Jump to content
sokratis91

Προτάσεις Για Ασφάλεια Αυτοκινήτου?

Recommended Posts

Γεια σας, είμαι καινούργιος στο forum και μιας και στα μέσα της επόμενης εβδομάδας θα παραλάβω το νέο μου αυτοκίνητο 1,4 tdi 90 ps Bluemotion, ψάχνω το θέμα με την ασφάλεια. Το αυτοκίνητο αφού θα είναι καινούργιο και σκεφτόμουν να βάλω ασφάλεια κλοπής, googlaροντας είδα την anytime και εξεπλάγην όταν έβαλα τα στοιχεία και μου έβγαλε 3 πραγματικά οικονομικές επιλογές.
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος έχει συνεργαστεί με την συγκεκριμένη ασφαλιστική, αν είναι αξιόπιστη και αν υπόσχεται αυτές της τιμές?

post-27264-0-12313100-1429299230_thumb.j

Edited by sokratis91
Link to comment
Share on other sites

Σου συστηνω ανεπιφυλαχτα την Hellas Direct. Ηδη πελατης 2 χρονια υπερευχαριστημενος και για μενα την καλυτερη σχεση τιμης-ποιοτητας. Τσεκαρε την λιγο

Link to comment
Share on other sites

Σου συστηνω ανεπιφυλαχτα την Hellas Direct. Ηδη πελατης 2 χρονια υπερευχαριστημενος και για μενα την καλυτερη σχεση τιμης-ποιοτητας. Τσεκαρε την λιγο

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση, αλλά η πολιτική της εταιρίας είναι να μην ασφαλίζει άτομα κάτω τον 25. και είμαι στο όριο.

Link to comment
Share on other sites

allianz , interamerican , ιντερσαλονικα , generali πολυ καλες.

προσπαθησε οτι και να επιλεξεις μην πας σε τιποτε που δεν τις ξερει η μανα τους και εχουν εδρες σε τιποτα νησια φιτζι η δεν ξερω εγω που.

κυκλοφορουν πολλες μουφα..

Link to comment
Share on other sites

ουτε με επασφαλιστρο νεου οδηγου;

βλακεία πάντως, μιας και το δίπλωμα το έχω 6 χρόνια.

"Λυπούμαστε, αλλά δεν ασφαλίζουμε κύριους οδηγούς ηλικίας κάτω των 25 ή άνω των 100 ετών."

allianz , interamerican , ιντερσαλονικα , generali πολυ καλες.

προσπαθησε οτι και να επιλεξεις μην πας σε τιποτε που δεν τις ξερει η μανα τους και εχουν εδρες σε τιποτα νησια φιτζι η δεν ξερω εγω που.

κυκλοφορουν πολλες μουφα..

 

Η anytime απ όσο γνωρίζω είναι της interamerican η κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Για κάνε έναν υπολογισμό ασφαλίστρων και εδώ

https://www.winbankdirect.gr/views/applications/autoinsurancecc.aspx

Ευχαριστώ καλές τιμές και εδώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βλακεία πάντως, μιας και το δίπλωμα το έχω 6 χρόνια.

"Λυπούμαστε, αλλά δεν ασφαλίζουμε κύριους οδηγούς ηλικίας κάτω των 25 ή άνω των 100 ετών."

 

Η anytime απ όσο γνωρίζω είναι της interamerican η κάνω λάθος?

 

σωστα

Link to comment
Share on other sites

Guest TRiBaL_23

Προτείνω anytime. Είμαι κάπου 3 χρόνια ασφαλισμένος και δεν έχω κανένα παράπονο τόσο απο τιμές όσο κι απο εξυπηρέτηση. Μου έχει καλύψει θραύση κρυστάλλων και 2 φορές που χρειάστηκα οδική βοήθεια σε 10' ήταν εκεί. Μια έμεινα απο μπαταρία και την άλλη απο πεταλούδα γκαζιού. Το άτομο που μου την σύστησε είχε ζητήσει οδική βοήθεια σε αρκετά απομακρυσμένα μέρη και πάλι η ανταπόκριση ήταν άμεση σύμφωνα με τα λεγόμενά του.

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω anytime. Είμαι κάπου 3 χρόνια ασφαλισμένος και δεν έχω κανένα παράπονο τόσο απο τιμές όσο κι απο εξυπηρέτηση. Μου έχει καλύψει θραύση κρυστάλλων και 2 φορές που χρειάστηκα οδική βοήθεια σε 10' ήταν εκεί. Μια έμεινα απο μπαταρία και την άλλη απο πεταλούδα γκαζιού. Το άτομο που μου την σύστησε είχε ζητήσει οδική βοήθεια σε αρκετά απομακρυσμένα μέρη και πάλι η ανταπόκριση ήταν άμεση σύμφωνα με τα λεγόμενά του.

