Jump to content
sokratis91

Προτάσεις Για Ασφάλεια Αυτοκινήτου?

Recommended Posts

και να βαλεις και ανασφαλιστο οχημα αυτο ειναι βασικο γιατι πολλα οχημα δεν τα ασφαλιζουν τωρα λογο κρισης και αλλα οικονομικα θεματα .... και ενοειτε νομικη προστασια .... βεβαια εαν μπορεις και μικτη ασφαλεια βεβαια βγαινει λιγο ακριβο αλλα χρειαζετε που και που . 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απλά στο κομμάτι της νομικής προστασίας να αναφέρω ότι ένας όρος που υπάρχει σε όλα τα ασφαλιστήρια που παρέχονται ως πρόσθετη κάλυψη στην ασφάλεια του αυτοκινήτου, είναι ότι δεν σε καλύπτει για να στραφείς νομικά εναντίον της ασφαλιστικής σου εταιρείας. Αν υποθετικά σε μια ζημιά η εταιρεία σου πει ότι εγκρίνει αποζημίωση 100 κι εσύ επιμένεις ότι η ζημιά σου είναι 200 και θες να στραφείς νομικά, δεν είσαι καλυμμένος. Για αυτό καλό είναι να προτιμούνται ξεχωριστές ασφάλειες. Σίγουρα το κόστος είναι πολύ μεγαλύτερο (ένα πλήρες πακέτο πάει στα 80€ το χρόνο) αλλά είσαι πολύ πιο σίγουρος.

Τώρα στο θέμα για τις ασφαλιστικές, σε όλες δυστυχώς μπορεί για κάποιο λόγο να προκύψει καθυστέρηση, το να κατατάσσουμε μια εταιρεία σε καλή ή κακή αναλόγως 1 περιστατικού είναι λίγο άδικο.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω αν μπεις στο site της θα δεις. αναλογα με το τι θες

π.χ αν θες να κινηθεις κατα της αφαλιστικης σου σε καλυπτει

<<

Με την ασφαλιστική εταιρία

Οταν ο ασφαλισμένος έχει διαφορές με την δική του ασφαλιστική εταιρία από ασφαλιστήρια μικτής κάλυψης, φωτιάς ή κλοπής του αυτοκινήτου του, η ARAG είναι στο πλευρό του για να διεκδικήσει τα νόμιμα δικαιώματα του >>

 

στην ουσια πληρωνεις μια συνδρομη καθε χρονο και εχεις οτι ωρα θες δικηγορο να ασχοληθει με αυτα που εχεις πληρωσει , χωρις να τον πληρωσεις εξτρα

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα, κατα τα αλλα για ασφαλεια τι ειναι καλο να βαλεις και ποια εταιρεια;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν την εχω χρειαστει ποτε και ευχομαι να μην την χρειαστω για να σου πω αν ηταν καλη η οχι.

ειχα υδρογειο και προσφατα για προσωπικους λογους εφυγα και εκανα generali. ιταλικη αξιοπιστη εταιρεια και με κανα 2 καλυψεις παραπανω μου βγηκε 30 ευρω φθηνοτερη απο την υδρογειο.

εχω φουλ καλυψεις εκτος απο μικτη και πληρωσα 170 ευρω εξαμηνο. στο δευτερο εξαμηνο θα εχω εκπτωση μου ειπαν. τωρα θα δειξει.

 

στην μοτο εχω ιντερσαλονικα καθαρα επειδη ειναι οτι πιο φθηνο για τα δικυκλα αλλα και καλη ασφαλιστικη

Link to comment
Share on other sites

Είτε με την ARAG είτε με την DAS θα κάνει κάποιος τέτοιο συμβόλαιο. Επίσης να αναφέρω ότι για ασφάλιση >2 οχημάτων παρέχονται εκπtώσεις, όπως επίσης και για τις περιπτώσεις που κάνεις συμβόλαιο για περισσότερο από 1 έτος. (μπορείς από σήμερα να υπογράψεις για συμβόλαιο 5 ετών). Τέλος αν κάποιος έχει κάρτα ανεργίας, το κόστος πέφτει κατά 12%. Αυτά τα λέω για την ARAG (αντίστοιχα είναι και στην DAS).

(προφανώς και είμαι στον χώρο και τα λέω αυτά. Δεν ψάχνω να πουλήσω, ευχαρίστως να δώσω κάποια πληροφορία αν θέλει κάποιος)
Edited by activious
διορθωση
Link to comment
Share on other sites

Μακριά πάντως από εθνική!!! 

 

Πληρώνεις πολλά και στο τέλος ούτε που σε γνωρίζουν...!! 

 

Ότι χειρότερο σε ασφάλεια αυτοκινήτου.

 

 

Οπω μια ασφάλεια που έχω μείνει υπέρ ευχαριστημένος είναι της ΑΤΕ ασφαλιστική .

