και φωτισμό (αυτή η φωτεινή λευκή γραμμή) στο πάνω μέρος της πόρτας (και στις 4). Έχει led (νομίζω, διότι είναι λευκό) στον εσωτερικό φωτισμό καμπίνας (εμπρός-πίσω), αλλά απλές λάμπες στο ντουλαπάκι και στο χώρο αποσκευών.

Τα κόκκινα "φώτα στο κάτω μέρος" εσωτερικά της πόρτας δεν ανάβουν(!!), θεωρούσα εξαρχής ότι είναι απλώς ανακλαστικά, ώσπου είδα την ανωτέρω φωτό και μπήκα σε σκέψεις... (ή ξέχασαν τις ...λάμπες ή δεν συνέδεσαν τη φίσα ή δεν προβλεπεται να ανάβουν...). Εξάλλου, αφού υπάρχουν τα φωτάκια κάτω από τους εξωτερικούς καθρέφτες, και φωτίζουν το χώρο στο πλάι, θεώρησα ότι δεν χρειάζεται να ανάβουν και τα κόκκινα...

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Πολλά φωτάκια λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μαύρη κεραία που έχει το Golf R, ( photo ) γνωρίζετε αν μπορεί να προστεθεί ως extra ;

http://data.motor-talk.de/data/galleries/0/180/7829/60705991/bild-r-873568258334074631.png

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μαύρη κεραία που έχει το Golf R, ( photo ) γνωρίζετε αν μπορεί να προστεθεί ως extra ;

http://data.motor-talk.de/data/galleries/0/180/7829/60705991/bild-r-873568258334074631.png

 

Γιαννη λογικα προκειται για την αντενα του GPS για τις εκδοσεις που εχουν πλοηγηση.. Δεν βρισκω το λογο να μην μπορει να μπει..

 

4283c1e767589e09d84e8c65b8f374834.jpg

Edited by pettros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις,

και νόμισα ότι ήταν μόνο για αισθητικούς λόγους !

Γιαννη στο γερμανικο ebay βρηκα κι αυτο που ειναι για αισθητικους λογους μονο.

 

WM-9017Set2.jpg

Edited by pettros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τι καλώδιο χρειάζεται για να συνδεθεί αυτό? Για την usb θύρα έχω βρεί, αν και όχι μεμονωμένο (δεν ξερω ακριβως πως λεγεται). Κυρίως με ενδιαφέρει αν γνωρίζει κανείς που κουμπώνει το καλώδιο που ξεκινάει από το AUX?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο πλαίσιο που να μπαίνει κάτω από το πάτωμα του portbagaj και πάνω από την ρεζέρβα, ούτως ώστε να μπορείς να τοποθετείς πράγματα ;  

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο πλαίσιο που να μπαίνει κάτω από το πάτωμα του portbagaj και πάνω από την ρεζέρβα, ούτως ώστε να μπορείς να τοποθετείς πράγματα ;  

Εννοεις κατι τετοιο?

 

1363343533_5G0061162_w450_h400.jpg5g0-061-162-.jpg

Edited by pettros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοεις κατι τετοιο?

 

1363343533_5G0061162_w450_h400.jpg5g0-061-162-.jpg

 

Ναι !!!!!!! 

 

Αυτό ακριβός θέλω, εφόσον χωράει στο χώρο ανάμεσα στην ρεζέρβα και στο καπάκι του portbagaj .

Link to comment
Share on other sites

Ναι !!!!!!! 

 

Αυτό ακριβός θέλω, εφόσον χωράει στο χώρο ανάμεσα στην ρεζέρβα και στο καπάκι του portbagaj .

 

Αυτο ειναι. Φτηνο δεν το λες ομως..

 

http://www.kosmo*μη επιτρεπόμενο @ URL*/Accessories/shop/index.php?iso=el&pid=3724&e=2201

Link to comment
Share on other sites

Ακριβούτσικο το άτιμο !!!

Γνωρίζεις αν υπάρχουν και σήματα "R Line" για την μάσκα μπροστά,

γιατί το δικό μου "εξαφανίστηκε" ως δια μαγείας !!!

-------

Καλά Χριστούγεννα - Χρόνια Πολλά

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι αυτο ειναι μια φτηνη και καλη λυση. Τωρα για το γνησιο ρωτας στην αντιπροσωπεια αλλα δεν νομιζω να κανει κατω απο 30 ευρω..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.