 

Το σκέφτομαι πιο σοβαρά απ όλες για anytime, για οικονομικούς λόγους. Αλλά είχα κάποιες ενστάσεις επειδή δεν ξέρω αν υπόσχεται αυτά που λέει. Η απάντηση σου με βοηθάει αρκετά και μάλλον εκεί θα καταλήξω. Μέχρι την Πέμπτη που θα πάρω το αυτοκίνητο θα το ψάξω λίγο ακόμη όμως.

Hellas Direct εάν εισαι απο Αθηνα και καθάρισες

Κωστας

Δεν είμαι από Αθήνα. Μου πρότεινε και ο Nick_polo6R την hellas direct, αλλά δεν μπορώ στην συγκεκριμένη ασφαλιστική γιατί είμαι κάτω των 25.

Link to comment
Share on other sites

Εχω τρομερη εμπειρία απο υδρόγειο,που σε 3 τροχαια ΠΟΥ ΔΕΝ εφταιγα με φιλικο διακανονισμο,δευτερα με τρακαραν,και τεταρτη πέμπτη ηταν μεσα το αμαξι και φτιαχνονταν,τοσο απο τιμη,οσο και ενα τροχαιο που εφταιγα εγω,ημουν 18,ΧΩΡΙΣ επασφαλιστρο,δηλωθηκα οδηγος στο ατυχημα,δεν μου ειπαν το οτιδηποτε,με καλυψαν κανονικα,και δεν μου ζητησαν 1 ευρω.

Οσον αναφορα μεγαλες εταιριες οπως Allianz,με φιλικη δηλωση που περασε ο αλλος με κοκκινο,δηλωσε οτι εφταιγε,με ειχαν 32 μερες αναμονη για να ερθει πραγματογνωμονας μιας και εξεταζαν λεει την υποθεση.

Οσον αναφορα με AIG,μου ακυρωσαν το συμβολαιο μου 3 μηνες πριν την κανονικη του ληξη,λογω του οτι ο τοτε ασφαλιστης δεν ειχε αποδοσει τα λεφτα που του ειχα δωσει στην AIG,αυτοί το ακυρωσαν λοιπον ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ να με ενημερωσουν,την στιγμη που ειχα στα χερια μου αποδειξη πληρωμης.

Οταν φυικα πηγα εκει,μου ειπαν οτι στειλαν συννημενη επιστολη που υπογραφηκε απο μελος της οικογενειας μου,οταν πηγα εκει με δικηγορο και ζητησα αιτημα της υπογραφης της επιστολης απο την γενικη ταχυδρομικη,καναν τα παγωνια,και μου κλαιγοντουσαν.

Απαισια συμπεριφορα απο μια τοσο μεγαλη εταιρια.

Τωρα ειμαι ευρωπαικη πιστη,Που με τρακαραν πριν 1 μηνα και η εξυπηρετηση ηταν αμεση,τοσο σε φροντιδα ατυχηματος,οσο και στον φακελο ατυχηματος.

Τωρα περι εταιριων που δεν ασφαλιζουν κατω των 25 ΕΤΩΝ την στιγμη που κατεχεις νομιμο διπλωμα απο το ελληνικο κρατος,τους λεω να πανε να πουλησουν κουλουρια στην ομονοια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω τρομερη εμπειρία απο υδρόγειο,που σε 3 τροχαια ΠΟΥ ΔΕΝ εφταιγα με φιλικο διακανονισμο,δευτερα με τρακαραν,και τεταρτη πέμπτη ηταν μεσα το αμαξι και φτιαχνονταν,τοσο απο τιμη,οσο και ενα τροχαιο που εφταιγα εγω,ημουν 18,ΧΩΡΙΣ επασφαλιστρο,δηλωθηκα οδηγος στο ατυχημα,δεν μου ειπαν το οτιδηποτε,με καλυψαν κανονικα,και δεν μου ζητησαν 1 ευρω.

Οσον αναφορα μεγαλες εταιριες οπως Allianz,με φιλικη δηλωση που περασε ο αλλος με κοκκινο,δηλωσε οτι εφταιγε,με ειχαν 32 μερες αναμονη για να ερθει πραγματογνωμονας μιας και εξεταζαν λεει την υποθεση.

Οσον αναφορα με AIG,μου ακυρωσαν το συμβολαιο μου 3 μηνες πριν την κανονικη του ληξη,λογω του οτι ο τοτε ασφαλιστης δεν ειχε αποδοσει τα λεφτα που του ειχα δωσει στην AIG,αυτοί το ακυρωσαν λοιπον ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ να με ενημερωσουν,την στιγμη που ειχα στα χερια μου αποδειξη πληρωμης.