 

Όσες φορές την χρειάστηκαν ήταν άψογοι 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , gianniskar said:

Παιδιά καλησπέρα χρόνια πολλά μια γνώμη για ιντερσαλονικα?

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Σε γενικές γραμμές Καλή εταιρία. 

 

Αλλά δεν συμμετέχει στον φιλικό διακανονισμό όπως άλλες εταιρίες.

 

 

Εγώ ΠΧ από μια ασφαλιστική εταιρία που έχω μείνει ΑΠΌΛΥΤΑ ικανοποιημένος ήταν η ΑΤΕ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΉ.

 

Εδώ και μερικά χρόνια από το 18 που έχω το passat είναι στην crupama. 

Δόξα το θεό,  ακόμα δεν μου έχει χρειαστεί και ούτε θέλω 

 

https://www.groupama.gr/Eksyphrethsh-pelatwn/Syxnes-erwthseis/Exw-symbolaio-aytokinhtou/Poies-asfalistikes-etairies-symmetexoun-ston-filik

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάνω μικτή μήπως έχεις παρόμοια εμπειρία όσο αναφορά αποζημιώσεις κτλ είναι οκ?

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , gianniskar said:

Επειδή κάνω μικτή μήπως έχεις παρόμοια εμπειρία όσο αναφορά αποζημιώσεις κτλ είναι οκ?

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Για ποια εταιρία λες?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε ΕΓΩ προσωπικά εταιρία που έχει έδρα την Θεσσαλονίκη δεν θα την επέλεγα.(Όχι ότι έχω κάτι με την Θεσσαλονίκη μην παρεξηγηθώ :hi:)

 

 

 

Εσύ έχεις έδρα Αθήνα, φίλε μου , αν γίνει κάτι και την χρειαστείς θα πρέπει να περιμένεις απάντηση για το αν σε αποζημιώσει η όχι τουλάχιστον 20 ημέρες+ της μέρες που είδη θα έχεις φάει .

 

Η ακόμα και να περιμένεις να σου έρθει εμπειρογνώμονας από τη  Θεσσαλονίκη για να δει την υπόθεση σου.

 

 

Πριν μερικά χρόνια είχαμε δυσάρεστη εμπειρία με  τον πατέρα μού,  

Τον χτύπησε ένας που είχε ασφάλεια που η έδρα της ήταν Θεσσαλονίκη και τρέχαμε και δεν φτάναμε.

 

Μέχρι να μας δώσουν τα λεφτά... 

Γιατί το υποκατάστημα που είχαν στην Αθήνα δεν μπορούσε να δώσει απάντηση και έπρεπε να περιμένουμε από την Θεσσαλονίκη να μας πουν αν θα μας απαντήσουν.

 

Οπότε όπως καταλαβαίνεις ειναι πακέτο να έχεις ασφάλεια που η έδρα είναι σε άλλο μέρος της Ελλάδος.

 

 

 

Στα λόγια ΟΛΕΣ οι ασφαλιστικές είναι καλές,  μέχρι να βάλουν  τα λεφτά σου/μας στο παντελόνι τους.

 

Από αυτές όμως είναι μετρημένες στα δάκτυλα του ενός χεριού που θα σε αποζημιώσουν η θα σε εξυπηρετήσουν ΆΜΕΣΑ.

 

 

 

Εγώ προσωπικά έχω πολύ πολύ κακοί εμπειρία με την ΕΘΝΙΚΉ, και είχα και μικτή να φανταστείς κάθε 6μηνες 600€ με όλες της καλύψεις.

 

Όταν όμως την χρειάστηκα μου έκαναν τον κινέζο,  δεν αναγνώριζαν ΤΊΠΟΤΑ! 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι ακόμα φίλε Γιάννη.

 

Να δώσεις προσοχή στο ασφαλιστήριο σου , στο θέμα Μικτή και αξία αυτοκινήτου.

 

Κάθε χρόνο που θα περνάει να ρίχνεις την αξία του αυτοκινήτου σου.

 

 

Μην έχεις την ψευδαίσθηση ότι επειδή έχεις μικτή και έχουν  βάλει αξία οχήματος πχ 40.000€ ότι θα πάρεις τα ίδια χρήματα μετά από μερικά χρόνια....

 

Θα ανοίξουν την χρυσή ευκαιρία και το car..gr και θα σε αποζημιώσουν στην ποιο φτηνή τιμή της αγοράς. 

 

ΠΧ αν το amarok το πήρες 40.000€ και το ποιο φτηνό έχει 20.000€, εσύ θα πάρεις τα 20.000€ και ας έχεις πληρώσει 500€ το 6μηνο. 

 

Το ίδιο και το polo αν το πήρες πχ 20.000€ και το ποιο φτηνό έχει 8.000€ τα 8.000€ θα πάρεις.

 

Όποιος σου πει ότι η δικιά μας θα σας πληρώσει την ποιο μεγάλη αξία του αμαξιού (πχ τα 40.000€ και τα 20.000) σε κοροϊδεύει από τώρα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι ακόμα φίλε Γιάννη.  

