Jump to content
DIMIV

Golf 5/6/7 - Προστατευτικό Καπό (Μόνωση)

Recommended Posts

Έχω το golf 5 fsi 1,4.Μπορώ να βάλω μοκέτα (κετσέ) απο tsi/gti?

Μπορεις !
Link to comment
Share on other sites

εγώ το έχω βγάλει εδώ κ πολύ καιρό -

 

προσφέρει ηχομονωση και σε περιπτωση φωτιάς του κινητηρα τα αυτάκια που το κρατανε κοβονται με αποτέλεσμα να πέφτει στο κινητηρα με σκοπό

 

την κατάσβεση της

Link to comment
Share on other sites

και εγω εβαλα στο δικο μου 1,6sr 101 60 ευρω εκανε και ειναι τσεχικο οπως και το καλυμα του προπαγκαζ ειναι απο αφρολεξ θα κανω μια παρουσιαση του αυτοκινητου μου καποια στιγμη οχι τιποτα τρελο ετσι απλα για να εχεται μια ιδεα

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

εγώ το έχω βγάλει εδώ κ πολύ καιρό -

προσφέρει ηχομονωση και σε περιπτωση φωτιάς του κινητηρα τα αυτάκια που το κρατανε κοβονται με αποτέλεσμα να πέφτει στο κινητηρα με σκοπό

την κατάσβεση της

Υγ. Μητσο μην ξεχνας οτι στηριζεται και με πλαστικα pins στο καπω.

Αξίζει ειναι το θέμα και προσφέρει σε κατι?

Μειωνει την απαγωμενη θερμοτητα απο το χωρο του κινητηρα προς το καπω σου.

Μειωνει την ενταση του θορυβου που φτανει στην καμπινα σου.

Ομορφαινει το engine bay.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

ναι το εγραψα λαθος ,τα πλαστικα Pins λιωνουν σε περιπτωση πυρκαγιας και πεφτει η μοκετα στο μοτερ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εμενα στο sr δεν το ειχαν αλα γουσταρα να τα ριξω τα 60 να το παρω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..που θα βρω  το 'μουσαμα 'οπως γραφω γτ δν ξερω πως λεγεται..? μπηκε γατα και τον χαλασε-εσκισε...

 

Συγγνωμη αν ειμαι εκτος θεματος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..που θα βρω  το 'μουσαμα 'οπως γραφω γτ δν ξερω πως λεγεται..? μπηκε γατα και τον χαλασε-εσκισε...

 

Συγγνωμη αν ειμαι εκτος θεματος.

μεταχειρισμενα η αν δε βρεις, αντιπροσωπια. εγω ετυχε να βρω μεταχειρισμενα. 70-75 ευρο εχει καινουρια αντιπροσωπια. για το 4αρι τουλαχιστον. πανω κατω τοσο θα εχει και για το δικο σου

Edited by xrigolfakias
Link to comment
Share on other sites

80κάτι ευρώ από karenta καινούργιο με αλουμινένια επένδυση στο σημείο που τρύπαγαν τα παλιά. Αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

για το καλυμα μηχανης για τα παρακατω μοντελα

golf iv 1J0863835G

golf v 1K0863831D

golf vi 5KO863831A

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάνεις αν μπαίνει ο κετσές από golf 5 σε golf 6;

Στην αντιπροσωπεία λένε ότι είναι διαφορετικός και υπάρχει διαφορά στην τιμή τους.

Εγώ προσωπικά που είδα από golf 5 μου φάνηκε παρόμοιος, για να μην πω ολόιδιος... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάνεις αν μπαίνει ο κετσές από golf 5 σε golf 6;

Στην αντιπροσωπεία λένε ότι είναι διαφορετικός και υπάρχει διαφορά στην τιμή τους.

Εγώ προσωπικά που είδα από golf 5 μου φάνηκε παρόμοιος, για να μην πω ολόιδιος... :rolleyes:

βαλε απο το 6αρι για να σαι συγουρος. εγω πηγα αντιπροσωπια να παρω κουμπωματα για τη μονωση για το 4αρι μου και μου εδωσε απο audi a3 επειδη ηταν πιο φθηνα (φενόταν ολό'ιδια)  αλλα δεν κουμπωναν γιατι η μονωση του a3 ειναι πιο λεπτη, ενω το golf iv εχει πιο χοντρη μονωση. με ολο αυτο θελω να σου πω οτι μπορει να φαινεται ιδιο και να μην ειναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για όσους κατάλαβαν, αναφορικά με το θέμα, ξεκόλλησε το ασημένιο προστατευτικό που υπάρχει στο καπό εσωτερικά για να προφυλάσει

 

την ταπετσαρια από τις υψηλές θερμοκρασίες στον χώρο της μηχανής.

 

Ξέρει κανείς τι κόλλα μπορώ να χρησιμοποιήσω? Υπάρχει θέμα με βενζινόκολλες λόγω θερμοκρασιών να αναφλεγούν;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

 Το ειχα βγαλει και εγω αυτο το ηχοθερμομονωτικο. Ενα παιδι αναφερε πως οταν εβρεχε εβγαιναν υδρατμοι/καπνιζε για λιγο, το εκανε και σε μενα. Αυτο που θελω να αναφερω ειναι πως οταν εχει στεγνωσει το νερο στο καπο μενουν καποιες "κηλιδες" ασπρες και δεν φευγουν με τιποτα ( μονο με κερωμα λογικα θα φυγουν ) !! Λογικα απο τη θερμοτητα και το νερο της βροχης.  Πιστευω οφειλεται στην αφαιρεση του μονωτικου αυτου. Επαθε καποιος κατι παρομοιο ?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να το βάλω αυτό το ήχο-θερμομονωτικό  αλλά με προβληματίζει  ότι θα προκύψει μικρή αύξηση θερμοκρασίας στο χώρο του κινητήρα.

Άραγε είναι ανάξια λόγου μπροστά στα οφέλη που θα εχεις ; (Όπως μείωση θορύβου ,μια κάποια  προστασία από πυρκαϊά )

Με προβληματίζει το Ελληνικό καλοκαίρι...

Όσοι τα είχαν από "μαμά" παρατήρησαν διαφορά θερμοκρασίας στο χώρο του κινητήρα με αυτό και χωρίς αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

Eγω δεν το ειχα και το εβαλα πριν από 6 μηνες ...δεν παρατηρησα κατι ανησυχητικο απλως ειχα μειωση θορυβου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω δει ποτε την δεικτη της θερμοκρασιας να ξεπερνα τους 90 .. σε καμια περιπτωση ...και ποτε

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε εν τέλη αν η αφαίρεση της δημιουργεί κάποιο πρόβλημα στο χρώμα? Γιατί καινούργια έχει 110 ευρώ και έχει χαλάσει στο κάτω μέρος της και λέω να την αφαιρέσω.

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολλα τη βρηκες, 70κατι εχει δες κι αλλου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολλα τη βρηκες, 70κατι εχει δες κι αλλου.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ρώτησα karenta. Που αλλού να πάρω?

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δες κι αλλη αντιπροσωπεια και ζητα εκπτωση


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.