Jump to content
makisg4

Mini Bluetooth Scanner Obd2 Obd Ii Can Diagnostic Interface

Recommended Posts

εχει κανεις αποψη για το εργαλειακι αυτό? μουφα μου φαινεται αλλα είναι τοσο φθηνο που λεω να το δοκιμασω.... θα μου δινει μονο ενδείξεις ή θα μπορώ να κάνω και τροποποιήσεις αραγε??

 

http://www.eachbuyer.com/mini-bluetooth-scanner-obd2-obd-ii-can-diagnostic-interface-p32781.html?utm_source=affiliate&utm_medium=EDM&utm_campaign=20150422-EN&source=wgau&siteid=100020

Edited by makisg4
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να αγοράσεις ένα Bluetooth scanner με λίγες δυνατότητες και την αμφιβολία αν λειτουργεί καλά

το Bluetooth στην επικοινωνία με το Laptop  σου?Αγόρασε ένα VCDS κινεζικο με καλώδιο για 20€, να κάνεις τα πάντα.

Ψάξε στο Google για VCDS 12.12 China και θα βρείς πολλά.

Edited by ankarage
Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις αποψη για το εργαλειακι αυτό? μουφα μου φαινεται αλλα είναι τοσο φθηνο που λεω να το δοκιμασω.... θα μου δινει μονο ενδείξεις ή θα μπορώ να κάνω και τροποποιήσεις αραγε??

 

http://www.eachbuyer.com/mini-bluetooth-scanner-obd2-obd-ii-can-diagnostic-interface-p32781.html?utm_source=affiliate&utm_medium=EDM&utm_campaign=20150422-EN&source=wgau&siteid=100020

 

Εχω χρησιμοποιησει 2 διαφορετικα bluetooth σε συνδιασμο με της εφαρμογη torque σε Android και κανει μια χαρα τη δουλεια του, για τα λεφτα του τουλαχιστον.. Υπαρχουν κι αλλες εφαρμογες αλλα το torque νομιζω ειναι το καλυτερο με διαφορα. Σε σχεση με αντιστοιχα αρκετα ακριβοτερα Bluetooth Scanner OBD2 η διαφορα κυριως ειναι στην ταχυτητα μεταφορας των δεδομενων.. Παντως αξιζει σιγουρα (ενα παραπανω αν δεν εχεις trip computer) και μονο σαν gadget..

Edited by pettros
Link to comment
Share on other sites

Εχω χρησιμοποιησει 2 διαφορετικα bluetooth σε συνδιασμο με της εφαρμογη torque σε Android και κανει μια χαρα τη δουλεια του, για τα λεφτα του τουλαχιστον.. Υπαρχουν κι αλλες εφαρμογες αλλα το torque νομιζω ειναι το καλυτερο με διαφορα. Σε σχεση με αντιστοιχα αρκετα ακριβοτερα Bluetooth Scanner OBD2 η διαφορα κυριως ειναι στην ταχυτητα μεταφορας των δεδομενων.. Παντως αξιζει σιγουρα (ενα παραπανω αν δεν εχεις trip computer) και μονο σαν gadget..

δηλαδή κανει τις δουλειες που κανει και το καλωδιο η είναι απλα gadgetακι για φρου φρου και αρωματα?

Link to comment
Share on other sites

Το εργαλειο γαμαει.

Σου δειχνει στο κινητο σου ο,τι ακριβως διαβαζει ο εγκεφαλος του αυτοκινητου σου. Αυτο αυτοματως το κανει κατα τη γνωμη μου πιο αξιοπιστο απο καθε οργανακι που θα εβαζες στ αμαξι.

Εγω πριν 2 χρονια το ειχα παρει απο ελλαδα 25 ευρω. 

Προσφατα στο ebay το εβρισκα με 1.

Σου συνιστω να το παρεις αξιζει

Link to comment
Share on other sites

Σε σχεση με το κινητηρα μπορει να σου δειξει στροφες, θερμοκρασια νερου, πιεση τουρμπινας, και αλλα πολλα. Επισης ταχυτητα αυτοκινητου ή gps, G επιταχυνσης , επιβραδυνσης και πλευρικα, στιγμιαια και μεση καταναλωση σε λιτρα η σε ευρω, κοστος ταξιδιου, διαρκεια και πολλα αλλα αρκει να υποστηριζονται απο τον εγκεφαλο του εκαστοτε αυτοκινητου.

 

Αν θες ψαξε στο youtube για "torque android" και θα βρεις αρκετα ωστε να δεις πως περιπου ειναι στην πραξη.

Link to comment
Share on other sites

Σε σχεση με το κινητηρα μπορει να σου δειξει στροφες, θερμοκρασια νερου, πιεση τουρμπινας, και αλλα πολλα. Επισης ταχυτητα αυτοκινητου ή gps, G επιταχυνσης , επιβραδυνσης και πλευρικα, στιγμιαια και μεση καταναλωση σε λιτρα η σε ευρω, κοστος ταξιδιου, διαρκεια και πολλα αλλα αρκει να υποστηριζονται απο τον εγκεφαλο του εκαστοτε αυτοκινητου.

Αν θες ψαξε στο youtube για "torque android" και θα βρεις αρκετα ωστε να δεις πως περιπου ειναι στην πραξη.

Μήπως έχει και θερμοκρασία λαδιου

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει και θερμοκρασία λαδιου

Η εφαρμογη εχει αυτη τη δυνατοτητα αλλα παντα εξαρταται απο το αυτοκινητο.. Με το που θα συνδεθει στην obd 2  και τρεξεις την εφαρμογη σου δειχνει ποιοι ειναι οι διαθεσιμοι αισθητηρες οποτε και αναλογες ειναι και οι ενδειξεις που θα εχεις...

 

AvailableSensors01.pngAvailableSensors02.png

 

 

 

Εμενα παντως στο ΤΤ του 2001 δεν μπορουσε να δειξει θερμοκρασια λαδιου..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο Μάκης ρωτάει αν με αυτό το gadget θα μπορεί όχι μόνο να διαβάζει (read) αλλά και να αλλάζει (edit/write) τις ρυθμίσεις όπως γίνεται με την ενσύρματη σύνδεση με laptop μέσω VAG COM. Παράδειγμα: Να κλείνουν αυτόματα τα παράθυρα και η ηλιοροφή όταν βρέχει (μέσω ανιχνευτή βροχής), να ρυθμίσεις μόνος σου το διαγνωστικό λάμπας αν βάλεις after market xenon κλπ.

 

Μήπως έχει και θερμοκρασία λαδιου

Η ένδειξη θερμοκρασίας λαδιού είναι standard στα περισσότερα Passat CC, φαίνεται μέσω MFI/MFD και δεν χρειάζεται κάποια άλλη ρύθμιση.

Edited by Wisdom
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι δεν μπορεις να κανεις παρεμβασεις στην κωδικοποιηση οπως με το vag com.. Μπορει ομως να διαβασει καποιες ενδειξεις σφαλματων (και αν θυμαμαι καλα να τις διαγραψεις)..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.