Να δώσεις προσοχή στο ασφαλιστήριο σου , στο θέμα Μικτή και αξία αυτοκινήτου.

 

Κάθε χρόνο που θα περνάει να ρίχνεις την αξία του αυτοκινήτου σου.

 

 

Μην έχεις την ψευδαίσθηση ότι επειδή έχεις μικτή και έχουν  βάλει αξία οχήματος πχ 40.000€ ότι θα πάρεις τα ίδια χρήματα μετά από μερικά χρόνια....

 

Θα ανοίξουν την χρυσή ευκαιρία και το car..gr και θα σε αποζημιώσουν στην ποιο φτηνή τιμή της αγοράς. 

 

ΠΧ αν το amarok το πήρες 40.000€ και το ποιο φτηνό έχει 20.000€, εσύ θα πάρεις τα 20.000€ και ας έχεις πληρώσει 500€ το 6μηνο. 

 

Το ίδιο και το polo αν το πήρες πχ 20.000€ και το ποιο φτηνό έχει 8.000€ τα 8.000€ θα πάρεις.

 

Όποιος σου πει ότι η δικιά μας θα σας πληρώσει την ποιο μεγάλη αξία του αμαξιού (πχ τα 40.000€ και τα 20.000) σε κοροϊδεύει από τώρα.

 

 

Ναι αυτό μου το είπαν κι άλλοι για την αξία. Το αμαροκ δεν του έκανα ακομα..το επόμενο 6μηνο. Για το πόλο ρωτάω που το έχω έδρα 3καλα και η αλήθεια είναι ότι το ασφαλίζω με αξία απόδειξης αλλά πως πρέπει να ξέρω πόση αξία να βάλω? Γιατί το κάνω μέσω ίντερνετ... 

Επίσης για την αξία μου έχει πει δικηγόρος ότι αν τους πας δικαστικά παίρνεις ότι λέει το συμβόλαιο απλά σου δίνουν 1.000 με 1.500 ευρώ παρακάτω που θα χαλάσεις για δικαστικα έξοδα από την αξία που αναγράφεται. Αυτό μου το είπαν δεν ξέρω αν ισχύει..

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , gianniskar said:

Ναι αυτό μου το είπαν κι άλλοι για την αξία. Το αμαροκ δεν του έκανα ακομα..το επόμενο 6μηνο. Για το πόλο ρωτάω που το έχω έδρα 3καλα και η αλήθεια είναι ότι το ασφαλίζω με αξία απόδειξης αλλά πόσο πρέπει να ξέρω πόση αξία να βάλω? Γιατί το κάνω μέσω ίντερνετ..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Σε αυτό δεν μπορώ να το ξέρω?? Θα σε συμβούλευα να βρεις ένα ασφαλιστή και να μιλήσεις κατευθείαν μαζί τους...

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , gianniskar said:

 

Επίσης για την αξία μου έχει πει δικηγόρος ότι αν τους πας δικαστικά παίρνεις ότι λέει το συμβόλαιο απλά σου δίνουν 1.000 με 1.500 ευρώ παρακάτω που θα χαλάσεις για δικαστικα έξοδα από την αξία που αναγράφεται. Αυτό μου το είπαν δεν ξέρω αν ισχύει..

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

 

 

Ναι δικαστικά,  δηλαδή με απλά λόγια Ζήσε Μάι μου να φας τριφυλλι από αναβολή σε αναβολή θα σε έχουν και τα χρόνια θα περνάνε και μετά θα πεις Άντε στο διάβολο 

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οποιος θελει hellas direct με 20 ευρω εκπτωση βαζεις κωδικο ΙΟΑ2269 και αφαιρουνται αυτοματα

Edited by JOHNKK01
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hello guys,
Τις επόμενες ημέρες θα αγοράσω ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο και κάνω έρευνα αγοράς για να επιλέξω ασφαλιστική γιατί δεν εχώ καμία ιδέα.
Βασικά κριτήριά για μένα είναι να έχει σχετικά καλό όνομα στην αγορά και προφανώς, χαμηλό κόστος ασφαλίστρων.
Μέχρι τώρα έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια για την https://www.europaikipisti.gr/el/asfaleia-aytokinhtou, αλλά επειδή δε θέλω να πάρω γρήγορα απόφαση ήθελα να το ψάξω λίγο παραπάνω.
Έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη από προσωπική εμπειρία;
Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Eχω ασφαλισμένα και τα δύο αυτοκίνητα στην Interasco.

To Nissan από το 2008 (αγοράστηκε καινούργιο).

Το Fiat από το 2011 (αγοράστηκε μεταχείρο).

Link to comment
Share on other sites

Δες και την anytime έχει καλές τιμές και καλές παροχές.
Και από πίσω την interamerican που είναι μεγάλο ονομα..

Στάλθηκε από το μουφοmotorola one vision μου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.