Οταν φυικα πηγα εκει,μου ειπαν οτι στειλαν συννημενη επιστολη που υπογραφηκε απο μελος της οικογενειας μου,οταν πηγα εκει με δικηγορο και ζητησα αιτημα της υπογραφης της επιστολης απο την γενικη ταχυδρομικη,καναν τα παγωνια,και μου κλαιγοντουσαν.

Απαισια συμπεριφορα απο μια τοσο μεγαλη εταιρια.

Τωρα ειμαι ευρωπαικη πιστη,Που με τρακαραν πριν 1 μηνα και η εξυπηρετηση ηταν αμεση,τοσο σε φροντιδα ατυχηματος,οσο και στον φακελο ατυχηματος.

Τωρα περι εταιριων που δεν ασφαλιζουν κατω των 25 ΕΤΩΝ την στιγμη που κατεχεις νομιμο διπλωμα απο το ελληνικο κρατος,τους λεω να πανε να πουλησουν κουλουρια στην ομονοια.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε. θα ψάξω και για υδρόγειο μιας και στο παρελθόν έχω ξανά συνεργαστεί χωρίς να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα. Βέβαια μέχρι στιγμής 6 χρόνια που έχω το δίπλωμα δεν έχω εμπλακεί ποτέ σε ατύχημα για να μπορώ να κρίνω σωστά την κάθε ασφαλιστική. Μετράει η απάντηση σου θα το ψάξω, ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αντιστοιχα,3 χρονια διπλωμα,160.000χλμ,και 8 δηλωσεις,1 εφταιγα,7 δεν εφταιγα????

Κοιτα την υδρογειο,την συστηνω γιατι ειχα πολυυυ καλη εμπειρια μαζι της.

Link to comment
Share on other sites

και εγω υδρογειο 4 χρονια. δεν μπορω να σου πω αν ειμαι ευχαριστημενος η οχι γιατι δεν την χρησιμοποιησα ποτε. :cool:
τωρα αλλαξα εταιρεια για προσωπικους λογους οχι οτι εια καποιο προβλημα.

πηγα σε αυτη http://www.generali.gr/main/index.php?lang=el

απο οσο ξερω πολυ καλη εταιρεια και μου βγηκε φθηνοτερη απο την υδρογειο με κανα 2 -3 καλυψεις παραπανω.

οδικη δεν βαζω ποτε βεβαια επιλογη καθενος ειναι αυτο.απλα θεωρω οτι δεν μου χρειαζεται γιατι το χρονο αντε να κανω 2 ταξιδια μακρινα τα υπολοιπα χλμ ειναι εδω γυρο.

ευχομαι να μην την χρειαστω ποτε και αυτην για να σου πω αν ηταν καλη η οχι :laugh: .

υ.γ

να βαλεις οπωσδηποτε νομικη προστασια.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να βαλει νομικη προστασια?

 

οπως τα ειπε ο απο κατω σου. ακομα και σε τροχαιο υλικων αν ο αλλος δεν θελει να του κανει δηλωση και παει μεσω δικαστηριων θα πληρωνει απο τσεπη δικηγορους.

οφ τοπικ

εγω προσωπικα σκεφτομαι να ασφαλιστω και στην arag για καλυψη και των ποινικων δικαστηριων και οτι αφορα την προσωπικη μου ζωη και χρειαζομαι δικηγορο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα μεχρι να γινει αυτο με τα ελληνικα δικαστηρια,πλερωνεις,τρεχεις κλπ κλπ.

ΝΟΜΙΖΩ ισως να λεω βλακεια,οτι η νομικη προστασια ειναι υποχρεωτικη,ισως λεω βλακεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υποχρεωτική η νομική προστασία αλλά καλό είναι να την έχεις, νομίζω κανα 15 € είναι παραπάνω. Εγώ αυτή τη περίοδο με ασφάλεια μινετα δοκιμάζω τις αντοχές μου. Απλά δεν εχω καταλάβει αν λαλακιζεται ο ασφαλιστής η ολη η ασφαλιστικη που καθυστερουν για να βγει η αποφαση να πληρωθω σε τρακο που δεν φταίω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο και εγω. Παρκαρισμενος και επεσε μηχανακι επανω μου μετα απο χτυπημα με αλλο αμαξι. Ολοι το παιζανε κινεζοι μεχρι που το πηγα δικαστικος μεσω νομικης προστασιας. Βεβαια περασε 1 χρονος μεχρι το δικαστηριο που εγινε πριν κανενα μηνα περιπου. Τωρα περιμενω να παρω τα χρηματα (περιπου 5-6 μηνες μου ειπε η δικηγορος)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.