Jump to content
adamkwn

Polo 9N Αυξηση Ιπποδυναμης

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια. Ψαχνω φτηνους και ευκολους τροπους να ανεβασω λιγο την αποδοση του κινητηρα του polo μου (1.4 75hp). Οσοι εχετε 75 αλογα καταλαβαινετε τον λογο. :p Τι προτεινετε; Κανενα φιλτρο; Σωληνωσεις;

 

 
Link to comment
Share on other sites

Το μονο που θα καταφερεις θα ειναι να πεταξεις τα λεφτα σου.

Αυτοι οι κινητηρες δεν παιρνουν τιποτα.

Ή το παιρνεις αποφαση κ ζεις με αυτο ή αλλαζεις κινητηρα!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη κίνηση είναι ενα μοτέρ κομπλέ του 101 με πρόγραμμα. Τίποτα άλλο! Για λεπτομέρειες pm..

Link to comment
Share on other sites

μην ακους κανεναν....

10 αλογα 3 γαιδουρια + 1 μουλαρι θα παρεις με τελικο και ελευθερο φιλτρο!

και 500 κιλα τριφυλλι να τα ταιζεις δωρο απο μενα! χαχααχαχ

χωρις πλακα τωρα φιλε μου...

αυτος ο κινητηρας φτιαχτηκε για ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ και τπτ παραπανω....

αν θελεις ιπποδυναμη...θα πρεπει να βαλεις το χερι ΠΟΛΥ βαθεια στην τσεπη σου...

που σημαινει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ αλλαγη κινητηρα.τωρα τι θα επιλεξεις...ειναι δικη σου αποφαση...

παντως δε νομιζω πως θα βγει εστω και ΕΝΑΣ να σου πει να ριξεις λεφτα...

επιλογες?1,4 16V 101ps 1,6 16v 105 ps 1,6 16v 125 ps, 1,8T (οσα ps γουσταρεις)

η αποφαση ειναι δικη σου....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. Θα δειξει τοτε :p Καλημερα σε ολους σας :)

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο αλλαγη κινητηρα, που δεν υπαρχει περιπτωση, δεν υπαρχει τιποτα που να βοηθησει λιγο την κατασταση; λιγο καλυτερη αποκριση στο γκαζι; λιγη παραπανω δυναμη; εστω ας ειναι και 5-10 αλογα. Στα 75, τα 10 παραπανω εχουν διαφορα..

Link to comment
Share on other sites

Οι επιλογες σου ειναι οι εξης:

Φιλτρο

Προγραμμα

Εξατμιση

Sprint booster

Αλλα το κοστος με το τι θα σου δωσει ειναι δυσαναλογα

Link to comment
Share on other sites

sprint booster δεν ξερω τι ειναι. Οταν λες εξατμιση εννοεις ολοσωμη; :o Ενα τελικο του εχω βαλει μονο για να χαιρομαι με το ηχο και επειδη της μανας του τρυπησε με τα χρονια :p Επισης προγραμμα τωρα δεν εχει ουσια, γιατι απο οτι εχω δει τιμες ειναι ακριβα και σε ενα ατμοσφαιρικο αυτοκινητου με αυτη την ιπποδυναμη δεν θα εχει και πρακτικα μεγαλες διαφορες αναλογικα με τα λεφτα που θελει. Ομως με μια φιλτροχοανη, και μεγαλυτερους, σε διαμετρο, σωληνες στο συστημα εξατμισης δεν θα ειχε το τσακ παραπανω που ζηταω εγω και το αυτοκινητο; Δεν εχω γνωσεις, μιας και ειμαι πρωταρης στο κομματι των βελτιωσεων.

 

ΣΗΜ. Ο κινητηρας εχει μονο 80.000 km και ειναι σε αριστη κατασταση. Σερβις παντα στην ωρα του και προσεγμενη οδηγηση πριν απο εμενα απο συγγενη μου. Δεν ειναι μεταχειρισμενο και ξερω ολο το παρελθον του. Θελω να πω, πως ο κινητηρας δεν ειναι καθολου κουρασμενος και θεωρω ανουσια καποια αλλαγη σε ολοκληρο τον κινητηρα μιας και δεν εχει καμια βλαβη, και ποτε δεν παρουσιασε.

Link to comment
Share on other sites

Το sprint booster ειναι ενα τσιπακι ας πουμε που βελτιωνει την απόκριση του γκαζιου.

Με το να βαλεις ενα φιλτρο κ οπως λες αλλες σωληνες στην εξατμιση δεν θα δεις τιποτα ουσιωδες. Αντε απο τα 75 αλογα να πας στα 77-78.

Δυστυχως δεν υπαρχει λυση.

Απο εκει κ περα δικη σου αποφαση ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Εαν μπει ενα φιλτρο και οι σωληνωσεις τωρα, και στο μελλον μπει ενα προγραμμα γι αυτα τα 2, δεν θα αυξηθει και η αποδοση; Επισης για το sprint booster που το χαζεψα λιγο στο google λενε οτι δεν εχει ουσιαστικα γκαζι παραπανω το αμαξι, απλα δεν χρειαζεται να πιεσεις πολυ το πεταλι του γκαζιου. Δεν αυξανει την αποδοση, λενε. Δεν ξερω, φυσικα, εαν ισχυει. Ειδα για τα vw εχει 202 ευρω και ειναι για αυτοκινητα με ηλεκτρονικο γκαζι. Εγω δεν εχω ηλεκτρονικο γκαζι, οποτε στη δικη μου περιπτωση δεν κανει. :p Anyway, ευχαριστω για το χρονο και τις απαντησεις :)

Link to comment
Share on other sites

Τα Polo από το 6N2 και μετά έχουν ηλεκτρικό γκάζι.Οπότε το δικό σου 9Ν έχει κ αυτό ηλεκτρόγκαζο

Link to comment
Share on other sites

επειδη επιμενεις....

μια φιλτροχοανη (100€)σημαινει περισσοτερος αερας στο θαλαμο καυσης... 

πιο μεγαλες σωληνωσεις (περιπου 200€)θελουν πιο πολλα καυσαερια αλλιως θα χανεις απο backpressure

αρα αντι να παρεις αλογα θα χασεις...και αυτα χωρις πιο ελευθερο καταλυτη(αλλα 200-250€) που επιβαλεται σ αυτες τις περιπτωσεις...????

αντε και τα εβαλες ολα αυτα...οποτε εχεις πιο πολυ αερα πιο μεγαλες σωληνωσεις αλλα την ιδια ποσοτητα βενζινης...

αρα για να δουλεψουν αυτα και να πιασουν τοσο τα λεφτα σου...τι θελει?ναι ναι θελει προγραμμα (ακομα 300-400€ για να πιασουν τοπο τα υπολοιπα λεφτα που εχεις ηδη δωσει)

ολα αυτα θα σε πανε απο τα 75 στα...80-82-83...

αρα θελεις να δωσεις στην καλλυτερη περιπτωση 800€

για να παρεις 5-8 (αντε και δωρο 2 απο μενα) 10 αλογα...

δεν ειναι λιγα...ειναι 10% περισσοτερη ισχυ απ οση εχεις τωρα...!

ΑΛΛΑ αν θελεις να πληρωσεις 100€ το αλογο για να εχεις ενα αυτοκινητο που θα το συνηθισεις

το πολυ μεσα σε 10 μερες...τοτε τι να πω...δωστα!

 

και η παναγια μαζι σου :D

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει οκ, με πεισατε :p Καλα ειναι και τα 75 :D Ευχαριστω πολυ ολους σας, και συγνωμη εαν σας κουρασα :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.