Jump to content
Shark89

Δεν Παίρνει Μπροστά

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

ο πατέρας μου έχει το bora 1.6 16v μοντέλου του 2001. Γύρισε σήμερα από την δουλεία του κανονικά και μετά από μια ώρα (περίπου) έπρεπε να πάει να κάνει μια δουλειά. Πάει να ξεκινήσει ανεβάζει στροφές το αυτοκινήτο γύρω στις 400 και μετά σβήνει. Του ανάβει η ένδειξη EPC. Έχω κανονίσει αύριο το πρωί να 'ρθει η οδική βοήθεια να το πάω στην αντιπροσωπεία αλλά θέλω έαν έχει κανένας καμιά γνώμη να μου την πει για να είμαστε προετοιμασμένοι. Αυτός από το εξουσιοδοτημένο που του πηγαίνω το αυτοκινήτο μου είπε οτι μπορεί να είναι κάποιο μπουζοκαλώδιο. Αλλά επειδή δεν έχω και τις απαραίτητες γνώσεις μου δημιουργείτε η εξής απορία εάν έφταιγε κάποιο μπουζοκαλώδιο δεν θα έπαιρνε το αυτοκινήτο μπροστά έστω και με δυσκολία;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, από ότι μου είπε δοκίμασε καμιά 10αριά φορές αλλά δεν έπαιρνε και σήμερα φωνάξα την οδική βοήθεια να ρθεί να το πάρει να το πάει στην αντιπροσωπεία και όταν ήρθε το κοπάνισε κάπου στον πίσω αριστερό τροχό και είπε ότι ήταν σκουπιδάκι και πήρε αμέσως μπροστά, τσακμάκι το αυτόκινητο. Να ανησυχήσω για κάτι παραπάνω; ή όντως μπορεί να ήταν σκουπιδάκι;

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε είχα ένα σκόντα φελίτσια, το οποίο μετά από 6-7 χρόνια μου είχε μείνει. 

 

Στο συνεργείο αλλάξανε μπουζοκαλώδια, μου είχανε πει ότι επειδή είναι από σιλικόνη κάτι παθαίνουν, ξεραίνονται νομίζω και χαλάνε.

 

Πάντως τα άλλαξαν και το αυτοκίνητο λειτούργησε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

σκουπιδάκι εννοούσε κάπου στο δοχείο βενζίνης, στην τρόμπα... Πάντως μέχρι στιγμής δουλεύει ρολόι. Κι εμένα το μυαλό μου στα μπουζοκαλώδια πήγε αλλά ήρθε η οδική βοήθεια για να το πάρει και να το πάω στην αντιπροσωπεία και είπε δεν είναι τίποτα έκανε αυτό που σας είπα και από εκεί και πέρα το αυτοκίνητο παίρνει κανονικά μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανο να κουνηθηκε καποια πιπα σε μπουζι η στο διανομεα.

Ισχυει ομως οτι φθειρονται τα καλωδια.

Επισης το σφαλμα epc παραπεμπει σε αναφλεξη οπως σωστα σου ειπαν

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπα δύσκολο το βλέπω να κουνήθηκε κάτι μέσα στην μηχανή λογικά απλά βάρεσε την τρόμπα βενζίνης. Πάντως το αυτοκίνητο φαίνοταν ότι έπαιρνε ρεύμα αλλά όχι καύσιμο γιατί ανέβαζε στροφές μέχρι 400-500 αλλά δεν μπορούσε να τις κρατήσει λόγο του ότι δεν πήγαινε καύσιμο. (Τουλάχιστον στο δικό μου μυαλό ταιρίαζει). Πάντως  λογικά στην χειρότερη θέλει τρόμπα βενζίνης. Διαφορετικά μπουζοκαλώδια. Η μπορεί και τίποτα όπως είπε αυτός από την οδική βοήθεια (και μάλιστα είπε στον πατέρα μου ότι το κάνει τουλάχιστον 10 φόρες την ημέρα).

Link to comment
Share on other sites

Προφανως ειχε κολλησει η τρομπα βενζινης και χτυπησε το ντεποζιτο απο κατω που ειναι πισω αριστερα και ξεκολλησε η τρομπα και πηρε μπροστα κλασσικο κολπο οταν δεν δουλευει η τρομπα χτυπαμε το ντεποζιτο απο κατω μπας και ξεκολλησει και παμε μεχρι το συνεργειο το εχω δει απειρες φορες να το κανουν αυτο οποτε πηγαινε συνεργειο και μετρα την τρομπα βενζινης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που το χτυπησε απο κατω στο σημειο εκεινο και πηρε, λογικα ειναι αντλια βενζινης.

Πες στο συνεργειο να την μετρησουν και αν χρειαστει να την αλλαξεις.

Link to comment
Share on other sites

Ενα παρόμοιο πρόβλημα έχω κι εγώ αυτες τις μέρες με το jetta.. Bse κινητηρας...το αμάξι ενω είχα παρκάρει στο σουπερ μάρκετ μόλις πάω να φύγω δεν έπαιρνε μπρος με τίποτα.. Μισογεμάτο και λίγο παραπανω ντεπόζιτο.. Στο συνεργειο απο τη δευτέρα ως τώρα δεν μπορούν να βρουν τι φταίει.. Η μίζα γυρνά κανονικά η αντλία βενζίνης λειτουργεί καινούρια μπουζί καινουριος πολλαπλασιαστής ασφαλειες και ρελέ ολα εντάξει καμια βλάβη στο διαγνωστικό και το αμάξι εξακολουθεί να μη παιρνει μπρος....καμια βοήθεια κάποιος ????? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alex_varv_jetta said:

Ενα παρόμοιο πρόβλημα έχω κι εγώ αυτες τις μέρες με το jetta.. Bse κινητηρας...το αμάξι ενω είχα παρκάρει στο σουπερ μάρκετ μόλις πάω να φύγω δεν έπαιρνε μπρος με τίποτα.. Μισογεμάτο και λίγο παραπανω ντεπόζιτο.. Στο συνεργειο απο τη δευτέρα ως τώρα δεν μπορούν να βρουν τι φταίει.. Η μίζα γυρνά κανονικά η αντλία βενζίνης λειτουργεί καινούρια μπουζί καινουριος πολλαπλασιαστής ασφαλειες και ρελέ ολα εντάξει καμια βλάβη στο διαγνωστικό και το αμάξι εξακολουθεί να μη παιρνει μπρος....καμια βοήθεια κάποιος ????? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Δεν ξέρω για ποιάς χρονολογίας μιλάς, αλλά αν έχει immobilizer, θα έλεγα να του ρίξεις μία ματιά. Δοκίμασε και άλλο κλειδί αν έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει μετα από μια ακόμη ολονυκτία και με βοήθεια του vagCom (γνωστός γνωστού κλπ) το πρόβλημα είναι στον αισθητήρα στροφαλου και στην μπεκιερα..ευχαριστώ και παλι για τη βοήθεια..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.